A SID Adventure....

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Ο c0z επέστρεψε ανανεωμένος, σαρώνοντας στο καινούργιο BCC Party #11.

Μόλις μου έστειλε μήνυμα με τα ευχάριστα και με την παράκληση να του γράψω την γνώμη μου για την καινούργια του σύνθεση, που κατέκτησε την πρώτη θέση. Εσείς τι νομίζετε;

Download Link:
http://csdb.dk/release/?id=153930

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Δεν είναι κακό - ειδικά στην αρχή του θυμίζει κάποια κλασικά SIDs των 80s. Εμένα μου φέρνει λίγο σε Martin Galway, πράγμα που σίγουρα είναι καλό! :cool:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Πάει αρκετός καιρός από τότε που δημοσίευσα την τελευταία μου "περιπέτεια" στην κεντρική μας σελίδα... Λίγο ότι ξενέρωσα για τους δικούς μου λόγους, λίγο τα καθημερινά μου προβλήματα, λίγο η μιζέρια της χώρας που δεν έχει τέλος... με βάλανε από κάτω.
Ας είναι καλά όμως κάποια πραγματικά και γνήσια φιλαράκια, δικά μας και ξένα που με παρότρυναν να ξανασχοληθω και σύντομα ξανανοιγω την ενότητα με πολλά, ενδιαφέροντα και άκρως αποκαλυπτικά πρόσωπα.

Όπως και να το κάνουμε το demo το έχω στο αίμα μου και το αίμα, νερό δεν γίνεται... Νομίζω; ;)
...
Coming Soon! :)
...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Λοιπόν, αρχικά να πω, ότι η σύνθεση μου θυμίζει εκείνα τα demos που υπάρχουν μέσα στα synthesizers / keyboards, που απο τη μια εντυπωσιάζεσαι από την εκφραστικότητα του οργάνου, αλλά από την άλλη, σου φαίνονται κάπως, και δε θα τα σιγοτραγουδησεις ποτέ.
Εντυπωσιάστηκα πολύ από τον ήχο των κρουστών και του "φυσήματος", σκέφτηκα μήπως ήταν digi, αλλά διάβασα σε κάποια σχόλια ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.
Φαίνεται ότι ο SID έχει φτάσει κοντά στα όρια του.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Τι; Κιόλας; Άσε βρε! Έχει μέλλον ακόμα! :cool:
Δεν έχεις άδικο, ίσως θα ήταν πιο δόκιμο να πω, ότι ο χρονισμός της CPU έφτασε στο όριο.
Με ένα γρηγορότερο "ελεγκτή" ίσως το τσιπάκι να έκανε παπάδες!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Ενημερώνω με video

Μα και τώρα κάνει....ολόκληρους μητροπολίτες!!! :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Δεν έχεις άδικο, ίσως θα ήταν πιο δόκιμο να πω, ότι ο χρονισμός της CPU έφτασε στο όριο.
Δεν νομίζω ότι ένας γρηγορότερος ελεγκτής ή ο χρονισμός της CPU θα έκανε κάτι περισσότερο αφού το framespeed setting μπορεί να ρυθμιστεί μέσω κάποιου tracker (p.x. SID Wizard). Υπάρχουν και κάποια σχετικά topics, όπως π.χ. :
http://csdb.dk/forums/index.php?roomid=14&topicid=101660

Αυτό εννοούσες;

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Ένας γρήγορος επεξεργαστής θα μπορούσε ίσως να παρακάμψει τις original προδιαγραφές του, και παίζοντας με τα interrupts, να ακουστεί πολύ διαφορετικά.
Ενδεχομένως, να έβγαζε και πολλά περισσότερα ψευδοκανάλια, και πιο καλή απόδοση στο sampling.

Αυτό εδώ με εντυπωσίασε:
Αν δείτε στα σχόλια (άλλα και με το αφτί γίνεται αντιληπτό), πραγματικά φτάνει το sid στα όρια.
Φυσικά (και εδώ θυμίζω πάλι το θέμα της δυνατής CPU), δε νομίζω να έχει μείνει και πολύ CPU time για να κάνεις οτιδήποτε άλλο..

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Amigo-φερνει λίγο, έτσι; Πραγματικά υπέροχο :thumbup:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Ένας γρήγορος επεξεργαστής θα μπορούσε ίσως να παρακάμψει τις original προδιαγραφές του, και παίζοντας με τα interrupts, να ακουστεί πολύ διαφορετικά.
Ενδεχομένως, να έβγαζε και πολλά περισσότερα ψευδοκανάλια, και πιο καλή απόδοση στο sampling.

