Το Πρώτο Μου Πι-τσί!

antmagn

Retro Starter
Reaction score
166
Εγώ το αγόρασα (ο μπαμπάς δηλαδή) από μια εταιρεία ονόματι Lion Computers στην καλαμαριά κάπου το 1995. Πρέπει να ήταν 486DX με κάρτα ήχου opti, trident κάρτα γραφικών και cd-rom goldstar. Η αλήθεια είναι ότι θυμάμαι πολύ λιγότερα από εκείνη την περίοδο σε σύγκρισή με την Amiga περίοδο...

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,000
Το πρώτο μου PC (I know.. το έχω αναφέρει άπειρες φορές :emoji_smile:) ήταν ένας Amstrad PC1512 με έγχρωμο μόνιτορ!

Είχε 512ΚB RAM και CGA κάρτα γραφικών.

Αρχικά το τον αγοράσαμε με 2 floppy drive 5 1/4 που αργότερα αντικατασταθηκε η μία έξοδος από ένα σκληρό δίσκο Seagate Hard disk (δεν θυμάμαι χωριτικοτητα :) ). Το λάτρεψα το μηχάνημα αυτό !

Last edited:

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
240
Το πρώτο μου PC (I know.. το έχω αναφέρει άπειρες φορές :emoji_smile:) ήταν ένας Amstrad PC1512 με έγχρωμο μόνιτορ!

Είχε 512MB RAM και CGA κάρτα γραφικών.

Αρχικά το τον αγοράσαμε με 2 floppy drive 5 1/4 που αργότερα αντικατασταθηκε η μία έξοδος από ένα σκληρό δίσκο Seagate Hard disk (δεν θυμάμαι χωριτικοτητα :) ). Το λάτρεψα το μηχάνημα αυτό !
Πώωω μπόλικη μνήμη είχε για την εποχή του :D Αγαπημένο μηχάνημα! κρίμα που είναι τόσο ιδιαίτερο με το τροφοδοτικό στη οθόνη και είναι πλέον δύσκολο να βρεθεί ολόκληρο.

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,000
@konc XAXAXA!! Μόλις το διόρθωσα, σε ευχαριστώ που το επισήμανες.

Συγκεκριμένα είχε 512ΚΒ ο PC1512 και όχι 512ΜΒ που είχα γράψει! :)

Last edited:

Ibra

Retro Starter
Reaction score
91
Δεν θα πω για πσ. Θα πάω στην πρώτη μου οθόνη. Είχα μια 19αρα Sony. Κτήνος. Να μην ζύγισε μισό τόνο :whistle::whistle::whistle:;). Ολόκληρο θρανίο έπιανε

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,807
Δεν θα πω για πσ. Θα πάω στην πρώτη μου οθόνη. Είχα μια 19αρα Sony. Κτήνος. Να μην ζύγισε μισό τόνο :whistle::whistle::whistle:;). Ολόκληρο θρανίο έπιανε
Ναι αλλά τι είχες συνδεδεμένο πάνω της :p

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,123
Εγώ να δεις χαρές που έκανα, όταν με περισσή υπερηφάνεια μετέφερα την κούτα με την Philips 170S (17'' crt) που είχε έρθει να αντικαταστήσει την φτωχή και ταπεινή 14'' μου, πάνω στο γραφείο. Μισή επιφάνεια έπιανε, αλλά ούτε μια στιγμή δεν σκέφτηκα τι θα έπρεπε να σουτάρω από πάνω προκειμένου να τοποθετήσω την "βασίλισσα!"...Ήταν και ασήκωτη η άθλια, αλλά από την χαρά μου θυμάμαι ότι την τράβαγα και την σήκωνα μόνο με ένα χέρι! Θα μου πεις, ήμουν και νεώτερος τότες...Αχ!Αχ!Αχ! :lol:
Ναι αλλά τι είχες συνδεδεμένο πάνω της :p
Την παραπάνω, την είχα "καρφώσει" σε έναν 486DX στα 100 αν θυμάμαι καλά...

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
240
Εγώ να δεις χαρές που έκανα, όταν με περισσή υπερηφάνεια μετέφερα την κούτα με την Philips 170S (17'' crt) που είχε έρθει να αντικαταστήσει την φτωχή και ταπεινή 14'' μου, πάνω στο γραφείο....

Την παραπάνω, την είχα "καρφώσει" σε έναν 486DX στα 100 αν θυμάμαι καλά...
17άρα την εποχή των late 486 ήταν μεγάαααλη χλίδα! Μην σου πω μας τρέχανε τα σάλια με τις μέτριες 15άρες ακόμα τότε

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,123
17άρα την εποχή των late 486 ήταν μεγάαααλη χλίδα! Μην σου πω μας τρέχανε τα σάλια με τις μέτριες 15άρες ακόμα τότε
Έεεετσι ;) Είχα αρχίσει για τα καλά να δουλεύω και μου είχε κοστίσει αρκετά γρόσια τότε :)