Υπολογιστής και μυωπία

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου στην προσπάθεια να βελτιώσω τη μυωπία μου. Ίσως, δεν το πιστεύετε αλλά γίνεται...τουλάχιστον ως ένα βαθμό. Πήγα λοιπόν πριν περίπου ενάμισι μήνα στον οφθαλμίατρο για να δω αν πληρώ τις προϋποθέσεις για laser. Έχω -2.25 μυωπία με λίγο αστιγματισμό. Απογοητεύτηκα γιατί μου είπε ότι ανέβηκε η μυωπία μου, τα τελευταία δυο χρόνια, πράγμα περίεργο για την ηλικία των 39, οπότε δε συνίσταται laser όταν υπάρχουν τέτοιες μεταβολές... Ανέβαλα λοιπόν το laser και ακολούθησα αυτή τη μέθοδο https://endmyopia.org/ . Υπάρχει και κανάλι endmyopia στο youtube, από εκεί βασικά το ανακάλυψα το site, καθώς και ένα πολύ καλό βίντεο που σας προτείνω να παρακολουθήσετε είναι αυτό
Έχει εδώ και ένα μήνα που την ακολουθώ και έχω δει βελτίωση στην όραση μου. Όποιος ενδιαφέρεται ας το ρίξει μια ματιά, τζάμπα είναι.......ειδικά αν κάθεστε εσείς ή τα παιδιά σας πολλές ώρες στον υπολογιστή με γυαλιά ή φακούς επαφής....

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,727
Μικρός είχα στην οθόνη του υπολογιστή μου φίλτρο οθόνης για αυτό και δεν έχω μυωπία.. :D

Τι μύθος και αυτός με τα φίλτρα οθόνης..

Θυμάμαι ότι έκαναν την οθόνη του υπολογιστή πάρα πολύ σκοτεινή σε σημείο που αν κοιταζες μετά από κάποια ώρα κάπου στον οπτικό οριζόντα νόμιζες ότι ήσουν αόμματος! :D

Δεν μπορώ να ξεχάσω και τον στατικό ηλεκτρισμό που μάζευαν σε σημείο οπου εάν ακουμπούσες το φίλτρο να παθαίνεις ένα μικρό ηλεκτροσόκ!!

Στην καλύτερη περίπτωση θα είχες οικονομήσει ένα μικρό ηλεκτροσόκ και στην χειρότερη θα έμενες αόμματος, οπότε δεν καθόσουν καθόλου στον υπολογιστή!

Χαχαχα!

Πέρα απο την πλάκα, έχω πολύ λίγη μυωπία (παρόλο που μικρός καθόμουν πολλές ώρες στην τηλεόραση και τον υπολογιστή) και τα γυαλιά δεν με βοηθούν παρά μόνο όταν είναι κουρασμένα τα μάτια μου όπου εκεί κάνει την εμφάνιση της η μυωπία.

Τώρα είμαι 43 και απο ότι μου λένε είναι συνηθισμένο να εμφανίζουν οι άνθρωποι αστιγματισμό ή πρεσβυωπία σε τέτοιες ηλικίες.

Οποτε @antmagn οι πληροφορίες σου είναι πολύ χρήσιμες! :thumbup:

Last edited:

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Μικρός είχα στην οθόνη του υπολογιστή μου φίλτρο οθόνης για αυτό και δεν έχω τώρα μυωπία..

Τι μύθος και αυτός με τα φίλτρα οθόνης..

Θυμάμαι ότι έκαναν την οθόνη του υπολογιστή πάρα πολύ σκοτεινή σε σημείο που αν κοιταζες μετά από κάποια ώρα κάπου στον οπτικό οριζόντα νόμιζες ότι ήσουν αόμματος! :D

Δεν μπορώ να ξεχάσω και τον στατικό ηλεκτρισμό που μάζευαν σε σημείο οπου εάν ακουμπούσες το φίλτρο να παθαίνεις ένα μικρό ηλεκτροσόκ!!

Στην καλύτερη περίπτωση θα παθαίνεις είτε ηλεκτροπληξια είτε θα έμενες αόμματος, οπότε δεν καθόσουν καθόλου στον υπολογιστή! Χαχαχα!
Και εγώ είχα στο 1084 εκείνο το φίλτρο πλέγμα...δεν έβλεπες τίποτα από το πλάι. Αργότερα στη CRT του PC είχα από εκείνα τα φίλτρα Polaroid με την τεράστια κορνίζα...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,304
Έλεγαν ότι οι οθόνες χαλάνε τα μάτια...
Μα νομίζω, ότι είναι να το πάθεις, θα το πάθεις...είτε με οθόνες, είτε χωρίς αυτές.

Τόσο καιρό στις οθόνες, θα έπρεπε να ήμουν ήδη τυφλός.
Ένιωσα πολλές φορές κούραση στα όρια της εξάντλησης, αλλά χωρίς αντίκτυπο στην υγεία των ματιών μου.

Λίγοι βαθμοί μυωπίας από το σχολείο, ποτέ δε προχώρησαν, και ευτυχώς δεν άκουσα τον οφθαλμίατρο που έλεγε να φορέσω γυαλιά (θα ήμουν τώρα σκλάβος τους). Με τον καιρό νιώθω ότι η όραση μου (μακρυά) ελαφρά καλυτερεύει. Ίσως αρχίζει η πρεσβυωπία και δρα ανταγωνιστικά στη μυωπία.

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
έκανες καλά και δεν φορούσες γυαλιά για την λίγη μυωπία που είχες. Πιστεύω ότι βοήθησε να "παγώσει" και να μην αυξηθεί.