Αυτό εδώ με εντυπωσίασε:
Αν δείτε στα σχόλια (άλλα και με το αφτί γίνεται αντιληπτό), πραγματικά φτάνει το sid στα όρια.
Φυσικά (και εδώ θυμίζω πάλι το θέμα της δυνατής CPU), δε νομίζω να έχει μείνει και πολύ CPU time για να κάνεις οτιδήποτε άλλο..
Δημήτρη, συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο παραπάνω ότι Amigo-φέρνει ο ήχος (και το κομμάτι, εδώ που τα λέμε) και με εσένα στο ότι είναι εντυπωσιακό. Από την άλλη, έχω να πω πως για μένα το SID είναι απλά και μόνο οι υπέροχες συνθέσεις του Rob Hubbard, του Ben Daglish, του Marin Galway κι άλλων ιερών τεράτων της εποχής, στους οποίους το SID έφτανε και περίσσευε για να συνθέσουν και να μας χαρίσουν τα αριστουργήματά τους. Καλά τα samples, αλλά δεν τα θεωρώ επ' ουδενί απαραίτητα. Συνεπώς, ένας stock Commodore 64 είναι για μένα υπερ-επαρκής για να απολαύσω home computer synthesized μουσική. Περί ορέξεως, βέβαια...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Συμφωνώ Πάνο, και είναι και ένας λόγος που δε μπορώ εύκολα να ασχοληθώ με καινούριους συνθέτες, παρά ακούω σχεδόν αποκλειστικά παλιές συνθέσεις και τα remakes τους. Όμως εδώ δεν έχουμε απλά Digi music. Έχουμε πολλά κανάλια με ταυτόχρονη αναπαραγωγή samples, sid και εφέ. Το έσκισαν

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Από ότι διάβασα μέχρι τώρα στα σχόλια ήταν ενας πειραματισμός του Fanta, σχετικά με το how to teach an old dog new tricks. Το αποτέλεσμα (παρόλες τις αντιδράσεις) παραμένει εντυπωσιακό.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Να το θέσω διαφορετικά, έχω ακούσει συνθέσεις σε συστήματα με dual sids που δεν ακούγονταν έτσι.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Πέρασε σχεδόν ένας ολόκληρος χρόνος (και κάτι) από τότε που ανεβάσαμε την τελευταία 'SID Adventure' στην κεντρική μας σελίδα. Πολλά προβλήματα, γκρίνια και κακοδιαθεσία δεν μου επέτρεπαν να έχω την απαιτούμενη συγκέντρωση και όρεξη να συνεχίσω. Βλέπετε τα βάσανα αυτής της χώρας αντί να επιλύονται, ολοένα και χειροτερεύουν. Η πολλαπλή και παράλογη, στο νου του απλού και τίμιου πολίτη, κρίση αντανακλά στον ψυχισμό μας και τείνει να ριζώσει στις καρδιές μας. Ήταν ποτέ δυνατό κι εγώ προσωπικά, ως αναπόσπαστο μέρος και μέλος της κοινωνίας, να μένω αμέτοχος;

Παρά την κατήφεια και προσδοκώντας φυσικά πάντα την Ανάσταση (που δεν βλέπω να έρχεται ποτέ), οπλισμένος με όποια θετική διάθεση μπορώ να αντλήσω από τούτο το χόμπι, αλλά κυρίως έπειτα από συχνές, χαλαρές και πολύ ευχάριστες συζητήσεις με φίλους που δεν σταματούσαν να με πειράζουν και να με προτρέπουν, αποφάσισα να ξανασύρω τον χορό. Η αγάπη μου εξάλλου προς την demo scene είναι γνωστή και δεδομένη. Ποιος μπορεί να την αμφισβητήσει άλλωστε;

Θα συνεχίσουμε λοιπόν να προσφέρουμε την φιλοξενία μας προς έμπειρους και νέους, διάσημους και λιγότερο γνωστούς, sceners και μη, όλους εκείνους με σημαντικό μερίδιο προσφοράς και αμέριστη αγάπη για την καφετί "ψωμιέρα".
Θα μας εκθέσουν τις απόψεις τους, θα μιλήσουν με λεπτομέρειες για το έργο τους, θα μοιραστούν αστείες φάσεις και κουτσομπολιά και θα μας εκμυστηρευτούν τα μελλοντικά τους σχέδια σε ότι αφορά την σκηνή γύρω από τον Commodore 64. Όλα αυτά στο συνηθισμένο χαλαρό κλίμα και υπό τον γνώριμο τρόπο που σας τα παρουσιάσαμε μέχρι τώρα.

Ξεκινάμε το νέο κύκλο με καλεσμένο τον Gaetano Chiummo, ένα σχετικά νέο πρόσωπο με έκδηλο μεράκι που χαρακτηρίζει κάθε του κυκλοφορία. Ας μην γελιόμαστε, το πάθος του για τελειότητα γίνεται εύκολα αντιληπτό από το πρώτο κιόλας άκουσμα. Είναι ο πρώτος μουσικοσυνθέτης που ασχολήθηκε με 3 SID.

Εδώ: http://www.iamretro.gr/a-sid-adventure-introducing-gaetano-chiummo-hokuto-force-samar-productions/

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Θαυμάσια! Θα το διαβάσω αύριο με καθαρό μυαλό! :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
...ότι και να πω είναι λίγο για αυτό το έπος!!!
Θέλω να το ξαναδώ το απόγευμα (αλλά δε μου κάνει καρδιά να μη γράψω, τουλάχιστον ότι το είδα μέχρι τότε).
Θέλω απλά να το ξαναδώ (το μεταφράζω), και θα τα πούμε!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523

Αγαπητέ Γιώργο εύγε!
Προσπάθησα να δώσω τον καλύτερο εαυτό μου, στην επεξεργασία!
Είναι μια τεράστια συνέντευξη, έκανες (για άλλη μια φορά), τρομερή δουλειά (και με κάνεις επίσης να απορώ, που γνωρίζεις όλον αυτόν τον κόσμο!).
Είναι επίσης ένας άθλος το να προσθέσεις όλα αυτά, τα liks παραπομπές, που τεκμηρίωσαν με τον καλύτερο τρόπο ( και απογείωσαν) την εργασία σου.
Παρατηρώ επίσης, ότι αρχίζεις και επιδεικνύεις (μπορεί να το είχες πάντα) και ένα δημοσιογραφικό αισθητήριο, με εγγυημένο μάλιστα αποτέλεσμα.
Έλαβα σήμερα πολλά ερεθίσματα, (ναι ακόμα και σε κάποιους που είμαστε έξω απο όλο αυτό, στο τέλος μένουν κάποια πράγματα) και το ευχαριστήθηκα.

Σε ότι αφορά στον αγαπητό Gaetano Chiummo:
Είναι Ιταλός, και οι Ιταλοί έμαθαν τον κόσμο μουσική!
Χρειαζόμαστε λοιπόν περισσότερους Ιταλούς!
Καλοί οι Βέλγοι, οι Γερμανοί, οι Ολλανδοί, οι Σκανδιναβοί, αλλά η σκηνή έχει ανάγκη και από ταπεραμέντο!

Άκουσα πολλά κομμάτια, και μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι παίζει πολύ και με τα φίλτρα. Δε ξέρω πως το κάνει, αλλά ο Sid ακούγεται πραγματικά αγνώριστος - αλλιώτικος! Ίσως να είναι και η πρώτη φορά που κατάλαβα, ακουστικά, τη διαφορά των 3sids, σε σχέση με τον ένα (αφού στο παρελθόν όλα μου φαίνονταν ίδια). Δοκίμασα να ακούσω και τις δημιουργίες του για τον Pokey. Η ίδια εικόνα και εκεί! Ο Pokey με τον τραχύ βρώμικο ήχο, φαίνεται ξαφνικά να περνάει στην ώριμη ηληκία του, και τώρα ακούγεται γλυκά και πολιτισμένα! Ενδιαφέρον!

Μου άρεσε πολύ και κάτι που είπε: ότι καλά είναι και τα άλλα chip ήχου, αλλά ο SID είναι κάτι παραπάνω, είναι ένα μουσικό όργανο (τα άλλα είναι απλά γεννήτριες ήχου). Έχει χαρακτήρα!

Συγκινήθηκα που υπήρχε και αναφορά στον θρυλικό Martin Galway (Οι θρυλικοί loaders της Ocean και όχι μόνο)!
Διαβάζοντας έτσι στη συνέντευξη απόψεις απο ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί, συγκεκριμενοποιησα τι ήταν αυτό που μου έδινε εκείνη την παλιά old school retro αίσθηση κατά το άκουσμα. Ήταν μια ισχυρή μεστή γραμμή μπάσου, που συμπλήρωνε αντιστικτικά την κύρια μελωδία, δίνοντάς ρυθμό χωρίς όμως την παρουσία κρουστών! Το αποτέλεσμα ήταν τρομερό, το απόλυτο φετίχ.
Καλή συνέχεια Γιώργο!
grazie maestro!