What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Atari ST chip tunes για.. γερά νεύρα (aka αφτιά)!

turrican

Retro Guru
Comrade
Έφαγα όλα τα νιάτα μου παρακολουθώντας demos! Μιλάμε για πολλά demos...άπειρα demos!

Έζησα μεγάλες χαρές! Όμως όλα τελικά, έχουν και ένα τίμημα σε αυτή τη ζωή. Υπήρξαν στιγμές, που ακόμη και τα δικά μου, εκπαιδευμένα τύμπανα, δοκιμάστηκαν!

Υπήρξαν φορές που το ανεβασμένο στη διαπασών, "πριμαριστό" ηχείο του commodore 1084, και ο YM2149 (το chip ήχου του atari), έβγαζαν ένα τόσο κολασμένα ανελέητο, ανάλγητο, αποτέλεσμα, που θύμιζε πριονοκορδέλα, φέρνοντας τον τρόμο και τον όλεθρο, σε ότι ζωντανό βρισκόταν εντός ακουστικού πεδίου.

Φυσικά και εγώ δεν ήμουν κανένας φλώρος!!!
Το έπαιζα άνετος, ωστόσο... κατουρημένος, έπιανα το volume, ως ανακλαστική εκδήλωση του ένστικτου της αυτοσυντήρησης, προσπαθώντας να σώσω το ακουστικό νεύρο μου, καθώς και τους γύρω μου!

Λέω λοιπόν να ποστάρω μερικά "ακάθαρτα" chip tunes που σε καμία περίπτωση δε θα τα άκουγα πρωί-πρωί...

Ακούτε (σιγανά παρακαλώ) με δική σας ευθύνη.

Bangkok Knights
Και ποιος δεν έχει ακούσει έστω μια φορά την ....εμπνευσμένη μελωδία του Matt Gray (C64).
Ήταν ο περίφημος loader του ομώνυμου παιχνιδιού.
Αν και γλυκύτερος ο SID, παρόλα αυτά η μελωδία αυτή, του έβγαζε μια πιο μεταλλική προσωπικότητα, ισορροπώντας μεταξύ μουσικής και φασαρίας.
Τα ring modulation -νιαουρίσματα, του ψωμιέρα, θα δοκιμάσουν οριακά, στις υψηλές τα αφτιά σας.

...όμως, η σύνθεση δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Την άκουσα τότε, ήταν 1989 όταν έτρεξα στον ST το: The Cuddly Demos....
Σε μια screen λοιπόν ( 3D DOC) ακούστηκε ξαφνικά.... και ήταν σεισμός...

Τρομοκρατημένος προσπάθησα να ανασυνταχθώ και να κατανοήσω το χάος.
Κακός χαμός! Μεταλλική κακοφωνία σαν καμπάνα, και ενοχλητικά κρουστά σαν φυσερά της κολάσεως!
Συμπαγής γραμμή μπάσου στα όρια της παραμόρφωσης, με το χαρακτηριστικό σόλο (σειρήνα) να καψαλίζει τα twiter, φλερτάροντας να βγει εκτός ακουστικού φάσματος. Γιατί συνεχίζω να το ακούω αυτό θεέ μου;
Μια μοναδική σύνθεση stress benchmark για εξοπλισμό και χρήστη.
Υπήρξαν και άλλες παραλλαγές της μελωδίας στον Atari, άλλα εκείνη του mad-max ήταν η πιο τραχιά, ακατέργαστη και σκληροπυρηνική.

Με τον καιρό εθίστηκα και έμαθα να τη γουστάρω.
Σίγουρα ένα αριστούργημα για γνώστες, αλλά όχι για τον πολύ κόσμο.
Τελικά, μου αρέσει...

sly*m

Retro Addict
Comrade
Εμένα μου άρεσε πολύ αμέσως μόλις την άκουσα στο Cuddly Demos... Jochen Hippel rulez!

Vincent

Retro Addict
Comrade
Δεν έχω πρόβλημα, ούτε σε τρικάναλη

Καμιά φορά μόνο με ακουστικά με σκίζουν μερικά SIDs.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
...
Καμιά φορά μόνο με ακουστικά με σκίζουν μερικά SIDs.
Μια από τα ίδια κι εδώ :) Ουδείς τέλειος, ουδείς αναμάρτητος! LOL!

Vincent

Retro Addict
Comrade
Συγκεκριμένες συχνότητες, ειδικά αν παίζουν ΜΟΝΟ (όχι στέρεο)

turrican

Retro Guru
Comrade
Συγκεκριμένες συχνότητες, ειδικά αν παίζουν ΜΟΝΟ (όχι στέρεο)
... επίσης αν παίζουν και τα τρία κανάλια ταυτόχρονα την ίδια μελωδία, για να δώσουν έμφαση...σου τρυπά τα αφτιά!

turrican

Retro Guru
Comrade

The Union Demo: Spherical Demo by Delta Force

Άλλο ένα διαμαντάκι! Είμαστε ακόμη γύρω στο 1989 και το πρωτοπόρο UNION DEMO!
Η εποχή ακόμα πρώιμη, οι μουσικοί ψάχνονται για ποιοτικότερα κρουστά (Το φύσημα πάει σύννεφο, ενώ προσπαθούν να βρουν λύση με τη προσθήκη υψίσυχνων εφέ που κρατούν τα μπόσικα).

Αν ξεχαστείτε και έχετε το volume στο τέρμα, απλά... θα σας κοπεί η χωλή!

Τα ίδια καμπανιζέ, ηχητικά εφέ που συναντήσαμε και στο Bangkok Knights , εξασφαλισμένα θα σας κάψουν τα twiter, ενώ οι εκκωφαντικές σάλπιγγες - σειρήνες της αποκάλυψης, θα ξυπνήσουν μέχρι και τον πατέρα σας, στο μέσα δωμάτιο, μετανοιωνοντας την ώρα και τη στιγμή που σας αγόρασε το καταραμένο καινοτόμο μηχάνημα του μέλλοντος.

Το χειρότερο όμως ακόμη δεν ήρθε...

Το κομμάτι (από καλλιτεχνική άποψη) βομβαρδίζει το νευρικό σας σύστημα με παραμόρφωση, ως ηχητική καρικατούρα, φαλτσάροντας, φυσώντας, τρυπώντας και ανεβαίνοντας.... μέχρι που παίρνουν μπροστά οι μηχανές και μεταμορφώνεται σε μια αρκετά πιασάρικη (αν και στακάτη, και ιδιαίτερα τσιριχτή) μελωδία.

Εντάξει... μόλις παίρνει μπροστά γουστάρω! Αγαπώ!

Last edited:

turrican

Retro Guru
Comrade
Bullet Sequence...απλά αγαπημένο! Ίσως και να είμαι από τους ελάχιστους Έλληνες (μαζί με την κόρη μου) που ξέρουν να το χορεύουν! :emoji_drum::emoji_trumpet::emoji_alarm_clock::emoji_tools:

Το arkanoid ε; Άμαν φίλε....δε το είχα ακούσει στον commodore...μιλάμε αυτό μπορεί να κάψει sid...και δε του το είχα! o_O

sly*m

Retro Addict
Comrade
Σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ...
Σε ποιό demo ή ποιού group είναι το tune;;;
Είναι και ένα από τα αγαπημένα μου αλλά είχα πολλά χρόνια να το ακούσω...

Last edited: