What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Χτίσιμο υπολογιστή του σύγχρονου retro user

turrican

Retro Guru
Comrade
Παιδιά ψιτ, δεν είναι κάτι σοβαρό, απλά ένα post για ξεμούδιασμα. :D

Σε άλλες εποχές, το νέο configuration (μόνο) έλυνε προβλήματα. Μπορούσες να τρέξεις το wing commander, πιο πολλά λειτουργικά περιβάλλοντα, και γενικά κάθε φορά, τα πράγματα γινόντουσαν ευκολότερα. Ήταν όμορφο να βλέπεις τις συσκευές να αναγνωρίζονται αυτόματα, τα bios να γίνονται πληρέστερα, ηλεκτρονικές διατάξεις πιο αξιόπιστες. Η Backward compatibility ( από τα πρώτα home micros) ήταν μεγάλο ταμπού και ζητούμενο, και φτάνουμε στο σήμερα! Αν είχες λοιπόν ένα PC τα προηγούμενα 7-8 χρόνια, και σήμερα αποφάσιζες να αναβαθμίσεις, θα πρέπει να είσαι έτοιμος για κάποιους συμβιβασμούς...ή με μια άλλη ανάγνωση για το απόλυτο ξενέρωμα.

1) Λειτουργικό σύστημα.
Οι νέες motherboards δεν είναι συμβατές με παλιότερες εκδόσεις windows. Αν έχετε στο μυαλό σας dual boot καταστάσεις ή κάτι διαφορετικό από Win10 64bit, θα τα βρείτε σκούρα.
Παρομοίως πρόβλημα θα συναντήσετε με παλιότερα περιφερειακά (πάντα γίνονταν αυτό) που δεν έχουν ανανεώσει την υποστήριξη τους με το νέο στάνταρτ.

2)Τεχνολογικό άλμα.
Αν η ριμάδα η στιγμή, σας οδηγήσει σε ένα upgrade που δε σας προσφέρει μόνο ταχύτητα, αλλά βρίσκεται και στο χάραγμα κάποιας νέας τεχνολογικής εξέλιξης (π.χ PCI Express 4.0 ή nvme), ενδέχεται να επενδύσετε σε τεχνολογία που θα αλλάξει σύντομα σε επόμενες υλοποιήσεις, βελτιώνοντας χαρακτηριστικά και αστοχίες, αφήνοντας σας στα κρύα του λουτρού. Να μη μιλήσουμε για τις συνεχόμενες αλλαγές CPU Socket και την αλλαγή προτύπου RAM (DDR3 - DDR4). Μη τα ισοπεδώνουμε όλα όμως, ότι περισσότερο έχεις, καλό είναι.

3) floppy disk.
Εντάξει, αυτό μας έχει εγκαταλείψει προ πολλού. Αν βασίζεστε στην ύπαρξη του ενσωματωμένου οδηγού δισκέτας για τις ρετροανάγκες σας ατυχήσατε.
Οι μητρικές έκοψαν τον ομφάλιο λώρο με το συμπαθές μέσο.

4) PC-Case.
Εδώ έγινε η σφαγή του Δράμαλη! Τα νέα κουτιά δεν έχουν εξόδους οπτικών μέσων (CD/DVD).
Θα μου πείτε, "ρε φίλε τι είναι αυτά που μας λες; Εδώ μερικά δε δίνουν καν πλήκτρο Reset!!! "
Οι θέσεις σκληρών δίσκων 3.5" τελούν επίσης υπό διωγμό και αν είστε τυχεροί θα σας δοθούν 1-2 θέσεις μηχανικών σκληρών δίσκων σε κάτι "κουλές" θέσεις για να μη κλαίτε!
Δε ξέρω πως την έχουν δει οι εταιρίες, αλλά το παλαιό μας hardware ενδέχεται να μη χωρά στα νέα πανάκριβα κουτιά.

