Bear Essentials - Ένα κόσμημα από την POND Software Ltd.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471

Μιλούσαμε on line με την Vanja. Πέρα λοιπόν του αστείρευτου ταλέντου της, της δημιουργικότητας και του πάθους της για την περί του C64 scene, θα ήθελα να προσθέσω ότι πρόκειται για έναν ευγενέστατο άνθρωπο, που όμοιο του σπάνια συναντά κανείς είτε στον πραγματικό, είτε στον εικονικό κόσμο.

Μιλήσαμε για τις SID Adventures (τις γνώριζε). Μιλήσαμε για το έργο της και φυσικά της εκμυστηρεύτηκα ότι εδώ στην Ελλάδα έχει αρκετούς φίλους.
Μου είπε για την POND Software Ltd και τις μέχρι τώρα παραγωγές τους. Στάθηκε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στον τελευταίο τους τίτλο "Bear Essentials", μια δουλειά (Code/Graphics/Music) του Graham Axten, της Pond Software. Μάλιστα τα πρώτα αντίτυπα που κυκλοφόρησαν, συνοδευόταν από την υπογραφή του / αυτόγραφο.

Συνεχίζοντας λοιπόν, εγώ όλος περιέργεια, την υπέβαλα σε μια μικρή ανάκριση σχετικά με την extended version, που βγήκε "στον αέρα" τον Φεβρουάριο του 2017.

- Αφού είσαι τόσο περίεργος, θα σου στείλω ένα πακέτο την Δευτέρα το πρωί! Δώσε μου τη διεύθυνση σου και γράψε μου, αν θα σου αρέσει το παιχνίδι. Μην ξεχνάς ότι είναι το πρώτο παιχνίδι που κυκλοφορήσαμε...

- Δηλαδή θα μου το κάνεις δώρο; ...Ψέλλισα με απορία!

- Φυσικά! Το #306 θα είναι δικό σου! Γράψε δυο λόγια αν σου αρέσει...αν θέλεις κάνε κι ένα review για το περιοδικό σας, στο iamretro. Αν πραγματικά σου αρέσει, αυτό θα είναι η μέγιστη αμοιβή μας.
Ορίστε και ένα link στο forum, όπου μπορείς να δεις κάποιες φωτογραφίες από το πακετάρισμα (making of!), καθώς και την λίστα των τυχερών κατόχων (order list)
...και τι δεν έχει μέσα το τυχερό πακέτο!

Εκτός από το πλούσιο έντυπο υλικό, που θα θυμίσει σε πολλούς τα παλιά, χρυσά χρόνια που το software ήταν SOFTWARE (και όχι αέρας κοπανιστός - διαθέσιμος εις άυλη μορφή), η μαγική δισκέτα θα περιέχει την ενισχυμένη έκδοση του 2017 (διαθέσιμη μόνο σε όσους αγοράσουν το παιχνίδι σε φυσική μορφή - όπως δηλαδή του αξίζει) ,την παλιότερη έκδοση του 2016, 2 παλιότερες εκδόσεις demo, ένα bonus game σε δυο εκδόσεις: το Bonkey Kong (4096 bytes version) και το Super Bonkey Kong, επίσης διαθέσιμο μόνο σε όσους αγοράσουν το παιχνίδι, με καινούργια γραφικά και φρέσκο μουσικό θέμα και τέλος μερικά μουσικά demos.

Αδύνατο να δεχτώ τέτοια χειρονομία...κοκκίνισα σαν το παντζάρι και προσπάθησα να πληκτρολογήσω καμία σοφία στο πληκτρολόγιο. Σκέφτηκα και ξανασκέφτηκα, αλλά δεν βρήκα τίποτα καλύτερο και ειλικρινέστερο από ένα απλό και λιτό "Ευχαριστώ". Ένα "Ευχαριστώ" που πραγματικά εννοώ, βγαλμένο μέσα από την ψυχή μου.

Είπαμε κι άλλα...Την προσκάλεσα για μια σύντομη επίσκεψη από εδώ...Επιφυλάσσομαι!

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
319
Δεν έχουμε όλοι ούτε τις (τόσο σε ποσότητα κυρίως σε ποιότητα) Commodor-ώρες πτήσεις κι επομένως όλοι ούτε σε βάθος commodoro-γνώσεις του Geoana .

