CHIHIRO / TRIFORCE / NAOMI I - II ...Hacking and Slashing ;-)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Πολύ καθαρή ρε σύ. Ωραίος!!!

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
667
Αυτό είναι που γουστάρω ρε παιδιά. Όταν οι άλλοι προσπαθούν να εξομοιώσουν σε LCD την αίσθη
....ση του CRT (?)
Ναι fail... Από την στιγμή που αυτά τα παιχνίδια σχεδιάστηκαν για να παίζουν σε crt και επειδή στο crt κάνεις ότι συγχρονισμούς θέλεις-πράγμα που αξιοποιείται από τους σχεδιαστές, το να αποδωθούν σε άλλη τεχνολογία οθόνης (που έχουν φιξ συχνότητες) είναι λίγο άκυρο... Και λέω μόνο για συγχρονισμούς (σπασμένα scrolls, ανομοιογενή flashes κλπ), άσε τον φώσφορο...

Δόκτωρ δεν τα χρειάζεσαι όλα αυτά ακόμα! Βάλε ένα crt στην vga να δούμε αν παίζει σε scart και παίζεις και με keyboard προς το παρόν! Να δούμε αν δουλεύει καλά το crtemu!

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
667
Να παίζει! @insertCoin Σέταρε ένα 60hz modeline και βάλε arkanoid! (νομίζω 60Hz vsync είναι, στάνταρ ntsc)
Παίξε με mouse και πες μας αν παίζει smoothly η μπάλα κλπ!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Για να μην μπερδευόμαστε έτσι ; Το μονιτορ που φοράνε αυτές οι Naomi είναι VGA. Σε Vertical παίζει 59-60! Απλά θέλει 640χ480, αναλύσεις που δεν είναι εφικτές σε W7/W8/W10 που θεωρούν την ελάχιστη τα 800χ600 κ τα 1024χ768 και εκεί αρχίζει και ο crtemu.

Το ρεαλιστικό τέστ είναι σε CRT καθαρή οθόνη όπως λέει ο @sly*m που θα παίζει στα 15Khz.

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
667
Ναι αυστηρά για 15KHz crt λέω! Εγώ χρησιμοποιώ το advance χρόνια τώρα σε trinitron και βέβαια έχω στήσει την καμπίνα που απόκτησα τελευταία σε αυτό, σε freedos. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι τέλειο το video αλλά σε mouse, υποθέτω ο χείμαρρος των serial interrupts ενοχλεί την απόδοση σε παιχνίδια με analog controls. Αν παίζει το crtemu καλά με mouse τότε θα πάω εκεί.

insertCoin

Retro Starter
Reaction score
25
Το κακό είναι ότι μάλλον έχω βάλει φαντάσου μάλλον και λάθος crtemu για την κάρτα μου .. αν και την έβρισκε σωστά και πέρασε και μία χαρά τους drivers .. απλά μπερδεύτηκα εκεί στο site που έλεγε ότι υπάρχει crtemu drivers crimson όπως και catalyst και άλλο ένα δεν θυμάμαι τώρα το οποίο ήταν το μόνο που έγραφε ότι υποστηρίζει την κάρτα μου την r5 230 . Αν και φαίνεται ότι όλα πάνε μία χαρά δεν μπορώ να τρέξω το groovy Mame για κάποιο λόγο ,κάτι κάνω λάθος μάλλον .. λέω να κατεβάσω αυτό που λέει για catalyst να τους περάσω από πάνω και να το ξανακάνω .. εύχομαι να περνάνε από πάνω γιατί δεν ξέρω πώς να τους κάνεις uninstall αυτούς τους drivers και δεν έχω καμία όρεξη για format πάλι ..

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

insertCoin

Retro Starter
Reaction score
25
Από τη στιγμή που το arcanoid είναι παιχνιδάρα για ποιο λόγο να παίζεις με mause και να μην πάρεις ένα φτηνό trackball ..

