Τι μηχανήματα έχετε στην συλλογή σας?

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
καλό αυτό με το λεμόνι!!! και δεν πειράζει τα υπόλοιπα στοιχεία?

A

Anonymous

Guest
όχι , δεν πειράζει τίποτα... πρόσφατα δοκίμασα σε ανάλογη ζημιά και το αποτέλεσμα μου άρεσε περισσότερο από το ξύδι :D , εννοείται μετά το καθαρίζεις καλά ότι και να έχεις χρησιμοποιήσει! εγώ έκανα κανονικό μπάνιο στη βρύση την πλακέτα :lol:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
με νερό της βρύσης??? Δεν αφήνει άλατα μετά? Ξέρω για απιονισμένο νερό

A

Anonymous

Guest
:lol: :lol: οχι ρε καλό είναι σιγά τώρα... και άλατα να αφήσει το σκουπίζεις μετά... δοκίμασε να πλύνεις κάτι και θα δεις πώς θα είναι μετά - σαν καινούριο!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Ναι όντως. Πολλοί βάζουν και πλακέτες στο πλυντήριο πιάτων για να καθαρίσουν καλά. Φυσικά μετά καλό στέγνωμα για καμια βδομάδα.

0raid

Retro Enthusiast
Reaction score
13
tarantules said:
dR_wH0 said:
Μπράβο σου φίλε tarantules που τον κράτησες!! Το άναψες λειτουργεί ?
Δυστυχώς πριν λίγο δοκίμασα να τον ανάψω αλλά πάπαλα.
Η οθόνη δεν ανάβει καν το λεντάκι που έχει μπροστά όταν βάζω τον περιστροφικό διακόπτη στο on.Βέβαια απότι είδα ο περιστροφικός διακόπτης on-off που έχει στο πλάι έχει λασκάρει πολύ και ίσως να φταίει αυτός.
Όσο για το κυρίως board ανάβει μεν αλλά κάνει 3-4 μπιπ από το ηχειάκι και ξανασβήνει.Τώρα τι σημαίνει αυτό , δεν το γνωρίζω.Φαντάζομαι οτι το κάνει επειδή δεν βρίσκει σήμα από το μονιτορ.
Επίσης άνοιξα το mainboard γιατί υποπτευόμουν (όπως είναι και φυσικό άλλωστε) οτι η μπαταρία του θα είχε χαλάσει μετά από τόσα χρόνια.
Όντως είδα οτι ο αρνητικός της πόλος έχει ποιάσει κάτι σαν χνουδάκι.Όχι χνουδάκι σκόνης αλλά αυτό σαν της μούχλας οπότε υποψιάζομαι οτι στο σημείο εκείνο μάλλον απόλησε υγρά.Λογικά θα θέλει άλλαγμα αλλά τρέχα γύρευε που να βρεις τέτοια μπαταρία.Προσθέτω και μια φωτογραφία να δείτε το board.Η μπαταρία του είναι το μπλέ βαρελάκι που γράφει VARTA πάνω.
λοιπόν θα προσπαθήσω να βοηθήσω , για την οθόνη , πατα το κουμπί και προσπάθησε να ακούσεις αν κάνει κάποιο θόρυβο όταν πατάς το power , αν παίρνει ρεύμα θα ακούγεται έστω κάποια συχνότητα , αν όχι μπορεί να φτάει το τροφοδοτικό.....

τώρα για τον euro pc , εννοείτε και ανάβει χωρίς μπαταρία , η μπαταρία όπως είπε και ο doctor , είναι μονο για το bios ουσιαστικά , οποτε το ότι σβήνει μπορεί να σημαίνει βραχυκύκλωμα λόγου τα υγρά που έβγαλε η μπαταρία , οποτε αμέσως αφαίρεσε την μπαταρία , και από εκεί και πέρα όπως είπαν τα παιδιά καθάρισε την πλακέτα , επίσης ο euro pc έχει θύρα επέκτασης και παίρνει vga card (ISA) , οποτε αν έχεις καμια βαλτήν και δοκίμασε με κανονικό monitor να δεις αν σου εμφανίζει έστω κάποιο error....

είσαι τυχερός που τον έχεις , εγώ ψάχνω σαν τρελός να βρω τα τελευταία χρονια αλλα τίποτα......ελπίζω να τον επισκευάσεις και να τον χαρείς ξανά

A

Anonymous

Guest
Την οθόνη την άνοιξα πριν μερικές μέρες τελικά και διαπίστωσα οτι ο διακόπτης on-off απλά είχε χαλαρώσει διότι είχε ξεβιδωθεί το παξιμάδι που τον βάσταγε στη θέση του.Τον βίδωσα και τώρα δεν "παίζει" όπως πριν.
Το κακό είναι οτι η οθόνη δεν ανάβει καθόλου και ούτε ακούω κάποιον θόρυβο τη στιγμή που γυρίζω το διακόπτη στο on.
Προσπάθησα να δω μήπως κάποιος από τους πυκνωτές έχει φουσκώσει ή έχει απολύσει υγρά αλλά δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο.Τα κεφάλια όλων των πυκνωτών (εκτός ενός) ήταν flat.Τώρα αυτός ο ένας ήταν ελαφρα κουρμπαριστός αλλά έχω την εντύπωση οτι δεν είναι σκασμένος.Όρκο πάντως δεν παίρνω.Βρίσκεται σε ξεχωριστό μεταλικό πλαίσιο μαζί με άλλα εξαρτήματα που προφανώς απότι κατάλαβα είναι το κύκλωμα ανόρθωσης της οθόνης.
Εαν είναι κάποιος ηλεκτρονικός μπορώ να ανεβάσω μια φωτό από το εσωτερικό για να δει.
Όσον αφορά τώρα τη μπαταρία, αν και έβαλα κολητήρι και ζέστανα το πλαϊνό μεταλικό που τη συγκρατεί, δεν κατάφερα να την αποκολλήσω.Το μόνο που κατάφερα ήταν να στάξω μερικές σταγόνες λεμονιού κατόπιν δική σας παρότρυνσης και αφαίρεσα τα ξεραμένα υπολήματα.Τώρα για τις "πίστες" εαν έχουν φαγωθεί ή όχι δεν μπορώ να ξέρω πάντως όταν ανάβω το pc χωρίς την οθόνη συνδεδεμένη μου βγάζει 3 σύντομα beep και ένα μόνο του.
Που μπορώ να ανεβάσω βιντεάκι να το δείτε;

