What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Amiga Ireland 2017 Meetup

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Το Σάββατο 21/1 (αυτό δηλαδή που μας πέρασε), ολοκληρώθηκε ένα πολύ όμορφο και ζεστό Amiga event που έλαβε χώρα στην Ιρλανδία και συγκεκριμένα στο The Prince of Wales Hotel στο Athlone.
Το event, διοργανώθηκε από την κοινότητα Commodore Amiga Users Ireland, αφού φυσικά είχε προηγηθεί σχετική ανάρτηση στο facebook και σχετικά teaser(s) στα υπόλοιπα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και σε σχετικά forums.

Εκεί βρισκόταν ο φίλος μου ο Tom από το περιοδικό μας (K&A Plus) που έπειτα από δική μου παράκληση, μου έστειλε πλούσιο φωτογραφικό υλικό (που ακόμη δεν έχει δημοσιευτεί πουθενά...) :thumbup:

Με τον φακό του Tomasz, για το iamretro, ο αγαπημένος και ενοχλητικός σας γείτονας geoanas μεταδίδει...

Το πρόγραμμα της ημέρας στην είσοδο του event...

Μάθημα πρώτο...περί κολλήσεων ο λόγος...

...και το σχετικό workshop. Είχε προηγηθεί λίστα με επιθυμίες διαφόρων μελών της κοινότητας και οι επισκευές τελέστηκαν στον χώρο του event, από τα χέρια των πλέον έμπειρων.

Μην ξεχνάμε και τις επετείους και Εθνικές εορτές, νομίζω; ;)

David Pleasance -- ex Commodore UK ceo. Ένας καταπληκτικός και συμπαθέστατος άνθρωπος με τρομερή μνήμη. Απλός, γήινος και φιλικότατος. Θυμάται πρόσωπα και γεγονότα και του αρέσει να εξιστορεί καταστάσεις με τον δικό του, εγκάρδιο τρόπο. Εδώ μαζί με τον Tom, πίνοντας τις μπύρες τους και μιλώντας ασταμάτητα για 2-3 ολόκληρες ώρες. Ο Tom κατέγραψε τα πάντα και επιφυλάσσεται για πλήρη συνέντευξη μαζί του, αργότερα προς τον Φεβρουάριο.

Trevor Dickinson , nicknamed Mr. Amiga -- Εξαιρετικός και γεμάτος πάθος με τις Amiga. Ζει στη Νέα Ζηλανδία, αλλά δεν διστάζει να καβαλήσει το πρώτο αεροπλάνο και να βρεθεί σε σχετικά events. Ιδρυτής και ιδιοκτήτης του A-eon. Του πήραν συνέντευξη (podcast) που θα μεταφερθεί και επί χάρτου, ώστε σε λίγο να μάθετε ότι νεώτερο υπάρχει για τα μελλοντικά του σχέδια.

Επίσης εμφανίζονται οι....

Ravi από The Retro Hour. Cool dude, αλλά εμφανίστηκε μόνος, αφού ο κολλητός του, ο Dan Wood είναι απασχολημένος με τις προετοιμασίες του γάμου του.

Mike Clarke -- Ακόμη ένας διάσημος, ex-musician της Psygnosis.
Λίγα λόγια περί του βιογραφικού του, εδώ: http://www.mcvuk.com/news/read/farewell ... es/0102373 και μια συνέντευξη από το κανάλι "the retro hour": http://www.theretrohour.com/the-retro-h ... ke-clarke/

Jon Hare σε εμφάνιση και παρουσία μέσω Skype. Μίλησε για 30 λεπτά.

Μια στιγμή! Jon Hare είπαμε...εεε...δεν μπορούσε να λείπει λίγο Sensible Soccer από το μενού! Γινέται; Όχι! Εδώ ο Tomasz στρώθηκε στη δουλειά :) (ως παίκτης, έχει υψηλό rank σε διεθνή τουρνουά Kick Off etc...)

Εδώ ο Danny, με την πυκνή μαύρη κόμμωση (Creator of Kick Off Ireland community)

Ολίγα demos και ολίγον software...

