Daimakaimura (Ghouls 'n Ghosts) for the Atari STE

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Νομίζω το Derek Dela Fuente ήταν ψευδώνυμο. Αυτά τα Computer Games ρε παιδιά δεν παίζει να τα σκανάρουμε ;

Ο Chris Kuv δούλεψε στο CGM - είχα την εντύπωση οτι το CGM ήταν η συνέχεια του CG. Έχουμε βγεί λίγο off-topic :p

QuestForGlory

Retro Starter
Reaction score
60
Θυμάμαι πάντως τον "Derek Dela Fuente" να έχει δουλέψει στο Pixel αργότερα, άρα δεν νομίζω να παίζει αυτό αδερφέ(εκτός αν με απατά η μνήμη τι να πω)..
Για Computer Games δεν γνωρίζω για μετά το 2000, αλλά κάπου στα 1992 γύρω + αν θυμάμαι καλά το Computer και Software είχε βγάλει ένα ξεχωριστό περιοδικό , που λεγότανε έτσι, μάλλον εκείνο θα λέτε..

Και για να γυρίσω on topic, είπα πως είναι ζόρικο παιχνίδι, οπότε κάνω ερώτηση, την coin op έκδοση την έχει τερματίσει κανείς είτε σε arcade είτε σε emulation χωρίς cheats δύο φορές που χρειάζεται από εδώ μέσα ? Αν ναι τιμή και δόξα!! :) :D :)

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,227
:rolleyes: Χμ.

Ακόμα ένα thread που μετατρέπεται ενδιάμεσα σε .... "υπερατού"

Που παίζουμε συνήθως με κάθε ευκαιρία σε διάφορα threads στα retroforums :lol: .

Btw

.

Το Megadrive είχε μόλις 64 KB Video RAM .

Παρόλα αυτά (τα 64 μόλις KB Video RAM )

αναρωτιέμαι υπήρχε Home Computer τότε με καλύτερο conversion από αυτό του Megadrive ???

(και μη μου πείτε τίποτα Χ68000)

Πολλές φορές χρησιμοποιήται/χρησιμοποιούμε τον όρο port ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για conversions/remakes ( demakes στην πλειοψηφία των περιπτώσεων).

Στην προκειμένη περίπτωση -Daimakaimura (Ghouls 'n Ghosts) for the Atari STE- μιλάμε για port κι όχι για conversion .
πολυ μικειους βλεπεις νερντουλα

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
....να γυρίσω on topic, είπα πως είναι ζόρικο παιχνίδι, οπότε κάνω ερώτηση, την coin op έκδοση την έχει τερματίσει κανείς είτε σε arcade είτε σε emulation χωρίς cheats δύο φορές που χρειάζεται από εδώ μέσα ? Αν ναι τιμή και δόξα!! :) :D :)
Πλάκα κάνεις; Ακόμα και με cheats, βγαίνει πολύ δύσκολα. Είναι ένα σημείο (κάπου εκεί με τις φλόγες στα backgrounds) αν θυμάμαι καλά που είχα κολλήσει τόσες πολλές φορές ώστε έσπασα και joystick (ναι!ναι! ...με cheats στο full) Ε, αι σιχτίρ...:D:lol:

mike

Retro Member
Reaction score
154
Εννοειται πως ειναι πολυ δυσκολο, και ειμαστε και σε υλικια που δεν αντεχουμε πολυ εκνευρισμο.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,302
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Από συνέντευξη του Wayne Smithson/WJB για την μεταφορά του SOTB στο Megadrive(Φεβρουάριος 92)

Και μια και έγινε αναφορά το μέγεθος των cartridges και την άμεση πρόσβαση/διαθεσιμότητα του περιεχομένου τους , το μέγεθος των cartridges που στο Ν64 σε σχέση με Mega drive ήταν ακόμα μεγαλύτερα σε μέγεθος , δεν αναιρούσε κάποια Ν64 bottlenecks , όπως η μόλις 4k texture cache στο N64 .
:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:

Αν φτάσουμε να συγκρίνουμε τη λειτουργία ενός υπολογιστή με αυτή της κονσόλας, απλά θα χάσουμε τη μπάλα, αφού ο τρόπος λειτουργίας είναι διαφορετικός! Είναι δυο άλλοι κόσμοι, άλλη λογική. Το παιχνίδι στις παλιές κονσόλες τρέχει κατευθείαν απο το cartridge. Η κονσόλα έχει κανονικη GPU (με τη δική της μνήμη) και μεταφέρει εκεί sprites, υφές, και ότι άλλο κριθεί απαραίτητο. Στην SEGA mega drive η vram είναι 64κ. Σαφώς και τα 64 kb είναι χειρότερα απο τα 128 ή τα 512, αλλά προφανώς αυτό έγινε για λόγους κόστους. Μαντεύω ότι η ταχύτητα αυτής της μνήμης θα ομοιάζει με αυτό που ονομάζουμε cache. Θα είναι πανάκριβη και ταχύτατη (συνεπώς έχει και πλεονεκτήματα). Οι σημερινές κάρτες γραφικών (του PC και των κονσολών), παρομοίως διαθέτουν ταχύτερες μνήμες (απο το υπόλοιπο σύστημα).

Υποστήριξα προηγουμένως ότι όλο το υπόλοιπο παιχνίδι (χάρτες, logic, collision detection και τόσα άλλα) τρέχει κατευθείαν απο το cartridge.
Αν έτρεχε ολόκληρο το game μόνο σε 64 kb δε θα έφτανε η μνήμη ούτε για ζήτω. Μόνο το audio sample που έλεγε: "Seeeegggaaaa" καταλάμβανε περίπου 23-25K. Το SEGA CD (επειδή με τη χρήση του CD δεν υπήρχε η μνήμη του cartridge) έρχονταν με μια σεβαστή επέκταση μνήμης, ώστε να αντισταθμιστεί η απώλεια. Τα cartridges επίσης έρχονταν με διαφορετικής ταχύτητας μνήμες, ανάλογα με τη "δυσκολία¨του εγχειρήματος. Σίγουρα το κάθε σύστημα έχει τους δικούς του περιορισμούς. Διαβάζοντας όμως το "έγκυρο " άρθρο, μπορώ να πω ότι μπερδεύτηκα. Βλέπω ότι ενώ μιλάει για "δυστοκία", υπόσχεται ότι τα περισσότερα πράγματα θα είναι καλύτερα απο την πρώτη έκδοση....

Επίσης μιλάει για αποσυμπίεση δεδομένων στη Vram. Αυτό σημαίνε πρακτικά ότι η κονσόλα μπορεί να βλέπει μέσα από ένα τεράστιο εύρος μνήμης (ίσως και 4MB αν είναι τόσο το μεγαλύτερο cartridge), και να ανακτά - μεταφέρει ταχύτατα μεγάλα block, και να τα αποσυμπιέζει on the fly, χωρίς να παρατηρείται το παραμικρό σπάσιμο, κόλλημα απο το σύστημα. Υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη απο αυτό, περί αυτού που λέμε; Προφανώς υπάρχει πανίσχυρη DMA υποστήριξη, ικανή να μεταφέρει μεγάλα κομμάτια δεδομένων, μέσα απο ένα μεγάλο (πολύ μεγαλύτερο απο την chip ram της Amiga) εύρος μνήμης και να τα προβάλει στην οθόνη (όπως λέμε blitter)....

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,302
:rolleyes: Χμ.

Ακόμα ένα thread που μετατρέπεται ενδιάμεσα σε .... "υπερατού"

Που παίζουμε συνήθως με κάθε ευκαιρία σε διάφορα threads στα retroforums :lol: .
Λοιπόν....βλέποντας αυτές τις κάρτες.....τις λάτρεψα! Είναι αυτό που ζητούσα τόσα χρόνια.
Είναι η απάντηση του Αταρά στην καταπίεση της (νέας) Commodore...
Παρατηρώ λοιπόν, ότι είναι λιγάκι ανορθόδοξη η επιλογή των χαρακτηριστικών.
Αν συγκρουστεί Atari ST και Amiga....θα την πάρει φαλάγγι!!!
Είμαστε αρχαιότεροι!
Έχουμε καλύτερο χρονισμό!
Έχουμε μεγαλύτερη RAM.
Νομίζω παχύναμε περισσότερο.
Χμμμμ....στην τιμή δε ξέρω (αλλά σιγά, πουλάω εγώ ένα για 1000 ευρώ και καθαρίσαμε).
Μπορεί βέβαια να βάλουν την Amiga υπερ-ατου (για να τη σώσουν)
Αλλά εμείς θα βάλουμε τον ST Α1 :p:p:p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Θυμάμαι πάντως τον "Derek Dela Fuente" να έχει δουλέψει στο Pixel αργότερα, άρα δεν νομίζω να παίζει αυτό αδερφέ(εκτός αν με απατά η μνήμη τι να πω)..
Για Computer Games δεν γνωρίζω για μετά το 2000, αλλά κάπου στα 1992 γύρω + αν θυμάμαι καλά το Computer και Software είχε βγάλει ένα ξεχωριστό περιοδικό , που λεγότανε έτσι, μάλλον εκείνο θα λέτε..

Και για να γυρίσω on topic, είπα πως είναι ζόρικο παιχνίδι, οπότε κάνω ερώτηση, την coin op έκδοση την έχει τερματίσει κανείς είτε σε arcade είτε σε emulation χωρίς cheats δύο φορές που χρειάζεται από εδώ μέσα ? Αν ναι τιμή και δόξα!! :) :D :)
Είμαι πλέον κατά 99% σίγουρος οτι ουδέποτε ήταν Έλληνας αρθρογράφος, αλλά ξένος journalist που "πουλούσε" μάλλον τα άρθρα του. Θα ανοίξω ξεχωριστό topic για αυτόν.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,302
χιουμοριστικο υστερογραφο, μια ιστορια επιστημονικης φαντασιας:

Σε λιγα χρονια απο τωρα, ανακοινωνεται οτι ο βαρια αρρωστος Bill Gates θα βγει να κανει τη πιο βαρυσημαντη δηλωση της ζωης του. Φτανει ο καιρος και ολοι ειναι καρφωμενοι σε αυτα που λεει:
"Σαν Bill Gates καταφερα τα παντα στη ζωη μου. Αλλα εχω ενα καλα κρυμμενο μυστικο μεσα μου που με βαραινει τοσα χρονια. Δεν καταφερα κατι που ηθελα περισσοτερο απο οτιδηποτε. Ολοι με ξερουν σαν τον βασιλεια των pc και των windows. Αλλα μικρος ειχα παρει εναν atariST. Ναι ξερω νεανικα λαθη, δεν το εμαθε ποτε κανενας γιατι θα με κοροϊδευαν οι κατοχοι amiga. Εβλεπα το shadow of the beast και σκεφτομουν "γιατι αυτοι και οχι εμεις". Και μαραζωνα. Και τωρα που η ζωη μου φτανει στο τελος, θελω να μου φυγει αυτη θλιψη. Προσφερω 100.000.000 δολαρια σε οποια ομαδα καταφερει και βγαλει το Shadow of the Beast σε αταρι ST και να ειναι ιδιο με την amiga εκδοση".
Ε τοτε να δεις turrican εαν βγαινει ή δεν βγαινει το SOTB !!!
Να μια τρομερή ιδέα για Kickstarter :geek:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,302
jaguar.jpg

Το έφερα σπίτι χθες....
Άντε να δω τώρα τι άλλο θα ζητήσει (μάλλον κανένα εικοσάρικο στον κερματοδέκτη)...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
View attachment 15526

Το έφερα σπίτι χθες....
Άντε να δω τώρα τι άλλο θα ζητήσει (μάλλον κανένα εικοσάρικο στον κερματοδέκτη)...
Ωπ! Θυμίζει πολύ το χειριστήριο του Jaguar η είναι η ιδέα μου ;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Ολόιδιο, μόνο που είναι σε γκριζακι... :D

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Και για να τα βάλουμε τα πράγματα σωστά, το χειριστήριο του jaguar θυμίζει αυτό.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Ήταν το γκρι για τη γραμμή STE-Falcon!
Φοβερό! Καλορίζικο και... καλόπαιχτο!
Η τιμή του όμως, φωτιά και λαυρα...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,302
Φοβερό! Καλορίζικο και... καλόπαιχτο!
Η τιμή του όμως, φωτιά και λαυρα...
Έχω ντοκουμέντα από την τελετή παράδοσης!
Αγοράστηκε το 2010 39.95 ευρώ και ήρθε με ταχυδρομικά έξοδα στα 45.45 ευρώ.
Άλλος ένα πόντος τελικά προς τη συλλογή! Νιώθω σαν να παίζω στο χρηματιστήριο (με τη διαφορά ότι έχω κάνει την πιο σίγουρη επένδυση). :rolleyes:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Έχω ντοκουμέντα από την τελετή παράδοσης!
Αγοράστηκε το 2010 39.95 ευρώ και ήρθε με ταχυδρομικά έξοδα στα 45.45 ευρώ.
Άλλος ένα πόντος τελικά προς τη συλλογή! Νιώθω σαν να παίζω στο χρηματιστήριο (με τη διαφορά ότι έχω κάνει την πιο σίγουρη επένδυση). :rolleyes:
Α, ΟΚ... Λογικό νούμερο...
Εγώ νόμιζα ότι ήταν πρόσφατο απόκτημα, στα νούμερα που διάβασα στο ebay!