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
667
Από τη στιγμή που το arcanoid είναι παιχνιδάρα για ποιο λόγο να παίζεις με mause και να μην πάρεις ένα φτηνό trackball ..
Το trackball χαρτογραφείται σε mouse... Το ίδιο και το spinner που θα φτιάξω για τα breakout-arkanoid όταν βρω άκρη...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Ναι αυστηρά για 15KHz crt λέω! Εγώ χρησιμοποιώ το advance χρόνια τώρα σε trinitron και βέβαια έχω στήσει την καμπίνα που απόκτησα τελευταία σε αυτό, σε freedos. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι τέλειο το video αλλά σε mouse, υποθέτω ο χείμαρρος των serial interrupts ενοχλεί την απόδοση σε παιχνίδια με analog controls. Αν παίζει το crtemu καλά με mouse τότε θα πάω εκεί.
Υποθέτω παίζεις με linux και καταφέρνεις και δίνεις 15KHz έξοδο απο την vga σε scart ?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,339
@dR_wH0
Δεν τα βάζεις όλα αυτά τα όμορφα, σε ένα καινούργιο thread? Είναι κρίμα να μπερδεύονται με τα παλιά ;) Θα χαθεί η πληροφορία...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
ναι θα τα μαζέψουμε και μάλιστα μόλις έχουμε περισσότερα ίνφο θα γίνει αναλυτικότατος οδηγός.

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
667
Υποθέτω παίζεις με linux και καταφέρνεις και δίνεις 15KHz έξοδο απο την vga σε scart ?
DOS δηλαδή freedos. Όμως λόγω του θέματος με τα analog controls θα το κάνω και σε linux για να δω πως πάει. Είμαι σίγουρος ότι φταίνε τα ασυχρόνιστα serial interrupts στο ps2 (για usb δεν το συζητάμε, εκεί κάνει disturb το video emulation ακόμα και με το keyboard!). Ίσως το linux να έχει καλύτερους drivers (ελπίζω δηλαδή).

vasilas432

Retro Member
Reaction score
210
Χα!Χα!Χα! Σαράντα Χρόνια Φούρναρης...και τι φούρναρης! Τελείως καμένος! Περίμενες τίποτα λιγότερο; :lol::lol::p
Η αλήθεια είναι ότι λειτουργώ "με τα φεγγάρια" μου. Τελειώνω κάτι και αρχίζω το άλλο. Προσπαθώ να το στύψω σαν λεμονόκουπα και μετά συνεχίζω. Είναι η τρέλα της στιγμής, τι θα με πιάσει να βάλω στον πάγκο. Πάντως για να κρατώ το ηθικό μου σε υψηλό επίπεδο, πρέπει συνεχώς να ασχολούμαι με κάτι. Δεν μπορώ να μείνω στιγμή άπραγος. Από το 1996 περίπου που ξεκίνησα με την emu scene, και συνεχίζω Duracell...:lol:

Είσαι μεγάλος μαλαγάνας και σε πάω μπρε! Χα!Χα!Χα! Ευχαριστώ φιλαράκι μου για τα καλά σου λόγια :)

Έχεις μπλέξει πολύ άσχημα εδώ πέρα με εμάς...το νου σου! Το forum βάζει πολλές ιδέες και βλάπτει σοβαρά την τσέπη! χα!Χα!Χα!
Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο. Κι εγώ όταν βλέπω κάτι που με πωρώνει (και η Naomi με έχει πωρώσει πολύ άγρια) περνάω πολλά στα "ψιλά". Απλά κολλάω και θέλω να το φτιάξω...ΤΩΡΑ! :geek::D

Είσαι δικό μας παιδί! ΤΕΛΟΣ! :thumbup:
Tehkan! Axx...άλλο πάθος και αυτό! Το Ελληνικό που είχα κάνει, το πήρες μάτι; Από το MAME.GR το δούλεψε άψογα ο Βαγγέλης (Vag) κι εγώ απλά βρήκα την ευκαιρία να το υλοποιήσω (κάμποσα χρόνια αργότερα)

Να την φτιάξεις την κούκλα την NAOMI. Τα games θα παίζουν τέλεια γιατί είναι τα original. Θα επιμείνω λίγο στην άποψη, να πας κατευθείαν σε wireless. Είναι πιο κομψό και πιο μουράτο, trust me ;)

NO PC! NO PC! Yanton is your friend! :lol::lol::lol::thumbup:

Από Κρήτη είσαι; Cool! Μην κι έχεις ανταμώσει και τον άλλον σύντεκνο, τον @vasilas432 ; Κι εκείνος, έχω την εντύπωση στην Κρήτη μένει και εργάζεται.

