What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Commodore Amiga posters

btp

Retro Member
Comrade
Καλησπέρα παίδες,

Αποφάσισα να ετοιμάσω το δικό μου Amiga mancave (στην πραγματικότητα θα είναι μια γωνία στο γραφείο μου αλλά στο μυαλό μου θέλω να το σκέφτομαι ως κάτι πιο μεγαλειώδες :D) και είχα την φαεινή ιδέα να χρησιμοποιήσω για διακόσμηση official Commodore Amiga posters από τις παλιές καλές εποχές!

Επειδή όμως ότι μπόρεσα να βρω online ήταν χαμηλής ανάλυσης και γενικά κακής ποιότητας scans (και επειδή βεβαίως η μισή και παραπάνω διασκέδαση πηγάζει από το να ταλαιπωρείσαι και να ψάχνεσαι δημιουργικά μέχρι να φθάσεις στο τελικό αποτέλεσμα :p) αποφάσισα να αναδημιουργήσω τα συγκεκριμένα posters σε υψηλή ανάλυση (300dpi A4) ώστε να μπορώ να τα εκτυπώσω όμορφα και καθαρά και να στολίσουν την Amigo-γωνία μου όταν έρθει η ώρα.

Μέχρι στιγμή έχω ετοιμάσει τα 2 posters που επισυνάπτω. Όταν έχω έτοιμα και νέα posters θα ενημερώσω.

Όποιος επιθυμεί να εκτυπώσει τα high resolution versions μπορεί να τα κατεβάσει (σε lossless PNG format) από εδώ:

http://s000.tinyupload.com/?file_id=20592679085843898909
http://s000.tinyupload.com/?file_id=55779796184110527825

Ελπίζω να σας αρέσουν και να μπορέσετε να τα χρησιμοποιήσετε!
amiga_tut_preview.jpg amiga_customchips_preview.jpg !

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Κρύσταλλο! Ευχαριστώ :thumbup:

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Comrade
Πάω για τύπωμα!!!!!
Ευχαριστώ!!!!
Αν βρείς και άλλα εδώ είμαστε!!!!!!!!!

btp

Retro Member
Comrade
Σκοπεύω να φτιάξω και άλλα (χρόνου επιτρέποντος). Stay tuned!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Βασίλη έχεις κάνει καταπληκτική δουλειά.

Τα ρε-τρόλ του FB Amiga group μην τα δίνεις σημασία - στο χωριό του πεθερού μου λένε "βρέξει κώλο ψάρι δεν έχει". Δεν φτάνει που κάνεις γαμάτη δουλειά, έχεις και non constructive criticism on top :p.

Κοινώς γράψτους στα hairy bollocks σου και keep walking (or photoshoping in our case ;P)

btp

Retro Member
Comrade
Έχεις απόλυτο δίκιο Χρόνη! Υπήρχαν μερικοί που ως κλασικά trolls βρήκαν λόγο να γκρινιάξουν για κάτι που λαμβάνουν free (του χάρισαν γαϊδούρι και το κοιτούσε και στα δόντια όπως λέει και η σοφή παροιμία). Ευτυχώς η συντριπτική πλειοψηφία ήταν πολύ θετική και έλαβα πολλά ενθαρρυντικά σχόλια. Πάντως, όπως έγραψα και εκεί, εγώ κάνω ότι κάνω γιατί μου αρέσει και περνάω καλά. Στην πορεία σκέφτηκα να μοιραστώ αυτό που έφτιαξα για δική μου χρήση γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμο και σε κάποιον άλλον. Αν κάποιος το βλέπει ως αχρείαστο ή αδιάφορο ή ακόμα και άσχημο είναι φυσικά δικαίωμά του. Εγώ δεν θα χαλάσω την ζαχαρένια μου όπως και να 'χει!

cutlaroc

Retro Addict
Comrade
Πω πω τι'ν'αυτοί ρε...Κάθεται ο άνθρωπος ,έχει το μεράκι και την όρεξη να φτιάξει κάτι πρώτα για τον εαυτό του και αποφασίζει να το μοιραστεί με την υπόλοιπη κοινότητα δωρεάν και τους χαλάει κι από πάνω...τι να πει κανείς...Φαντάσου να το πούλαγε κιόλας...Όταν έρθει η ώρα και δεν υπάρχει κίνηση οι ίδιοι θα βγούν και θα πουν οτι δεν υπάρχει συμμετοχή και δεν υπάρχει ενδιαφέρον στη κοινότητα...και όλοι τα κρατάνε για τον εαυτό τους και όλα τα υπόλοιπα σχόλια που σου ανεβάζουν τη πίεση...

