Φρέσκα Ρετρο Αποκτήματα!!

Ibra

Retro Starter
Reaction score
164
18013

Αγόρασα καμία 30ρια περιοδικα. PlayStation magazine gamepro games. Τα κλασσικά. Εποχή τέλη 90ς αρχές 20ς. Έτσι για την τουαλέτα να ενημερώνομαι για κανένα καινούριο παιχνιδάκι

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Με γειές και καλή ανάγνωση!
....Έτσι για την τουαλέτα να ενημερώνομαι για κανένα καινούριο παιχνιδάκι
Μήπως όμως και ο προηγούμενος (-οι) τα είχαν για την τουαλέτα; Σκέψου πριν τα ακουμπήσεις! :emoji_stuck_out_tongue::emoji_mask::emoji_joy::emoji_grimacing::emoji_smile:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
View attachment 18013

Αγόρασα καμία 30ρια περιοδικα. PlayStation magazine gamepro games. Τα κλασσικά. Εποχή τέλη 90ς αρχές 20ς. Έτσι για την τουαλέτα να ενημερώνομαι για κανένα καινούριο παιχνιδάκι
Πραγματικά αν είχα χώρο στην τουαλέτα άνετα θα έβαζα ενα stand επιπλάκι για να έχω τέτοια περιοδικά και εγώ! Kudoz για την απόκτηση ;)

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
977
Από τον Best Electronics, ήρθε ο Freddie!

_IMAG2107.jpg

_IMAG2109.jpg

Για το καμμένο 130ΧΕ μου, που το ανέστησε ο τρομερός @Pluto63 !!!!

Άκη ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ (και πάλι και πάλι....!)

Ακόμα θέλει λίγη δουλίτσα (ήρθε και η μεμβράνη του πληκτρολογίου και θέλει τρία ραμ τσιψ που είχαν καεί) μέχρι να το βάλω στο case του.

_IMAG2115.jpg

:love::love::love:

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,302
Ένα κι ένα! Ειδικά αυτός ο Dragon...Μμμμμ :love: ...Να τα χαίρεσαι man! :thumbup:
Αυτό!!!
Όσες φορές προσπάθησα να τον αποκτήσω ηττήθηκα...μου έμεινε απωθημένο. :emoji_slight_frown:

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
977
Το Atari 130XE μου μπήκε σε λειτουργία!
Το είχα βρει πριν καιρό, καμμένο και βρώμικο. Το φοβερό είναι ότι είχε πέσει μαρμελάδα στο πληκτρολόγιο! :eek: Η μεμβράνη καταστράφηκε και η λαμαρίνα του πληκτρολογίου σκούριασε! Ευτυχώς δεν έχει περάσει στο motherboard...:emoji_sweat:

_P1010014.jpg

_P1010012.jpg

Άναψα το motherboard με το τροφοδοτικό του και τίποτα, μαύρη οθόνη. Το έσβησα αμέσως και είδα ότι το τροφοδοτικό του έβγαζε 11-11.5V στο συνεχές... Μετρώντας με το πολύμετρο στο εναλλασσόμενο είδα ότι έλεγε 4 Volts AC!
Το καθάρισα λίγο και έμεινε για 3 χρόνια στην ντουλάπα... :emoji_cry:

Τελευταία ο @Pluto63 μου είπε να το κοιτάξει. Άλλαξε βάσεις στα ολοκληρωμένα και όλα τα chips δούλευαν εκτός από τον Freddie! :thumbup:
Έτσι έκανα μια παραγγελία και πήρα Freddie και μεμβράνη πληκτρολογίου από τον Best Electronics.

Αφού λοιπόν έπλυνα καλά το κουτί και τις σκουριασμένες λαμαρίνες, τις γυάλισα με Brasso και ο Άκης μου έδωσε και τρία ραμάκια (ευχαριστώ για όλα Άκη! :love:), έχω ένα λίγο ασχημούλι ωραίο 130XE (είχε φύγει λίγη μπογιά από το logo plate) που φαίνεται να δουλεύει άψογα! Success! :emoji_upside_down:

_P1010020.jpg

_P1010028.jpg

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
@sly*m @Pluto63
Μαρμελάδες! Σκουριές! Εκδορές! Oh! Mon Dieu...mon petit, pauvre ordinateur...Νομίζω ότι μόνο εγώ έλειπα από εκεί μέσα, έτσι; Να πεταγόμουν λέει σαν το τζίνι του λυχναριού; Χα!χα!Χα! Πάντως βλέπω ότι παρά του ότι το θέμα επιλύθηκε, εκείνος ο γόρδιος δεσμός (σπαγγέτι board) στην τελευταία φωτογραφία παραμένει! :p:lol::lol:

Συγχαρητήρια παιδιά! Χάρη στην επιμονή και την υπομονή σας ακόμη ένας χρόνιος πάσχων βρήκε την θεραπεία του!

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,393
Τώρα το είδα το ποστ αυτό?!?!? νομίζω...

Εγώ παιδιά no money - no funny αλλά είχα δώρα από τον Άγιο-ταυτόχρονα-πλάσμα-της-νύχτας και ένα πληκτρολόγιο C64 από τον Χρόνη.
Φυσικά δε πρόλαβα να κάνω βίντεο η πόστ γιατί μετακόμισα το Πάσχα.