Amiga USB Mouse Προτζεκτ

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,898
Όπως θα γνωρίζετε οι περισσότεροι, πρόσφατα (τα τελευταία 4 χρόνια δλδ) προσπαθώ να πιάσω κολλητήρι ενεργά. Επιτέλους μετά απο όοοολα αυτά τα χρόνια, παραμέρισα την γκρινια της κυράς και απέκτησα ένα. Οπότε δειλά δειλά, ξεκίνησα να διαλέγω μικρο προτζεκτάκια για να συνηθίσω, να μάθω και να ...μυρίσω καμμένα πράματα!

Το 2ο μου project είναι ένα Amiga/Atari USB MKIV Adapter. Χρησιμοποιεί ενα PIC16F627A για την μετατροπή. Είναι ένα σχετικό "απλό" solder job. Στο τέλος του εκτενούς story μου θα δώσω και τα links αν θέλετε να φτιάξετε και εσείς ένα.

Το πλακετάκι μπορείτε να το πάρετε απο εδώ : https://www.ebay.ie/itm/122013690962?ul_noapp=true

Τα υλικά απο τον mouser.com είναι τα :

1. DB9 Connector --> https://gr.mouser.com/ProductDetail/Amphenol-Commercial-Products/G17S0900110EU?qs=sGAEpiMZZMuKcrGJUvEKSQt5yfR2NJoje2j9uy4Di8k=
2. USB Connector --> https://gr.mouser.com/ProductDetail/710-614004190021
3. PIC16F627A --> https://gr.mouser.com/ProductDetail/579-PIC16F627A-I-P
4. PIC SOCKET --> https://gr.mouser.com/ProductDetail/517-4818-3000-CP
5. JUMPER HEADERS --> https://gr.mouser.com/ProductDetail/649-68000-102HLF
6. JUMPERS ---> https://gr.mouser.com/ProductDetail/151-8010-E
7. CAPACITOR ---> https://gr.mouser.com/ProductDetail/594-K104Z15Y5VE5TL2

Αφού λοιπόν έχω παραγγειλει οτι χρειάζομαι απο τον mouser (ετσι νόμιζα) ξεκίνησα την εργασία! Το πλακετάκι σκέτο είναι αυτό εδώ!

s-l1600.jpg
Ο "σχεδιαστής" προτείνει να κολλήσουμε το PIC (αφου το προγραμματίσουμε) κατευθείαν πάνω στο PCB, αλλά όντας προνοητικός οτι παίζει να κανω ΠΑΠΑΡΑ, είπα να βάλω ενα 18-DIP socket πρώτα.

_DSC0213.JPG

Αφού έκανα μόνο 2 κολλήσεις για να κρατηθεί το socket, το τοποθέτησα στο ΝΕΟ ΜΟΥ ΚΑΜΑΡΙ - ΕΝΑ PCB HOLDER της DURATOOL! ΣΝΙΦ ΣΝΙΦ!!! Και ξεκινάμε...

_DSC0214.JPG
Σίγουρα θα μπορούσα να είχα κάνει καλύτερη δουλειά, αλλά μαθαίνω ακόμα! Στην συνέχεια πρέπει να κολλήσω εναν 100uf πυκνωτάκι και 2 jumpers που θα χρησιμοποιηθούν για την αλλαγή Atari/Amiga και το DB9 Female D-SUB κονέκτορα! Ουπς...τον ποιον ;;;;

Κατάρα δεν πήρα κάτι τέτοιο απο τον MOUSER...

Για καλή μου τύχη θυμάμαι οτι παλαιότερα πάλευα να φτιάξω κάτι με DB9 και μου είχει μείνει ο κονεκτορας! Μην κοιτάζοντας πολύ αν είναι male or female τον κοτσάρω και αυτόν πάνω! Είχε αρκετό καλαϊ απο παλαιότερες κολλήσεις αλλά...Ζα Μαν Φου!!

_DSC0218.JPG

_DSC0219.JPG

Ε ε ; δεν ειναι πολύ άσχημο ; ; Έ ; Ώρα για τον USB κονεκτορα , βάζουμε το PIC (αφου το προγραμματίσουμε και τέλος!)

_DSC0222.JPG

Τα ταν!!! Έτοιμο!!!! Το PIC το προγραμμάτισε με την μία και χωρίς ιδρώτα ο πτωχός TL866 μου! Όλα στο αυτόματο και δώστο!!