:lol::lol: Ξέρεις πόσες φορές το έχω ξανακούσει στο group μας, στο FB; Έχουμε δει κι έχουμε δει κάμποσες φωτογραφίες από arcades σε ρόλο απλώστρας! :lol::lol:...Είσαι κι εσύ member στην ομάδα μας εκεί πέρα;
@geoanas
Χαιρετώ απο Χανιά!

nikosmimo

Retro Starter
Reaction score
3
καλησπερα..εχω αρκετες.ναομι καμπινες..τα παιχνιδια ομως..τα ιδια τα βαρεθηκα...πχ..virtua striker2--kai 3..virtua tennis..sport jam....virtua nba..taxi ..syn confitental..mission..ola oritzinal...μεσα..στης λευκες πανεμορφες..ναομι .καμπινες...θαθελα να χω μια πρωτη εικονα..τι θα κοστισουν..αλλα γες παιχνιδιων ..ευχαριστω πολυ..

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
667
@nikosmimo Αν μπορείς να δουλέψεις κολλητήρι και να βρεις κονέκτορες, φαντάζομαι θα μπορούσες να κάνεις μετατροπή από τους κονέκτορες της naomi σε jamma και να βάλεις καμμιά πανδώρα...:unsure:

nikosmimo

Retro Starter
Reaction score
3
δεν θελω πανδορα..θελω να μαθω οι συγκεκριμενες.τιβ αλλο παιχνιδι ..μπορουν να μου δωσουν αλλαζωντας..την μνημη..παντα μονον για ναομι..κιβωτια...ευχαριστω καλη μερα...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Καρντάση οι καμπίνες ΝΑΟΜΙ φοράνε συγκεκριμένο monitor και έχουν και δικό τους Harness. Αν δεν θές τα παιχνίδια της ΝΑΟΜΙ (που όπως λές τα βαρέθηκες) τότε θα πρέπει να κάνεις μόντα για να συνδέσεις κάτι άλλο πάνω σε αυτά τα σασιά. Η Pandora που σου αναφέρει ο φίλος @sly*m είναι μια καλή ALL-IN-ONE λύση, μιας και είναι μια πλακέτα JAMMA με πάρα πολλά γνωστά παιχνίδια πάνω.

nikosmimo

Retro Starter
Reaction score
3
καλησπερα κι ευχαριστω..για το ενδιαφερον ..καρτες τυπου πανδορα..με αφηνουν αδιαφορο..ο λογος που θελω να κανω αλλα γη μονον στα παιχνιδια..ειναι οτι αλλο ναομι κι αλλο οτιδηποτε αλλο ...ειμαι πολυ παλιος στο εργο ..καιεπετρεψε μου..να επιμενω..οταν εχω [πληρωσει ..τοτε γυρω στο 2000,,το καθε ναομι ενα εκατομυριο δραχμες..δεν μπορω να δεχθω..καμμια κινεζικη πατεντα,,δυστυχως...καλο βραδυ λοιπον....

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
667
Όντως @dR_wH0! Βασικά το είπα γιατί ενώ ο @geoanas έχει κάνει τρομερή δουλειά για τις πλακέτες-λειτουργικά κλπ εδώ, μόνο που διάβασα όλη την δουλειά που έκανε κουράστηκα! ΠΟΛΥ ΠΡΑΜΑ ποπο! ( και φοβερός ο κύριος Κόμης! :thumbup::thumbup::thumbup: )
Ίσως το πιο εύκολο να είναι μια πανδώρα τελικά αν θέλει κάποιος να αλλάξει 'περιβάλλον'...

@nikosmimo Άν το κάνεις jamma βέβαια, πρόσεξε να μην πειράξεις την original καλωδίωση και τα φισάκια της naomi για κανένα λόγο!

Last edited:

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
667
@nikosmimo Έχεις απόλυτο δίκιο, όλοι λίγο πολύ είμαστε purists σε τέτοια πράγματα. Και εγώ δεν ανέχομαι π.χ. να παίζω arcade που φτιάχτηκαν για crt, σε φλατ οθόνες (teared scrolling κλπ). Δεν με πειράζει καθ'όλου να είναι emulated τα παιχνίδια μου (pc-mame) και η καμπίνα μου να είναι μάλλον Ελληνικής κατασκευής αλλά θέλω η εμπειρία να είναι απόλυτα ίδια με το πραγματικό παιχνίδι και δεν το διαπραγματεύομαι.

Ξεκίνα να μελετάς πάλι το θρεντ και πιστεύω τα παιδιά θα σε βοηθήσουν σε ότι χρειαστείς!