24 in 1 SuperKernal

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548

Να το πάρει το ποτάμι; Ε, άντε να το πάρει αφού ο ΚiWi άρχισε να δημοσιεύει στο Forum64 και να ρίχνει φως στην υπόθεση.
https://www.forum64.de/index.php?thread/74462-projekt-superkernal-24-in-1-kernal-ersatz-extras/&pageNo=1

Σχετικές ανακοινώσεις έχουν γίνει κι εδώ: http://www.sx-64.de/

Ακόμη ένα project που με είχε ενημερώσει ο Thomas ότι βρισκόταν στα σκαριά αλλά δεν ήθελε να ανακοινώσω τίποτα αφού δεν υπήρχε και τίποτα χειροπιαστό και επίσης δεν ήξερε κατά πόσο θα προχωρήσει ...ακόμα και αν θα ολοκληρωνόταν. Φαίνεται όμως ότι κάποια προβλήματα βρήκαν τη λύση τους και έτσι ξεκίνησαν οι ανακοινώσεις και η σχετική έρευνα αγοράς.

-Τι αφορά; Ένα πλήρες modul-άκι, εφοδιασμένο με επεξεργαστή και μνήμη που θα περιλαμβάνει 24 banks, όπου σε αυτές ο χρήστης θα μπορεί να γράψει ότι πυρήνα λειτουργικού επιθυμεί και με αυτόν να 'μπουτάρει' τον δικό του C64.

-Μόνο αυτό; Όχι! Μέσω software-emulation θα μπορεί να τρέξει 8kb CBM80 cartridges παιχνιδιών αλλά και κάποια utilities.

-Πως μπορεί να γίνεται η εναλλαγή και η επιλογή μεταξύ των banks; Πατώντας δυο φορές το reset (module) με διαφορά 1-2 δευτερολέπτων, ο χρήστης εισέρχεται στο menu. Εκεί με το <space> εναλλάσσεται μεταξύ kernal και data selection. Κατόπιν επιλέγει με τα αντίστοιχα πλήκτρα. Σε περίπτωση που επιλέξουμε κάποιο πρόγραμμα (data), τότε επιλέγεται αυτόματα και αντίστοιχο kernal. Μόνο στην περίπτωση των data, πατώντας μια φορά το reset, επανερχόμαστε στο menu επιλογών.
Την επόμενη φορά που θα ανοίξουμε τον υπολογιστή μας, θα μπούμε απευθείας στην τελευταία μας επιλογή (kernal ή data).

-Πως θα γίνεται η ανανέωση του firmware του module ή θα περνάμε καινούργια δεδομένα στις banks ; Το module θα έρχεται προγραμματισμένο από το εργοστάσιο (δηλαδή από το σπίτι και τα χεράκια του Thomas και του Kiwi) και οι επόμενες ενημερώσεις θα γίνονται μέσω του C64. Θα τρέχουμε το κατιτίς μας στον 64άρη και θα φλασάρουμε το firmware εσωτερικά, χωρίς ανοίγματα, τρυπήματα στο case και 'κατσαβιδιάσματα'. Πολύ καλή και καθαρή λύση!
Επίσης υπάρχει πρόβλεψη και για κάποιον παράλληλο, ταχύτατο και πιο σύγχρονο τρόπο, αλλά εδώ είναι το σημείο που τρώω μια ελαφριά σπρωξιά για να κρατήσω το στόμα μου κλειστό μέχρι να τελειώσει η ανάπτυξη και οι δοκιμές!

-Ποιοι είναι οι σχεδιαστές και δημιουργοί του; Οι RetroJeck, Tommi_NRW και KiWi

-Που θα το παραγγείλω; Μπορούμε να δηλώσουμε παρόν και ενδιαφέρον σε αυτό το thread, αλλά προσοχή γιατί είναι γραμμένο καθ ολοκληρία σε άπταιστα Γερμανικά.
https://www.forum64.de/index.php?thread/74462-projekt-superkernal-24-in-1-kernal-ersatz-extras/&pageNo=1