Και μεσα στην χαρά μου...πάω να το καρφώσω στην 2000ρη!!! Και....και.....

_DSC0223.JPG

Μα ποσο μ*****ς μπορεί να είμαι και να μην κατάλαβα οτι ειναι αρσενικός. ΠΟΥ σκ@τ@ θα βρώ θυλυκό τώρα...Όμως wait! Κάπου θυμάμαι οτι έχω και DB9 gender bender!!!! wooohooooo!!!!!

_DSC0224.JPG
Ετοιμοπόλεμο! Στιβαρό!!! Το χώνω λοιπόν στην 2000ρη, πετάω ενα USB ποντικάκι πάνω και.....και...

1) Το ποντίκι laser δεν φαίνεται να ανάβει ....χμμμ λέω περίεργο για να δούμε ...
2) Μετά απο 4-5 Sec αναδύεται ενας υπέροχος καπνός και μια όχι και τόσο υπέροχη μυρωδιά απο το PIC...

Something went terribly wrong...σε μια ΤΟΣΟ απλή δουλειά...τι ΣΚ@Τ@ θα μπορούσε να είχε πάει λάθος ;

Attachments

• _DSC0220.JPG
    _DSC0220.JPG
    173.4 KB · Views: 4
Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,898
Αφού λοιπόν έβγαλα το προφανέστατα πλέον καμμένο PIC (καπνός = dead ε; ) κοιτάζω για βραχυκύκλωμα.

Λεω "Δεν μπορεί, κάπου βραχυκύκλωσα κάτι και τα έκανα παπάρα".

Οι κολλήσεις μου φαινόντουσαν οκ...Και μετά μου ηρθε η αναλαμπή

"Τα jumper γιατί τα κόλλησες έτσι και όχι αλλιώς ; Άφού το σχηματικό....δεν το πρόσεξες"

Τουτέστην αυτός είναι ο προφανής τρόπος που έπρεπε να κολλήσω τα Jumpers

correct.jpg

Αλλά εγώ, αποφάσισα οτι έπρεπε να μπούν αλλιώς...τι ξέρει άλλωστε αυτός που το σχεδίασε! ΧΑ!

elstupido.jpg

Οπότε νομίζω...το πήρα το μάθημα μου για σήμερα! Αύριο έχει desolder (με το 1ο μου desolder braid), προγραμματισμός του 2ου (και τελευταιου) PIC και....ελπίζω να παίξει!!

Cheers,

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
Κατάρα, δεν φαίνεται να το είχες χθες. Τα πνεύματα ήταν ανήσυχα και ο αρνητισμός περίσσευε. :emoji_new_moon_with_face:
Κάνω επίκληση σήμερα να πάνε όλα καλά! :emoji_four_leaf_clover::emoji_full_moon_with_face:
Την ευχή μου να έχεις τέκνον μου και το δεύτερο pic θα σου πει την αλήθεια και θα σου δείξει ότι πρέπει να μάθεις!:emoji_mouse_three_button:

...πέρα από τις παπάρες μου...Πολύ καλή παρουσίαση! Από λάθη...εεε...τι να κάνουμε, συμβαίνουν αυτά!:emoji_skull_crossbones:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,898
Παρόλο που χρησιμοποίησα desolder braid, αναγκάστικα να χρησιμοποιήσω τσιμπηδάκι για να τραβάω τα jumper την ώρα που τα ξεκόλλαγα. Και μετά πάλι desolder για να καθαρίσω τις τρυπούλες καλά. Χρόνος κόλλησης 2 secs, χρόνος αποκόλλησης 10 λεπτά γκρρρρ!!!!!

Λοιπόν, πάει και το 2o PIC :)

Είχαμε τα ίδια αποτελέσματα, αλλά αυτήν την φορά δεν άφησα να βγεί καπνός. Το PIC βέβαια ανέβασε τρελές θερμοκρασίες και μετά με ενα δοκιμαστικό READ το πέρνω σαν damaged.

Υπάρχει περίπτωση να προκλήθηκε αυτό, απο κακό προγραμματισμό του η Ultra Bad Soldering Skillz ? :p

Επίσης τώρα πρόσεξα οτι στην λίστα των υλικών λέει 1χPIC16F627A ενώ στο PCB γράφει PIC16F628A

Last edited:

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
518
Δόκτωρ, συνέχισε ακάθεκτος! Όλοι μας από τέτοια σκηνικά μαθαίνουμε! :thumbup: Όσο για το desolder braid, μάλλον προτιμάς τα δύσκολα μονοπάτια! :thumbup::thumbup:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,898
Δόκτωρ, συνέχισε ακάθεκτος! Όλοι μας από τέτοια σκηνικά μαθαίνουμε! :thumbup: Όσο για το desolder braid, μάλλον προτιμάς τα δύσκολα μονοπάτια! :thumbup::thumbup:

Με όλους εσας τους μαστερ του soldering πρέπει να ανέβω level! :D:D To Desolder Braid μου φαινόταν (στο YB) εύκολο στην χρήση, αλλά τελικά ο αλήτης ο @subzero79 είχε δίκιο. Ακριβό, λίγο και δύσχρηστο - μέχρι να το τελειώσω όμως θα το παλέψω! Inch by inch!! Μάλλον θα πρέπει να επενδύσω και σε μια τρομπίτσα.

Πάντως βραχυκύκλωμα δεν έχω κάνει πουθενά, οπότε 3 τινά :

1. Ο Male DB9 που έβαλα, ειναι κάπου "χαλασμένος" - λίγο απίθανο βέβαια
2. Ο Gender Bender που έβαλα και κάνει το αρσενικό σε θυλυκό για κάποιο λόγο είναι ανεστραμένος. Δηλαδή απο την μία έχει τα 1-5 πάνω και 6-9 κάτω και απο την άλλη τα 6-9 πάνω και τα 1-5 κάτω..Ίσως τελικά δεν αλλάζει μόνο το φύλο :p
3. To PIC προγραμματίστηκε λάθος με αποτέλεσμα το φούντωμα / OR / Το PIC είναι όντως λάθος και αντί για PIC16F627A θέλει το PIC16F628A. Αυτό βέβαια με μια ματιά στο datasheet τους μπορώ να το διαπιστώσω, θα είναι καθαρά θέμα PinOut.

Ήλπιζα οτι θα ήταν τελικά μια απλή διαδικασία, αλλά ΔΕΝ το ρίχνω κάτω! :emoji_lifter::emoji_lifter::emoji_lifter:

Y.Γ : Ποιο καλό παιδί έχει πρόσβαση σε PIC16F627A/PIC16F628Α γιατί ο mouser θα αργήσει να ξαναστείλει χα χα χα!!

Περισσότερο σαν Work Log για εμένα καταλήγει το thread, αλλά μπορεί και κάποιος στο μέλλον να ενδιαφερθεί να το φτιάξει. Anyway,

Τα PIC16F626A/628A/648A είναι της ίδιας σειράς, έχουν το ιδιο PinOut και οι διαφορές είναι "μικρές". Αρα ούτε αυτό φταίει, οπότε για να δούμε...

pic16f627a.png

Λοιπόν το καλοσκέφτηκα και δεν υπάρχει τρόπος το HEX που πέταξα πάνω να προκάλεσε short-circuit. Αν μη τι άλλο απλώς δεν θα δούλευε, και θα μπορούσα να το ξανασβήσω και να το ξαναγράψω. Ούτως η άλλως αυτά τα PIC νομίζω οταν πατάς να τα κανεις Program, πρώτα "σβήνουν" και μετά γράφουν απο πάνω.

Μάλλον ο DB9 που έβαλα μου κάνει την δουλειά...

Last edited:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Ναι γιατί τα jumper όπως και να τα κολλήσεις δεν αλλάζει αφού από την μια μεριά είναι Amiga και από την αντίθετη Atari, πρόσεξε μην έβαλες το pic ανάποδα στο πλακετακι και τέλος μόνο το db9. 627 και 628 έχουν τον ίδιο συμβατό κώδικα όποτε παίζουν και τα δυο, τα δε oscillator και switches το πολύ να μην δουλεύει αλλά ποτέ να το κάψει. Μάλλον τα 5v που παίρνει από το βύσμα mouse πάνε σε λάθος ποδαράκι όποτε αυτά.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,898
Ξέρεις τι θα δοκιμάσω ; Θα το συνδέσω χωρίς PIC Πάνω και θα το ανάψω. Μετά θα πάρω πολύμετρο να δώ πού πάνε τα +5V. Μάλλον έχεις δίκιο και λόγω του gender bender μου άλλαξε το pin-out της DB9 :(

