Directory Opus - Swiss Army Knife

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,453
Ο καλύτερος τρόπος να πάρει κάποιος backup την Amiga είναι... πολλοί o_O

Για ολικό backup δίσκων σε όλα μου τα συστήματα από ΖΧ μέχρι Win/Linux χρησιμοποιώ το HDDRawCopy.
Αυτό μου δίνει τη δυνατότητα να πάρω έναν δίσκο μαζί με τα partitions, το MBR ή ότι άλλο υποχόνδριο χούι έχει.

Ας δούμε όμως μια άλλη λύση για την Amiga από την ίδια την Amiga.

Πριν λοιπόν κάνουμε μια αλλαγή στο OS, καλό θα είναι να έχουμε σε άλλο bootable partition το OS μας ή σε κάποιο φάκελο του data partition.
Έτσι αν κάνουμε πατάτα θα μπορέσουμε να κάνουμε delete τα περιεχόμενα του OS μας και να φέρουμε πίσω τα παλιό.

Τι παίζει όμως αν ΔΕΝ έχουμε OS 3.9

Στις 3.1 και κάτω Amiga υπάρχει ο περιορισμός του filesystem με αποτέλεσμα να "βλέπει" 4GB δίσκο και μέχρι 2GB partitions (παρά κάτι)
Εάν λοιπόν υπάρχει δίσκος 8GB+ και δεν έχουμε custom, τότε έχουμε πρόβλημα.
Η δισκέτα του Workbench δεν έχει πατσαρισμένη SCSI.device και δεν θα εμφανιστούν όλοι οι δίσκοι μας.
Και αν εμφανιστούν θα έχουμε corruption η θα γράφουμε εκεί που σβήνουμε (ακούγεται περίεργο άλλα αυτό συμβαίνει)

Έτσι πριν χρόνια τροποποίησα μια δισκέτα του παλιού καλού DOpus 4 και σήμερα καθώς ανέβαζα το ποστ, έχωσα και άλλα μέσα.
Η δισκέτα είναι bootable και συμπιεσμένη με PowerPacker τόσο στα executables αλλά και στα data αρχεία.
Στο Boot θα παρατηρήσετε πως κάνει reset, είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Τι περιέχει η δισκέτα εκτός από το Opus:

Patched SCSI.device (no 4GB HDD nor 2GB partition limit)
PCMCIA Compact Flash Support + card fix (Amiga Filesystem&FAT16 Support)
HDToolBox
CLI Command Line
Assign Command
Mount Command
LHA Compressor
LZX Compressor
PED Tiny Text Editor (usage : PED filename - ctrl+q save&quit. HOME Key-Help)
Transdisk Reads/Writes ADF Images
(Dopus Buttons that Transfers Disk to RAM/CF0 as ADF Image and back to DF0)

Enjoy.

19336

ΣΥΝΔΡΟΜΟΝΤΑΟΥΝΛΟΑΝΤ:

Attachments

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Ναι ρε φίλε αυτό είναι!!Thanks man!!!!!

Εντωμεταξύ είναι limit του 3.9 ; Εγώ νόμιζα οτι απλώς πρέπει να τρέχεις patched scsi.device και για να δείς και σε νούμερα το μέγεθος στην επιφάνεια εργασίας να τρέχεις το ScalOS.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,453
Στο 3.9 δεν έχω θέμα, 3.1 και κάτω.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Στο 3.9 δεν έχω θέμα, 3.1 και κάτω.
Ναι και εγώ αυτό λέω. Σε 3.9 όλα οκ. Όταν όμως παίζουμε με 3.1, θέλει patched scsi.device για να δεί το μεγαλύτερο χώρο και Scalos. Η έτσι νόμιζα - πρέπει να ανοίξω σε φάση πάλι την 2000ρη μου που την έχω με 68000 μόνο αλλά με SCSIv5 και classic workbench με 32GB κάρτα SD.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,541
Ωραίος Vince! Έγραψες για ακόμη μια φορά man!

Λοιπόν ...Ναι, το HDDRawCopy είναι εκπλητικό εργαλείο και κατέχει δικαίως μόνιμη θέση και στο δικό μου laptop καθημερινής χρήσης

Στις 3.1 και κάτω Amiga υπάρχει ο περιορισμός του filesystem με αποτέλεσμα να "βλέπει" 4GB δίσκο και μέχρι 2GB partitions (παρά κάτι)
Ακόμη κάτι που έμαθα "the hard way" όταν προσπαθούσα να εγκαταστήσω εσωτερικά CF κάρτα, αντί δίσκου...τελικά τα κατάφερα :)

Για τα υπόλοιπα...μελέτη :thumbup:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,688
Ευτυχώς το ClassicWB σε όλες του τις εκδόσεις έχει έτοιμα όλα τα απαιτούμενα για υποστήριξη μεγάλων δίσκων και partitions. Νομίζω είναι μονόδρομος αυτή η διανομή...
Επίσης πολύ χρήσιμα μου είχαν φανεί τα Amiga911 boot disks... Σώζουν ζωές!

Από σήμερα βέβαια, χάρη στον Vincent έχουμε στη διάθεσή μας άλλο ένα "όπλο"...

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,453
Δεν έχω τρέξει το ClassicWB.
Αν "χτυπήσει" το boot partition του πως το επαναφέρει?

