Eπισκευη ZX Spectrum +2

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
500
nkary said:
Πες της ότι είναι παιδικό ρετρό πιανάκι και παίρνει και κασέτα για ρετρό μωρουδίστικες μελωδίες ;)
ή
κρύψε τον +3 κάπου και σιγά μην καταλάβει την διαφορά με τον +2. Απλά μην τους εμφανίζεις ταυτόχρονα ;)
ρε σατανικό μυαλό! :lol: :lol: :lol:

stelios-1978

Retro Starter
Reaction score
5
Γρηγόρη τώρα που το ξαναβλέπω πρέπει να σου έδωσα λάθος μηχάνημα...Πότε είπες ότι περνάς από τα μέρη μας να μου το ξαναδώσεις ? :lol: Φυσικά κάνω πλάκα, είσαι άψογος ! Τελικά ήταν η τρίτη και ποιο απλή εκδοχή από αυτά που συζητάγαμε κατά την παράδοση (ram, rom, cpu) και μπέσα χαίρομε για αυτό που δεν χρειάστηκε να παιδευτείς περισσότερο ή να έχεις περαιτέρω έξοδα για την επισκευή του.

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
stelios-1978 said:
Γρηγόρη τώρα που το ξαναβλέπω πρέπει να σου έδωσα λάθος μηχάνημα...Πότε είπες ότι περνάς από τα μέρη μας να μου το ξαναδώσεις ? :lol: Φυσικά κάνω πλάκα, είσαι άψογος ! Τελικά ήταν η τρίτη και ποιο απλή εκδοχή από αυτά που συζητάγαμε κατά την παράδοση (ram, rom, cpu) και μπέσα χαίρομε για αυτό που δεν χρειάστηκε να παιδευτείς περισσότερο ή να έχεις περαιτέρω έξοδα για την επισκευή του.
Σε ευχαριστω και παλι Στελιο!!!Τελικα ηταν κατι απλο...τωρα μενει να ασχοληθω με το κασσετοφωνο και μαλλον θα παιξει αλλαγη πυκνωτων κυριως στο modulator.Aν χρειαστεις οτιδηποτε παντως εδω ειμαστε!! ;)

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Όπως λέει και ο Γιώργος , πόσο χαίρομαι τους ανθρώπους που έχουν μεράκι. Ότι και να κάνεις όταν το αγαπάς το κάνεις καλά. Μπράβο Angel_grig.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Άψογος συνάδελφε αν και δεν ειχα αμφιβολίες. Και τωρα ρίξε το μυστικό... τα εργαλεία, που, ποσο, site και ολα τα σχετικά. Παρεπιπτόντως σήμερα τελείωσα την επισκευή σε ενα κασετόφωνο +2 grey εαν χρειάζεστε κάποιο κομάτι μπορεί να εχει μεινει στο κασετόφωνο "δότη" μου αν και εχω πάρει αρκετά κομμάτια του τον τελευταιο καιρό για επισκευές.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Ναι και εγώ θέλω να μάθω που πήρες αυτό το *κιτ*!

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Pluto63 said:
Άψογος συνάδελφε αν και δεν ειχα αμφιβολίες. Και τωρα ρίξε το μυστικό... τα εργαλεία, που, ποσο, site και ολα τα σχετικά. Παρεπιπτόντως σήμερα τελείωσα την επισκευή σε ενα κασετόφωνο +2 grey εαν χρειάζεστε κάποιο κομάτι μπορεί να εχει μεινει στο κασετόφωνο "δότη" μου αν και εχω πάρει αρκετά κομμάτια του τον τελευταιο καιρό για επισκευές.
dR_wH0 said:
Ναι και εγώ θέλω να μάθω που πήρες αυτό το *κιτ*!
Ακη ευχαριστω για τα καλα σου λογια...μακαρι να υπηρχε μυστικο να αποκαλυψω,απλα ημουν τυχερος και βρηκα ολο το σετ,στο e(vil)bay που συνηθως βρισκεις μονο το ενα εργαλειο..το κοστος ηταν 27 ευρω για ολο το σετ συν τα μτφ 20 ευρω.Αντιστοιχο κινεζικο εργαλειο ειναι αυτο http://www.ebay.com/itm/IC-Chip-Extractor-Removal-Tool-FOR-24-36-NUMBER-OF-PINS-6-10-IC-WIDTH-IC-WIDTH-/221551736761?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33958337b9 που δεν ξερω ποσο καλο ειναι.H mouser εχει εδω το δικο μου στα 20 ευρω :( :http://gr.mouser.com/ProductDetail/OK-Industries/EX-2/?qs=kjdRZtHFUmlpawVPnnFWlQ==
Το καλο με το σετ μου ειναι οτι εκτος απο το remover υπαρχει και το εργαλειο τοποθετησης με το οποιο βαζεις το τσιπ χωρις να φοβασαι να στραβωσει κατι...

DrSH

Retro Starter
Reaction score
0
Πριν μια εβδομαδα πηρα απο τον stelio1978 ενα spectrum +2.Oπως ειχε πει και στην αγγελια ο υπολογιστης ειχε προβλημα.
Χτες που ειχα χρονο αποφασισα να ασχοληθω...ξεκιναω λοιπον με το να ανοιξω την τηλεοραση...στο δωματιο εχω μια 20αρα lcd samsung που χρησιμοποιειται ελαχιστα..την ανοιγω λοιπον.. το led αναβει αλλα εικονα καπουτ...παρα τις προσπαθειες η τηλεοραση παρεμενε dead.... ΟΚ, εχω με τι να ασχοληθω οταν φτιαξω το spectrum..στο θεμα μας λοιπον...

Παω και φερνω την παλια καλη 10αρα crt oποτε συνδεω το σπεκτρουμακο και τα συμπτωματα που παρουσιαζε ηταν τα εξης:
α)ανοιγε κανονικα αλλα με το που πηγαινες στην 128 basic κολλουσε μετα απο ελαχιστο χρονο

β)ανοιγε κανονικα αλλα με το που πηγαινες στην 48 basic κολλουσε μετα απο λιγο χρονο

γ)ανοιγε κανονικα και οταν πηγαινες στην 48 basic λειτουργουσε

δ)ξεκιναγε με τα παρακατω patterns

γενικα στο 80-90% των περιπτωσεων συνεβαινε το δ (που συνηθως καποιο απο τα πιξελ αναβοσβηνε..)
Απο το site του Ισπανου http://hardware.speccy.org/reparar-i.htmlβλεπουμε οτι το πιθανοτερο ειναι να φταιει η ram...και μαλιστα η upper ram αφου συνηθως η 128 basic ειχε το προβλημα...

Ο αλγοριθμος του καλου ρετρο επισκευαστη λεει τα εξης:επειδη οι υπολογιστες των 80s ειναι γενικα απλες κατασκευες εχουμε τα παρακατω που μπορει να φταινε:

1-επεξεργαστης
2-ram
3-rom
4-ula
5-παθητικα εξαρτηματα (πυκνωτες,αντιστασεις,traces motherboard)
6-τροφοδοσια

Επειδη λοιπον ο υπολογιστης λειτουργουσε (εστω και για λιγο) θεωρουμε οτι τα 5 και 6 ειναι ΟΚ
Αρα λοιπον μας μενουν τα 1 εως 4..απο αυτα ομως η ram δεν ειναι πανω σε βασεις και αποτελειται απο 16 ολοκληρωμενα,αρα προς το παρον την αφηνουμε για πιο μετα.Αποφασισα λοιπον να ξεκινησω απο την "καρδια" του μηχανηματος (ισως και λογω ειδικοτητας :D ),που και ηταν σε βαση αλλα και ειχα διαθεσιμο ανταλλακτικο (το δανειστηκα απο τον harlequin) ;)

Με την βοηθεια των ειδικων εργαλειων

που πηρα προσφατα απο Καναδα,αφαιρεσα τον παλιο Ζ80,τα πινς του οποιου οπως βλεπετε στην φωτο ειναι χαλια..

Ο παλιος Ζ80..

Η φθορα στα πινς ειναι φανερη...

καθαρισα οσο μπορουσα την βαση και τοποθετησα τον νεο Ζ80

O νεος Ζ80 στην μητρικη..

....ανοιγω και

....YES!IT WORKS!!

Ωραια λοιπον!Τελικα ο Ζ80 μας την "εκανε" την δουλεια.Αφου λοιπον ο υπολογιστης λειτουργησε το επομενο που επρεπε να φτιαχτει ηταν το κασσετοφωνο.Ευτυχως πριν λιγο καιρο πηρα απο Αμερικη ενα πακετακι με λαστιχακια για επισκευη video οποτε το ενα απο αυτα εκανε μια χαρα...δοκιμασα μια απο τις παλιες ρουμανικες κασσετες που φορτωσε μια χαρα...

H εισαγωγικη οθονη του Batman!

Βεβαια οσο φορτωνα το κασσετοφωνο εκανε σαν παλια σακαρακα,αλλα μαλλον βρηκα τι φταιει...η συνεχεια οταν αλλαξω και τα 2 λαστιχακια!!!
καλησπέρα. πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σου; έλαβα μόλις έναν +2Β που δεν λειτουργει

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,234
καλησπέρα. πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σου; έλαβα μόλις έναν +2Β που δεν λειτουργει
τι ακριβως σ κανει βγαλε καμια φωτογραφια να βοηθησουμε

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,234
Εγώ είμαι Κέρκυρα τώρα για Αθήνα δεν ξέρω αν κάποιος από το φόρουμ μπορεί να σε βοηθησει

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,234
Εκτός αν θες Μ τον στέλνεις και δοκιμάζω να στον φτιαξω