Arcade1UP

Amiga500

Retro Member
Reaction score
383
Παρακατω παιδια θα δειτε μια νεα πολυ καλη και οικονομικη λυση για οσα παιδια θα ηθελαν να εχουν μια Arcade καμπινα στο σπιτι τους και ειτε δεν εχουν τις γνωσεις/εργαλεια/χρονο για να την φτιαξουν μονοι τους ειτε την οικονομικη δυνατοτητα για να αγορασουν μια ετοιμη!

Αν μαλιστα καταφερουν και τις hackαρουν θα γινει ο χαμος, μιας και το κοστος τους ειναι σχετικα χαμηλο για Arcade καμπινα (300-400 δολαρια)!!

Το μονο που μενει ειναι να θα ερθουν στην Ευρωπη και να μαθουμε ποσο ακριβως θα κοστιζουν εδω (ελπιζω οχι πανω απο 400-500 ευρω)!

Κι επειδη γνωριζω οτι υπαρχουν εδω παιδια που φτιαχνουν οι ιδιοι καμπινες και εχουν ριξει και πολυ δουλεια/χρονο και πολυ χρημα σε αυτες, ξεκαθαριζω εξ αρχης οτι το ποστ μου δεν εχει σε καμια περιπτωση σκοπο να ακυρωσει την απιστευτη δουλεια που εχουν κανει, απλα ειναι μια εναλλακτικη επιλογη για παιδια που ισως δεν εχουν τις γνωσεις και τον χρονο τους και ψαχνουν μια ετοιμη και οικονομικη λυση!

https://www.arcade1up.com/

https://www.walmart.com/browse/arcade-1up/0/0/?_refineresult=true&_be_shelf_id=62184&search_sort=100&facet=shelf_id:62184

https://www.fye.com/search?cgid=arcade_1up&q=arcade 1up&srule=best-matches&sz=12&start=0

DIY Συναρμολογηση

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,339
Ωραία είναι, δε λέω, αλλά χωρίς λαμπάτη CRT οθόνη...χμμμ...αισθάνομαι σαν κάτι να λείπει! ;)

Amiga500

Retro Member
Reaction score
383
Ωραία είναι, δε λέω, αλλά χωρίς λαμπάτη CRT οθόνη...χμμμ...αισθάνομαι σαν κάτι να λείπει! ;)
Συμφωνω απολυτα φιλε! Η CRT ηταν ειναι και θα ειναι αξεπεραστη για τα παλια παιχνιδια οσα χρονια κι αν περασουν!

Ειναι παντως μια αναγκαστικη υποχωρηση που πρεπει να γινει και λογω κοστους/ευκολιας συναρμολογησης, αλλα και λογο του οτι (δυστυχως) δεν παραγονται πια CRT τηλεορασεις για να καλυψουν τετοιες αναγκες. :cry:

Ποιος ξερει, μπορει να του μονταρει καμια CRT κανενας τρελαμενος που θα το αγορασει! ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,339
...
Ποιος ξερει, μπορει να του μονταρει καμια CRT κανενας τρελαμενος που θα το αγορασει! ;)
Δεν φαντάζεσαι πόσο γουστάρω τέτοιες "τρέλες"! ;)

coin58

Retro Starter
Reaction score
69
αρκετα ενδιαφερον νομιζω θα τσιμπησω ενα να δω τι παιζει.

Amiga500

Retro Member
Reaction score
383
Δεν φαντάζεσαι πόσο γουστάρω τέτοιες "τρέλες"! ;)
Δεν φανταζεσαι ποσο πολυ θα ηθελα να δω (και ποσο ενδιαφερον θα ειχε γενικα) ενα τετοιο βιντεακι στο καναλι σου! ;) Μακαρι να ερθει σε καλη τιμη και να μπορεσουμε να τσιμπησουμε ενα!

Last edited:

madrandomize

Retro Starter
Reaction score
83
Νομιζω δυστυχως οτι αν ερθει εδω θα κανει 500 μινιμουμ και το αλλο που υπαρχει ενα προβλημα ειναι οτι ειναι πολυ μικρο σε υψος.Πραγματικο πολυ μικρο.

Amiga500

Retro Member
Reaction score
383
Νομιζω δυστυχως οτι αν ερθει εδω θα κανει 500 μινιμουμ και το αλλο που υπαρχει ενα προβλημα ειναι οτι ειναι πολυ μικρο σε υψος.Πραγματικο πολυ μικρο.
Η τελικη τιμη στην χωρα μας φιλε madrandomize ειναι ενας γριφος μιας και γνωριζουμε πως οτι ερχεται εδω ειναι παντα υπερκοστολογημενο σε σχεση με το εξωτερικο, παρολα αυτα ελπιζω να μην ξεπερασει τα 500 ευρω! Υπομονη μεχρι τις αρχες του 2019 οπου και θα μαθουμε.
Οσο τωρα για το υψος της καμπινας υπαρχει λυση μιας και μπορεις να αγορασεις το Arcade 1up Riser ωστε να αυξηθει το υψος της στα επιπεδα μιας κανονικης σε μεγεθος καμπινας!