...και κάτι απρόβλεπτο!...Ουπς, ποιος το έκανε αυτό βρε παιδιά; ! :D

Σας άρεσαν; Άντε και στα δικά μας.... :)

turrican

Retro Guru
Comrade
Επππ!!! Προβοκάτσια!!! Χα!Χα!Χα! (για την τελευταία φωτο)
Τρομερό υλικό! Βρε ρετρο βρικόλακα, είχες δεν είχες, τα κατάφερες και "έβαλες κοριό" στο event!
Βλέπω και νοσοκομείο, ασθενών Amiga! Κολυμπήθρα του Σιλωάμ! :p

tzoudas

Retro Starter
Την παρουσίαση την έκανε ο zx spectrum ; Το ξεφτίλισαν .-

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Ναι, είναι μια από εκείνες τις φωτογραφίες που δύσκολα θα βρείτε δημοσιευμένες... Εγώ πάλι, ξέρετε ότι είμαι αντίθετος με τέτοιες τακτικές :)

turrican

Retro Guru
Comrade
....τώρα είναι λίγο προχωρημένη ώρα, και σκέφτομαι, αν εκείνη η τούρτα έχει παντεσπάνια και σαντιγί, ή είναι ένα αναθεματισμένο κέικ!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Εεε... καλα... κλασσική Εγγλέζικη κουζίνα... την έχεις δοκιμάσει; Εγώ ακόμη την θυμάμαι από το 1989, χρονιά που είχα κάνει την πρακτική μου και είχα δουλέψει στην Αγγλία (Pinderfields General Hospital - West Yorkshire ...)

turrican

Retro Guru
Comrade
Μπα, μόνο τις φήμες ακούω αραιά!

DAT-Alex

Retro Addict
Comrade
A ρε συ... Geo... ξερεις να με φτάχνεις.... events...κολλητήρια.... συζητήσεις με ΄συγκεκριμένα΄ άτομα του χώρου.... αποκολλήσεις...με ζεστό αερα .... βλέπω.... κλπ.κλπ.
Αυτά είναι.... περιμένουμε με ενδιαφέρον τις φώτος εκ των έσω.

+1 :thumbup:

DAT-Alex

Retro Addict
Comrade
ναι το είδα.... μάλιστα αναρωτιεμαι ήδη πώς το έχουν υλοποιήσει.... :cool:

clemenza

Retro Addict
Comrade
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Γιώργο! Φαίνεται ενδιαφέρον event και καλά οργανωμένο και, το κυριότερο, με εξέχοντες guest stars (Trevor Dickinson, David Pleasance, Jon Hare - έστω και μέσω Skype).

Απ' όσο είδα όμως δεν είχαν και πολλά μηχανήματα - δεν ξέρω φυσικά αν ήταν αυτός ο σκοπός του event - αλλά αυτό δεν είναι τίποτα σε σχέση με την μία και απτή απόδειξη ότι οι Έλληνες είναι ανώτεροι των Ευρωπαίων: δείτε τι joysticks χρησιμοποιούν! Δείτε με τι joysticks έπαιζαν Sensible! Παναγίτσα μου! Πραγματικά, και δίχως το παραμικρό ίχνος υπερβολής, δεν γνωρίζω ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ που θα δεχόταν να παίξει SWOS ή Kick Off με τέτοιο χειριστήριο! Μάλλον μας καλόμαθε ο Ανερούσσης! :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Χα!Χα!Χα! Σωστός! :D :lol:
Καμάρωσε εκείνον ειδικά τον κόκκινο, δίπλα από την Amiga 600 ...Το έργο θα βγει ακατάλληλο ! :D

turrican

Retro Guru
Comrade
clemenza said:
Απ' όσο είδα όμως δεν είχαν και πολλά μηχανήματα - δεν ξέρω φυσικά αν ήταν αυτός ο σκοπός του event - αλλά αυτό δεν είναι τίποτα σε σχέση με την μία και απτή απόδειξη ότι οι Έλληνες είναι ανώτεροι των Ευρωπαίων: δείτε τι joysticks χρησιμοποιούν! Δείτε με τι joysticks έπαιζαν Sensible! Παναγίτσα μου! Πραγματικά, και δίχως το παραμικρό ίχνος υπερβολής, δεν γνωρίζω ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ που θα δεχόταν να παίξει SWOS ή Kick Off με τέτοιο χειριστήριο! Μάλλον μας καλόμαθε ο Ανερούσσης! :lol:

Χα!Χα!Χα!Χα!!!!
Πραγματικά! Που το παρατήρησες ρε φίλε;;; :rofl: :rofl: :rofl:

clemenza

Retro Addict
Comrade
turrican said:
clemenza said:

