Dungeon Keeper "Horned Reaper" Statue

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
Ξεκινώ και γω το πρώτο μου θέμα και δε θα μπορούσε παρά να έχει ρετρό χαρακτήρα.

Πρόκειται για ένα γλυπτό/φιγούρα που τελείωσα πριν από μερικές ημέρες και είναι από
το παλιό και καλό Dungeon Keeper. Από τον τίτλο του θέματος θα έχετε ήδη καταλάβει
ότι πρόκειται για τον "Horned Reaper". Παιχνίδι προ εικοσαετίας λοιπόν όταν όλα ήταν πιο
απλά, όταν το marketing ήταν λιγότερο επιθετικό, όταν τα media και οι πληροφορίες που
αντλούσαμε περιορίζονταν από τα περιοδικά της εποχής. Εκεί ήταν και η μεγαλύτερη δυσκολία που
αντιμετώπισα λοιπόν καθώς οι εικόνες που κυκλοφορούν για τον συγκεκριμένο χαρακτήρα
είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Πριν από κάποιους μήνες όταν καταπιάστηκα με τον Dirk από το Dragon's Lair (αυτό θα είναι
ένα άλλο θέμα) βρήκα άπειρο υλικό. Άλλου βεληνεκούς και δημοσιότητας παιχνίδι θα μου πείτε, σωστό!

Πίσω στο θέμα. Μπόρεσα και τράβηξα κάποια screenshots από το intro του παιχνιδιού και ουσιαστικά
αυτό ήταν και ο μπούσουλάς μου για να προχωρήσω.

Ανεβάζω μια φωτογραφία λοιπόν με το τελικό αποτέλεσμα.
Η φιγούρα έχει ύψος 32 εκ. και βάρος κοντά στα δυο κιλά.
Για το τέλος σας έχω και το link από το βίντεο που έκανα και θα δείτε
τη φιγούρα με πολύ περισσότερη λεπτομέρεια και πληροφορία.

Αν δε σας κάνει κόπο δείτε το...

Αυτά... :)

Attachments

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
138
Τρομερή δουλειά Βασίλη, μπράβο σου. Ασχολείσαι επαγγελματικά με την κατασκευή φιγούρων ή μόνο ως χόμπυ;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,333
Μάλιστα! Η "μηχανή" ξεκίνησε δυναμικά ;)
Βασίλη τα σέβη μου και από εδώ! Τι άλλο να σου πω...Θαυμάζω το ταλέντο σου! :thumbup:

Κάποιες τυχαίες ερωτήσεις...
Τα υλικά κατασκευής;
Πόσο χρόνο σου πήρε;
Ποια ήταν (πέρα από τις δυσεύρετες εικόνες) η μεγαλύτερη δυσκολία που είχες να αντιμετωπίσεις;
Τι χρειάζεται να πετύχεις στο γλυπτό/μοντέλο, ώστε να θεωρήσεις ότι το έργο σου έχει πια ολοκληρωθεί, όπως ακριβώς το είχες σχεδιάσει στο μυαλό σου;
Θεωρείς ότι το έμφυτο ταλέντο από την πλευρά του καλλιτέχνη, είναι μοναδική και αναγκαία προϋπόθεση για μια τέτοια κατασκευή; Θα μπορούσε να ασχοληθεί ο καθένας;

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
kostakis said:
Τρομερή δουλειά Βασίλη, μπράβο σου. Ασχολείσαι επαγγελματικά με την κατασκευή φιγούρων ή μόνο ως χόμπυ;
kostakis, σε ευχαριστώ πολυ!

Άκου μια ¨αστεία¨ ιστορία για το πως ξεκίνησε όλο αυτό...
Πέρυσι το καλοκαίρι είδα πως ανακοίνωσαν μια συλλεκτική έκδοση με φιγούρα από ενα παιχνιδι πολυ αγαπημένο για μένα.
Δυστυχώς βέβαια είχαμε (και έχουμε) capital controls με αποτέλεσμα να μη μπορέσω ποτέ να την αποκτήσω.
Από τη τσαντίλα μου και τη στεναχώρια μου μαζί πείσμωσα και είπα πως αφού δε μπορώ να την αγοράσω τότε θα φτιάξω τη δίκη μου. Έτσι και έγινε και από τότε έχω φτιάξει κάποιες ακόμη που στα δικά μου μάτια ¨χτυπανέ¨ στα ίσια πλέον κάποιος φιγούρες της αγοράς.

