Eπισκευη ZX Spectrum +2

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Πριν μια εβδομαδα πηρα απο τον stelio1978 ενα spectrum +2.Oπως ειχε πει και στην αγγελια ο υπολογιστης ειχε προβλημα.
Χτες που ειχα χρονο αποφασισα να ασχοληθω...ξεκιναω λοιπον με το να ανοιξω την τηλεοραση...στο δωματιο εχω μια 20αρα lcd samsung που χρησιμοποιειται ελαχιστα..την ανοιγω λοιπον.. το led αναβει αλλα εικονα καπουτ...παρα τις προσπαθειες η τηλεοραση παρεμενε dead.... ΟΚ, εχω με τι να ασχοληθω οταν φτιαξω το spectrum..στο θεμα μας λοιπον...

Παω και φερνω την παλια καλη 10αρα crt oποτε συνδεω το σπεκτρουμακο και τα συμπτωματα που παρουσιαζε ηταν τα εξης:
α)ανοιγε κανονικα αλλα με το που πηγαινες στην 128 basic κολλουσε μετα απο ελαχιστο χρονο

β)ανοιγε κανονικα αλλα με το που πηγαινες στην 48 basic κολλουσε μετα απο λιγο χρονο

γ)ανοιγε κανονικα και οταν πηγαινες στην 48 basic λειτουργουσε

δ)ξεκιναγε με τα παρακατω patterns

γενικα στο 80-90% των περιπτωσεων συνεβαινε το δ (που συνηθως καποιο απο τα πιξελ αναβοσβηνε..)
Απο το site του Ισπανου http://hardware.speccy.org/reparar-i.htmlβλεπουμε οτι το πιθανοτερο ειναι να φταιει η ram...και μαλιστα η upper ram αφου συνηθως η 128 basic ειχε το προβλημα...

Ο αλγοριθμος του καλου ρετρο επισκευαστη λεει τα εξης:επειδη οι υπολογιστες των 80s ειναι γενικα απλες κατασκευες εχουμε τα παρακατω που μπορει να φταινε:

1-επεξεργαστης
2-ram
3-rom
4-ula
5-παθητικα εξαρτηματα (πυκνωτες,αντιστασεις,traces motherboard)
6-τροφοδοσια

Επειδη λοιπον ο υπολογιστης λειτουργουσε (εστω και για λιγο) θεωρουμε οτι τα 5 και 6 ειναι ΟΚ
Αρα λοιπον μας μενουν τα 1 εως 4..απο αυτα ομως η ram δεν ειναι πανω σε βασεις και αποτελειται απο 16 ολοκληρωμενα,αρα προς το παρον την αφηνουμε για πιο μετα.Αποφασισα λοιπον να ξεκινησω απο την "καρδια" του μηχανηματος (ισως και λογω ειδικοτητας :D ),που και ηταν σε βαση αλλα και ειχα διαθεσιμο ανταλλακτικο (το δανειστηκα απο τον harlequin) ;)

Με την βοηθεια των ειδικων εργαλειων

που πηρα προσφατα απο Καναδα,αφαιρεσα τον παλιο Ζ80,τα πινς του οποιου οπως βλεπετε στην φωτο ειναι χαλια..

Ο παλιος Ζ80..

Η φθορα στα πινς ειναι φανερη...

καθαρισα οσο μπορουσα την βαση και τοποθετησα τον νεο Ζ80

O νεος Ζ80 στην μητρικη..

....ανοιγω και

....YES!IT WORKS!!

Ωραια λοιπον!Τελικα ο Ζ80 μας την "εκανε" την δουλεια.Αφου λοιπον ο υπολογιστης λειτουργησε το επομενο που επρεπε να φτιαχτει ηταν το κασσετοφωνο.Ευτυχως πριν λιγο καιρο πηρα απο Αμερικη ενα πακετακι με λαστιχακια για επισκευη video οποτε το ενα απο αυτα εκανε μια χαρα...δοκιμασα μια απο τις παλιες ρουμανικες κασσετες που φορτωσε μια χαρα...

H εισαγωγικη οθονη του Batman!

Βεβαια οσο φορτωνα το κασσετοφωνο εκανε σαν παλια σακαρακα,αλλα μαλλον βρηκα τι φταιει...η συνεχεια οταν αλλαξω και τα 2 λαστιχακια!!!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Έλα ρε φίλε σωστός και καλόπαιχτος!!!! Δηλαδή με μια αλλαγή απλώς του Ζ80 ήταν κομπλέ ε ;

Υ.Γ : Τον οδηγό σου 1 εως 6 θα τον καθιερώσω! !!! :cool: :cool:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Ωραίος ο Γρηγόρης. Όνομα και πράμα. Πατ κιούτ επισκευή ;)
Τα εργαλεία όλα τα λεφτά όμως :thumbup:

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
dR_wH0 said:
Έλα ρε φίλε σωστός και καλόπαιχτος!!!! Δηλαδή με μια αλλαγή απλώς του Ζ80 ήταν κομπλέ ε ;

Υ.Γ : Τον οδηγό σου 1 εως 6 θα τον καθιερώσω! !!! :cool: :cool:
Τhanks δοκτορ!Ναι με μια αλλαγη ολα ΟΚ!!επισκευη express!!

