Τα mini arcade μου

Asxetius

Retro Member
Reaction score
337
Εζησα την δεκαετία του 80 στην καλύτερη ηλικία, την σχολική.

Τελευταίες τάξεις του Δημοτικού ανακάλυψα τα arcades.
Υπήρχαν κάποια "ουφάδικα" αλλά το πιο εύκολο σε πρόσβαση σ'αυτήν την ηλικία ήταν ένα μικρό λουνα-παρκ ας πούμε.
Είχε τα συγκρουόμενα αυτοκινητάκια και κάτι "αλογάκια" που ανέβαινες επάνω και πήγαιναν πέρα-δώθε όταν έριχνες κέρμα.
Και κάπου παραδίπλα μια κατασκευή με μερικούς σωλήνες και μουσαμάδες στέγαζαν κάποια ηλεκτρονικά παιχνίδια.
Θυμάμαι ήταν ασπρόμαυρα τα περισσότερα και κάποια είχαν ζελατίνες με έγχρωμες ρίγες επάνω.
Τα έγχρωμα ήταν με μετρημένα ελάχιστα χρώματα.
Πηγαίνοντας στο Γυμνάσιο θυμάμαι το PacMan και το Frogger που μου 'τρωγαν τα δεκάρικα.
Και μετά έμενα νηστικός, μέχρι να γυρίσω στο σπίτι :)
Στο τέλος του Λυκείου βγήκε το Golden Axe... εντάξει.... απίστευτο.

Φεβρουάριος 2015 αγόρασα ένα arduino starter kit.
12 Ιουνίου 2015 ήταν έτοιμο το πρώτο mini arcade.

H 1η έκδοση....
Η καμπίνα έγινε από ξύλο μπάλσα που είναι μαλακό και πανεύκολο να δουλευτεί.
2 στρώματα βερνίκι (σπρευ), τα αυτοκόλλητα τα τύπωσα στον Ink-jet και μετά τα έκανα πλαστικοποίηση.
Κόλλησα και μια ταινία(νικελ) στα σόκορα.
Υψος καμπίνας 20cm

pro1.jpg

Η 2η έκδοση....
Καμπίνα από 4mm MDF, βάψιμο με μπλε σπρευ και μετά βερνίκι για προστασία του χρώματος, αυτοκόλλητα εκτυπωμένα από Laser και μετά πλαστικοποίηση...

no2.jpg

Εκδοση 3η...

Εφτιαξα joystick με tactile swithes και μπήκε αυτοκόλλητο στην οθόνη...

Space Invaders v3.jpg

Εκδοση 4...

Φωτιζόμενη μαρκίζα, joystick (ακριβό), κερματοδέκτης, συρτάρι κερματοδέκτη που ανοίγει με servo με app από το κινητό, σύνδεση με bluetooth.
Η μεταλλική πρόσοψη είναι ανοξείδωτη και κομμένη με Laser, βοήθησε ο Λεωνίδας (http://www.lnv-cnc.com)
Η πρόσοψη του συρταριού είναι από αλουμίνιο και κομμένη-χαραγμένη με CNC, βοήθησε ο Νίκος (https://www.sourcerabbit.com)

004_1486.jpg

Η έκδοση από ξύλο...
Ιδια με την 2η έκδοση, απλά η καμπίνα είναι από ξύλο καρυδιάς και τα σχέδια χαραγμένα με Laser

003_1484.jpg

H handheld έκδοση...

Κουτί φτιαγμένο από στρώματα MDF 4mm, επαναφορτιζόμενη λιθίου μπαταρία

007_1496.jpg

Η cocktail έκδοση v1

Κατασκευασμένη από MDF 4mm, καπλαμάς καρυδιά γύρω από την καμπίνα, πλέξιγκλας για προστασία της οθόνης.

2pics_coctail.jpg

H cocktail έκδοση v2

Τζάμι 2mm πάνω για προστασία της οθόνης, στρογγυλεμένες γωνίες τζαμιού, τρύπες εξαερισμού μπροστά, δουλεύει με 4 μπαταρίες ΑΑΑ, LED που αλλάζει χρώματα στο εσωτερικό της καμπίνας(για τους Αμερικάνους :) )

2pics.jpg

H μεγάλη έκδοση...

