Amiga 500 Online !?!

Vincent

Retro Member
Όπως είναι γνωστό η Amiga σερφάρει στο Internet χρόνια τώρα.
Όμως έχουν περάσει δεκαετίες από τότε που οι browsers ήταν καλύτεροι από εκείνων των windows.
Σήμερα κάνουμε πλέον ένα τυπικό σερφάρισμα με τις δικές μας.
Οι 500άρες όμως γιατί να μένουν απέξω; λόγο του 68000 είναι αδύνατον να σηκώσουν browser.
Έτσι λένε...

Χρειαζόμαστε ένα Serial Null Modem καλώδιο 25 σε 9.
Το συνδέουμε με ένα PC που τρέχει windows, Linux ή και ένα Raspberry*

Πάμε να δούμε το PC με τα windows.

Στην προσθαφαίρεση στοιχείων των windows, ενεργοποιούμε τα Telnet Server/Client. (για όσους το γουστάρουν)

Στο Device Manager κάνουμε Properties στη Serial COM port και με την προϋπόθεση πως είναι η 0 δίνουμε τα παρακάτω:

Baud rate : 19200
Read/Write bits : 8
Stop Bits : 1
Parity : None
Handshaking : xON/xOFF

Κατεβάζουμε για το PC το TCPSER όπου είναι ένας Hayes modem emulator.
Θα χρειαστεί να κάνετε register το DLL που έχω προσθέσει μέσα (googlaρετε πως)
Το βάζουμε κάπου στο C: και από ένα CMD γράφουμε:

tcpser.exe -d /dev/ttyS0 -s 19200 -l5 –n”555-0001=flashbackbbs.sytes.net:6502” (Αν έχουμε COM2 βάζουμε ttys1)

Το ttyS0 δηλώνει την COM0 και με –n μπορούμε να προσθέσουμε και άλλες διευθύνσεις.
Όλα τα παραπάνω αν θέλουμε τα βάζουμε σε ένα .bat αρχείο.

Στην Amiga τώρα.

Ανοίγουμε το Serial στα Prefs και δίνουμε τις ίδιες ρυθμίσεις της θύρας όπως και στο PC.
Κατεβάζουμε τα A-Talk III, JRComm, Term, DreamTerm κλπ.

Αν δεν θέλουμε να μπουτάρουμε από δισκέτα, κάνουμε αντιγραφή τα περιεχόμενα της δισκέτας σε ένα φάκελο στο σκληρό και δίνουμε το σχετικό assign στο User-Startup:

π.χ
Assign A-Talk: DH0:Tools/A-Talk/ ή γενικά όπου το βάλαμε.

Κάνουμε ένα reboot και τρέχουμε το A-Talk.
Ρυθμίζουμε και τη θύρα μέσα στο πρόγραμμα όπως παραπάνω.
Έπειτα πάμε στο μενού επάνω και επιλέγουμε Phone/Dial και γράφουμε:

flashbackbbs.sytes.net με port το 6502

;-D

Πάμε στα δύσκολα;;;

*Αν ενδιαφέρεται κάποιος για το πως γίνεται αυτό και στο Linux/Raspberry, καθώς και μια διαφορετική προσέγγιση τότε να προχωρήσω το θέμα.
Επίσης και how to για πραγματικό tcp/ip και πως να σηκώσουμε Browser /irc σε απλό 68000 setup.

Always Somewhere

Retro Enthusiast
Αψογος! :thumbup:
Σα να θυμάμαι ότι είχες κάνει και ένα σχετικό tutorial στο YT αλλα δεν είμαι και σίγουρος.. :unsure:

Πριν κάποια χρονια από περιέργεια εψαχνα να δω πως δείχνει τις σελίδες η Amiga στο Internet.. και έπεφτα μόνο σε βιντεακια που έδειχναν σερφαρισμα σε εξελιγμένα συστήματα με περιβάλλον Amiga OS 4.0..

Κάπου εκεί σαν να θυμάμαι ότι έπεσα και σε ένα δικό σου βίντεο που έδειχνε 500αρα στο ίντερνετ να μπαίνει σε bbs ή κάτι τέτοιο..
Αν υπάρχει κάτι τέτοιο βάλτω και αυτό στο tutorial σου. :)

Ασχετο.. (αλλα και σχετικό με το θέμα ;)).. Τούτο δω το μαραφέτι έκανε την όλη δουλειά τότε; Εάν κάποιος το έχει μπορεί να σερφαρει; Άραγε πως να φαινόταν τότε το σερφαρισμα σε ιστοσελίδες; Υποθέτω ότι θα έκανε πάρα πολύ ώρα να "φορτώσει" μια σελίδα με μονο χαρακτήρες καθώς για να έβλεπες και εικόνες μου φαίνεται πολύ χλωμό!

