A new start

bubnbob

Retro Starter
Reaction score
3
Φίλτατε dr_Who ιδού το πρώτο μας απόκτημα (παρακαλώ μη γελάτε , μάλλον οι δικές σας συλλογές θα αριθμούν δεκάδες μηχανήματα). Η κόρη μου δε χορταίνει να εκτοξεύει ουράνια τόξα !!!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Μπράβο bubnbob!! Σωστή εκπαίδευση βλέπω στο "νεο" κοινό! :thumbup: :thumbup:

Και εγώ περιμένω (ξανά) νέο flyback για το 1084S μου (μάλλον θα του αλλάξω και ηχεία) για να ξαναχαρώ την 600ρουλα μου! :D :D

Επίσης η συλλογή μου πλέον είναι πολύ μικρή, αριθμεί πραγματικά πολυ λίγα αντικείμενα! Αλλά όσα έχω τα δουλεύω όλα! Αυτός είναι κ ο σκοπός μάλλον! :lol:

bubnbob

Retro Starter
Reaction score
3
Σίγουρα το να έχεις αποθηκευμένα πράγματα στα κουτιά τους και να μην τα έχεις ακουμπήσει για χρόνια ολόκληρα, μάλλον δεν έχει τελικά ουσία. Ίσως γιατί δεν συλλέγουμε πχ γραμματόσημα, αλλά κάτι ζωντανό έτοιμο να πλυμμυρίσει το δωμάτιο με χρώματα και ήχο !! Λίγα , καλά και να λειτουργούν συχνά !! Αλλιώς αν δεν τα ευχαριστιέσαι και δεν χαίρεσαι το παιχνίδι χάνεται το νόημα..1084s ε ? Ζήλεψα τώρα, γιατί το δικό μου 1084p είναι mono..

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Δεν έχει και τόσο σημασία. Και εγώ μικρός είχα μια 500ρα σαν αυτή που έχεις τώρα. Με το ίδιο ακριβώς μονιτορ! Νομίζω το μονοφωνικό έβγαινε 10-15.000 δρχ φθηνότερα σε σχέση με το στερεοφωνικό. Το επόμενο βήμα που σου προτείνω είναι να συνδέσεις την εξοδο ήχου της Αμιγκα με κάποιο ενισχυτή/ηχεία για να δείς την τεράστια διαφορά :)

Εμένα ο μικρός μου έχει τρέλα με τα adventures - τα αγαπημένα του μέχρι σήμερα είναι το The Secret Of The Monkey Island και το Legend of Kyrandia! :love: :love:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,524
bubnbob said:
Σίγουρα το να έχεις αποθηκευμένα πράγματα στα κουτιά τους και να μην τα έχεις ακουμπήσει για χρόνια ολόκληρα, μάλλον δεν έχει τελικά ουσία.
Ωχχχ....δύσκολη συζήτηση βρε παλικάρια.
Με απασχολεί χρόνια, αλλά δε το έχω λύσει.
Ίσως η απάντηση των μικρών, ευέλικτων, ετοιμοπόλεμων στρατών, να είναι το κλειδί για τους "πολέμους του μέλλοντος', αλλά βρε παιδί μου, εγώ έχω κατοχικό σύνδρομο. Αν δεν έχω κανά δυο commodore 64 στα μπαούλα ή κάτω από κανένα στρώμα, νιώθω ότι κάτι μου λείπει.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
turrican said:
bubnbob said:
αλλά βρε παιδί μου, εγώ έχω κατοχικό σύνδρομο. Αν δεν έχω κανά δυο commodore 64 στα μπαούλα ή κάτω από κανένα στρώμα, νιώθω ότι κάτι μου λείπει.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εμένα το όνειρο μου πάντα είναι το ίδιο - ενα δωμάτιο να τα στήσω όλα - να τα ξεσκονίζω - και ενίοτε να τα ανάβω. Όμως όπως λέει η γυναίκα μου "αυτό είναι όνειρο συνταξιούχου" - οπότε καταλήγω να τα μπαουλιάζω, μετά να τα λυπάμαι και να τα πουλάω. :( :(

Μετά πάλι μου λέιπουν και θέλω να τα ξανα-αγοράσω και.... :S :S :S :S

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,524
Όνειρο συνταξιούχου, ε;
Αν αναλογιστούμε ότι είμαστε η πρώτη γενιά που (ίσως) δε θα πάρει σύνταξη, τότε κλάφτα Χαράλαμπε!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
turrican said:
Όνειρο συνταξιούχου, ε;
Αν αναλογιστούμε ότι είμαστε η πρώτη γενιά που (ίσως) δε θα πάρει σύνταξη, τότε κλάφτα Χαράλαμπε!
Μα με αυτήν την λογική μου το λέει και η γυναίκα μου χα χα χα ! Σου λέει "δεν θα βγείς ποτέ, άρα αυτό το έκτρωμα δωμάτιο δεν θα το δώ ποτέ να υλοποιείται!" :lol: :lol: :lol:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,524
Σατανικότατο και αποτελεσματικότατο! :S