Παίρνω +5V στο pin 7 πάνω στο πλακετάκι οπότε απο την DB9 νομίζω έρχεται οκ. Απο default εκεί δίνει τα +5 η amiga και το 8 είναι το ground. Πάω στην βάση του PIC τώρα

@Pluto63 Λοιπόν τα +5 απο το 7 πινάκι καταλήγουν στο 4 του PIC. Νομίζω σωστά είναι, επι ευκαιρίας τσέκαρα και για βραχυκύκλωμα αλλά όλα φαίνονται οκ.

pinout.png

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,898
Λοιπόν, τελικά την βρήκα την παπαριά....

Έβαλα πάνω και τον gender bender και με 1 dupont καλώδιο τσέκαρα το pinout. Η παπαριά κάνει μια αναστροφή στα pins 7 + 8. Αρα τα +5 έφυγαν στο Vss του PIC αντί στο Vpp.....

Αυτά παθαίνει όποιος δεν βάζει εξαρχής το εξάρτημα που έπρεπε να βάλει και βάζει...αλχημείες :(

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
Don't worry .... Το προβλημά σου θα λυθεί εντος ΣΚ! (θα κανουμε και ένα ...ευχέλαιο) και θα γινεις ο "super-Κολληταράς" Δόκτορας!
(a.k.a super-soldero-doctorWho)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,007
Don't worry .... Το προβλημά σου θα λυθεί εντος ΣΚ! (θα κανουμε και ένα ...ευχέλαιο) και θα γινεις ο "super-Κολληταράς" Δόκτορας!
Πάντως DAT ο δόκτωρ επιδεικνύει αξιοζήλευτο ζήλο μάθησης και πρακτικής εξάσκησης με θεαματική πρόοδο...Καλός μαθητής και υπάκουος! :emoji_slight_smile::emoji_thumbsup:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,898

Ο πολυαγαπημένος DAT Alex έχει πικάκια + τσικάκια! Χα χα χα! Θα κάνουμε ενα μουτουαλ μιτιασμα αύριο με γκαϊφέ, προγκράμερς και κολλητήρια! :)

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,289
το τσακισεςςςςςς λολ
αντε να δουμε πως θα φα πας

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Άντε βρέθηκε η λύση, μόλις μπήκα να σου γράψω ότι βρήκα ένα pic 628Α αν ήθελες να στο στείλω αλλά μάλλον όλα οκ. Τώρα μεταξύ μας βρηκα και μια gal v8 η στερνή μου, να σου την δωσω αλλά να παραγγείλουμε :)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,898
το τσακισεςςςςςς λολ
αντε να δουμε πως θα φα πας

Φάς η πάς ; Η πίτα στον Αγιο Ματθαίο νομίζω είχε συγκλονιστική γεύση και σε αποσυντόνισε πουλάκιμ! χιχιχιχι! στείλε κανα κομμάτι κατα δώωωωωωω

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,898
Άντε βρέθηκε η λύση, μόλις μπήκα να σου γράψω ότι βρήκα ένα pic 628Α αν ήθελες να στο στείλω αλλά μάλλον όλα οκ. Τώρα μεταξύ μας βρηκα και μια gal v8 η στερνή μου, να σου την δωσω αλλά να παραγγείλουμε :)

Χε χε σε ευχαριστώ πολύ! Ο Αλεξούκος θα με βολέψει! Μάλιστα πρώτα βρήκε μια 648 πού είναι λίγο μεγαλούτσικη και περιττή (μόλις 3KB είναι το HEX File) αλλά στην πορεία βρήκε κ 627Α :) :emoji_metal::emoji_metal::emoji_metal:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
sorry για το off-topic!

Να ευχαριστήσω και εγώ τον Χρόνη που μου δάνεισε τον "προγραμματιστή" του (για σήμερα) + 2 φρεσκες eprom για κάτι πατέντες...που ετοιμάζω. Χωρίς την άμεση βοήθειά του δεν θα τελείωνα αυτό που ήθελα μεσα στο ΣΚ για να περάσω στην .... Β'φάση!

Υ.Γ: οι δικές μου eprom ήταν τελικά προβληματικές (!)