:emoji_point_down:
sorry αν ρωτάω κοτσάνες! :lol:

(Επειδή καταλαβαίνω ότι έχει και συνέχεια το tutorial αυτο θα σβήσω το ποστ αυτό αύριο το πρωί για να μην σου χαλάσω την συνέχεια). :thumbup:

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Στο linux παλαιότερα είχαμε το links. Ήταν ένας text browser για να σερφάρεις απο terminal/console. Στην Amiga δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο ίσως ;

dimfil

Retro Addict
Στο linux παλαιότερα είχαμε το links. Ήταν ένας text browser για να σερφάρεις απο terminal/console. Στην Amiga δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο ίσως ;
Για το Lynx μιλάς φαντάζομαι...
Ναι, κάτι υπάρχει. Δεν το έχω δοκιμάσει πάντως αν και "τω καιρώ εκείνω" που είχα Amiga προσπάθησα να δω όσα περισσότερα γίνεται από τις internetικές (ο Θεός να τις κάνει) δυνατότητες!

http://aminet.net/package/comm/www/lynx

Το aminet έχει πολύ "πράμα". Μπορεί να βρεις και άλλα παρόμοια ή χρήσιμα.

http://aminet.net/comm/www

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Στον Atari το είχα κάνει με Internet Connection Sharing στα Windows και με PPP στα linux.

Ερώτηση, στην Amiga μπορείτε να δείτε ελληνικά στο Web (δηλαδή για τις low end, προφανώς με Netsurf σε 060 θα δείχνει);

Vincent

Retro Member
Geo : 19200 το maximum στη 500αρα. Υπάρχουν και λύσεις όπως 8N1.device αντι της serial καθώς και hardware.

Υπάρχει το lynx και άλλα.

PPP με Raspberry και Α500, βάζεις και τον ibrowse και παίζεις κανονικά.
Ο netsurf έχει Ελληνικά, παίζει και σε 030.

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Geo : 19200 το maximum στη 500αρα. Υπάρχουν και λύσεις όπως 8N1.device αντι της serial καθώς και hardware.

Υπάρχει το lynx και άλλα.

PPP με Raspberry και Α500, βάζεις και τον ibrowse και παίζεις κανονικά.
Ο netsurf έχει Ελληνικά, παίζει και σε 030.
Το παίζει σε 030 για τον Netsurf είναι πολύ σχετικό.

Μου έλυσες πάντως την απορία, θανκς

Vincent

Retro Member
Τι σχετικό, σε θέμα ταχύτητας;
Τις απλές σελίδες τις εμφανίζει καλά.
Στις πολύπλοκες μπορεί να κάνει 5-7 λεπτά στον 030.
Και φυσικά άλλες τις δείχνει ότι να'ναι.
Το τρέχω σε 030 και 040.

dimfil

Retro Addict
Γενικά στα μηχανάκια μας το internet έχει πιο πολύ χομπιστικη και πειραματική σημασία. Στην amiga όμως αποκτά και μια ιδιαίτερη πρακτική σημασία λόγω Aminet! Εκεί υπάρχουν τα πάντα που ενδεχομένως θα χρειαστεί κάποιος. Το AmiFTP σώζει ζωές!
Ειδικά τώρα που στις 500αρες υπάρχουν αρκετές λύσεις για να μπει λειτουργικό σε κάρτα, αποκτά επιπλέον σημασία.

Vincent

Retro Member
Ναι, aminet, whdload και μερικά search engines παίζουν απροβλημάτιστα.
Αν σου αρέσει το AmiFTP δες μια και το ATCTrader.

dimfil

Retro Addict
Όχι αναφέρομαι στο Links με το οποίο μπορούσες να κάνεις και 5 πράγματα. Το Lynx είναι πολύ παλαιότερος. Anyway you get the idea.
Μου έχει διαφύγει αυτό... Όχι, δεν το είχα υπόψιν μου...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Μου έχει διαφύγει αυτό... Όχι, δεν το είχα υπόψιν μου...
Τώρα είδα οτι το lynx που πόσταρες στο αμινετ είναι το ίδιο με το lynx που είχα στο slackware! 2001 έκδοση πω....... δεν έχουν βγάλει καμια πιο πρόσφατη γμτ