nkary said:
Ωραίος ο Γρηγόρης. Όνομα και πράμα. Πατ κιούτ επισκευή ;)
Τα εργαλεία όλα τα λεφτά όμως :thumbup:
Tα εργαλεια τα βρηκα σε σουπερ τιμη και τα τσιμπισα!!Many thanks to geoanas!!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
μμμμμ ο γερόgeoanas δεν μας τα λέει εμάς αυτά. Με τα τσιμπιδάκια παλέυουμε.
Σε ευχαριστώ που τον έδωσες στεγνά τον παλιόγερο :lol:

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
500
Μπράβο Γρηγόρη! Συστηματική η δουλειά για τον εντοπισμό της βλάβης! Καλοδούλευτο! :thumbup:

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
nkary said:
Σωστα!Σαν δε ντρεπεται!!Θα εμφανιστει ομως που θα παει ...:D

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
angel_grig said:
nkary said:
Σωστα!Σαν δε ντρεπεται!!Θα εμφανιστει ομως που θα παει ...:D
Κρύβεται στο υγρό υπόγειο του με τα δρακουλίνια του :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,537
Η ώρα κοντεύει για την εμφάνιση μου ! Χα!Χα!Χα!.. :twisted: :lol:

Στο δια ταύτα :

Γρηγόρη τα σέβη μου και τα συγχαρητήρια μου !
Το έχω δει αυτό το έργο με τα βρωμερά pins σε CPU, color proms και eproms....ΑΠΕΙΡΕΣ φορές σε arcade πλακέτες !
Ένα μικρό παράδειγμα από μια αρχαία σελίδα, τότε που ήμουν νέος και μελετούσα τα απόκρυφα της arcad-ολογίας :lol: :
http://www.arcadeshop.com/galaga/galaga.htm

Από τις πρώτες-πρώτες εργασίες που φροντίζω να κάνω είναι σχολαστική καθαριότητα και τρίψιμο των pins ακόμα και με ψιλή λίμα. Γλυτώνω πολύ κόπο και κερδίζω ηρεμία και ευχαρίστηση :D !

Έχω ένα προαίσθημα ότι αν τρίψεις αυτά τα pins του z80 από τις "αθηρωματώδεις" πλάκες ( ;) ) και τα άλλα ελεεινά οξείδια που έχουν συσσωρευτεί επάνω, τότε το αγγείο...oops sorry :lol: ... το Ζ80 θα ξανακελαηδήσει πάλι !! :mrgreen:

Well Done ! και μάλιστα ... Very Well Done !!!! :clap: :clap: :thumbup:

Υ.Γ.
Θαυμάσιος και ο αλγόριθμος, θα βοηθήσει πολλούς young apprentices !

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Ναι ναι θα τον ακολουθήσω πιστά! Χιχιχιχιχ!

fotis_kfor

Retro Addict
Reaction score
2
Μπράβο Γρηγόρη, άψογος, άλλο ένα restoration !!! :) ;)

Καλορίζικο :)

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
τώρα με όσα βλέπω τελευταία με έχει πιάσει μια μανία να πάρω και +2...ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΧΩΡΟ λέει η φωνή της λογικής και δεν ξέρω τι να κάνω...
Αν είχα χώρο θα έπαιρνα και ένα τέτοιο να κάνει παρέα στον γομολάστιχα και τον +3 μου

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
spyros.s said:
τώρα με όσα βλέπω τελευταία με έχει πιάσει μια μανία να πάρω και +2...ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΧΩΡΟ λέει η φωνή της λογικής και δεν ξέρω τι να κάνω...
Αν είχα χώρο θα έπαιρνα και ένα τέτοιο να κάνει παρέα στον γομολάστιχα και τον +3 μου

;)

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
500
nkary said:
spyros.s said:

;)
Follow your heart! Και κατά βάθος Sinclairάς! :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,537
spyros.s said:
Πάντα υπάρχει χώρος για κάτι ακόμα.... ;) :D

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Μα είναι δυνατόν να έχεις Spectrum, Specteum+3 και όχι +2? :eek:
Μέγα ατόπημα και πρέπει να το διορθώσεις άμεσα ;)

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
ρε σεις θα με πλακώσει αν το κάνω διότι ψάχνουμε χώρο στο σπίτι για τα πράγματα που θα χρειαστεί ο μπέμπης μας...εδώ μου ζήτησε να πάμε τα υπόλοιπα στο πατρικό της που έχει χώρο τι πραγματα να πάρω;

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Πες της ότι είναι παιδικό ρετρό πιανάκι και παίρνει και κασέτα για ρετρό μωρουδίστικες μελωδίες ;)
ή
κρύψε τον +3 κάπου και σιγά μην καταλάβει την διαφορά με τον +2. Απλά μην τους εμφανίζεις ταυτόχρονα ;)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
nkary said:
Πες της ότι είναι παιδικό ρετρό πιανάκι και παίρνει και κασέτα για ρετρό μωρουδίστικες μελωδίες ;)
ή
κρύψε τον +3 κάπου και σιγά μην καταλάβει την διαφορά με τον +2. Απλά μην τους εμφανίζεις ταυτόχρονα ;)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: