EXERION arcade pcb

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
EXERION...τι να πρωτογράψω γι αυτό το παιχνίδι...κάθομαι και σκέφτομαι...παιδικά βιώματα από σκοτεινές υπόγες και καφενεία...το αγαπημένο μου παιχνίδι ! Το "τάιζα" όπου κι αν το έβρισκα !
Το παιχνίδι που με ώθησε να γνωρίσω το MAME και τον μαγικό κόσμο της εξομοίωσης.

Ήταν κάπου το 1998 που σκάρωσα την πρώτη ιστοσελίδα αφιερωμένη σε αυτό, με σκοπό να συγκεντρώσω όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες για να απεικονιστούν σωστά τα "προβληματικά" του χρώματα. Η ιστοσελίδα είναι ακόμα online για ιστορικούς σκοπούς ( http://www.gameland.gr/geoanas/exerion.htm ).
Τότε γνωριστήκαμε με τον Badge, που με τη σειρά του με γνώρισε στον Whacker και στον Maddog.
E-mails με τον Κώστα (Whacker) με απόψεις και δοκιμαστικούς drivers και ξανά-μανά αλλαγές και..και...και...περί της παλέτας χρωμάτων...παραλίγο να τα καταφέρναμε, για λίγες μέρες, μας πρόλαβε ο David που ολοκλήρωσε τον driver....
Όλα αυτά γνωστά και δεν είχα καμια διάθεση να σας "πρήξω" γι άλλη μια φορά με τις ιστορίες μου, αλλά, να...10-15 περίπου χρόνια μετά, ο καλός μου φίλος dR_wHO μου έκανε ένα από τα καλύτερα δώρα που έχω λάβει ποτέ...Μια πλακέτα EXERION !!!!
Τα "ευχαριστώ" είναι περιττά...dR_wHO...δεν έχω λόγια να εκφράσω τη χαρά που μου έδωσες !

Όπως ήταν φυσικό...έβαλα τα δυνατά μου !...

Στόχος η απόλυτη και ολοκληρωτική ανακαίνιση, αναπαλαίωση...όπως θέλετε, πείτε το !
Σαπούνισμα και ξέπλυμα με ζεστό νεράκι,πέρασμα με οινόπνευμα,με WD40,τρίψιμο των καρβουνιασμένων-σκουριασμένων-βρώμικων pins,καινούργιες ετικέτες στις eproms,καινούργιοι πυκνωτές,καινούργιος JAMMA adapter (γιατί ο προηγούμενος είχε ένα θέμα με τα χρώματα)....μέχρι καινούργιο προστατευτικό βερνίκι εφάρμοσα στην κάτω επιφάνεια της πλακέτας και plexi glass για προστασία.
Όλα αυτά τα έβαλα στο video που ανέβασα, το επένδυσα και με το μουσικό θέμα "Prelude" του μάγου LukHash και σας το παρουσιάζω εδώ :

dR_wHO...αφιερωμένο !!

Αυτά και κλείνω γιατί συγκινήθηκα πάλι....

:thumbup:

chriskgnr

Retro Mentor
Reaction score
374
αν και το θυμόμουν πολύ αμυδρά, βοήθησε την μνήμη μου η πιστα με τα πουλιά που τους κόβεις τα φτερά αλά Phoenix και οι βομβες που ρίχνουν! :)
Πολύ καλό παιχνίδι και μεγάλη επιτυχία εκείνη την εποχή! :D
Εύγε Γιώργο για το restoration! :D

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Άψογος άψογος :thumbup:
Το παιχνίδι σούπερ, αν και δεν το πρόλαβα στα μπλιμπλίκια

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Να είστε καλά Χρήστο και Νικόλα....αυτό το παιχνίδι μου έφαγε πολλά "γρόσια" :lol:

Θυμάμαι κάτι πρωινά Σαββάτου, μαζί με τους συμμαθητές μου από το φροντιστήριο (που τύχαινε να είμαστε μαζί και στο σχολείο) την κάναμε κοπάνα από το μάθημα της "'Εκθεσης" και χωνόμασταν σε μια υπόγα με ηλεκτρονικά κάπου στην Εγνατία, δίπλα στην "Ντάλια"...εκεί τα δίναμε όλα !!! :lol: :lol: :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Μπράβο ρε Τζέο. Είναι πραγματική απόλαυση να βλέπω την δουλειά σου και το μεράκι σου. Να την χαίρεσαι και περιμένω να την δοκιμάσω και σε κανα νανάκι μέσα! Ξέρεις εσυ ;)

chriskgnr

Retro Mentor
Reaction score
374
αν ποτέ έμπαινα στον πειρασμό να αγοράσω κι εγώ arcade παιχνίδι, θα το έκανα μόνο για το Astro Blaster! :D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
...και από ότι βλέπω η συστοιχία πλακετών που το απαρτίζουν είναι...χμμμ...αρκετά βολική στη μεταφορά της ! :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Απο ότι διαβάζω, το Astro Blaster η SEGA το έβγαζε σε 4-5 διαφορετικές καμπίνες. Γιαυτό έχει τόσα πολλά διαφορετικά PCB.

Να και ενα ωραίο flyer της εποχής.

Attachments

chriskgnr

Retro Mentor
Reaction score
374
5 πλακετες είναι το Astro Blaster?!!? :eek::eek: Να υποθέσω ότι θα κοστίζει μιά περιουσία?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
chriskgnr said:
5 πλακετες είναι το Astro Blaster?!!? :eek::eek: Να υποθέσω ότι θα κοστίζει μιά περιουσία?
Ναι...αν το βρεις πουθενά ;):D
Είναι το πρώτο arcade - mainframe :lol:

chriskgnr

Retro Mentor
Reaction score
374
geoanas said:
chriskgnr said:
Ναι...αν το βρεις πουθενά ;):D
Είναι το πρώτο arcade - mainframe :lol:
Μάλλον δικαιολογείται το 5πλάκετο Astro Blaster, μιάς και το speech synthesis είναι εξαιρετικό! Και τα ηχητικά εφέ δεν πάνε πίσω, εφάμιλλα σχεδόν με τα πράγματι εξαιρετικά του Defender! :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Άιντε να δω τα score σας .... :D

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Και να ρωτήσω τώρα - τελικά το Exerion αυτό ήταν Bootleg ή original ?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Bootleg ήταν γιατρέ...αλλά ωραίο bootleg ! :D

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Γενικώς ο χώρος των arcade έχει αρχίσει και με συναρπάζει πολύ - βλέπω ΠΟΛΛΑ συστήματα απο διάφορες εταιρείες (Taito , Sega , κτλ) και φοβερά πράγματα.

Γενικώς στην Ελλάδα οι περισσότερες καμπίνες φορούσαν οπότε Bootleg ε ;