Tην εξαιρετική δουλειά της Vania Utne την πρωτοπρόσεξα τυχαία -και αρκετά αργά- όταν έπεσα πάνω σε preview(s) ενός ~ αλα Cauldron(/Cotton) C64 shoot em up το Abrakadabra .

http://csdb.dk/release/?id=7853
http://csdb.dk/release/?id=2522

Επίσης εντύπωση μου έκαναν

με τα εξαιρετικά καλοφτιαγμένα - σκέτο κέντημα- sprites

ενός upcoming shoot em up με working title PooRunner ( κάπου στο twitter το είδα και ως ?Bogrollian invasion ?)
της Pond Software .

Όταν ξαναμιλήσεις μαζί της ρώτησε - αν είναι εύκολο-
για το Abrakadabra αν υπάρχει πιθανότητα κάποια στιγμή να κυκλοφορήσει
μελλοντικά μέσω της της Pond/Privy Software .

Υ.Γ. Μήπως στο αρχικό post πρέπει κάπου να αναφερθεί κάπου
ότι το συγκεκριμμένο παιχνίδι το Bear Essentials είναι δουλειά
Code/Graphics/Music του Graham Axten της Pond Software .

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις και τις παρατηρήσεις. Όπως έχω δηλώσει επανειλημμένως, οι γνώσεις και η μνήμη σου με έχουν αφήσει έκπληκτο! ;):thumbup:

Το πρώτο post διορθώθηκε και τα ερωτήματα θα μεταβιβαστούν στον αποδέκτη τους...

Λίγο εκτός θέματος....
Το Cotton αποτελεί ένα από τα αγαπημένα μου arcade, ενώ με τίποτα δεν μπορώ να ξεχάσω εκείνο το πρώτο review (και τις παραμυθένιες screen shots) του Cauldron, όταν το είχα διαβάσει στο PIXEL...Το φεγγάρι είχε μιλήσει μέσα μου! :D

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Νομίζω τελικά η C64 σκηνή παραμένει πιο ενεργή δυναμικά στο τομέα του Software απο όλες τις άλλες ρετρο-πλατφόρμες. Στην Amiga βλέπουμε πολύ Hardware pron αλλά zero software, στον Atari υπάρχει κάποιο κινητικότητα στο λογισμικό (κυρίως σε remakes νομίζω) και πολύ λίγη στο hardware, αλλά ο C64 πραγματικά διαπρέπει!

Τζεο δεν σταματάς να μας εκπλήσσεις με τις γνωριμίες σου αλλά και με τo Charisma σου το οποίο εμφανέστατα είναι σε μεγάλα νούμερα! (για να μιλήσουμε κ λίγο με RPG όρους χαχα!)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
@Pr Dakkar

Για το Abrakadabra μου εξήγησε ότι το σταμάτησε γιατί (όπως έγραψε και στα σχόλια από κάτω)...
The first preview was made during one single weekend, code+graphics+music, just to see if I was able to do a map scroll using big blocks of background elements and to see if I could figure out how to get things moving over the $d010 border. My programming skills were only just about good enough to make what you see, but not to turn it into a proper playable game. That's the reason it was put on ice for years; I didn't have the skills yet to make it the game I wanted it to be...
Να πω και τα ευχάριστα...
ΝΑΙ, είναι μέσα στις προθέσεις της να το τελειώσει και θα συμπεριλαμβάνεται μέσα στις επόμενες κυκλοφορίες της POND Software Ltd. Παρόλα αυτά δεν μπορεί να ορίσει πιθανή ημερομηνία κυκλοφορίας γιατί προέχουν άλλα παιχνίδια και η ίδια έχει πολλά να μάθει ακόμη. Εξάλλου όπως συνεχίζει το σχόλιο...

...I've learnt a bit more since then, especially while working on Goblin, and I will finish a complete, playable version of Abrakadabra.
Update
Κουβέντα στην κουβέντα, να και το φρέσκο tweet!
https://twitter.com/PondSoftware/status/868409133413928960

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Περί PooRunner ...

- Τελικά πιο θα είναι το όνομα του; PooRunner ή Bogrollian invasion?

- Bogrollian invasion is not the name of the game, that's just what you are trying to stop in the game PooRunner. The Bogrollians are the invaders. Bog roll = british slang for toilet roll. I started on it for the Reset 4k "craptastic" minigame compo, that's why some of the enemies are toilet rolls. I ran out of time though so it remains unfinished.
- Μου αρέσουν τα backgrounds! Αυτό το δίχτυ (grid) μου θυμίζει το arcade "TARG" ή αν θέλεις την μεταφορά του σε Vectrex με τίτλο "Trackers"

- It was inspired by Gridrunner/Matrix, both by Jeff Minter/Llamasoft, and P.O.D. (Proof Of Destruction) by Shaun Southern/Mastertronic.
Ακόμη βρίσκεται σε πολύ πρώιμο στάδιο ανάπτυξης. Παρακάτω δίνει μια screen...

και μου εξηγεί..

...the game extends into the upper border - If I ever finish it, I'll place a score panel in the lower border...
Στα προσεχώς λοιπόν της POND Software και σε αναμονή... :thumbup::)

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
319
@Pr Dakkar

Για το Abrakadabra μου εξήγησε ότι το σταμάτησε γιατί (όπως έγραψε και στα σχόλια από κάτω)...

................

Update
Κουβέντα στην κουβέντα, να και το φρέσκο tweet!
https://twitter.com/PondSoftware/status/868409133413928960
Τα πραγματικά νέα ήταν το tweet με την pic του (φλογο-βόλου)Δράκου
Τα άλλα ήταν ήδη και στα σχόλια από κάτω του vid.

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Yep! Αυτό μου είπε κι εκείνη και μετά κοινοποίησε το tweet...Anyway, μακάρι να το δούμε σύντομα....τα γραφικά και η δράση του θα αφήσουν εποχή....

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,302
Wow βρε παιδιά!
Έχω μια ευαισθησία με τις συσκευασίες των games.
Με είχαν απασχολήσει και παλιότερα.
http://turricanblog.blogspot.gr/2011/04/pixel.html

Τέτοιο πράγμα όμως, δύσκολα θα το συναντούσες ακόμα και τότε.
Ίσως στο PC μόνο.
Είναι πολύ καλλιτεχνικό, και νοσταλγικό, ίσως και ουτοπικό να είναι η κατάλληλη λέξη.
Όλο το κόνσεπτ μοιάζει ότι πάει να δημιουργήσει ένα αναγνωρίσιμο ήρωα, που σκοπεύει να συνεχίσει σε επόμενα βήματα - games να απασχολεί.
Κάτι σαν τον Monty, Dizzy και άλλους.
Έκανα λίγο σκονάκι, και κρυφοκοίταξα λίγο το τι βρίσκεται απο πίσω, τον αγώνα για την εκμάθηση κώδικα, τη μουσική....wow βρε παιδια!

Έχω εντυπωσιαστεί!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471

Here is a little Halloween gift to you all from Pond Software!

While we wait patiently for the full version of Petunia Pickle's Pumpkin Peril to be completed (Ant is surrounded by pumpkins as we speak) we thought we'd offer an All Hallow's tasty treat for you, a playable preview version that can be downloaded from our website: http://pondsoft.uk/pumpkin.html

This preview (which works on both PAL and NTSC machines) is a simplified version of the Score Attack mode of the full game. Rack up a high score and try to stay upright while zapping pumpkins and keeping your magic from draining for as long as possible. See the webpage for more instructions, or read the text file that's included in the .zip archive. The full version will have a little story mode about Petunia's cat, extra baddies, power-ups, and other new things to keep you entertained.

The preview version can also be downloaded from CSDb: http://csdb.dk/release/index.php?id=160133
Ένα μικρό δωράκι από την Vanja με τις ευχές της για το Halloween και με την αντίστοιχη preview version της Petunia Pickle για download!
http://pondsoft.uk/pumpkin.html

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
319
@Pr Dakkar

Να πω και τα ευχάριστα...
ΝΑΙ, είναι μέσα στις προθέσεις της να το τελειώσει και θα συμπεριλαμβάνεται μέσα στις επόμενες κυκλοφορίες της POND Software Ltd. Παρόλα αυτά δεν μπορεί να ορίσει πιθανή ημερομηνία κυκλοφορίας γιατί προέχουν άλλα παιχνίδια και η ίδια έχει πολλά να μάθει ακόμη.