Digital Expo 2019 - 104D_3RR0R

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
515
@sly*m Μάνο, σήμερα έχει φροντιστηριακό μάθημα για το κανταΐφι! :cool:

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,055
Σήμερα πέρασα μια βολτούλα απο την έκθεση.. και εκατσα τελικά ένα τετράωρακι! :D

Μπράβο σας παίδες! Όλα ήταν πολύ ωραία!

Είχα να παρευρεθώ σε τέτοιο event πάρα πολλά χρονια και τώρα το ευχαριστήθηκα!! :)

Χάρηκα πολύ που είδα πάλι παλιούς μου γνώριμους απο την ρετρό κοινότητα αλλα και που γνώρισα και κάποιους που ενώ μιλάγαμε στα διάφορα φόρουμ δεν τους είχα γνωρίσει από κοντά.

Ποιο συγκεκριμένα μιλάω για τα αδέρφια που έχουν φτιάξει το φοβερό website retroshowcase!

Παλιότερα είχα γνωρίσει (πάλι σε έκθεση) τον ndial (Νίκο) και σήμερα επιτέλους γνώρισα και τον pdial (Πανό)!

Δεν ξέρω αν έχουν γραφτεί αλλά θα τους ήθελα πάρα πολύ και εδώ στο iamretro.gr να συζητάμε για διαφορα ρετρό θέματα και παρουσιάσεις παιχνιδιών όπως παλιότερα.

Συγχαρητήρια και για το site σας το οποίο φαίνεται ότι έχει πέσει πάρα πολύ δουλειά!

Όσο αφορά τα ρετρό παιχνίδια σαν database αναφορά, δεν υπάρχει κάποιο που να το έχω googlαρει και να μην μου το βγάλει πρώτο σαν αποτέλεσμα στο site σας!

Επιτέλους είδα και αυτόν τον Αταρά.. τον Βικέντιο (@Vincent).. :p:D που και αυτόν είχα να τον δω πάρα πολύ καιρό!

Όπως και τον άλλο παλιό μου γνώριμο game developer Κώστα Κατς, ο οποίος έχει φτιάξει ένα πολύ σούπερ φιδάκι game όπου μπορούν να παίξουν ταυτόχρονα πάρα πολύ παίκτες! (20 παίκτες).

Πως λέγεται το παιχνίδι αυτό ; Δώστε μας παραπάνω πληροφορίες, υπάρχει κάπου κάποιο site ή βίντεο για το παιχνίδι αυτό;

Το συγκεκριμένο παιχνίδι θεωρώ ότι έκλεψε την παράσταση καθώς μόλις το έβλεπαν οι πιτσιρικάδες (και όχι μόνο :) ) κολλαγαν και κάθονταν να παίξουν! Ήταν πολύ εθιστικο και ετσι μάζευε πολύ κόσμο. Κάποιοι πιτσιρικάδες πρέπει να κάθονταν και να το έπαιζαν πάνω απο 2 ώρες!!

Επίσης χαρηκα που ξαναείδα και τα είπαμε και με τον Κώστα @darthcotsos , τον @arislab Άρη και τον Χρήστο @chriskgnr αλλα και το άλλο το παλικάρι από με την μπλούζα του AmigaLive που είχαμε βρεθεί τότε στον Πειραιά.

Μισέλ :D welcome back στα retro! :thumbup:

Το μονο που με στεναχώρησε είναι ότι δεν είδα τον Αλέξανδρο (@alex76gr ) γιατί έλειπε λόγω ίωσης. Περαστικά σου Αλεξ!

Όσο αφορά τους ρετρό υπολογιστές και τι δεν είχε!!

Ότι στοιχειώνει εκείνη την εποχή των 80s & 90s και τα παιδικά μας χρονια το είχε!!Φοβερές κονσόλες από Atari 2600 έως και Dreacast, Neo Geo και άλλα που δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή.

Επιτέλους είδα και τον περιβόητο Lion Computer και έπαιξα το Asteroid που έχουν φτιάξει. Είδα και τα ιστορικά Macintosh computer και λαπτοτ.

Κάπου πήρε το μάτι μου τον Frank από το AmigaHellas αλλα μέχρι να κάνω μια βόλτα στην έκθεση είχε φύγει μάλλον. Ελπίζω να τον ξαναδώ μια άλλη φορά.

Τα πάντα όλα είχε η έκθεση! Καλή παρέα, σούπερ ρετρό μηχανήματα, πολύ κόσμο κάθε ηλικίας αλλα και πολλα νέα παιδιά που πραγματικά κολλούσαν με τα ρετρό και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα!

Έχω βγάλει αρκετές φωτογραφίες, θα προσπαθήσω να τις βάλω σήμερα το βράδυ!

Συγχαρητήρια παίδες! Τα λέμε στην επόμενη έκθεση!! :)

Last edited:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,637
18574

Η Digital Expo 2019 τελείωσε, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον Κο George Kourakos για την πρόσκληση, το προσωπικό της διοργάνωσης για τη άψογη συνεργασία, όλους τους επισκέπτες που τίμησαν με τη παρουσία τους το περίπτερό μας, όλους τους φίλους μας που μας επισκέφθηκαν, το iamretro για το thread, καθώς και τον Mike για τη σκάλα!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Τα σέβη μου σε όλη την ομάδα! ...αλλά και στον Βαγγέλη για το εκτενές ρεπορτάζ! :)

Περάσατε όμορφα, όλοι εκτός από τον Άρη που τον βλέπω γονυπετή σε δεινή θέση! LOL! @Vincent για πες...για πες...ομολόγησε τελικά; Χα!Χα!Χα! Τρομερά παιδιά της ρετροσκηνής! Μπράβο!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Εμ, δεν πρόλαβε λίγο ο hard core Atarάς (Μάνος) να στρέψει το βλέμμα του αλλού (φαίνεται απορροφημένος στο βάθος - κήπος :p ) και να το....το έγκλημα πάει να διαπραχθεί! Χα!Χα!Χα! Μάαααααανοοοοοοο!!!!!!!!!!!!..........:lol::lol::lol:

Όλοι πάντως, σας βλέπω, στην έκθεση με ένα σιδερικό ανά χείρας μου γυρίζατε! :p

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,001
Ο Γύφτος™ είχε ομολογήσει πριν εκτελεστεί.
Χα!Χα!Χα! Σήμερα εθεάθη @arislab σε εξέχουσες άσεμνες χειρονομίες! Βρε τρομερά παιδιά, τι τον κάνατε πάλι τον φιλαράκο μου, βρε!; :lol::rofl: