Dragon's Lair "Dirk the Daring" Statue

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
Ελάτε τώρα...πείτε μου έναν άνθρωπο που δε συμπάθησε με την πρώτη ματιά τον Dirk, τον ατρόμητο ιππότη
που άφοβα μπήκε στο κάστρο για να σώσει την καλή του Daphne...

Στα δικά μου μάτια εκείνο το καλοκαίρι 1983 (;) όπου τον πρωτοείδα στην εκπομπή "Απίστευτα και όμως αληθινά"
ήρωα επαναστατικού βιντεοπαιχνιδιού όπου τα γραφικά απείχαν δεκάδες χρόνια από τα παιχνίδια επιπέδου pac man και exerion
δε μπορούσα να ξεκολλήσω τα μάτια μου από την τηλεόραση. Ήταν αλήθεια πραγματικότητα αυτό που έβλεπα;

Ακολούθησαν μεταφορές πάμπολες στους αγαπημένους μας υπολογιστές... θυμάμαι να παίζουμε στον Amstrad 6128 ενός φίλου
και στον δικό μου C64 τις οικιακές εκδοχές οι οποίες καμία σχέση με αυτό που θυμόμουν δεν είχαν αλλά διόλου δε μας ένοιαζε αρκεί να είχαμε στη διάθεσή μας τον Dirk, αρκεί να ζούσαμε την περιπέτεια.
Αργότερα περάσαμε σε πιο πιστές καταστάσεις σε Amiga κλπ κλπ. Πλέον μπορούμε να παίξουμε ευκολότατα τον πλήρη και ολόσωστο τίτλο σε tablets τηλέφωνα κλπ...

Ο πολύ αγαπημένος μου Dirk λοιπόν αυτή τη φορά είναι το θέμα που αποφάσισα να σας παρουσιάσω.
Είναι φτιαγμένος από πολυμερικό πηλό. Είναι το μεγαλύτερο σε ύψος γλυπτό που έχω κάνει (38εκ)
και με μεγάλη μου χαρά να σας πω πως από εχτές βρίσκεται σε χέρια επαγγελματία όπου θα κάνει
το καλούπι για να τον χυτεύσω με ρητίνη και να τον αναπαράξω σε περιορισμένο αριθμό κομματιών προς πώληση.
Εννοείτε πως θα είναι βαμμένος ένας προς ένας στο χέρι με τη φροντίδα που αρμόζει σε έναν από τους πλέον αγαπημένους
ήρωες της παιδικής μας ηλικίας.

Ανεβάζω μια σειρά φωτογραφιών λοιπόν όπου δείχνω συνοπτικά τη διαδικασία δημιουργίας του Dirk.

Ελπίζω να σας αρέσει και θα χαρώ να ακούσω σχόλιά σας...

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Βασίλη δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνομαι...Το έργο σου ξεπερνά σε ποιότητα ότι έχω δει μέχρι τώρα.

Θέλω να ανεβάσω την ανακοίνωση στον προσωπικό μου Google+ λογαριασμό με την επισήμανση :

Handmade - hand painted Dirk's statue. This is for sale in a limited quantity only.
Πες μου αν συμφωνείς να προχωρήσω σε ανάρτηση

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
Καλημέρα Γιώργο και καλό μήνα :)

Να τον ανεβάσεις αλλά όχι ακόμη.

Να τον πάρω πίσω από τον άνθρωπο που κάνει το καλούπι,
να το ολοκληρώσω και χρωματικά και τότε θα είναι
σωστή στιγμή να ανέβει ώστε να υπάρχει
ολοκληρωμένη εικόνα του Dirk.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
ΟΚ! Αναμένω στο ακουστικό μου.... ;)

chriskgnr

Retro Mentor
Reaction score
374
Καταπληκτική δουλειά! :thumbup: Άσε που θυμήθηκα και το Dragon's Lair στην Amiga! :)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Ότι και να πώ είναι λίγο!! Απίστευτη δουλειά! Εύγε!! Πολυαγαπημένος χαρακτήρας φυσικά, τα γραφικά απίστευτα αν και μέχρι να καταλάβω τον χειρισμό πέρασαν μέρες! :lol: :lol: :lol:

Νομίζω το Space Ace που ακολούθησε μετά ήταν στο ακριβώς ίδιο μοτίβο ;

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
chriskgnr, ευχαριστώ... στην Amiga ήταν χάρμα οφθαλμών πραγματικά...

dr_wHO, σε ευχαριστώ επίσης. Όλοι μας το ίδιο είχαμε πάθει στην αρχή. Απλά κουνούσαμε το joystick δεξιά και αριστερά χωρίς να ξέρουμε τι κάνουμε. Απλά μας έφτανε αυτό που βλέπαμε...

Σωστά θυμάσαι για το Space Ace. Η ίδια ιδέα, το ίδιο gameplay, γενικά η ίδια λογική.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Τώρα που παρατηρώ τον Dirk να κατασκευάζεται βήμα - βήμα συνειδητοποιώ το εντυπωσιακό του σωματότυπου του!
Λογικό, δράκους και τέρατα πολεμάει, πως θα τα έβγαζε άλλωστε πέρα;

Τα γραφικά του original παιχνιδιού παρουσιάστηκαν πράγματι στο "Απίστευτα και όμως αληθινά" και μας έκανε να μη πιστεύουμε στα μάτια μας!
Αυτός είναι και ένας λόγος που θαύμαζα τον Atari μου! Τα 16 bit έφτασαν πολύ κοντά σε αυτό που είδα τότε.

Επίσης είχα ακούσει ότι σχεδιάζονταν μια έκδοση του Dragon's Lair για το πρωτοεμφανιζόμενο Atari CD, αλλά...

Εξαιρετική δουλειά, περιμένουμε τη συνέχεια.

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
σε ευχαριστώ turrican !

Δεν γνωρίζω για την έκδοση του Atari CD αλλά μπορώ να σου πω πως στη συλλογή μου έχω το original laserdisk...

Όχι ότι μπορώ να κάνω κάτι με αυτό... απλά έτσι για το fun της υπόθεσης...

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Πω! Πω! Έχεις το "απίστευτα και όμως αληθινά" στο σπίτι σου....

Pitsunami

Retro Starter
Reaction score
7
Πραγματικά φοβερή δουλειά,μπράβο. Εγω θα ήθελα έναν Gex... :D

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
Χρόνια Πολλά σε όλους και όλες!

Χρειάστηκε να μεσολαβήσουν σχεδόν δυο χρόνια από τότε που ξεκίνησα το παρόν θέμα μέχρι τη σημερινή μέρα όπου και ολοκλήρωσα τον Dirk.
Μεγάλο ρόλο έπαιξε το γεγονός πως τη συγκεκριμένη φιγούρα αποφάσισα να την βγάλω στην "παραγωγή" σε αυστηρά 34 αντίγραφα.
Τόσα χρόνια μεσολαβούν από το μαγικό 1983 όπου πρωτοεμφανίστηκε ο τόσο αγαπημένος για μένα αυτός ήρωας μαζί με την παλιοπαρέα του μέχρι
το 2017 όπου και διανύουμε για λίγες ακόμη ημέρες. Μέχρι να καταφέρω λοιπόν να ολοκληρώσω την προσπάθειά μου αυτή πέρασα διάφορες "περιπέτειες"
μαζί του μέχρι να οδηγηθούν όλα σε ευτυχή κατάληξη.

Ο Dirk είναι 37 εκατοστά σε ύψος, ιδιαίτερα βαρύς και βέβαια χρωματισμένος επίσης από μένα στο χέρι.

Ακολουθούν φωτογραφίες και το βίντεο που κάνω πάντα στα γλυπτά μου.

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:! Τι άλλο να σε πω; Έχω εξαντλήσει το ρεπερτόριο σε μπράβο και συγχαρητήρια! :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
:) Ευχαριστώ, thanks και merci Γιώργο. :)

Πάει και ο Dirk... Σιγά σιγά να βάζω τίποτα άλλο κατά νου...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Νομίζω μια κλασική φιγούρα που θα άρεσε σε πολλούς θα ήταν ο Guybrush Threepwood απο την σειρά Monkey Island, η ακόμα η νεμεσις του ο Le Chuck :)