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Comrade
Προχώρα!!!!!!!
Περιμένουμε τα επόμενα!!!!
Συνέχισε την καλή δουλειά!!!!

• Like
Reactions: btp

btp

Retro Member
Comrade
Ετοιμάζω το επόμενο poster με πρωταγωνιστή την αγαπημένη Α500. Θα πρέπει πρώτα όμως να βάλω την 500άρα μου να ποζάρει για τις κατάλληλες φωτογραφίες! :p :D

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Ετοιμάζω το επόμενο poster με πρωταγωνιστή την αγαπημένη Α500. Θα πρέπει πρώτα όμως να βάλω την 500άρα μου να ποζάρει για τις κατάλληλες φωτογραφίες! :p :D

Έχω μια καλούτσικη DSLR αμα ψήνεσαι. Καλό φωτισμό θέλουμε μόνο ;)

Hellraiser

Retro Enthusiast
Comrade
Ειναι η φανταστικη η δουλεια σου φιλε...συνεχισε ετσι και αγνοησε τους ηλιθιους κομπλεξικους.

subzero79

Retro Mentor
Comrade
Ακομα κι αν κανεις κατι τελειο ειναι δυσκολο να μην πεσεις
σε αδικο κριτη.....αρα φωναξε τους δυνατα ZBUTSAMMM αυτο με την λαβη....

btp

Retro Member
Comrade
Amiga500ad_preview.jpg

3ο Commodore original poster για την αγαπημένη Amiga 500!

Full resolution PNG file download εδώ:
http://s000.tinyupload.com/?file_id=05025569246514864796

Enjoy!

Στην original version η Amiga είναι τοποθετημένη λίγο διαφορετικά (ισομετρική απεικόνιση χωρίς προοπτική).
Το πιθανότερο είναι να μην πρόκειται για φωτογραφία αλλά σχεδιαστική απεικόνιση.
Θα ήταν εξαιρετικά χρονοβόρο να δημιουργήσω εξαρχής σχεδιαστικά ολόκληρη την 500άρα και δεδομένου ότι ήταν αδύνατο να αναπαράγω το ισομετρικό σχεδιαστικό της Commodore χρησιμοποίησα την δική μου 500άρα για φωτο-μοντέλο. Μετά από αρκετό πειραματισμό και επεμβάσεις στο Photoshop είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.
Το Α590 hard drive expansion το δημιούργησα από το μηδέν μια και δεν κατέστη δυνατό να βρω φωτογραφία με ακριβώς την ίδια γωνία και επίσης δεν κατέχω το συγκεκριμένο hardware (πάσα δωρεά δεκτή :D ) για να το φωτογραφήσω.

Υ/Γ
Το ξημέρωσα εχθές για να το ολοκληρώσω αλλά πραγματικά το ευχαριστήθηκα

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Τι εννοείς το Α590 το έκανες απο το μηδέν. Αυτό φαίνεται ...τέλειo! Μόνο με Photoshop τα κάνεις αυτά ρε τρελέ ; o_O

• Like

btp

Retro Member
Comrade
Χαχα ευχαριστώ ρε Χρόνη για τα καλά σου λόγια!
Θέλω να δω τι "κράξιμο" θα πέσει στο FB για λεπτομέρειες που μου ξέφυγαν και δεν είναι όπως στο original...

Αναφορικά με τα προγράμματα που χρησιμοποιώ:
Τις πολύχρωμες γραμμές στο background τις έφτιαξα στο CorelDRAW.
Τα υπόλοιπα είναι στο Photoshop (Adobe rulez! :D)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Κάτσε ρε και την 500ρα πώς έβγαλες τόσο καλό φωτό! White box έφτιαξες ; You rock!!

• Like

btp

Retro Member
Comrade
Έχουμε και εμείς DSLR γιατρέ! :D :)
Φωτισμός από την φοβερή λάμπα γραφείου μου και οτιδήποτε άλλο φωτιστικό σώμα μπόρεσα να ανάψω τα μεσάνυχτα που έκανα το photoshooting....

Για να είμαστε και δίκαιοι βέβαια, πέρα από την εκπληκτική φωτογραφική ποιότητα της Nikon D90 μου, έπεσε και ολίγο photoshop-ing για βελτίωση του τελικού αισθητικού αποτελέσματος! :p