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,688
Δεν έχω τρέξει το ClassicWB.
Αν "χτυπήσει" το boot partition του πως το επαναφέρει?
Τι εννοείς; Να το επαναφέρει το ίδιο το ClassicWB;

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,453
Λέω πως εάν σκάσει ένας boot δίσκος o οποίος είναι μεγάλος με μεγάλα partitions δεν μπορείς να αντιγράψεις το backup από άλλο partition χωρίς τη δισκέτα αυτή.
Ανέφερες πως έχει εργαλεία και ρώτησα πως το κάνει.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,688
Λέω πως εάν σκάσει ένας boot δίσκος o οποίος είναι μεγάλος με μεγάλα partitions δεν μπορείς να αντιγράψεις το backup από άλλο partition χωρίς τη δισκέτα αυτή.
Ανέφερες πως έχει εργαλεία και ρώτησα πως το κάνει.

Χμμμ... Παρανόηση... Έπρεπε να έχω κάνει quote το post του Γιώργου για να είναι πιο κατανοητό τι ήθελα να γράψω...

Το ClassicWB έχει έτοιμες λύσεις για να αναγνωρίσει τους μεγάλους δίσκους και τα μεγάλα partitions χωρίς να χρειαστείς να ψάξεις ή να κάνεις εσύ patch κάποιο scsi.device. Αναφερόμουν στη δυσκολία που ανέφερε ο Γιώργος...

Τα Amiga911 disks είναι που μπορούν να διαβάσουν δίσκους και έχουν επίσης εργαλεία για μεταφορά αρχείων, ακόμα και από/προς pcmcia...

Φυσικά ή δισκέτα που ετοίμασες τα έχει επίσης συγκεντρωμένα και αποτελεί άλλο ένα "βέλος στη φαρέτρα"...!!!

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,453
Δεν ήξερα για τις Amiga911.
Ναι καλό το ClassicWB, το έχουν φίλοι.
Προσωπικά δεν βάζω έτοιμα ποτέ διότι κάπου θα έχουν conflict και τα περισσότερα πράγματα εκεί μέσα δεν θα τα δούλευα ποτέ.
Έχουν κάνει όμως τρομερή δουλειά!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,688
Δεν ήξερα για τις Amiga911.
Ναι καλό το ClassicWB, το έχουν φίλοι.
Προσωπικά δεν βάζω έτοιμα ποτέ διότι κάπου θα έχουν conflict και τα περισσότερα πράγματα εκεί μέσα δεν θα τα δούλευα ποτέ.
Έχουν κάνει όμως τρομερή δουλειά!
Ναι, είναι πραγματικά κάτι ομορφο και υπάρχουν έτοιμα πακέτα για διάφορα configurations της amiga...
Είναι αλήθεια βέβαια ότι χάνεις τη "μαγεία" να τα δημιουργήσεις μόνος σου! Από την άλλη βέβαια, ξεκινάς με ένα πλήρες setup και μπορείς να μάθεις πολλά ψάχνοντας το πως δημιουργήθηκε... Ανάλογα πως το προσεγγίζει κανείς...

Εγώ θεωρώ εξαιρετικό και το BetterWB πάντως. Κρατάει το look του 3.1, προσθέτει δυνατότητες όμως αλλά παραμένει ταχύτατο! Αξίζει οπωσδήποτε να το δεις και αυτό.

Τις 911 disks τις ανακάλυψα όταν έψαχνα τρόπο να ετοιμάζω γρήγορα τις CompactFlash και τα partitions σε αυτές, με υποστήριξη μεγαλύτερων μεγεθών. Τώρα πια βέβαια έχω βρει άλλο τρόπο και έχω αποθηκευμένα images για ένα σωρό configurations οπότε τις έχω αφήσει στην άκρη... Και να ήθελα δηλαδή, δεν έχω πια Amiga για να τις χρησιμοποιήσω...!!!

ΥΓ. By the way, εξαιρετικό το HDDRawCopy αλλά και το win32DiskImager που χρησιμοποιώ πιο συχνά δεν με έχει προδώσει ποτέ...

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,453
Λοιπόν, η έκδοση 5 με μερικές προσθήκες.

Directory Opus 4 (v5)

The ultimate rescue disk

Heavily compacted bootable floppy disk

Access above 4GB HDDs and 2GB partitions, eliminates filesystem limitations

HDToolBox

Assign command

PED text editor

Compact Flash support

Compressors : LHA, LZX, ZIP (add/extract)

Disk images : DMS, ADF (add/extract)

Captain_Kal

Retro Starter
Reaction score
12
Να προσθέσω ότι εδώ, και μια πενταετία, χρησιμοποιώ το Directory Opus, στο PC μου!! Έχει μια γενναιόδωρη δίμηνη δοκιμαστική έκδοση, αλλά το κακό είναι, ότι αν το συνηθίσετε, δεν μπορείτε χωρίς αυτό!!!

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,453
To είχα βάλει πριν 15+ χρόνια, αρκετά bugs.
Πλέον με τα windows κάνω το drag left - right και είναι το ίδιο πράγμα :oops:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,688
Να προσθέσω ότι εδώ, και μια πενταετία, χρησιμοποιώ το Directory Opus, στο PC μου!! Έχει μια γενναιόδωρη δίμηνη δοκιμαστική έκδοση, αλλά το κακό είναι, ότι αν το συνηθίσετε, δεν μπορείτε χωρίς αυτό!!!
Πολύ θαρραλέο σε βλέπω...
Εγώ το είχα δοκιμάσει επηρεασμένος από την ενασχόλησή μου τότε με το MorphOS (όπου πραγματικά ήταν άψογο και υπερχρήσιμο) και πραγματικά είναι από τις πιο buggy εφαρμογές που έχω δει! Πήρε "πόδι" με συνοπτικές διαδικασίες...
Μετά το Total Commander, το χάος...

Captain_Kal

Retro Starter
Reaction score
12
Η έκδοση 12 που έχω πάντως, δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα, εδώ και καιρό, σε τρία μηχανήματα που την έχω εγκαταστήσει!! Τί να πει κανείς!!!