EXXOS PSU για ATARI ST

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,539
exxos_Psu.jpg

Τα κατάφερα και απέκτησα τελικά ένα από αυτά. Φοβάμαι βλέπετε το μέλλον, αφού τα τροφοδοτικά των αγαπημένων μας μηχανημάτων (μη τα λέω εγώ, τα έχετε πει και εσείς) έχουν κλείσει δεκαετίες υπηρεσίας. Μου έχει γίνει μάλιστα έμμονη ιδέα, ότι κάθε φορά που ανάβω ένα αγαπημένο μηχάνημα, μπορεί να είναι και η τελευταία του. Καλύτερα λοιπόν να προετοιμάζομαι.

Δυστυχώς ο συγκεκριμένος κατασκευαστής έχει κάποιους περιορισμούς στις πληρωμές ( δε δέχεται ούτε pay pal) και με δυσκόλεψε. Όμως η καθυστέρηση μου βγήκε τελικά σε καλό, αφού στο τέλος αγόρασα τη νεότερη κόκκινη - αναβαθμισμένη έκδοση του τροφοδοτικού (πριν ήταν μπλε) με βελτιωμένο σχεδιασμό. Αρχικά η σκέψη μου ήταν, να το εγκαταστήσω στον αγαπημένο μου 1040STE, ωθούμενος από την επιθυμία, να πειραματιστώ με την έξοδο ήχου (ήθελα να δω αν η αλλαγή τροφοδοτικού θα την κάνει τελικά πιο "αθόρυβη" προς τις ηλεκτρονικές παρεμβολές.

Όμως επειδή αυτό το PSU (νομίζω) είναι συμβατό και με το falcon, σκέφτομαι σοβαρά να το εγκαταστήσω σε ένα από τα γεράκια που είχα παρατηρήσει κάποια περίεργα σημάδια στην τροφοδοσία του. Θα δούμε...

Αν και η εγκατάσταση του νέου τροφοδοτικού είναι ιδιαίτερα εύκολη, παρόλα αυτά, για κάποιον που δεν έχει εμπειρία σε κολλήσεις και ηλεκτρολογικά, μπορεί να αποδειχθεί μεγάλη ζημιά (στην περίπτωση μας, πάνω από χίλια ευρώ). Συνεπώς δε θα προσπαθήσω ακόμα τίποτα. Θα απομονωθώ πρώτα σε ένα ιερό βουνό, θα τρώω ρίζες, και θα κάνω κολλήσεις, μέχρι να είμαι έτοιμος.

Σαν πρώτες εντυπώσεις θα πω τα εξής. Είναι θεόβαρο! Έχει τόσο πολύ χαλκό, ώστε να ζυγίζει περίπου 800g! Ένοιωσα λες και σήκωσα στα χέρια μου ένα τροφοδοτικό για PC! Επίσης οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτές λάμπουν δια της απουσίας τους. Θεωρητικά έχουμε μια διάταξη, που σε βάθος χρόνου δε θα χάσει την απόδοση της. Έχει επίσης αρκετή δύναμη να υποστηρίξει τα περισσότερα Atari configurations, καθώς και ότι καλούδια σας έρθει να συνδέσετε στις υποδοχές του.

Ρυθμίζεται κατά βούληση στα 110/230V, αναλόγως με το ποια (2) καλώδια θα βραχυκυκλώσεις). Μια μικρή κόκκινη "κλέμα" που ήρθε μαζί με το τροφοδοτικό θέλω να πιστεύω ότι αυτό το ρόλο έχει. Είμαι πολύ χαρούμενος για την παραλαβή, για την εγκατάσταση όμως θα δούμε... :unsure:

Πιο κάτω παραθέτω τις φωτογραφίες από το γεράκι.
Πως τις βλέπετε παιδιά:
falcon cpu2.jpg

falcon cpu1.jpg

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,005
Με γεια σου Turri!
Ως ποιότητα, το τροφοδοτικό φαίνεται κορυφαίο! Βλέπω και toroidal transformer...μμμμ...και τους έχω μια αδυναμία τους συγκεκριμένους!

Του γερακιού ο κίτρινος δεν μου αρέσει εμφανισιακά. Λες και το διηλεκτρικό του (ή μονωτική επικάλυψη? ) έχει αρχίσει να αποσυντίθεται. Οι ηλεκτρολυτικοί μου φαίνονται ακμαίοι, αλλά εκείνος ο κίτρινος...σα να "κιτρίνισε" ρε φίλε...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,539
@geoanas: Σε ευχαριστώ geo μου! Πραγματικά αυτό που λες! Το υλικό είχε ποτίσει ακόμη και την εσωτερική θωράκιση (αναθυμιάσεις;). Καλού - κακού πρέπει να απομακρυνθεί. Βέβαια θα βαρύνει το falcon κατά ένα κιλό...