Οθόνη LCD 7", joystick από arcade, και μπουτόν από arcade, φωτιζόμενη μαρκίζα
Υψος καμπίνας 40cm

0005.jpg

FaceBook : https://www.facebook.com/ChAmp-Arcades-1491218120925824/
YouTube : https://www.youtube.com/channel/UCJlPjmBFiWuydl6eNIhiYBw

Last edited:

Asxetius

Retro Member
Reaction score
337
Tetris

H καμπίνα ίδια με τις άλλες (4mm MDF, χρώμα και βερνίκι σε σπρέυ)

36.jpg

Asteroids

Asteroidsa.jpg

Tetris

Καμπίνα κατασκευασμένη από MDF 4mm, βάψιμο με σπρευ χρώμα, βερνίκι.
Εγχρωμη LCD οθόνη 2,4", αναλογικό joystick, λειτουργεί με 4 ΑΑΑ μπαταρίες
Υψος 12cm

003_1254.jpg

Σε σύγκριση με το "μεγάλο" :)

006_1262.jpg

Last edited:

Asxetius

Retro Member
Reaction score
337
Μερικά βίντεο από τις καμπίνες

Το πρωτότυπο...

Η 2η έκδοση...

Η 2η έκδοση με φωτιζόμενα κουμπιά και ήχο από το "War Games)

Η 3η έκδοση...

Η 4η έκδοση...

H ξύλινη έκδοση από καρυδιά...

Η φορητή έκδοση...

Η cocktail έκδοση v1

Η cocktail έκδοση v2

H μεγάλη έκδοση 40cm

Tetris

Asteroids

Tetris micro

Generations

Rewind 2018

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,333
...
Asteroids

...
Αχ, αυτό το artwork!!! :love:

Αλήθεια, τι παιχνίδια "παίζουν" σε ένα Arduino;
Από ταχύτητα πως τα πάνε;
Πέρα του τεχνικού - hardware part, των άπειρων ωρών που έφαγες πάνω τους (που προσωπικά με τίποτα δεν μπορώ να κοστολογήσω) και της εξαιρετικής κατασκευής, ασχολήθηκες καθόλου και με προγραμματισμό;

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
663
Πάρα πολύ ωραία δουλειά :thumbup::thumbup::thumbup: Ναι αν θες πες μας για τον arduino...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
ΤΟ craftmanship δεν υπάρχει λέμε. ΦΟβερή δουλειά! Δώσε παραπάνω λεπτομέρειες όντως για το Arduino! εχω ασχοληθεί λίγο μαζί του σε επίπεδο απλό (καμια μουσικούλα να παίξει με speaker, κανα κυκλωματάκι του χαβαλέ κ έτσι), αλλά μέχρι εκεί.

Asxetius

Retro Member
Reaction score
337
Αχ, αυτό το artwork!!! :love:

Αλήθεια, τι παιχνίδια "παίζουν" σε ένα Arduino;
Από ταχύτητα πως τα πάνε;
Πέρα του τεχνικού - hardware part, των άπειρων ωρών που έφαγες πάνω τους (που προσωπικά με τίποτα δεν μπορώ να κοστολογήσω) και της εξαιρετικής κατασκευής, ασχολήθηκες καθόλου και με προγραμματισμό;

Στα αυτοκόλλητα έχει πέσει πολύ κόψε-ράψε για να τα ταιριάξω στο σχέδιο και τις διαστάσεις της καμπίνας.

Το arduino που χρησιμοποιώ δουλεύει στα 16mhz και έχει μνήμη 32kb. Παιχνίδια απλά συνήθως με χαμηλή ανάλυση. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις. Κάποιοι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.

Στον προγραμματισμό είχα τις βάσεις από τον Sinclair QL :)
Μετά στο Λύκειο που κάναμε cobol, turbo pascal, dbase iii plus :)

5 πραγματάκια τα έμαθα στο arduino ώστε να πειράξω τον κώδικα Space Invaders και να προσθέσω τον φωτισμό της μαρκίζας, τον αισθητήρα ir για τον κερματοδέκτη, την λειτουργiα του servo για το συρτάρι και το bluetooth module.

Εχω φτιάξει και ένα μικρό slider.

..και με bluetooth....

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,333
Τα δυο τελευταία sliders μου θυμίζουν πολύ έντονα @DAT-Alex ;)

Όλα λοιπόν μικρά και αγαπημένα, πραγματικά ένα κι ένα. Προσωπική μου επιλογή το cocktail table! Θες το ξύλο? ...Τα μεταλλικά ποδαράκια του? Η μεγάλη "γυάλινη" επιφάνεια του? Με τράβηξε σαν μαγνήτης!

