What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

3d printers

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Νομίζω ο @DAT-Alex μπορεί να μας διαφωτίσει λίγο σε αυτό - παλαιότερα έψαχνα και εγώ αλλά δεν κατέληξα κάπου, περισσότερο λόγω κόστους. Αυτοί που κοιτούσα δηλαδή εγώ σαν "entry" level αλλά ποιοτικοί, ξεκινούσαν απο τα 800 ευρώ και πάνω.

sknipas

Retro Enthusiast
Comrade
Αν εχεις την υπομονη να τον κανεις κομμάτι κομμάτι οπως εγω θα σου βγει γυρω στα 100 με 150 ευρω αναλογως τα υλικα.
Συμβουλή μακρυα απο abs πλαστικο (που εχω μπλεξει εγω) και μην πας σε 0.3 κεφαλή εκτυπωσης.
Ψαξου σε pla και 0.5 mm κεφαλή.

subzero79

Retro Mentor
Comrade
schematics please
οδηγιες κατασκευης κτλ

Pluto63

Retro Addict
Comrade
Άστο, πάρε έναν Creality Ender 2 με €150 από AliExpress απευθείας από την εταιρεία με αποστολή από Γερμανία, το κόστος να τον φτιάξεις μόνος σου είναι πολύ περισσότερο από να τον πάρεις έτοιμο και έχει ένα user community από πίσω με τετράγωνα @...@ που χωρίς αυτό χάνεσαι. Κάνω ένα resume τουλάχιστον εξάμηνης έρευνας σε πολλά επίπεδα. Το θέμα είναι ότι μπλέκεις σε έναν τελείως καινούργιο κόσμο με παρα !!! πολλά να μάθεις για να κανεις δουλειά και ότι αυτό που δουλεύει σε έναν θα δουλέψει διαφορετικά για σένα αλλά θα το δεις μετά από 2-3 ώρες εκτύπωσης, εδώ η αμεσότητα είναι μηδέν. Σκέψου ότι έχω παρατήσει τα πάντα και ασχολούμαι τα βραδια που έχω χρόνο αποκλειστικά με αυτό εδώ και δυο μήνες και μόλις έξυσα την επιφάνεια, ειδικά αν είσαι λίγο ψείρας στην ποιότητα σαν εμένα. Να έχεις υπό όψιν ότι παρότι το αρχικό "σχετικά χαμηλό" κόστος μετά αρχίζει να γίνεται ένα πηγάδι που σου τρώει χρήματα συνέχεια γιατί αρχίζεις τα mod που τελειωμό δεν έχουν τα pla filaments, καινούργια hot ends και extrudes, dumpers, bed leveling sensor κλπ, άσε που έχω δώσει μια περιουσία σε βίδες αλλεν. Δεν θα το συνιστούσα σε κανένα αυτή την στιγμή να μπλέξει με 3D printing ειδικά από οικονομικής άποψης. Το καλό είναι ότι επιτέλους τώρα αρχίζω και φτάνω σε ένα πραγματικά καλό επίπεδο ποιότητας αλλά μόνο για τα έτοιμα σχέδια. Για να φτιάξω τέλειο το cartridge shell από το μηδέν για την vesa64 που σου έστειλα έπρηξα την φιλενάδα μου γραφίστρια και cad designer ουκ ολίγες ώρες, και να σκεφτείς ότι σε 2D draw είμαι πολύ καλός από την εποχή του Mac Draw μέχρι το τώρα Idraw, σε τίποτα δεν βοήθησε με το 3D design και το model slice, άλλοι παπάδες...

sknipas

Retro Enthusiast
Comrade
Εχω τον εκτυπωτη 2 χρονια κοντα και δεν παρακολουθω τιμές οποτε θα συμφωνήσω να παρεις κατι σε έτοιμο αφου παιζουν εκει οι τιμες αλλα οπως ειπε ο φιλτατος @Pluto63 ειναι δυσκολο το αθλημα και πηγαδι δίχως πατο.
Εγω σαν μηχανολογος που δουλευει στην βιομηχανια πλαστικου μου ηταν ευκολο να τον φτιαξω κομματι κομμάτι αλλα παλι εχει τα χαζα του ωρες ωρες.
Σκεψου οτι την case της versacart την ξεκινησα 3 φορες σαν εκτυπωση για να πετυχω και να βγαλω μια σωστη. Δυστυχως το abs filament που εχω ειναι περσινό και μαλλον εχει αλλοιωθεί απο την υγρασια και αστα..
Εχει πολλες λεπτομέρειες που καποιες στιγμες θα σε κανουν να θελεις να τον πεταξεις απο το παραθυρο.