Last edited:

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
138
Πάνω από τη διπλάσια τιμή από ότι στην Αμερική. Για μ@λάκες ψάχνουν;

madrandomize

Retro Starter
Reaction score
83
Εδω στην αμερικη με μισθο 4 χιλιαρικα και παραπονιουνται οτι ειναι ακριβο στα 400 δολλαρια.Στην ελλαδα με μισθο 500-800 (εγω στα 700 ειμαι) ειμαστε 650.Να σημειωσω οτι ΔΕΝ φταιει το καταστημα.Δυστυχως για να μπορεσει να ανταπεξελθει στην φορολογια τοσο πρεπει να το δωσει.Η αληθεια ειναι οτι για τα ξυλα και την δουλεια αν θες να το φτιαξεις μονος σου θελεις 60-80 για τα ξυλα ,20 για την οθονη,30 για κουμπια και decoders,και 50 για ενα pi και 10 για πλεξι.Οποτε 80+20+30+50+10=190 με καλυτερης ποιοτητας ξυλα και λιγο πιο ψηλο.Ελα ομως που πρεπει να εχεις χρονο (που ειναι πιο πολυτιμος).400 ηταν μια ας πουμε καλη τιμη.Στα 650 ειναι απιαστο ονειρο.Ακομα καλυτερα να παρεις ενα σαπακι νανακι 150 και να κοτσαρεις μια πανδωρα.Δεν ξερω λιγο ζοριστηκα που το ειδα.

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,244
Εγώ δεν είμαι και πολύ των cabinets. Δεν είμαι από αυτούς που "καίγονται" να βάλουν μία στο σπίτι τους... Καλυπτομαι από άλλες λύσεις, όπως CoinOps στο XBox και Forgotten Worlds στο HTPC.

Αλλά, ρε παιδιά, δεν αντέχω να μη ρωτήσω... Τι παραπάνω δηλαδή έχει αυτή η μαλακία από τις απίστευτες καμπίνες του Βένου και στεναχωριέστε κιόλας επειδή ήρθε ακριβή; Με λιγότερα παίρνετε καμπίνα κατασκευασμένη από επαγγελματία τίγκα στα παιχνίδια. Αν δεν κάνω λάθος ο Βένος έχει τώρα "νανάκια" με πάνω από 1000 παιχνίδια γύρω στα 400 ευρω!
Ειλικρινά, έριξα μια ματιά στο site που δώσατε και δεν βλέπω τίποτα εντυπωσιακό...

madrandomize

Retro Starter
Reaction score
83
Εγώ δεν είμαι και πολύ των cabinets. Δεν είμαι από αυτούς που "καίγονται" να βάλουν μία στο σπίτι τους... Καλυπτομαι από άλλες λύσεις, όπως CoinOps στο XBox και Forgotten Worlds στο HTPC.

Αλλά, ρε παιδιά, δεν αντέχω να μη ρωτήσω... Τι παραπάνω δηλαδή έχει αυτή η μαλακία από τις απίστευτες καμπίνες του Βένου και στεναχωριέστε κιόλας επειδή ήρθε ακριβή; Με λιγότερα παίρνετε καμπίνα κατασκευασμένη από επαγγελματία τίγκα στα παιχνίδια. Αν δεν κάνω λάθος ο Βένος έχει τώρα "νανάκια" με πάνω από 1000 παιχνίδια γύρω στα 400 ευρω!
Ειλικρινά, έριξα μια ματιά στο site που δώσατε και δεν βλέπω τίποτα εντυπωσιακό...
Εννοειται οτι του βενου δεν συγκρινονται οι καμπινες,εχω αγορασει αλλα εχω πουλησει και στον κυριο βενο πολλα πραγματα (umk3 πλακετα,5 παιχνιδια mvs και 1 motherboard mvs,του πουλησα την nba jam καμπινα που ειχα ) και ο κυριος βενος ειναι σπαθι.Παρολα αυτα σαν συλλεκτης καποιος κοιταει και απο την αποψη οτι το arcade 1up ειναι μια καμπινα με τις ευλογιες τις capcom ή της midway , (εμενα δεν με ενδιαφερει πολυ αυτο το κομματι),δηλαδη εχει ολα τα licence σαν να ειναι το official.Επισης ειναι μια ετοιμη λυση που δεν πιανει χωρο και δεν χρειαζεται πολλα πολλα για να παιξει.Βεβαιως εχει στα αρνητικα οτι ειναι emulation και εχει μονο 1-3 παιχνιδια,τα ξυλα ειναι mdf και οχι πολυ καλης ποιοτητας,και μερικα απο τα controls μπορει να θελουν λιγο πειραγμα καμια φορα και τελος ειναι λιγο κοντο και μπορει να θελει ενα σκαμνακι για το υπερυψωσεις.