-Αργεί ακόμα πολύ μπαμπαστρούμφ; Ναι, θα έλεγα ότι αργεί. Όπως με πληροφόρησε ο Thomas, χρειάζονται να γίνει κάποιες ενημερώσεις και επικαιροποιήσεις στον hardware σχεδιασμό (προκειμένου να τοποθετηθεί και να δουλεύει σωστά τόσο στους C64 όσο και στους C64II) και κατόπιν κάποιες διορθώσεις, προσθήκες και βελτιώσεις στον πυρήνα. Το software part έχει επιμεληθεί εκείνος, ενώ ο kiwi είναι ο μόνος που γνωρίζει και θα πάρει την τελική απόφαση για το πότε θα αρχίσει να διατίθεται. Μην ξεχνάμε ότι όλη η συναρμολόγηση, (δηλαδή κολλήσεις και τελικές δοκιμές) θα γίνουν δια χειρός, οπότε μην περιμένετε γρήγορες και ταχείες εξελίξεις. Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώνω σχετικά στο παρόν θεματονημάτιο (!)

-Πόσο θα κοστίζει; Η πιθανότερη τιμή είναι 49 Ευρώ συν τα μεταφορικά.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,177
Καλό ακούγεται, αλλά στην ουσία δε νομίζω ότι είναι απαραίτητα σε πολύ κόσμο τα 24 διαφορετικά Kernals. Μου φαίνεται πιο λογική η λύση του Easyflash 3 στο οποίο μπορείς να έχεις 8 Kernals, 8 cartridges του 1MByte και να γράφεις και δισκετούλες μέσω USB.

Φυσικά, η θέση μου παραμένει πάγια: ό,τι καινούριο κυκλοφορεί για καλό είναι. Κι όσοι γκρινιάζουν για τις τιμές, ας το φτιάξουν οι ίδιοι φθηνότερο! :speechless:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,696
"Φατνίο" ο ένας... "Θεματονημάτιο" ο άλλος...
Μα, πόσα να αντέξω σε μια ημέρα ο χριστιανός!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
"Φατνίο" ο ένας... "Θεματονημάτιο" ο άλλος...
Μα, πόσα να αντέξω σε μια ημέρα ο χριστιανός!
:lol::lol::p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
One mans junk is another ones treasure! Σίγουρα τα 24 φαντάζουν υπερβολικά, αλλά υπάρχουν άτομα που θα τους φανεί χρήσιμο και θα το χρησιμοποιήσουν. Νομίζω έχουμε περάσει σε άλλη φάση πλέον με το retro gear - going where no retro lover has ever gone before :) Taking the extra mile και τα συναφή :)

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,177
One mans junk is another ones treasure! Σίγουρα τα 24 φαντάζουν υπερβολικά, αλλά υπάρχουν άτομα που θα τους φανεί χρήσιμο και θα το χρησιμοποιήσουν. Νομίζω έχουμε περάσει σε άλλη φάση πλέον με το retro gear - going where no retro lover has ever gone before :) Taking the extra mile και τα συναφή :)
Ναι, προφανώς, απλά εγώ πρότεινα το Easyflash 3 με τη λογική ότι αν θες να πάρεις ΕΝΑ και μόνο aad-on για τον 64άρη σου και δεν θες να κοστίζει 3 φορές όσο το μηχάνημα (1541 Ultimate II/III) θεωρώ ότι το Easyflash 3 είναι μονόδρομος. Γιατί, καλά τα Kernals, τα διαγνωστικά και η δυνατότητα να τρέξεις οποιοδήποτε .crt αλλά, αν το κερασάκι στην τούρτα είναι η άνετη και ταχύτατη εγγραφή δισκετών και μάλιστα μέσω του PC, ε, αυτό δεν μπορείς να το προσπεράσεις! ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Ναι, συμφωνώ για το EasyFlash 3 (Δυστυχώς έχω μείνει στο Ι και όλο αμελώ να πάρω και το 3 :D)
Το έξτρα χαρακτηριστικό που μπορεί να "κρύβεται" στο SuperKernal είναι ότι υπήρχε από την αρχή επιθυμία υποστήριξης WLAN, αλλά κάτι τέτοιο βρίσκεται ακόμα σε θεωρητικό/πειραματικό επίπεδο και ίσως να μην πραγματοποιηθεί ποτέ. Το μέλλον θα δείξει...

Από: https://www.forum64.de/index.php?thread/74462-projekt-superkernal-24-in-1-kernal-ersatz-extras/

...

Die Platine ist ja was "größer" weil wir den C64-II auch direkt mit dem gleichen Board supporten wollten. Der hat ja 4 Pin's mehr weil das Basic Rom ja auch noch Adressiert werden muss. Und da dann halt noch Platz war haben wir uns überlegt dort eine Anschlussmöglichkein für ein WLAN Modul zu schaffen. Dieser Teil und auch die damit zusammenhängenden Funktionen sind noch eher von theoretischer Natur. Eigentlich wollten wir nur eine Möglichkeit schaffen den C64 auch über WLAN / Webserver mit Files zu flashen. Man könnte also rein Theoretisch vom PC aus sich Kernal oder Programmfiles in den SuperKernal flashen. Wir wissen das es "geht" aber es besteht die Möglichkeit das wir es später unter den Tisch fallen lassen müssen, weil es da ein paar "Problemchen" gibt bei denen wir Stand Heute nicht wissen ob man sie Lösen kann. Daher den WLAN Support bitte erst mal NICHT als Feature der entgüligen Version ansehen. Wenn es doch alles so klappen sollte, dann: Nice to have...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,177
Ναι, συμφωνώ για το EasyFlash 3 (Δυστυχώς έχω μείνει στο Ι και όλο αμελώ να πάρω και το 3 :D)
Το έξτρα χαρακτηριστικό που μπορεί να "κρύβεται" στο SuperKernal είναι ότι υπήρχε από την αρχή επιθυμία υποστήριξης WLAN, αλλά κάτι τέτοιο βρίσκεται ακόμα σε θεωρητικό/πειραματικό επίπεδο και ίσως να μην πραγματοποιηθεί ποτέ. Το μέλλον θα δείξει...
Καλά Γιώργο, να σου πω την αλήθεια, το 1 με το 3 δεν θα έπρεπε να έχουν καν το... ίδιο όνομα! Είναι τόσο χαώδεις οι διαφορές στις δυνατότητές τους, που πραγματικά το 1ο Easyflash, δυστυχώς, δεν έχει καμία σχέση... :(

Για το WLAN που αναφέρεις ε ναι, φυσικά, αν υλοποιηθεί κάτι τέτοιο αλλάζει το πράγμα - δεν το συζητάμε!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,368
Ότι σε γλυτώνει από το να αγοράσεις 24 commodore είναι καλοδεχούμενο! :D:D:D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Ότι σε γλυτώνει από το να αγοράσεις 24 commodore είναι καλοδεχούμενο! :D:D:D
Εγώ που έχω ήδη 25, τι να πω τώρα να 'ουμ; :lol::lol::lol::p

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
430
Παρακολουθώ....ανελλιπώς το παρόν thread και αναμένω.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Ο Thomas μου έστειλε έναν σκασμό καινούργια πράγματα...άλλα δώρα και άλλα σε τιμή μόνο υλικών (δηλαδή δώρα!). Μέσα στην ΚΟΥΤΑ που παρέλαβα σήμερα ήταν και αυτό...Αναλυτικό review αργότερα (πολύ αργότερα) γιατί τώρα είμαι πολύ κουρασμένος. Το παρόν είναι μια "προσωπική" έκδοση, πάνω στο τελευταίο εναπομείναν module.

Φυσικά το πρόσφερα "βορά" στην κοιλιά του τέρατος, που το κατάπιε με μεγάλη ευχαρίστηση! :D

Αυτός ο C64 (breadbin mobo), μόνο Commodore δεν είναι πλέον...:lol::lol::lol:

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
634
ΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!! Άλλο ένα τέτοιο και φεύγω ε!!! Που είναι το unsubscribe;;; Δε θα με πεθάνετε εσείς εδώ μέσα!!!:lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
430
Ωωω! μ@μ@το προτζεκτακι και αυτό!!

Geo ποιον stm32f ARM φοράει?

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Φανταστικό, υπέροχο και εγώ θέλω ένα αλλά μου τελείωσε ο μπάρμπας.