5) Κάρτες γραφικών.
Με την παρούσα έλλειψη από την αγορά, η αγορά νέας κάρτας γραφικών είναι ανέκδοτο. Υπό άλλες συνθήκες θα νόμιζα ότι ονειρεύομαι! Ίσως το πιο συνετό είναι να πορευθείτε με τα γραφικά της CPU και μετά από 1-2 χρόνια (όταν ομαλοποιηθεί η αγορά) να αποκτήσετε μια σύγχρονη υλοποίηση σε λογική τιμή. Ξενέρωμα.

Γενικά ένα post μέσα στη χαρά. Πως μια τόσο ευχάριστη ασχολία, όπως η δημιουργία νέου συστήματος, έγινε τόσο ξενερωτική, δε μπορώ να το καταλάβω...

XLV2K

Retro Starter
Δυστυχώς, κάπως έτσι είναι τα πράγματα.. τα κουτιά φαίνεται η μόδα είναι να είναι για "επίδειξη" των εσωτερικών , ακόμαι και σε κουτιά που δεν έχουν διάφανο πάνελ. Μονο σε full ATX κουτιά θα βρείς πλεον αρκετές θέσεις 3.5" δίσκων, οι 5.25" ούτε για δείγμα, νομίζω ένα κουτι είχε θέση για slimline ( laptop slot loading ) οπτικό drive.
Όσον αφορά τις κάρτες γραφικών, το πρόβλημα δεν φαίνεται να καλυτερεύει, οι τιμές έχουν πέσει λίγο αλλά και πάλι 50-100% περισσότερο απο την ενδεικτική τιμή. Η Nvidia κυκλοφόρησε τις κάρτες LHR ( low hash rate ) που υποτίθεται θα είναι 50% λιγότερη απόδοση σε cryptocoins mining αλλα ήδη υπάρχουν mining προγράμματα που επαναφέρουν την απόδοση στο 75% https://www.techpowerup.com/285611/...p-to-70-mining-performance-of-nvidia-lhr-gpus ή κάνουν mine σε διαφορετικά coins που δεν επηρεάζονται απο τα κλειδώματα της Nvidia
Όσον αφορά τα floppies, ευτυχώς υπάρχουν USB λύσεις όπως Greaseweazle και Amiga Arduino Floppy
Με λιγα λόγια, όποιος ενδιαφέρεται για retro, καλό είναι να έχει ένα σύστημα εποχής μέχρι το 2010 που να έχει όλα αυτα τα "ρέτρο" τωρα πια interfaces, όπως floppy, serial/parallel ports αλλά και να είναι αρκετά γρήγορο να τρέξει XP κλπ παλιά OSes.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Πάει καιρός που το assembly ενός νέου υπολογιστή, σταμάτησε να προσφέρει οποιαδήποτε χαρά. Νομίζω ούτως η άλλως η πλειονότητα των νέων παιχνιδιών δεν απευθύνεται σε εμάς, οπότε και οι κάρτες γραφικών καταντούν άχρηστες. Ούτε Warzone θέλω να παίξω, ούτε Fortnite, ούτε GTA V Fivem κτλ.

Απο τη μια ίσως και να είμαστε τυχεροί...

milntov

Retro Starter
Και οι συγχρονες κονσολες τα ιδια.Σαν συγχρονοι υπολογιστες εχουν γινει.Καμια σχεση με τις παλιες καλες εποχες.Εχουν αλλαξει ολα προς το χειροτερο θα ελεγα.

Vincent

Retro Addict
Comrade
Τα παιχνίδια που παίζω online με την ομάδα, δεν έχουν διαφωνίες με το αρχαίο pc μου.

World of Warships
Rocket League
GTA
L4D2
COD

Σήμερα θα δοκιμάσω τη beta του back4blood στο laptop που είναι ταχύτερο.
Για να κάνω καινούριο setup, πρέπει να ψοφήσει αυτό ή να βρούμε το γαμάτο παιχνίδι που θα μας πάει εκεί.
Βολεύομαι και με τις 2-3ς ώρες στο βίντεο rendering.

turrican

Retro Guru
Comrade
Η κατάσταση πραγματικά έγινε ξενέρωτη.
Περισσότερο με πείραξε η μη υποστήριξη παλαιότερων windows.
Για πολλούς λόγους θα ήθελα να έχω και την επιλογή διαφορετικών λειτουργικών.

