Τι μηχανήματα έχετε στην συλλογή σας?

A

Anonymous

Guest
ας καταθέσω και εγώ... δηλώνω ένοχος! :mrgreen:

IBM PS1/pro 386sx
BabyAT 386DX-40
BabyAT pentium200mmx 2TEM γιατί είμαι large τύπος
Famicom
SNES
N64
Wii :oops:
XBOX classic
XBOX 360
PS3 slim 2TEM γιατί είμαι extra large τύπος
PS2 fat
PS1 fat
PSP
Master System 1
Mega Drive 1
CDX
Saturn
Dreamcast
PC Engine

σπασμένα, με δίσκους, οθονίτσες, φρου-φρου και αρώματα όλα μέσα στη νομιμότητα :lol: :lol: :lol: (εκτός από το ένα ps3 που είναι το μαύρο πρόβατο για online)

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
10
Παιδιά λίγα πράγματα από μένα:
1 x AMIGA 500
1 X AMIGA 1200
1 X SEGA SATURN
2 X PLAYSTATION 1
1 X PLAYSTATION 2 SLIM
1 X SEGA MASTER SYSTEM
1 X GAMEBOY COLOR
2 X GAMEBOY ADVANCE SP
1 X GAMEBOY ADVANCE
1 X SEGA MASTER SYSTEM 2
αλλά προσπαθώ σιγά σιγά να την μεγαλώσω.
Kάποιες φώτο που έβγαλα....

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Μου φαίνεται τα λιγότερα τα έχω εγώ!!!ΜΠΟΥΧΟΥΧΟΥ!!!!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Καλά ο Φώτης μας αφήνει έτη φωτός πίσω! :mrgreen: :mrgreen:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Μια συνέντευξη σου Φώτη δεν θα ήταν κακή ιδέα. Και μάλιστα και στα αγγλικά. Ε Νίκο???

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
371
Μην νομίζεις πως δεν το είχα κατα νου! Αν ψήνεται και ο Φώτης πολύ ευχαρίστως! Να πικάρουμε και λίγο τους ξένους! :cool: :mrgreen:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Ωραία και τα μηχανάκια του Amiga500fan! Καλόπαιχτα φίλε μου!

amiga500fan

Retro Addict
Reaction score
10
Ευχαριστώ φίλε και τα δικά σου επίσης και των παιδιών που ποστάραν στο tread.

fotis_kfor

Retro Addict
Reaction score
2
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Από το 2000 μου μπήκε η ιδέα για τη συλλογή και όλα αυτά τα χρόνια σιγά - σιγά αυξάνεται.

Να πω όμως πως παρά τα αρκετά μηχανήματα, δεν έτα έχω χαρεί τόσο όσο κάποιοι άλλοι, μιας και για πολλά χρόνια ήταν πακεταρισμένα σε κούτες λόγω έλλειψης χώρου με συνέπεια απλά να κάθονται - και επίσης με συνέπεια να με καθυστερεί και για να φτιάξω το site μιας και προτεραιότητα ήταν να φωτογραφηθούν όλα τα μηχανήματα όπως τα έχω τώρα στη gallery.

Αφού έγινε και μια μετακόμιση και τακτοποιήθηκα, μόλις το 2011 κατάφερα να φτιάξω το χώρο, να τα στήσω και κατά συνέπεια να έχω άμεση πρόσβαση στα μηχανήματα και έτσι έφτιαξα και το site που το ετοίμαζα λίγο - λίγο για ενάμισυ χρόνο σχεδόν.

Τώρα βέβαια με τις αυξημένες υποχρεώσεις, πάλι κάθονται στο ράφι τα μηχανήματα, αλλά από τη στιγμή που ήθελα να κάνω κάτι σαν μουσείο - αυτό πραγματοποιήθηκε, οπότε στο χαλαρό αν θέλω να δω κάποιο μηχάνημα το ανοίγω.

Για τη συνέντευξη τι να πω... θα το ονόμαζα πιο πολύ σαν μια συζήτηση για τη συλλογή, μιας και μου ακούγεται πολύ επίσημο και είμαι και ντροπαλό παιδί :cool:
Μετά την έκθεση - μιας και πέφτει τρέξιμο τώρα, το κανονίζουμε, ευχαριστώ πάντως για την σκέψη σας :)

Πολύ ωραίες οι συλλογές σας παιδιά, συνεχίστε την καλή δουλειά!

A

Anonymous

Guest
Κάνοντας ένα γενικό καθαρισμό αυτή την περίοδο στο υπόγειο του σπιτιού και με αφορμή ένα post του forum που διάβασα σήμερα σχετικά με το Schneider Euro PC II, είπα να του δώσω προτεραιότητα στο καθάρισμα και να το βγάλω από την κούτα του να δω και σε τι κατάσταση βρίσκεται ύστερα από τόσα χρόνια που το είχα αποθηκευμένο.
Δεν πρόλαβα ακόμα να το βάλω σε λειτουργία να δω εαν δουλεύει αλλά θα το κάνω σύντομα αν και πολύ φοβάμαι
οτι οι δισκέτες του ύστερα από τόσα χρόνια θα έχουν απομαγνητιστεί.
Επειδή ανοίγοντας την κούτα και αντικρίζοντας τον 1ο μου κυριολεκτικά υπολογιστή μου ξύπνησαν μνήμες της
ανεπανάληπτης εκείνης εποχής, θα σας πω και λίγα πράγματα όσον αφορά το συγκεκριμένο υπολογιστή ο οποίος
μπορεί να μην θυμάμαι πότε ακριβώς αγοράστηκε αλλά θυμάμαι σαν χθες όντας γυμνασιόπαιδο που γυρνούσα το βράδυ από το φροντιστήριο και η πρώτη μου δουλειά πριν πάω σπίτι ήταν να περάσω από το μοναδικό κατάστημα της πόλης μου όπου το εν λόγω μηχανάκι φιγουράριζε στη βιτρίνα μπροστά μπροστά και έτρεχε το αξέχαστο Grand Prix.
Ήταν η στιγμή που η φωτογραφική μηχανή του μυαλού μου αποθανάτιζε όσα περισσότερα μπορούσε από αυτό το μαγικό κατασκεύασμα ώστε αργότερα όταν θα πήγαινα στο κρεβάτι μου θα τα ανακαλούσε από τη μνήμη μου ώστε να το ονειρευτώ κάποια στιγμή στα δικά μου χέρια.
Η τιμή του τότε ήταν 300 χιλιάδες δραχμές και μάλιστα με το μονόχρωμο πορτοκαλί μόνιτορ.
Αργότερα και σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα το επέστρεψα το μόνιτορ πίσω στο μαγαζί που το αγόρασα και με
επιπλέον 100 χιλιάδες αν θυμάμαι καλά πήρα αυτό που έχω ακόμα και σήμερα το οποίο είναι έγχρωμο!
Επίσης με τον καιρό του πρόσθεσα και ένα εξωτερικό floppy drive για δισκέτες 5,25'' χωρητικότητας 350KB καθώς
και έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο της εξωπραγματικής χωρητικότητας των...20ΜΒ το οποίο δυστυχώς μας άφησε χρόνια και καιρούς και πλέον δεν υπάρχει.Στο μέγεθος θυμάμαι οτι ήταν ακριβώς σαν το εξωτερικό floppy drive.
Περιττό να πω οτι ο ενθουσιασμός στο σπίτι ήταν τεράστιος και δεν μπορούσε να συγκριθεί ούτε κατ ελάχιστον με τον
αντίστοιχο ενθουσιασμό ενός σημερινού αγοραστή πχ ενός Samsung Galaxy SIII ή ενός PS3 από έναν πιτσιρικά...
Ήταν σαν να είχες ποιάσει το joker και μάλιστα έπειτα από απανωτά τζακποτ.Και όλα αυτά για μια συσκευή που έτρεχε ένα DOS , έναν απλοϊκό επεξεργαστή κειμένου και 5-6 παιχνιδάκια που τα γραφικά τους φαντάζουν σαν κακόγουστο ανέκδοτο στα αυτιά ενός σημερινού παιδιού.
Εποχές όμορφες, που ήμουν τυχερός που τις έζησα και φαντάζομαι και αρκετοί από εσάς εδώ μέσα.
Δεν μπορώ να πω οτι είμαι συλέκτης σαν αρκετούς από εδώ μέσα αλλά πάντα είχα μια τάση να κρατάω πράγματα αγαπημένα που μου σημάδεψαν τη ζωή.
Οι φωτογραφίες δεν είναι και τόσο ποιοτικές αλλά βλέπονται φαντάζομαι.

-UPDATE-
Εδώ είναι τα εσώψυχα του υπολογιστή:

Εδώ ένα συγκριτικό του πληκτρολογίου του Schneider με το εγγόνι του εγγονού του εγγονού του :lol:

Και εδώ το πρόβλημα με την τζούφια μπαταρία που παρεπιπτόντως την μέτρησα με πολύμετρο και όντως έχει παραδώσει πνεύμα.Μου έβγαζε 0,05 Volt

Attachments

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Πράγματι φίλε θα συμφωνήσω 100% σε αυτό που γράφεις
Περιττό να πω οτι ο ενθουσιασμός στο σπίτι ήταν τεράστιος και δεν μπορούσε να συγκριθεί ούτε κατ ελάχιστον με τον
αντίστοιχο ενθουσιασμό ενός σημερινού αγοραστή πχ ενός Samsung Galaxy SIII ή ενός PS3 από έναν πιτσιρικά...
Ο Schneider Euro PC II είναι ένα από τα 3 πιο αγαπημένα μου pcs. Τα άλλα 2 είναι ο Amstrad 1512/1640 και o Sinclair PC200 επίσης της Amstrad.
Μακάρι να δουλεύει ο Euro PC II. Αν και αλλάξαμε μερικά πμ βλέπω ότι έχεις το μικρόβιο που έχουμε και οι υπόλοιποι. ;)
Θα σε πρότεινα να τον κρατήσεις και να ξεκινήσεις (αν και δύσκολοι καιροί) την συλλογή σου.

καθώς και έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο της εξωπραγματικής χωρητικότητας των...20ΜΒ το οποίο δυστυχώς μας άφησε χρόνια και καιρούς και πλέον δεν υπάρχει
Αυτόν εννοείς?

Attachments

A

Anonymous

Guest
Δεν ξέρω εαν έχω το μικρόβιο ή όχι απλά ξέρω οτι ήταν το πρώτο μου μηχάνημα και εξακολουθεί να είναι το κάτι το ιδιαίτερο για μένα.Σαν τον πρώτο σου έρωτα που ανεξάρτητα αν ήταν ωραιός ή όχι δεν παύει να είναι ο πρώτος σου έρωτας με ότι συναισθήματα αυτό συνεπάγεται.
Αν είχα το μικρόβιο πιστεύω θα κρατούσα και τα υπόλοιπα μεταγενέστερά του πράγμα το οποίο δεν έκανα.
Άλλωστε μου αρέσει πολύ περισσότερο σαν ιδέα να έχει κάποιος μια ολοκληρωμένη συλλογή από τέτοιου είδους αντικείμενα παρά να έχουν πολλοί διάσπαρτα 2-3 αντικείμενα της ίδιας εποχής που ενδεχομένως να λείπουν από κάποιον άλλο.
Είναι αντίστοιχο το συναίσθημα που νοιώθει κάποιος βλέποντας τις ρέπλικες από τα μάρμαρα του Παρθενώνα στο μουσείο Αθηνών ενώ γνωρίζει οτι κάπου αλλού στον κόσμο υπάρχει το πρωτότυπο της συλλογής.Κουφάλες άγγλοι :evil:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Δυστυχώς ο Euro PC μου δεν δουλεύει οπότε δεν τον έχω τσεκάρει :cry:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Μπράβο σου φίλε tarantules που τον κράτησες!! Το άναψες λειτουργεί ?

A

Anonymous

Guest
dR_wH0 said:
Μπράβο σου φίλε tarantules που τον κράτησες!! Το άναψες λειτουργεί ?
Δυστυχώς πριν λίγο δοκίμασα να τον ανάψω αλλά πάπαλα.
Η οθόνη δεν ανάβει καν το λεντάκι που έχει μπροστά όταν βάζω τον περιστροφικό διακόπτη στο on.Βέβαια απότι είδα ο περιστροφικός διακόπτης on-off που έχει στο πλάι έχει λασκάρει πολύ και ίσως να φταίει αυτός.
Όσο για το κυρίως board ανάβει μεν αλλά κάνει 3-4 μπιπ από το ηχειάκι και ξανασβήνει.Τώρα τι σημαίνει αυτό , δεν το γνωρίζω.Φαντάζομαι οτι το κάνει επειδή δεν βρίσκει σήμα από το μονιτορ.
Επίσης άνοιξα το mainboard γιατί υποπτευόμουν (όπως είναι και φυσικό άλλωστε) οτι η μπαταρία του θα είχε χαλάσει μετά από τόσα χρόνια.
Όντως είδα οτι ο αρνητικός της πόλος έχει ποιάσει κάτι σαν χνουδάκι.Όχι χνουδάκι σκόνης αλλά αυτό σαν της μούχλας οπότε υποψιάζομαι οτι στο σημείο εκείνο μάλλον απόλησε υγρά.Λογικά θα θέλει άλλαγμα αλλά τρέχα γύρευε που να βρεις τέτοια μπαταρία.Προσθέτω και μια φωτογραφία να δείτε το board.Η μπαταρία του είναι το μπλέ βαρελάκι που γράφει VARTA πάνω.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Καλημέρα φίλε tarantules!

Λοιπόν, αυτές οι μπαταρίες τύπου *βαρελάκι* κατά 99% είχαν την μαγική χρήση να κρατάνε σωστή την ώρα του υπολογιστή ή κάποιες ρυθμίσεις στο BIOS. Οπότε για να λειτουργήσει το μηχάνημα η παρουσία της σε πρώτη φάση ΔΕΝ είναι απαραίτητη. Το πρόβλημα όμως που δημιουργείται απο την απώλεια υγρών, είναι οτι αυτά *τρώνε* σιγά σιγά την μητρική, τις γραμμές δηλαδή.

Πάρε ενα μικρό κολλητήρι, αφαίρεσε την μπαταρία τελείως και μετά καθάρισε το σημείο που έτρεξαν υγρά καλά! Για να καθαρίσεις αυτό το σημείο μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια παλιά οδοντόβουρτσα βουτηγμένη σε ξύδι. Απαλά απαλά τρίβεις μέχρι να καθαρίσει τελείως! Έτσι θα δείς και αν έχουν γίνει ζημιές στην πλακέτα απο την διαρροή.

Εφόσον μετά βρούμε το ουσιαστικό πρόβλημα (γιατί μονο η μπαταρία αποκλείεται να είναι, νομίζω..) και εφόσον το διορθώσουμε, μπορούμε να αντικαταστήσουμε την μπαταρία με καινούργιου τύπου, coin.

Αυτά!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
ε πια μ αυτές τις μπαταρίες :cry:
Κρίμα φίλε μου

A

Anonymous

Guest
Πάντως δε βλέπω μεγάλη ζημιά από την μπαταρία, παίζει και να μην έχει τίποτα! ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ όμως πρέπει να φύγει από εκεί και να καθαριστεί η περιοχή ΑΜΕΣΩΣ! :!:
Αν δεν υπάρχει κολλητήρι εύκαιρο tarantules , τότε κούνα την μπαταρία δεξια-αριστερά (από το πλάι) συνέχεια με προσεκτικές κινήσεις για να σπάσεις στην ουσία τα 2 πινς που την κρατάνε (εναλλακτικά με μικρό κοφτάκι τα κόβεις), δεν θα πάθει τίποτα η μητρική και το συμαζεύεις αργότερα με κολλητήρι... μόλις φύγει η μπαταρία καθάρισε την περιοχή, μέχρι και χυμό λεμονιού μπορείς να ρίξεις για να εξουδετερώσεις τα οξέα, θα δεις θα αφρίζει :lol:
Μη το αφήνεις έτσι, πρέπει να φυγει η μπαταρία άμεσα!