Όσο βλέπω τα videos, διαβάζω τα σχόλια κλπ κλπ μου έρχονται διάφορα κατά νου. Στα σερβίρω ευθύς αμέσως :)

Σκέφτηκες να αναβαθμίσεις την καρδιά του hardware σε κάτι πιο δυνατό από arduino? Ίσως λίγο spice με άρωμα "μούρου"? :)

Ποια ακόμη classic arcades έχεις κατά νου, να βομβαρδίσεις με την "συρρικν-o-ακτίνα" σου? Ποια θα ήταν (σε αδρές γραμμές) η λίστα προτεραιοτήτων σου? (Πες EXERION! Πες EXERION! :D)

Δεδομένης της αναλογίας buttons - μοντέλου, σκέφτηκες να αυξήσεις λίγο την κλίμακα, χρησιμοποιώντας -ίσως- την αμέσως επόμενη, μεγαλύτερη διάσταση οθόνης?

Πως πάνε από κατανάλωση ενέργειας? Πόσο αντέχουν οι μπαταρίες?

Ποια είναι η γνώμη σου περί τοποθέτησης Rasbies μέσα σε cases κλασσικών υπολογιστών και χρήση εξομοιωτή? Θα "χειρουργούσες" ποτέ κάποιο 100% λειτουργικό και fully operational, classic home micro, για να το μετατρέψεις σε "μηχανή εξομοίωσης"? Ποια είναι γενικά η στάση και η άποψη σου σχετικά με την εξομοίωση?

Ποια θα θεωρούσες την πλέον πιστότερη replica? Το Ultimate model? Πόσο πιο ακριβής (σε σχέση με το original) θα ήθελες να γίνεις, σε μελλοντικές σου κατασκευές?

100% πιστό με το original ή free style κρατώντας τα βασικά από το original design και artwork, μα παρεμβαίνοντας με δικές σου πινελιές? (βλ. ξύλινη έκδοση από καρυδιά)

Σκέφτηκες να κάνεις κάτι τελείως δικό σου, τόσο από άποψη σχεδιασμού case όσο και προγραμματισμού? Ίσως κάποιο τελείως δικό σου arcade (βλ. Maldita Castilla dedicated cabinet / Locomalito)?

Συνέχισε man, I'll follow U :cool::thumbup:

Asxetius

Retro Member
Reaction score
337
Τα δυο τελευταία sliders μου θυμίζουν πολύ έντονα @DAT-Alex ;)
Το μεγάλο που ξεκίνησα θα γίνει έπος όταν τελειώσει κάποτε.
Ευτυχώς που είσαστε μακριά ;):)

"Προσωπική μου επιλογή το cocktail table"
Συμφωνώ για την cocktail καμπίνα
Aλλά η 3η έκδοση θα είναι καλύτερη :)

Ίσως λίγο spice με άρωμα "μούρου"?
Αυτή είναι η οικογένεια μούρων που λες?

rasp.jpg

...και λείπει ένα zerο... έχει κρυφτεί σ'αυτό εδώ και 2 χρόνια...

fr.jpg

Ποια ακόμη classic arcades έχεις κατά νου, να βομβαρδίσεις με την "συρρικν-o-ακτίνα" σου? Ποια θα ήταν (σε αδρές γραμμές) η λίστα προτεραιοτήτων σου?
Με arduino σίγουρα ένα pong, και με raspberry σίγουρα θα κάνω για μένα ένα Frogger και ένα PacMan... αυτά που μου 'τρωγαν τα δεκάρικα...

"Δεδομένης της αναλογίας buttons - μοντέλου"
Υπάρχει στο σχέδιο, υπάρχουν και τα υλικά... να βάλω μικρότερα κουμπιά... με καλύτερη αίσθηση στο κλικ..

Πως πάνε από κατανάλωση ενέργειας? Πόσο αντέχουν οι μπαταρίες?
Οι 4 ΑΑ απλές αλκαλικές αντέχουν 2.5 - 3 ώρες. Είναι καλά αν σκεφτείς ότι στα 10 λεπτά είσαι στον 4-5 πίνακα και γίνονται τόσο γρήγορα τα ufo που δεν τα προλαβαίνεις.

Με τις μπαταρίες...
παίζεις τον πρώτο καιρό που έχεις την όρεξη, και κάποια στιγμή το παρκάρεις για πολύ καιρό στο ράφι.
Πας να το πάρεις και βλέπεις ότι έχουν βγάλει υγρά οι μπαταρίες.
Εχεις li-ion μπαταρία? Με τον καιρό θα αδειάσει και δεν θα φορτίζει, θα θέλει ηλεκτροσοκ κ.τ.λ κ.τ.λ.
Γι'αυτό προτιμώ περισσότερο τα τροφοδοτικά :)

Ποια είναι η γνώμη σου περί τοποθέτησης Rasbies μέσα σε cases κλασσικών υπολογιστών και χρήση εξομοιωτή?
Γι'αυτο το θέμα... δεν έχω κάτι να πω.

Ποια είναι γενικά η στάση και η άποψη σου σχετικά με την εξομοίωση?
Μ'αρέσει, αλλά ευτυχώς για την ώρα δεν είναι στις προτεραιότητές μου.

Ποια θα θεωρούσες την πλέον πιστότερη replica?
Από αυτά που έχω δει.... η σειρά Replicade που ξεκίνησε από το kickstarter με 90$
https://newwavetoys.com/

Πόσο πιο ακριβής (σε σχέση με το original) θα ήθελες να γίνεις, σε μελλοντικές σου κατασκευές?
Θα δεις στο μέλλον. Οι ιδέες και η όρεξη υπάρχει.

100% πιστό με το original ή free style κρατώντας τα βασικά από το original design και artwork, μα παρεμβαίνοντας με δικές σου πινελιές? (βλ. ξύλινη έκδοση από καρυδιά)
Και τα 2 μ'αρέσουν

Σκέφτηκες να κάνεις κάτι τελείως δικό σου, τόσο από άποψη σχεδιασμού case όσο και προγραμματισμού? Ίσως κάποιο τελείως δικό σου arcade?
Από σχεδιασμό καμπίνας κάτι θα μπορούσα να κάνω, αλλά από προγραμματισμό δεν είμαι σε αυτό το επίπεδο. Θα ήθελα... :)

--------------------------------------------
Μια ερώτηση και από μένα
Μήπως έκανες καμουφλαρισμένη συνέντευξη? :whistle::sneaky::lol::rofl:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,333
...
Ευτυχώς που είσαστε μακριά ;):)
Δεν τα 'λεγα; Σαν να ακούω τον DAT-Alex! :D

...

Μια ερώτηση και από μένα
Μήπως έκανες καμουφλαρισμένη συνέντευξη? :whistle::sneaky::lol::rofl:
Μπα, τι λες τώρα! Κάνω εγώ τέτοια πράγματα;! :lol::rofl:

Asxetius

Retro Member
Reaction score
337
H δημιουργία της 3ης έκδοσης της cocktail καμπίνας έχει ξεκινήσει...
Μερικά βήματα πιο κοντά στο πραγματικό :)

1.jpg

2.jpg

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,333
Μα ακριβώς σαν το πραγματικό! Είσαι μάγος... :)

Asxetius

Retro Member
Reaction score
337
H μία πλευρά...

και η άλλη...

...ελπίζω να το πλησιάσω :)

Asxetius

Retro Member
Reaction score
337
To YouTube κανάλι Wicked Gamer & Collector έκανε μία παρουσίαση των Mini Arcades και του Project

Asxetius

Retro Member
Reaction score
337
Πέρυσι κάποια στιγμή είχα κάνει ένα Space Invaders και το έβαλα σε "δημοπρασία" στο κανάλι μου στο youtube.

Εφτασε τα 100€. Εκανε κατάθεση ο πλειοδότης στο "χαμόγελο του παιδιού" και μου έστειλε την απόδειξη....

006.jpg

και μετά του έστειλα το πακέτο...

005.jpg

με το ξύλινο κουτί που προστάτευε το mini arcade :)

003.jpg

004.jpg

Σήμερα "Γιορτή της μητέρας" είπα να κάνω το ίδιο...

... ημερομηνία λήξης προσφορών 31 Μαιου 2019 ώρα 23:59:59

Καλή μας επιτυχία :)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Και σφραγίδα απο κερί ;;; Καλά νταξ μιλάμε για φοβερή υλοποίηση απο την αρχή μέχρι το τέλος!!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,333
Πέρυσι κάποια στιγμή είχα κάνει ένα Space Invaders και το έβαλα σε "δημοπρασία" στο κανάλι μου στο youtube.

Εφτασε τα 100€. Εκανε κατάθεση ο πλειοδότης στο "χαμόγελο του παιδιού" και μου έστειλε την απόδειξη....

...

Σήμερα "Γιορτή της μητέρας" είπα να κάνω το ίδιο...

... ημερομηνία λήξης προσφορών 31 Μαιου 2019 ώρα 23:59:59

Καλή μας επιτυχία :)
Τι να σχολιάσω τώρα εδώ πέρα; Μεγαλείο Ψυχής! Τίποτα περισσότερο, ούτε λιγότερο....Τυχερός που σε γνώρισα Μπάμπη (έστω και διαδικτυακά, όπως και τους περισσότερους φίλους μου εδώ πέρα) και Καλή Επιτυχία με την δημοπρασία.