What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Τεμαχίζοντας ένα GT65

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Πέρασε λίγος καιρός που έπεσε στα χέρια μου ένας Amstrad 6128 με πράσινο monitor -GT65- , κουτάτος !
Πείτε ότι ένα όνειρο ζωής εκπληρώθηκε χάρη σε έναν καλό γιατρό που αφουγκράστηκε το πρόβλημα μου και μου έδωσε την κατάλληλη θεραπεία ! ΝΑΙ ΒΡΕ ΔΟΚΤΩΡΑ ...ΦΧΑΡΙΣΤΩ ΒΡΕΕΕ....

Αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ και δέος αποφάσισα .....να τον κάνω κομμάτια. Ήταν τέτοια η μανία καταστροφής και το αμόκ μου :crazy: ... που κοιτάξτε τι έπαθε το δύστυχο monitor :mrgreen: !

Αφού πέρασα κάμποση ώρα κοιτάζοντας το άψυχο κουφάρι, συλλογίστηκα βαθιά και μονολόγησα : "...άραγε μπορώ να του αλλάξω πυκνωτές, να τον γυαλίσω σα να βγήκε από το εργοστάσιο και να τον ξαναδέσω και όλα αυτά...με κλειστά μάτια ?"... :lolno:

Άιντε βρε να σοβαρευτώ λιγάκι....

Ξεκινώντας με το monitor έπρεπε οπωσδήποτε να επιμεληθώ τους πυκνωτές και να καθαρίσω τα ρυθμιστικά ποτενσιόμετρα γιατί η αλλαγή φωτεινότητας / έντασης μαρτυρούσε πολύ έντονα την φθορά του χρόνου !
...
Ξεκίνησα με ένα ξεγυρισμένο discharge της οθόνης γιατί δεν είχα καμία όρεξη να γίνω ψητός.

Αφού ξεκούμπωσα τα πάντα, έπρεπε να αποσυνδέσω τελείως το μπροστά τμήμα κόβοντας τα τέσσερα καλώδια (πράσινο και κίτρινο για vertical deflection, μπλε και κόκκινο για horizontal deflection). Αργότερα στο κλείσιμο, εφάρμοσα συνδετικό κονέκτορα.

Πριν την καθαριότητα με εμφανή σημεία οξείδωσης και αρκετή σκόνη.

Μετά το πέρασμα του άσπρου σίφουνα, με αρκετό τρίψιμο και εφαρμογή αυτοκόλλητης ταινίας αλουμινίου πάνω στην καλύπτρα του μετασχηματιστή.
Το κουτί γυαλίζει (εσωτερικά και εξωτερικά) και μπορείς να καθρεφτιστείς μέσα του !

Η πλακέτα του GT65 πριν την αλλαγή των πυκνωτών.

Μετά την αλλαγή των πυκνωτών, ένα βήμα πριν το κλείσιμο.

Μεγάλα γούστα με το εκπληκτικό demo, "CLIMAX-G" των "Les Sucres en Morceaux" ( http://cpc.sylvestre.org/ ), ειδικά φτιαγμένο για πράσινο monitor ! Θαυμάστε !!

Αααα...για το τέλος κράτησα και την αλλαγή του φις τροφοδοσίας σε ένα πιο "ηλεκτρονικατζίδικο" από εκείνο της παλιάς λάμπας κομοδίνου που κάποιος του είχε εφαρμόσει (βιαίως :lol: ) στο παρελθόν !

Για τις extra δουλίτσες στο κυρίως μηχάνημα και τα extra καλούδια που του πρόσθεσα ...επιφυλάσσομαι σε μελλοντικό post ! Yeah Baby !

* Πραγματικά, άρχισα να το αγαπώ αυτό το μηχανάκι...ειλικρινά !

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Καινούργιο το έκανες :eek:
Τελικά σταμάτησε να τρεμοπαίζει όταν πείραζες το φως? Γιατί και μένα το κάνει η δικιά μου

A

Anonymous

Guest
... ελπίζω να μην πέταξες το καρα-ρετρό φις που είχε η οθόνη! :lol:
θα μας τρελάνεις με τα restorations που κάνεις :crazy: :crazy: :mrgreen:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Νίκο το τρεμοπαίξιμο ανήκει στο παρελθόν ! Οι ρυθμίσεις γίνονται smooth and easy ;)

Λεωνίδα το φις έχει κρατηθεί σε ειδικό ξυλόγλυπτο κουτάκι και θα διαφυλαχτεί ως κόρη οφθαλμού, παρακαταθήκη για τα παιδιά μου...έτσι κι αλλιώς δε βλέπω να κληρονομούν τίποτα άλλο από εμένα ! :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Πραγματικά χαίρομαι που το απολαμβάνεις τόσο πολύ το μηχάνημα αυτό και που το ρεκτιφιέ του είναι α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο! Καλύτερο *σπίτι* δεν θα μπορούσα να προσφέρω στον amstrad απο το δικό σου! Είναι το μόνο σίγουρο! Περιμένουμε με ανυπομονησία το ρετούς της κεντρικής μονάδας 6128!!! :mrgreen: :mrgreen:

turrican

Too Retro to post!
Comrade
Τρομακτικό ρε φίλε! :wtf: Πως θυμάσαι μετά τι μπαίνει που; :? Εγώ τα ταράζω πρώτα στις φωτό για να βλέπω πως ήταν πριν! :roll:
ΩΧ! Το καλώδιο με το πριζάκι με τσάκισε!!! Ντρέπομαι να το παραδεχτώ αλλά και το δικό μου Amstrad monitor έχει ένα ακριβώς ίδιο.... :oops:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Ευχαριστώ Turri !
Αυτό που μου είπες για το μπριζάκι είναι λίγο ύποπτο...λες να ήταν "δάκτυλος" της Ελληνικής αντιπροσωπείας Amstrad και να αλλάζαν τα φις :?: :think:

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Μπα ρε παίδες η δική μου έχει το κλασικό

A

Anonymous

Guest
geoanas , πώς έκανες ακριβώς το discharge της οθόνης;
Θέλω να βάλω χέρι σε μια 14αρα τηλεόραση να δω γιατί το headphone-out βγάζει μόνο βόμβο και η οθόνη είναι στη μέση :lol: , ως τώρα δεν το κοίταξα γιατί δεν ήξερα πώς γίνεται discharge.... απλά γειώνεις;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Ακριβώς.
Χρησιμοποιείς κατσαβίδι με πλατιά μύτη και το ένα άκρο του καλωδίου με το aligator clip το έχεις "δαγκωτό" στο κατσαβίδι ενώ το άλλο σε μια βίδα ή κάπου στο σασί (σε καλή γείωση και μακρυά από την πλακέτα).
"Γλυστράς" το κατσαβίδι κάτω από την βεντούζα ακουμπώντας την μύτη του στις μεταλλικές ακίδες και ακούγεται χαρακτηριστικός ήχος (πολλές φορές δεν ακούγεται και τίποτα), επαναλαμβάνεις 2-3 φορές και μετά είσαι έτοιμος να αφαιρέσεις την βεντούζα και να δουλέψεις.

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Ωραία γούστα :lol:
Αλλά άμα γειώσουμε στο σασί δεν πειράζει?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Γείωσε όπου θέλεις αλλά .... μακριά από την πλακέτα !

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Δηλαδή σε ένα πολύπριζο θα είμαι οκ αν γειώσω?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Τι εννοείς σε πολύπριζο ? Το καλύτερο είναι πάνω σε μια χοντρή βίδα ή στο μεταλλικό frame που συγκρατεί την οθόνη.
Μιλάμε για αρκετά volts ηλεκτρικού φορτίου, αποθηκευμένου μέσα στο tube...

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Να πιάσω το κορκοδιλάκι στα σιδεράκια του πολύπριζου

Attachments

• EL-PS-130-W1-HQ.jpg
    EL-PS-130-W1-HQ.jpg
    31.7 KB · Views: 429
A

Anonymous

Guest
geoanas ευχαριστώ για το βίντεο :mrgreen:
Δεν βλέπω το λόγο αυτό που λέει ο nkary να μη δουλέψει, προϋποθέτει όμως το πολύπριζο να έχει όντως γείωση... στο σπίτι μου πχ δεν είναι όλες οι πρίζες με γείωση :oops:

nkary

Too Retro to post!
Comrade
ε ναι φυσικά Λεωνίδα. Επίσης καλό είναι να μην υπάρχει άλλη συσκευή πάνω στο πολύπριζο?
Και στα καλοριφέρ του σπιτιού δεν θα μπορούσα να γειώσω?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Ακριβώς, αυτό που είπε ο Λεωνίδας είναι πολύ σωστό !
Νικ και στο καλοριφέρ ακόμα καλύτερα, το πολύ να τινάξεις τον διαχειριστή στον αέρα :twisted: :lol: :lol:

nkary

Too Retro to post!
Comrade
Για πόσα volt μιλάμε ρε παιδιά?
Θα το κάνω σε μια οθόνη ενός Macintosh SE