Η συγκεκριμένη φιγούρα λοιπόν του θέματος ουσιαστικά ειναι η πρώτη μου παραγγελία αφού την εκανα για έναν συλλέκτη που ασχολείται φανατικά με το Dungeon Keeper. Ξεκίνησα λοιπόν φτιάχνοντας φιγούρες καθαρά για τη δική μου συλλογή ( τις επόμενες μέρες θα δημιουργήσω και αλλα θεματα) αλλα σιγά σιγά πάει και σε μια κατεύθυνση που θα μπορούσε σαν τη πεις και επαγγελματική. Ειναι κάτι που με ενδιαφέρει πολυ, το κάνω με πολυ όρεξη και σίγουρα θα με ενδιέφερε να το κάνω σε μια πιο μόνιμη βάση και σε εμπορικό επίπεδο.

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
138
Περιμένουμε με αγωνια να δούμε φωτογραφίες από τις υπόλοιπες φιγούρες που έχεις φτιάξει.
Πολύ πιθανό να "προσλάβω τις υπηρεσίες¨ σου στο μέλλον για την κατασκευή κάποια φιγούρας που θέλω.
Εύγε και πάλι.

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
geoanas said:
Μάλιστα! Η "μηχανή" ξεκίνησε δυναμικά ;)
Βασίλη τα σέβη μου και από εδώ! Τι άλλο να σου πω...Θαυμάζω το ταλέντο σου! :thumbup:

Κάποιες τυχαίες ερωτήσεις...
Τα υλικά κατασκευής;
Πόσο χρόνο σου πήρε;
Ποια ήταν (πέρα από τις δυσεύρετες εικόνες) η μεγαλύτερη δυσκολία που είχες να αντιμετωπίσεις;
Τι χρειάζεται να πετύχεις στο γλυπτό/μοντέλο, ώστε να θεωρήσεις ότι το έργο σου έχει πια ολοκληρωθεί, όπως ακριβώς το είχες σχεδιάσει στο μυαλό σου;
Θεωρείς ότι το έμφυτο ταλέντο από την πλευρά του καλλιτέχνη, είναι μοναδική και αναγκαία προϋπόθεση για μια τέτοια κατασκευή; Θα μπορούσε να ασχοληθεί ο καθένας;
Σε ευχαριστω Γιώργο... Σε αυτά που ρε ρωτάς ...

Το τελευταίο διάστημα δουλεύω με έναν πηλό πολυμερικό. Δε στεγνώνει ποτέ και έτσι μπορείς να επανέρχεσαι σε αυτο που δουλεύεις μέρες μετά χωρίς να έχεις το άγχος πως θα σου στεγνώσει κλπ. Όταν πιστεύεις πως έχεις τελειώσει τον ψήνεις σε συγκεκριμένους βαθμούς για συγκεκριμένη ώρα και εισαι έτοιμος για τα επόμενα στάδια...

Δεν κράτησα ημερολόγιο εργασίας αλλα αρκετές μέρες με αρκετές ώρες μέσα στην ημέρα.

Πέραν των φωτογραφιών έχει κάποιες μικρολεπτομέρειες όπως αλυσίδες κουμπώματα κλπ. Απαιτούν αρκετή προσοχή και χρόνο. Δε με δυσκόλεψαν αντικειμενικά αλλα όπως προείπα θέλουν άλλου τύπου φροντίδας.

Πέραν από αντικειμενικές αξίες όπως σωστές αναλογίες, πλαστικότητα κλπ το κυριότερο ειναι η εκφραστικότητα. Αν αυτο έχει επιτευχθεί και σου μεταφέρει τη σωστή ¨εικόνα¨ τότε από μόνο του σου λέει πως φτάνει, ως εδώ ήταν. Αυτο βέβαια δεν ειναι αντικειμενικό αλλα κομπογιαννίτικα κάπως έτσι πάει... :)

Το ταλέντο σίγουρα ειναι ενα χαρακτηριστικό που πρέπει να προϋπάρχει... Να ξέρεις σωστό σχέδιο (τρομερά σημαντικό στη γλυπτική) καθώς και αλλα ακαδημαϊκές αρετές που βγαίνουν μέσα από σπουδές κλπ. Από κει και πέρα ειναι καθαρά θέμα δουλειάς... Ποσό έχει γράψει το κοντέρ που λέμε... Αυτός ειναι και ο κύριος παράγοντας που διαφοροποιεί τον έναν από τον άλλον... Επίσης σημαντικό, το ποσά πράγματα έχεις δει και έχεις διάθεση να βλέπεις άμεσα ή και λιγότερο σχετικά με το αντικείμενό σου. Είτε ειναι ζωγραφική, μουσική, κινηματογράφος, θέατρο κλπ... Όλα αυτά διαμορφώνουν και πηγαίνουν παρακάτω τη δουλειά... :)

Το αν θα μπορούσε να ασχοληθεί ο καθένας όπως θέτεις την ερώτηση...; Νομίζω πως όχι. Θα μπορούσε κάποιος που έχει κάπως ενα είδος ταλέντου να το πω να πάει ως ενα βαθμό και επίπεδο τη δουλειά του αλλα όχι να ξεπεράσει το απλά ικανοποιητικό και συμπαθές και να φτάσει σε εξαιρετικά σημείο που απαιτεί ειδικό ταλέντο και κυρίως δουλειά.

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
kostakis said:
Περιμένουμε με αγωνια να δούμε φωτογραφίες από τις υπόλοιπες φιγούρες που έχεις φτιάξει.
Πολύ πιθανό να "προσλάβω τις υπηρεσίες¨ σου στο μέλλον για την κατασκευή κάποια φιγούρας που θέλω.
Εύγε και πάλι.
Σε ευχαριστώ ξανά, σύντομα θα προσπαθήσω να ξεκινήσω νέα θέματα και αν θέλεις να κουβεντιάσουμε κάτι όποτε εσύ νομίζεις πως σε ενδιαφέρει κάτι μου λες...

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
735
Καταπληκτική δουλεια φίλε μου, όλα τα καλυτερα για να συνεχίσουμε να βλέπουμε δημιουργίες σου.

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
Pluto63 said:
Καταπληκτική δουλεια φίλε μου, όλα τα καλυτερα για να συνεχίσουμε να βλέπουμε δημιουργίες σου.
Σε ευχαριστώ Pluto63, το συντομότερο δυνατόν θα επανέλθω με νέο θέμα.

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
408
Βασίλη τα συγχαρητήριά μου και απο εμένα! . Το ταλέντο φαινεται... ξεκίνησες οπως λες πριν ενα χρόνο και ΄ξεθαψες΄μια ικανότητα που είχες τελικα!~ και πάλι μπράβο και αναμένουμε νέες φιγούρες...
Μάλιστα μπορεί και να σε χρειαστώ για καμιά φιγούρα μιας και εδώ και μερικούς μήνες τα πιτσιρίκια (8 & 13 ετών) και εγώ παιζουμε εντατικά Hero Quest και θα ηθελα να εντάξω και καμιά εξτρα (!) έτσι να τους....κινησω το ενδιαφέρον για καμια... εξτρα ...αποστολή :thumbup:

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
287
Πολλά μπράβο και απο εμένα για το μεράκι σου Βασίλη. Σαν κάτοχος αρκετών action figures μπορώ να πω πως η δουλειά που κάνεις είναι σχεδόν σε επαγγελματικά επίπεδο. Εντυπωσιακή δουλειά ειδικά απο την σιτγμή που προέρχεται απο ένα μόνο άτομο!

Δηλώνω και εγώ ενδιαφέρον για την δημιουργία figures 'κατα παραγγελία'!

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
DAT-Alex & nicked σας ευχαριστώ πολύ παιδιά και τους δυο σας.

DAT-Alex, δε κάνω φιγούρες μικρές του τύπου σαν αυτές που μου περιγράφεις στο HQ. Κοινώς δεν κάνω μινιατούρες. Εκτός και αν θέλεις να βάλεις κάνα τέρας μέσα στον κόσμο του παιχνιδιού όπου θα έχει δυσανάλογες διαστάσεις σε σχέση με τα υπόλοιπα. :)

nicked, όταν θελήσεις το κουβεντιάζουμε... :)

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
408
ErrorFlynn said:
...Εκτός και αν θέλεις να βάλεις κάνα τέρας μέσα στον κόσμο του παιχνιδιού όπου θα έχει δυσανάλογες διαστάσεις σε σχέση με τα υπόλοιπα. :)
αυτό σκεφτόμουν... ουτω συ αλλως θα ειναι.... τελικό 'τερας'-κακος αποστολής :thumbup: