Τι μηχανήματα έχετε στην συλλογή σας?

Dimitris

Retro Starter
Reaction score
44

wrathchild_78

Retro Starter
Reaction score
43
ερωτηση noob: πως στο καλο εχεις κανει attached files φωτογραφιες;; Το εψαχνα κι εγω αλλα τελικα μονο αν χρησιμοποιουσα το photobucket μπορουσα να βαλω φωτο

Dimitris

Retro Starter
Reaction score
44
Πήγα στο στο more options κάτω δεξιά, συμπλήρωσα το μήνυμα και έκανα upload a file :)

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
593
Ποστάρω φώτος από κάποια από τα μοντέλα στο γραφείο μου διότι ορισμένα τα έχω στο υπόγειο.
Ομορφιές! :)

Έχω ένα Powerbook G4 δώρο του κολλητού μου όταν πήρε το επόμενο με Intel ( το οποίο μου το έκανε επίσης δώρο όταν πήρε το παραεπόμενο :D:D ) και δε ξέρω πως να το αξιοποιήσω... καμιά ιδέα;

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
244

Έχω ένα Powerbook G4 δώρο του κολλητού μου όταν πήρε το επόμενο με Intel ( το οποίο μου το έκανε επίσης δώρο όταν πήρε το παραεπόμενο :D:D ) και δε ξέρω πως να το αξιοποιήσω... καμιά ιδέα;
Θυμασαι specs και τι λειτουργικο εχει?

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
525

Κώστα εγώ θα το έψαχνα να στήσω MorphOS (Amiga) σε αυτό!!!!!!!

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
593
Θυμασαι specs και τι λειτουργικο εχει?
Τώρα όχι δυστυχώς , σε κάνα τρίωρο που θα είμαι σπίτι θα το δω... :)

Κώστα εγώ θα το έψαχνα να στήσω MorphOS (Amiga) σε αυτό!!!!!!!
Το 'χα κοιτάξει κάποτε αυτό αλλά δε θέλω να του χαλάσω το λειτουργικό του ξέρεις τώρα... :) Θέλω να το χω έτσι όπως ακριβώς είναι...

Dimitris

Retro Starter
Reaction score
44

Πάντως ο κολλητός είναι φοβερός :)

toples50

Retro Starter
Reaction score
31
Ποστάρω φώτος από κάποια από τα μοντέλα στο γραφείο μου διότι ορισμένα τα έχω στο υπόγειο.
Δημήτρη πολύ ωραία συλλογή.
Ο PowerBook 540 έχει καθόλου πρόβλημα με τα hinges γιατί είναι συνηθισμένο στα συγκεκριμένα μηχανήματα.Όσο για τα LC τα έχεις κάνει recap ή όχι?Έχεις και άλλα μηχανήματα?

Dimitris

Retro Starter
Reaction score
44
Δημήτρη πολύ ωραία συλλογή.
Ο PowerBook 540 έχει καθόλου πρόβλημα με τα hinges γιατί είναι συνηθισμένο στα συγκεκριμένα μηχανήματα.Όσο για τα LC τα έχεις κάνει recap ή όχι?Έχεις και άλλα μηχανήματα?
Καλησπέρα και ευχαριστώ.
Δεν έχω πρόβλημα με τα hinges του Powerbook 540c και δεν έχω κάνει ποτέ recap σε κάποιο μηχάνημα. Δουλεύουν άψογα όλα. Το μόνο που άλλαξα ήταν η pram battery στον Performa 6116 το 2012 αν θυμάμαι καλά και πρόσφατα (δεν έχω μήνα αυτή τη στιγμή που γράφω). Και στις δύο περιπτώσεις μου είχε βγάλει πρόβλημα αλλά η ενημέρωση από το 68kmla site ήταν ουσιαστική κι έτσι κατάλαβα ότι ήταν πρόβλημα της μπαταρίας και όχι κάτι άλλο πχ. τροφοδοτικό. Επίσης άλλαξα pram battery πριν κάποια χρόνια και στον Imac G3. Στο υπόγειο αυτή τη στιγμή έχω τον Imac G3 και τον Powermac G4 MDD single cpu κι αυτό επειδή δεν έχω χώρο. Κάθε μηχάνημα έχει την χάρη του και τα χρησιμοποιώ για gaming κυρίως με παιχνίδια δεκαετίας 90 και αρχές 2000 από το macintoshgarden. Ψάχνω να βρω πατέντες για τον χώρο. Σήμερα μου ήρθε από το ebay το κάτωθι switch όπου με ένα πληκτρολόγιο και ποντίκι θα μπορώ να έχω συνδεδεμένους δυο υπολογιστές. Προορίζεται για τον LC475 και τον Performa 6116. Περιμένω ακόμη 2 καλωδιάκια να μου έρθουν για την σύνδεση. Με ενδιέφερε βασικά το Dr Bott ADB Moniswitch που μπορείς να συνδέσεις μέχρι και 4 adb Mac με μία οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι αλλά είναι γύρω στα 100 ευρώ. Επίσης έχω έναν Power Macintosh G3 minitower στο υπόγειο ο οποίος δεν δούλευε όταν τον είχα δοκιμάσει πριν αρκετά χρόνια (μου το είχαν πει κι όλας) και ψάχνω την κατάλληλη στιγμή για να συναρμολογήσω κάτι parts και να τον δω.

Attachments

toples50

Retro Starter
Reaction score
31
Να δείξω και εγώ ένα μικρό μέρος της συλλογής μου, το πιό πρόσφατο απόκτημα έναν Power Macintosh 8200/100 με τον PowerPC 601/100MHz...
Η συλλογή μου αποτελείται από 75 περίπου Mac,11 Amiga,Amstrad CPC,C64,ZX81,καμιά 10ριά PCs,PS1,PS2,PS3 και PS4 Pro

Attachments

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Πήγα στο στο more options κάτω δεξιά, συμπλήρωσα το μήνυμα και έκανα upload a file :)
Και είναι και ο προτιμότερος τρόπος! Έτσι ποτέ δεν σβήνονται οι φωτογραφίες και φορτώνουν και αμεσότερα ;)

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
593
Και είναι και ο προτιμότερος τρόπος! Έτσι ποτέ δεν σβήνονται οι φωτογραφίες και φορτώνουν και αμεσότερα ;)
Εγώ δε μπορώ να κάνω αυτό που βλέπω πιο πάνω που είναι μικρές οι φώτος και πατάς και μεγαλώνουν, μου έχει 2 options full photo όπως έκανα h thumbnail που τη δείχνει πολύ μικρή ( αυτό είναι; γιατί μου φάνηκε οτι θα τη δείχνει 3χ3cm)

Dimitris

Retro Starter
Reaction score
44
Να δείξω και εγώ ένα μικρό μέρος της συλλογής μου, το πιό πρόσφατο απόκτημα έναν Power Macintosh 8200/100 με τον PowerPC 601/100MHz...
Η συλλογή μου αποτελείται από 75 περίπου Mac,11 Amiga,Amstrad CPC,C64,ZX81,καμιά 10ριά PCs,PS1,PS2,PS3 και PS4 Pro
Εντάξει τι να πω. Απίστευτη συλλογή. Υπάρχει χώρος για όλα αυτά?

wrathchild_78

Retro Starter
Reaction score
43
εμενα δεν πρεπει να μου βγαζει ολες τις επιλογες. Τετοιο πραγμα δε βλεπω...More options υπαρχει αλλα οχι attach file

coin58

Retro Starter
Reaction score
69
καλησπερα σε ολους ειμαι καινουργιος. με λενε χρηστο και ειμαι απο την ξενιτια,οπως και εσεις ετσι και εγω απο την κουνια με ενα πληκτρολογιο στην αγκαλια ειμαι,τωρα οσο για συλλογες απο ολα εχει ο μπαξες.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Καλημέρα Χρήστο! Καλώς όρισες και καλά posts! Συλλογές έτσι; Για λέγε...για λέγε...;)