@subzero79: Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Εντυπωσιακό, δε το γνώριζα!

@clemenza: Χα! Χα! Χα! Ίσως να είναι απο τη Βρετάνη! ;):p:p:p
( Έχει και την union jack, θα γίνει ωραίος συνδυασμός με τον Αμερικάνο! )

...πππσσστ...union jack Tramiel, το πιάσετε το υπονοούμενο;

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Καλορίζικο το PSU. Εγώ δεν θα δίσταζα καθόλου: καλύτερα να πάρει βάρος το γεράκι παρά να το κλάψω!

Ψιλοάσχετο... Βλέπω αγόρασες CF από Best. Δεν βγήκε ακριβούτσικη; Τι έδινε αυτός έτοιμο που δεν έβρισκες;

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Ερώτηση n00b: ο Falcon ρε παιδιά γιατί έχει ηχειάκι; Είναι φάση PC speaker, έτσι; :unsure:
Ναι. Ρυθμίζεται η ένταση από TOS ή (με μόντα) από ποτενσιόμετρο...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,005
Ότι είπε ο Δημήτρης, αλλά μούφα το ηχειάκι (εγώ το βρίσκω ψιλοεκνευριστικό και το έχω απενεργοποιημένο)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Ότι είπε ο Δημήτρης, αλλά μούφα το ηχειάκι (εγώ το βρίσκω ψιλοεκνευριστικό και το έχω απενεργοποιημένο)
Ναι, ειδικά όταν κολλάει το γνωστό bug με το πληκτρολόγιο στην εκκίνηση και σε ταράζει στα κλικ,κλικ,κλικ γίνεται εξαιρετικά εκνευριστικό.
Άχρηστο γενικώς, και εγώ απενεργοποιημένο το είχα...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,539
Καλορίζικο το PSU. Εγώ δεν θα δίσταζα καθόλου: καλύτερα να πάρει βάρος το γεράκι παρά να το κλάψω!

Ψιλοάσχετο... Βλέπω αγόρασες CF από Best. Δεν βγήκε ακριβούτσικη; Τι έδινε αυτός έτοιμο που δεν έβρισκες;
Ευχαριστώ! :)

Έγινε η αγορά πριν χρόνια, δε γνώριζα τίποτα από falcon και δεν ήθελα να ταλαιπωρηθώ με ψάξιμο και ασυμβατότητες.
Επίσης, πήρα άπό τον ίδιο (δύο) HD brackets, επέκταση μνήμης (δεν έβρισκα τότε αλλού) και έτσι έδεσε!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,539
Λέω παιδιά να κάνω λίγο τον ηλεκτρονικό...
Θέλω να περάσω το νέο PSU στον Falcon.

Ο κατασκευαστής του τροφοδοτικού λογικά θα βοηθάει τον κόσμο, άλλα η τεκμηρίωση στο site του είναι αποσπασματική και μη" φιλική" για κάποιον που δεν ασχολείται, και εγώ είμαι άνθρωπος περήφανος.

Για κάποιο λόγο, οι περισσότεροι στη σκηνή, θεωρούν ότι είναι όλοι ηλεκτρονικοί, προγραμματιστές, και τα περισσότερα πράγματα είναι αυτονόητα. Είναι κατά των αναλυτικών οδηγών. Μισούν τις αναλυτικές οδηγίες. Επίσης μερικοί έχουν και εμμονές, μανία καταδιώξεως, ροπή στην επανάσταση κατά του συστήματος κτλ. Τέλος πάντων. όπου πέσεις, πρέπει να πας με τα νερά του... αυτοί ήμαστε.

Τέλος πάντων, αν κάποιος απο εσάς παιδιά σκαμπάζει απο αυτά τα θέματα, ας πει την κουβέντα του, χωρίς άγχος, συζήτηση κάνουμε.

Αρχικά να πω ότι το psu το αγόρασα απο ebay και όχι απο τον ίδιο (έχει πόλεμο με το paypal - δέχεται μόνο πιστωτική).
Προς απογοήτευση μου, δε διαθέτει τη πλεξούδα - φύσα σύνδεσης με τη motherboard.

Η ερώτηση μου είναι:
1)Λογικά μπορώ να χρησιμοποιήσω τη φύσα του παλιού original psu;

Λογικά είναι οκ ε; Απλά θα την κόψω και θα κολλήσω τα καλώδια στο νέο PSU.cables.jpg

Η original πλεξούδα του Falcon έχει 8 καλώδια για την τροφοδοσία.
1 blue - 4 black - 3 Red = 8 cables.