Last edited:

subzero79

Retro Mentor
Comrade
δεν μιλησα οτι ειναι ευκομο αλλα εχω συγγενη που δουλευει σε
τρισδιαστατο σχεδιο σε cnc και δουλευει πολλα τρισδιαστατα και με ρεντερινγξ

DAT-Alex

Retro Addict
Comrade
Καλησπέρα πριν ένα χρόνο περίπου μαζευτήκαμε στο retroclub και πήραμε από ebay (Γερμανίας) έναν Geetech I3 MK8 (τώρα βγαίνει σε πιο βελτιωμένο μοντέλο). Μας βγήκες 190€ μαζί με μεταφορικά από Ευρώπη (χωρίς δασμούς δλδ και τα σχετικά).
Ήρθε σε ΚΙΤ το οποίο σημαίνει ότι θέλει κάποιες ώρες για την συναρμολόγηση,+ κάποιες ώρες για καλιμπράρισμα κλπ.
Υπάρχει ενεργό φόρουμ και καλή εξυπηρέτηση (by email)
Το συμπέρασμα: καταφέραμε να τυπώσουμε κάποια λειτουργικά κομμάτια (εδώ , εδώ και εδώ ) ΑΛΛΑ εντελώς ξαφνικά ο εκτυπωτής άρχισε να μην τυπώνει σωστά και εδώ και 2-3 μήνες προσπαθούμε να τον συνεφέρουμε (μάλλον βουλωμένο extruder).
Η αλήθεια είναι ότι ασχολούμαστε μόνο όταν μαζευόμαστε οπότε η προσπάθεια έπισκευής' γίνεται με αααααργουςςς ρυθμούς(!)

Συμπερασματικά πρόκειται για αξιόλογο εκτυπωτή (για τα χρήματά του πάντα) αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλτατο @Pluto63 σε ότι έχει αναφέρει ιδίως σε ότι αφορά κάτι έτοιμο και δοκιμασμένο.

Υ.Γ Αυτή την στιγμή προσπαθούμε να εγκαταστήσουμε και το παρακάτω 3D touch στον εκτυπωτή μας.

@Pluto63 Αλήθεια Ακη ποιον εκτυπωτή έχεις?

Pluto63

Retro Addict
Comrade
Αυτόν που έγραψα επάνω Alex, τον Creality Ender 2, απλός Reprap Marlin καρτεσιανος. Μεγάλο community υποστήριξης αλλά με όλα τα παρελκόμενα που παρέθεσα.

subzero79

Retro Mentor
Comrade
θα γινω ο νεος μαστερ του παιχνιδιου

Pluto63

Retro Addict
Comrade
anet a8 3d printer
αυτον πηρα

Εμπλεξες φιλαράκο, πολύ προβληματικός και θέλει παρά πολλά μόντ για να δουλέψει σωστά, και είναι και παλιά τεχνολογια, ελπίζω να τον πήρες παρα πολύ φτηνά. Το μόνο θετικό είναι ότι όσοι ασχολήθηκαν και τον φτιάξανε σωστά έφτασαν σε ένα παρα πολύ ψηλό επίπεδο γνώσης για το όλο 3D printing.

subzero79

Retro Mentor
Comrade
ειναι η νεα εκδοση φιλε μου διαβασα το ρεβιου στο thelab.gr
το στηνω τυπωνω τις αναβαθμισεις και σιγα σιγα τον κανω τουμπανο λολ

Pluto63

Retro Addict
Comrade
Γιώργο μου θα είμαι ειλικρινής, είναι για τα σκουπίδια η ποιότητα του ΑΛΛΑ στα χέρια σου και το λέω με σιγουριά θα γίνει μπομπα επειδή εσύ έχεις ταλέντο, απλά δεν θα είναι πια ο anet. Και μεταξύ μας ποτέ review από ελληνικό site ξέρω τι σου λέω.

subzero79

Retro Mentor
Comrade
ενταξ τι να κανουμε θα το στρωσω το ατιμο
για 120 ευρω καλα ειναι

Pluto63

Retro Addict
Comrade
Απλά βεβαιώσου όταν θα παίρνεις κάτι ότι είναι συμβατά με την motherboard και τα steppers της anet γιατί είναι παλαιού τύπου. Στο είπα στο τέλος θα είναι μπομπα αλλά όχι η Ανέτ.

subzero79

Retro Mentor
Comrade
δηλαδη ο τιτανας και το βολκανο και το μικρο σοθισ δεν κανουν για το εξτρουντερ μιλαω

subzero79

Retro Mentor
Comrade
ποια ειναι η καλυτερη motherboaed για ν αντικαταστησω την προυπαρχουσα
ποιο ειναι τπο καλυτερο heatbed και ποιος ειναι ο καλυτερος συνδυασμος extruder+myti