Χα!Χα!Χα!Χα!!!!
Πραγματικά! Που το παρατήρησες ρε φίλε;;; :rofl: :rofl: :rofl:
Ε, καλά τώρα, πού να μην το παρατηρήσω βρε Δημήτρη, αφού βγάζει μάτι: βλέπεις τον παίχτη τον καλό, τον πρωταθλητή, λες "για να δω, Pacman χρησιμοποιεί ή Tomahawk" (γέλια!) και τον βλέπω να παίζει με... Quickshot ή δεν ξέρω κι εγώ τι! :lol:

Βέβαια, το κορυφαίο είναι αυτό που γράφει κι ο Γιώργος παραπάνω, στην φωτό με την Α600: κάτι τέτοια μου έβαζαν κατά καιρούς στα πακέτα με διάφορα μηχανάκια που αγόραζα από ebay και με του που τα αντίκρυζα έφευγαν κατευθείαν για ανακύκλωση! Και βλέπεις τους ξένους ότι ακόμα και σήμερα με τέτοια παίζουν! Yikes! :eek:

scientist

Retro Member
Comrade
Ευχαριστούμε geonas για το - πραγματικά - πλούσιο φωτογραφικό υλικό αλλά και τις πληροφορίες.
Νομίζω ότι ήταν "σοφή" η κίνηση να αγκαρέψεις τον φίλο σου tom να σου τα στείλει για να μας τα δείξεις.

Θέλουμε αναλυτικό ρεπορτάζ στο επόμενο RetroPlanet

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Thanks! :)

Καθότι ο Tomxx έχει αναλάβει την κάλυψη του συγκεκριμένου event και επίσης ήταν μέχρι και το προηγούμενο τεύχος, αρχισυντάκτης του "K&A Plus" (τώρα κουλάρει ελαφρώς, γιατί παραζόρισε την "μηχανή" -όπως μου έγραψε: κατάντησε το χόμπι, να τρώει παραπάνω χρόνο από την δουλειά (!)- ...) το μόνο που μπορώ να εγγυηθώ είναι ότι όλες οι συνεντεύξεις και το αφιέρωμα, μαζί με ένα σκασμό από άλλα καλούδια, θα βρίσκονται στο επόμενο τεύχος του "K&A Plus", κάπου (ελπίζω) μέσα στον Μάρτιο.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Νταξ, είχα μέρες να μπώ στο φόρουμ κ έχασα επεισόδια! Ενημερώθηκα για το event απο το Commodore Amiga FB Group, στο οποίο κατασκηνώνω τις τελευταίες μέρες!! Ιδίως ο Rob Cranley (έπαθα πλάκα τώρα που είδα ότι έκανε τα soldering lessons) είναι πήγη πληροφοριών τρομερή στα τεχνικά θέματα και τουλάχιστον εμένα με έχει βοηθήσει αρκετά!

Μπράβο Γιώργο! Περιμένουμε αγωνιωδώς επόμενο φωτογραφικό υλικό και αναλυτικό review στο περιοδικό!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Εντάξει ρε παιδιά...Δείτε και τις υπόλοιπες φωτογραφίες που έχει ανεβάσει ο Tomasz στο dropbox του περιοδικού μας και τον ξανά-ευχαριστώ θερμά για την άδεια του να τις δημοσιεύσω κι εδώ :thumbup:

Δεν έχω χρόνο να σχολιάσω τώρα, αλλά θα επανέλθω τις επόμενες μέρες για αναλυτικές πληροφορίες...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Awesome. Με τόσο φθηνά εισητίρια πλέον για Δουβλίνο, αν γίνει την επόμενη χρονιά Γιώργο, προτείνω να τσιμπήσουμε άδεια απο τις γυναίκες και να κόψουμε και μια βόλτα :) H Guiness θα πάει σύννεφο! :lol: :lol: :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Έχω τριπλή πρόσκληση για την μεγάλη X-2018. Μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα στα οικονομικά μας, να μπορέσουμε. Ως τότε θα σκέφτομαι ακόμη και την βενζίνη για να κατέβω ως την Θεσσαλονίκη, και το πιτόγυρο ή την μπουγάτσα που θα πάρω στα παιδιά μου..

Θα αρχίσω να βρίζω χυδαία any moment now και δεν θέλω να χαλαστώ βραδιάτικα....