Τα χρώματα στον Atari σημαίνουν blue= 12v, black= 0v, red=5v.

(Ο τύπος πουλάει στο μαγαζί του καινούριες πλεξούδες για το falcon, αλλά έχουν διαφορετικό χρωματικό κώδικα, μάλλον αυτόν που συνηθίζεται στα ATX. )

Clipboard01.jpg

Στο νέο sexy κόκκινο Psu σύμφωνα με τον ίδιο οι τάσεις φυτεύονται στις συγκεκριμένες οπές.
Είναι αρκετές ώστε να μπορούν να συνδεθούν περισσότερα πράγματα, και ομαδοποιημένες.

Ερώτηση 2:
Λογικά, κολλάω τα κόκκινα καλώδια στην πρώτη ομάδα, τα μαύρα στη δεύτερη, και τα μπλε στην τρίτη, σωστά;

Μέχρι εδώ και θα συνεχίσω...

Last edited:

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,283
Λέω παιδιά να κάνω λίγο τον ηλεκτρονικό...
Θέλω να περάσω το νέο PSU στον Falcon.

Ο κατασκευαστής του τροφοδοτικού λογικά θα βοηθάει τον κόσμο, άλλα η τεκμηρίωση στο site του είναι αποσπασματική και μη" φιλική" για κάποιον που δεν ασχολείται, και εγώ είμαι άνθρωπος περήφανος.

Για κάποιο λόγο, οι περισσότεροι στη σκηνή, θεωρούν ότι είναι όλοι ηλεκτρονικοί, προγραμματιστές, και τα περισσότερα πράγματα είναι αυτονόητα. Είναι κατά των αναλυτικών οδηγών. Μισούν τις αναλυτικές οδηγίες. Επίσης μερικοί έχουν και εμμονές, μανία καταδιώξεως, ροπή στην επανάσταση κατά του συστήματος κτλ. Τέλος πάντων. όπου πέσεις, πρέπει να πας με τα νερά του... αυτοί ήμαστε.

Τέλος πάντων, αν κάποιος απο εσάς παιδιά σκαμπάζει απο αυτά τα θέματα, ας πει την κουβέντα του, χωρίς άγχος, συζήτηση κάνουμε.

Αρχικά να πω ότι το psu το αγόρασα απο ebay και όχι απο τον ίδιο (έχει πόλεμο με το paypal - δέχεται μόνο πιστωτική).
Προς απογοήτευση μου, δε διαθέτει τη πλεξούδα - φύσα σύνδεσης με τη motherboard.

Η ερώτηση μου είναι:
1)Λογικά μπορώ να χρησιμοποιήσω τη φύσα του παλιού original psu;

Λογικά είναι οκ ε; Απλά θα την κόψω και θα κολλήσω τα καλώδια στο νέο PSU.View attachment 19754

Η original πλεξούδα του Falcon έχει 8 καλώδια για την τροφοδοσία.
1 blue - 4 black - 3 Red = 8 cables.

Τα χρώματα στον Atari σημαίνουν blue= 12v, black= 0v, red=5v.

(Ο τύπος πουλάει στο μαγαζί του καινούριες πλεξούδες για το falcon, αλλά έχουν διαφορετικό χρωματικό κώδικα, μάλλον αυτόν που συνηθίζεται στα ATX. )

View attachment 19755

Στο νέο sexy κόκκινο Psu σύμφωνα με τον ίδιο οι τάσεις φυτεύονται στις συγκεκριμένες οπές.
Είναι αρκετές ώστε να μπορούν να συνδεθούν περισσότερα πράγματα, και ομαδοποιημένες.

Ερώτηση 2:
Λογικά, κολλάω τα κόκκινα καλώδια στην πρώτη ομάδα, τα μαύρα στη δεύτερη, και τα μπλε στην τρίτη, σωστά;

Μέχρι εδώ και θα συνεχίσω...
βαλε πριζα δες που σκαει το αρνητικο και μετρα τις εξοδους στα πιν να εισαι σιγουρος φαλκον ειναι

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,539
βαλε πριζα δες που σκαει το αρνητικο και μετρα τις εξοδους στα πιν να εισαι σιγουρος φαλκον ειναι

Να'σαι καλά βρε φίλε, πάντα βοηθάς! :thumbup:

Δυστυχώς δε σκαμπάζω από πολύμετρα και ηλεκτρονικά και δε θα ήθελα να διακινδυνέψω να βάλω τα χέρια μου.