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Χμμμ!! Ανέβασε το στο youtube Και ποσταρε το λινκ εδώ! Αν το ακούσω το bip μπορεί να βγάλουμε άκρη!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Αν θυμάμαι καλά τα 3 μπιπ + 1 δηλώνουν πρόβλημα στην μνήμη. Έχεις μήπως κάρτα επέκτασης μνήμης κουμπωμένη?

A

Anonymous

Guest
Να το video :

Δεν του έχω προσθέσει καμία κάρτα.

0raid

Retro Enthusiast
Reaction score
13
tarantules said:
Όσον αφορά τώρα τη μπαταρία, αν και έβαλα κολητήρι και ζέστανα το πλαϊνό μεταλικό που τη συγκρατεί, δεν κατάφερα να την αποκολλήσω.Το μόνο που κατάφερα ήταν να στάξω μερικές σταγόνες λεμονιού κατόπιν δική σας παρότρυνσης και αφαίρεσα τα ξεραμένα υπολήματα.Τώρα για τις "πίστες" εαν έχουν φαγωθεί ή όχι δεν μπορώ να ξέρω πάντως όταν ανάβω το pc χωρίς την οθόνη συνδεδεμένη μου βγάζει 3 σύντομα beep και ένα μόνο του.
Που μπορώ να ανεβάσω βιντεάκι να το δείτε;
υπάρχει μεγάλη περίπτωση να σου ανάψει κανονικά αν βγάλεις τελείως την μπαταρία , μην το φοβάσαι ξήλωσε την μπαταρία....

ερώτηση βασική , μιας και είδα το video , όταν τον ανάβεις και κάνει τα μπιπ , σβήνει μετά μόνος του η τον κλείνεις απλά εσύ?

αν θυμάμαι καλά πάντως τα 3+1 μπιπ είναι λόγου ότι δεν βρίσκει την μπαταρία ώστε να κανει save το bios και τις ρυθμίσεις

A

Anonymous

Guest
Εγώ το σβήνω από το διακοπτάκι.Δεν σβήνει μόνο του.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
ίσως έχει δίκιο ο oraid. Τα beep error που ανάφερα εγώ αφορά σε μεταγενέστερα pc ή σύγχρονα. Άσε που όπως άκουσα στο βίντεο δεν νομίζω να έχουν καμιά σχέση με αυτά που αφορούν το πρόβλημα μνήμης.

0raid

Retro Enthusiast
Reaction score
13
tarantules said:
Εγώ το σβήνω από το διακοπτάκι.Δεν σβήνει μόνο του.
τότε δεν υπάρχει περίπτωση να είναι βραχυκύκλωμα , είναι μια χαρά το μηχάνημα , μπαταρία χρειάζεσαι και είσαι ok

:cool:

ultra

Retro Starter
Reaction score
0
game boy
game boy pocket
game boy colour
game boy advance
nes
snes
nintendo 64
gamecube
wii
game gear
sega nomad
master system II
mega drive II
sega saturn
sega dreamcast
atari jaguar
3DO goldstar
neo geo pocket colour
ps one
ps2slim
ps3
xbox
xbox360

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Άγγελε δεν βάζεις καλύτερα ποια μηχανήματα σου λείπουν? ;)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Ωραίος ο Άγγελος. Καλά λέει ο nkary! Γράψε ποια σου λείπουν χεχεχε!!!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Παναγίαμ! Που τα έχεις όλα αυτά βρε Cabal! Παίξε και καμια φωτό στην 1η ευκαιρία!!! :mrgreen: :mrgreen:

A

Anonymous

Guest
Θα ανεβάσω αρκετές φώτο σε περίπου ένα μήνα που θα επιστρέψω...

A2000 rev 6 + 1084
A2000 rev 4.1
A4000D /030
A500+
Amstrad 464 + MP2 modulator
Amstrad 6128 + GT 65
Amstrad 6128 plus (2)
Amstrad 464 plus + color monitor
Atari Lynx I
Sega MD I Japan
Sega MD I PAL
Apple LC II + colour monitor
Alfa4 80486DX 33Mhz 8MB RAM , full tower
Arcade Sega Virtua Striker
Arcade νανάκι Ελληνικής κατασκευής 26" οθόνη (3)
Arcade νανάκι Ελληνικής κατασκευής 21" οθόνη
Arcade NBA Jam 4 players
JAMMA arcade games 150+

Ψάχνω εδώ και πολύ καιρό ένα Amstrad PC από την σειρά 2000 2086,2286,2386 αλλά τζίφος (2286 ήταν το πρώτο PC μου)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Νομίζω ενα τέτοιο ψάχνει και ο nkary χεχε!