Αναφορικά με τη λύση των usb floppies δεν είναι ότι καλύτερο, αφού κάνω χρήση software που είναι παλιό (δε γίνονται updates), χρησιμοποιεί αρχαίους driver, και πολύ φοβούμαι δε θα τα δει καθόλου.

Vincent

Retro Addict
Comrade
USB floppies δεν κάνουν σωστή δουλειά, ειδικά αν γράφεις images για CPC/ST.

turrican

Retro Guru
Comrade
USB floppies δεν κάνουν σωστή δουλειά, ειδικά αν γράφεις images για CPC/ST.
Ακριβώς! Για αυτά τα ρημαδο-images ανησυχώ και δε βλέπω φως! :confused:
Η άλλη λύση είναι να έχω ένα δεύτερο pc....

...ή να κρατήσω το παλιό, αλλά ρε φίλε σε λίγο ούτε να σερφάρω αξιοπρεπώς δε θα μπορώ!

ndial

Retro Starter
Ακριβώς! Για αυτά τα ρημαδο-images ανησυχώ και δε βλέπω φως! :confused:
Η άλλη λύση είναι να έχω ένα δεύτερο pc....

...ή να κρατήσω το παλιό, αλλά ρε φίλε σε λίγο ούτε να σερφάρω αξιοπρεπώς δε θα μπορώ!
Εγω έχω εάν C2Duo σε μικρό κουτακι με internal floppy και με CPCDiskXP (για CPC 3,5" disks) και floimg95 (για ST disks) κτλ. Μονο αυτο κανει. Δεν το θελω για κατι αλλο. Προφανως και δεν σερφαρω απο αυτο :)

turrican

Retro Guru
Comrade
Εγω έχω εάν C2Duo σε μικρό κουτακι με internal floppy και με CPCDiskXP (για CPC 3,5" disks) και floimg95 (για ST disks) κτλ. Μονο αυτο κανει. Δεν το θελω για κατι αλλο. Προφανως και δεν σερφαρω απο αυτο :)

(Ακριβώς! floimg95 με τους απολιθωμενους drivers για το floppy).

Εκεί με βλέπω και εγώ να καταλήγω. Ήθελα ένα μηχάνημα να τα κάνει όλα, αλλά τελικά θα αρχίσω να γεμίζω computers.
(Μήπως τελικά να ξαποστείλω το pc και να βγάλω τα home computers καλύτερα; Πιο λίγο χώρο θα καταλάβουν ).

Vincent

Retro Addict
Comrade
Ο Νίκος από πάνω μου έδωσε ένα PIII laptop για αυτή τη δουλεία.
Ένα τέτοιο θες Μήτσακλα.

clemenza

Retro Mentor
Comrade
Προσωπικά έχω ένα laptop του 2005 με Windows ΧΡ το οποίο διαθέτει floppy disk drive, DVD-R/W, σειριακή, παράλληλη και PS/2 (αλλά και USB). Κοινώς τα έχει όλα, πιάνει λίγο χώρο και μου κόστισε 20€. Νομίζω ότι μια τέτοια λύση ή κάποια άλλη όπως των Vincent & ndial είναι μια χαρά, ώστε να μπορέσει κανείς να φτιάξει και ένα σύγχρονο PC με εντυπωσιακό case και components με RGB φωτισμό, χωρίς να αναγκάζεται να μένει αγκιστρωμένος στο παρελθόν...

turrican

Retro Guru
Comrade
...δυστυχώς η ύπαρξης ξεχωριστών μηχανημάτων αρχίζει να είναι ορατό ενδεχόμενο. :cry:

clemenza

Retro Mentor
Comrade
...δυστυχώς η ύπαρξης ξεχωριστών μηχανημάτων αρχίζει να είναι ορατό ενδεχόμενο. :cry:
Ενδεχόμενο; Βεβαιότητα εννοείς! :D