Περισσότερο τη λογική θέλω να μάθω και τον τρόπο λειτουργίας. Άσε που νομίζω ότι αν δεν είναι συνδεδεμένο με την διάταξη, δίνει λάθος τιμές ( θα έπρεπε να το συνδέσω σε καμία λάμπα).

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1) Αν σε ένα psu συνδέουμε τα pins τροφοδοσίας στις αντίστοιχες οπές ανάλογα με το χρωματικό τους κώδικα.
2) Αν μπορώ να πάρω την παλιά φύσα απο το παλιό τροφοδοτικό και να τη βάλω στο νέο psu.

FALCON_CONNECTOR.jpg

Αυτή είναι η καινούρια φύσα που πουλάει ο τύπος στο κατάστημα του. Τα χρώματα αλλάζουν αλλά λογικά είναι το ίδιο πράγμα με την παλιά ε;

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Ίδιο είναι. Τα 220 δες που θα βάλεις δεν μπορώ να δω τα καλώδια από την φωτό. Μάλλον έχει και είσοδο 110, πολλά καλώδια για σκέτη 220

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,539
Ίδιο είναι. Τα 220 δες που θα βάλεις δεν μπορώ να δω τα καλώδια από την φωτό. Μάλλον έχει και είσοδο 110, πολλά καλώδια για σκέτη 220
Σε ευχαριστώ βρε φίλε! :thumbup:
Οπότε λογικά κολλάω τα pins στις αναλόγου βολτάζ οπές του νέου τροφοδοτικού, σωστά;

Έχεις απόλυτο δίκιο! Το νέο κόκκινο PSU προσαρμόζεται στα 110 και 220.
Από ότι έχω καταλάβει, για να πάρω 220 ενώνω (βραχυκυκλώνω ) το γκρίζο με το μοβ καλώδιο (και τα αφήνω έτσι)).
Μας μένει το καφέ και μπλε για τα εξωτερικά ρεύματα. Μόλις καταλάβω τι μου γίνεται, θα εντοπίσω που συνδέονται.
Λογικά στο διακόπτη που συνδέονται το καφέ και μπλε του original psu του falcon.

exxosfalcpsu-min.png

oldswitch.jpg
Έχει ανεβάσει ο κατασκευαστής ένα παράδειγμα για τον falcon που όμως ανήκει στην προηγούμενη γενιά (μπλε) και έχει μερικές διαφορές.

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
493
Μια ερώτηση, η psu μπαίνει στην πρίζα ή παίρνει ενέργεια ασύρματα από κανέναν ραδιοφωνικό σταθμό; Στα λοιπά, προσωπικά προτιμώ να αγοράζω από centuriontech ο άνθρωπος είναι πολύ εξυπηρετικός.
Επίσης, μην πας να αντιστοιχήσεις τάσεις με χρώμα καλωδίου, πρέπει να μετράς. Το δύσκολο είναι να βρεις τη γείωση αν ο exxos έκανε ότι του κατέβει. Με εντυπωσιάζει πάντως που δεν είναι plug and play

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,539
Μια ερώτηση, η psu μπαίνει στην πρίζα ή παίρνει ενέργεια ασύρματα από κανέναν ραδιοφωνικό σταθμό; Στα λοιπά, προσωπικά προτιμώ να αγοράζω από centuriontech ο άνθρωπος είναι πολύ εξυπηρετικός.
Επίσης, μην πας να αντιστοιχήσεις τάσεις με χρώμα καλωδίου, πρέπει να μετράς. Το δύσκολο είναι να βρεις τη γείωση αν ο exxos έκανε ότι του κατέβει. Με εντυπωσιάζει πάντως που δεν είναι plug and play
Ώχ! Γιατί ρωτάς κάτι τέτοιο; Κάτι μου διαφεύγει! :oops:
Πράγματι η centuriontech φαίνεται αξιόπιστη λύση. Βέβαια διαβάζω και στο εκεί feedback ότι έχουν κάνει λάθος στην περιγραφή των χρωμάτων του manual... τέλος πάντων, θα πορευτούμε με ότι έχουμε.
Επίσης νομίζω ότι η υλοποίηση του Exxos σηκώνει παραπάνω φορτίο.

Προσπαθώ ρωτώντας μέσα απο το δικό μας forum, να καταλάβω τη λογική πίσω απο τα ηλεκτρονικά, ώστε, αν δε βρω γνώση, να αποκρυσταλλώσω τουλάχιστον ολοκληρωμένες απορίες και να τις απευθύνω στον κατασκευαστή.

Τρομάζω λίγο γιατί ενώ ξέρω ότι πολλοί εδώ μέσα τα παίζουν στα δάχτυλα, είναι διστακτικοί.
Μήπως είναι δύσκολη υπόθεση τελικά;