bubnbob

Retro Starter
Reaction score
3
dR_wH0 said:
Δεν έχει και τόσο σημασία. Και εγώ μικρός είχα μια 500ρα σαν αυτή που έχεις τώρα. Με το ίδιο ακριβώς μονιτορ! Νομίζω το μονοφωνικό έβγαινε 10-15.000 δρχ φθηνότερα σε σχέση με το στερεοφωνικό. Το επόμενο βήμα που σου προτείνω είναι να συνδέσεις την εξοδο ήχου της Αμιγκα με κάποιο ενισχυτή/ηχεία για να δείς την τεράστια διαφορά :)

Εμένα ο μικρός μου έχει τρέλα με τα adventures - τα αγαπημένα του μέχρι σήμερα είναι το The Secret Of The Monkey Island και το Legend of Kyrandia! :love: :love:
Φοβερό το Monkey Island αλλά η κόρη μου είναι 5 και ο γιός 3 οπότε δε μπορούν να το παλιξουν ακόμα.Θα δοκιμάσω αυτό με τον ενισχυτή με ένα παλιό σετ πικάπ- κασετόφωνο -ράδιο-ενισχυτή, αυτά που κάποτε λέγαμε στέρεο !!

bubnbob

Retro Starter
Reaction score
3
turrican said:
bubnbob said:
Σίγουρα το να έχεις αποθηκευμένα πράγματα στα κουτιά τους και να μην τα έχεις ακουμπήσει για χρόνια ολόκληρα, μάλλον δεν έχει τελικά ουσία.
Ωχχχ....δύσκολη συζήτηση βρε παλικάρια.
Με απασχολεί χρόνια, αλλά δε το έχω λύσει.
Ίσως η απάντηση των μικρών, ευέλικτων, ετοιμοπόλεμων στρατών, να είναι το κλειδί για τους "πολέμους του μέλλοντος', αλλά βρε παιδί μου, εγώ έχω κατοχικό σύνδρομο. Αν δεν έχω κανά δυο commodore 64 στα μπαούλα ή κάτω από κανένα στρώμα, νιώθω ότι κάτι μου λείπει.
Καλά φαντάζομαι κανένα δεν χαλάει να έχει μια μεγάλη συλλογή, απλά καλό είναι να βρίσκουμε και τον χρόνο να ασχοληθούμε για να μη ξεφεύγουμε και από τον λόγο που μας οδήγησε ως εδώ..τη σύνδεση με την ανέμελη παιδική ηλικία μέσα από τη χαρα του παιχνιδιού με λατρεμένα μηχανήματα. Δηλαδή όχι συλλογή τύπου αποθήκης και μόνο από φετίχ..

bubnbob

Retro Starter
Reaction score
3
dR_wH0 said:
turrican said:
bubnbob said:
αλλά βρε παιδί μου, εγώ έχω κατοχικό σύνδρομο. Αν δεν έχω κανά δυο commodore 64 στα μπαούλα ή κάτω από κανένα στρώμα, νιώθω ότι κάτι μου λείπει.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εμένα το όνειρο μου πάντα είναι το ίδιο - ενα δωμάτιο να τα στήσω όλα - να τα ξεσκονίζω - και ενίοτε να τα ανάβω. Όμως όπως λέει η γυναίκα μου "αυτό είναι όνειρο συνταξιούχου" - οπότε καταλήγω να τα μπαουλιάζω, μετά να τα λυπάμαι και να τα πουλάω. :( :(

Μετά πάλι μου λέιπουν και θέλω να τα ξανα-αγοράσω και.... :S :S :S :S
Καλά δε φαντάζεσαι τι έχω πουλήσει σε ηλικίες που τότε δεν ήξερα ότι κάποτε θα μου έλειπαν και θα τα αναζητούσα..Κρίμα γιατί πέρασαν τόσα από τα χέρια μου και δεν έμεινε τίποτα. Και από ότι βλέπω με τη μόδα του ρετρό οι τιμές εκτοξεύτηκαν και είναι πολύ δύσκολο να αποκτήσεις πάλι ότι είχες κάποτε..

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Αυτό ξαναπέστο.

Το τελευταίο πράγμα που πέταξα και το σκυλομετάνιωσα ήταν ενας 486/133ΜHz με κάρτα γραφικών Trident 1MB VESA και κάρτα ήχου Gravis Ultrasound Max (και κάπου καβάτζα μια Sound Blaster AWE 32).

Μια γρήγορη ματιά σε κάρτες ηχου στο ebay είναι αρκετές για να με κάνουν να κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο...

bubnbob

Retro Starter
Reaction score
3
Τι να πείς..καλά λένε πως μόνο όταν χάσεις κάτι το εκτιμάς..