8-Bit VGA/Sound Cards

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Μπορείτε ρε παιδιά να μου πείτε μερικές κάρτες ήχου + vga για 8-bit ? Παίζει ενας 8088 που πρέπει σωποδήποτε να πάρει μια μικρή *αισθητική* αναβαθμισούλα!

angel_grig

Retro Enthusiast
Για vga δεν χρειαζεται να ειναι 8μπιτη.16 bit Καρτες με chipset της Tseng δουλευουν μια χαρα.Σε ΧΤ μου παιζει μια χαρα καρτα με το Τseng ΕΤ4000.Για ηχο τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα αφου οι 8μπιτες sb σε τιμη "πετανε"....

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Ωπ! Welcome angel_grig!

Αυτό που λές για τις 16-bit VGA το διάβασα και αλλού αλλά δεν ήξερα αν όντως ισχύει! Thnx για το pointer ;) Όσο για τις SB ...άστα να πάνε όντως. Οι τιμές είναι στο διάστημα στο ebay. :( :(

nkary

Too Retro to post!
angel_grig said:
Για vga δεν χρειαζεται να ειναι 8μπιτη.16 bit Καρτες με chipset της Tseng δουλευουν μια χαρα.Σε ΧΤ μου παιζει μια χαρα καρτα με το Τseng ΕΤ4000.Για ηχο τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα αφου οι 8μπιτες sb σε τιμη "πετανε"....
Καλώς ήρθες Γρηγόρη :thumbup:
Κάτι τέτοιο είναι καλό παιδιά? Με ενδιαφέρει και εμένα μια κάρτα ήχου 8bit, αλλά οι drivers μήπως πέσουν βαριοί για τα 640Kb μνήμης?
http://www.ebay.co.uk/itm/370530172578? ... 1423.l2649

Φυσικά είναι και το θέμα να βρεθούν οι drivers :think:

A

Anonymous

Guest
συνήθως οι 8μπιτες κάρτες δεν θέλουν drivers... έχουν jumpers και καβατζώνουν resources, το πολύ πολύ να θέλουν το BLASTER= variable στο autoexec.bat (πχ SET BLASTER=A220 I7 D1 T3 )

πάντως από 8bit προτείνω χαλαρά soundblaster ... ή καμοιά thunderboard αν βρεθεί...
CT-1320 (super είναι, βάζεις και 2 τσιπάκια και γίνεται συμβατή και με gameblaster) και CT-1350 (SB2.0) είναι μονόδρομος κατ'εμέ...

Προσωπικά έχω αδυναμία στις 1320 (ή αλλιώς SB1.5)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Μπράβο αυτό θυμόμουν και εγώ. Οι κάρτες ήχου επι DOS μόνο το SET BLASTER ήθελαν για να δηλώσεις IRQ, DMA Και συναφή!!!

Μπράβο Keropi! τώρα πρέπει να βρούμε μερικές καρτούλες χοχοχο

nkary

Too Retro to post!
Παίζει αυτό με τις VGA και στις ήχου μήπως? 16bit σε 8bit?

nkary

Too Retro to post!
Γρηγόρη ο απαράδεκτος γιατρός φταίει. Αυτός το έφτιαξε το φόρουμ :twisted:
Θενκς και για το τιπ ;)

angel_grig

Retro Enthusiast
nkary said:
Χμμμ..μαλιστα...Ξερουμε ποιον να κυνηγησουμε! :D

nkary said:
Θενκς και για το τιπ ;)
Παρακαλω Νικο!

Nα πω επισης οτι για 8μπιτη adlib υπαρχει και αυτη εδω η λυση:http://www.malinov.com/Home/sergeys-projects/isa-opl2-card(ναι την εχω παρει αλλα δεν την εχω συναρμολογησει ακομη)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Καλά ε! Πραγματικά back to the future! Η συγκεκριμένη κάρτα που δείχνεις Γρηγόρη, αν δεν κάνω λάθος κυκλοφορούσε και σε κιτ την δεκαετία του 90! Η φτηνή λύση για τον ήχο στον προσωπικό υπολογιστή!

Να σημειώσω οτι πέρασα σήμερα απο τον Αλέξανδρο (απο τη δουλειά του) και έβγαλε απο ενα συρτάρι μια TSENG 4000 16-Bit! :) Ελπίζω να δουλέψει! Αποσο διάβασα με μια αλλαγη στο jumper παιζει κ σε 8-bit! Αντε κ μια κάρτα ήχου για να απολαύσουμε Kings Quest 1!!!!

angel_grig said:
nkary said:
Χμμμ..μαλιστα...Ξερουμε ποιον να κυνηγησουμε! :D
Γκούχ γκούχ!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

angel_grig

Retro Enthusiast
dR_wH0 said:
Να σημειώσω οτι πέρασα σήμερα απο τον Αλέξανδρο (απο τη δουλειά του) και έβγαλε απο ενα συρτάρι μια TSENG 4000 16-Bit! :) Ελπίζω να δουλέψει! Αποσο διάβασα με μια αλλαγη στο jumper παιζει κ σε 8-bit!
Λογικα θα δουλεψει!Η δικια μου παιζει οπως ειναι!Δεν θελει καν jumper!
dR_wH0 said:
Αντε κ μια κάρτα ήχου για να απολαύσουμε Kings Quest 1!!!!
Mια που ανεφερες το Kings Quest 1 εαν εχεις cga με composite out μπορεις να εχεις πολυ περισσοτερα χρωματα απο αυτα της cga δες εδω:http://www.mobygames.com/game/pc-booter/kings-quest/screenshots/gameShotId,42737/
Ηχο μπορεις να εχεις ακομη και χωρις καρτα ηχου ;) (το KQ την υποστηριζει) και δεν ειναι αλλη απο το COVOX ή αλλιως LPT dac.Eαν πιανει το χερι σου με λιγες αντιστασεις το φτιαχνεις (ναι,το εχω φτιαξει :D ).Περισσοτερα εδω:http://en.wikipedia.org/wiki/Covox_Speech_Thing

A

Anonymous

Guest
covox μπορεί να πάρει όποιος θέλει από εδώ έτοιμο στα 6ευρώ: http://retrocables.es/tienda/index.php? ... &id_lang=4
έχω πάρει, είναι ΟΚ ;)

κάποτε είχα και original AdLib, την σκότωσα όμως γιατί δεν την χρησιμοποιούσα... τώρα έχω ένα κλώνο που είναι ΟΚ επίσης

βασικά αν κάποιος είναι να αγοράσει 8μπιτη κάρτα ΙΜΗΟ καλύτερα να δώσει λίγο παραπάνω για SB παρά να μείνει με FM ήχο μόνο...

...επίσης και η LAPC-I είναι 8μπιτη, γιατί την σνομπάρετε έτσι; :lol: :lol: :lol: :whip: :whip: :whip:

A

Anonymous

Guest
... και κάτι ψιλά για μεταφορικά... έτσι είναι μέσα:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Θα κόψω μια βόλτα αύριο από τα παλιατζίδικα! Αν δεν τα εχει σηκώσει δηλαδή όλα ο Amiga500fan :p Γιατι καλή η SB αλλά 50-60 λίρες είναι Wayyyy Tooo Much!!

Για την VGA οπότε, ας ελπίσουμε ότι δεν είναι καμμένη!

angel_grig

Retro Enthusiast
Εχει κανει καλη δουλεια ο Ισπανος!!

@dr who:Περιμενουμε νεοτερα!!