EXXOS PSU για ATARI ST

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Ώχ! Γιατί ρωτάς κάτι τέτοιο; Κάτι μου διαφεύγει! :oops:
Πράγματι η centuriontech φαίνεται αξιόπιστη λύση. Βέβαια διαβάζω και στο εκεί feedback ότι έχουν κάνει λάθος στην περιγραφή των χρωμάτων του manual... τέλος πάντων, θα πορευτούμε με ότι έχουμε.
Επίσης νομίζω ότι η υλοποίηση του Exxos σηκώνει παραπάνω φορτίο.

Προσπαθώ ρωτώντας μέσα απο το δικό μας forum, να καταλάβω τη λογική πίσω απο τα ηλεκτρονικά, ώστε, αν δε βρω γνώση, να αποκρυσταλλώσω τουλάχιστον ολοκληρωμένες απορίες και να τις απευθύνω στον κατασκευαστή.

Τρομάζω λίγο γιατί ενώ ξέρω ότι πολλοί εδώ μέσα τα παίζουν στα δάχτυλα, είναι διστακτικοί.
Μήπως είναι δύσκολη υπόθεση τελικά;

Δεν είναι καθόλου δύσκολη υπόθεση. Αν δεν έχει labels όμως επάνω για το ποια τάση βγαίνει που, τότε πρέπει και εσύ να μετρήσεις έστω για να τα βρεις. Η είσοδος του τροφοδοτικού επίσης δεν είναι δύσκολη υπόθεση. Δυστυχώς είμαι ακόμα εκτός Αθηνών αλλιώς θα το βλέπαμε μαζί...

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Σε ευχαριστώ βρε φίλε! :thumbup:
Οπότε λογικά κολλάω τα pins στις αναλόγου βολτάζ οπές του νέου τροφοδοτικού, σωστά;

Έχεις απόλυτο δίκιο! Το νέο κόκκινο PSU προσαρμόζεται στα 110 και 220.
Από ότι έχω καταλάβει, για να πάρω 220 ενώνω (βραχυκυκλώνω ) το γκρίζο με το μοβ καλώδιο (και τα αφήνω έτσι)).
Μας μένει το καφέ και μπλε για τα εξωτερικά ρεύματα. Μόλις καταλάβω τι μου γίνεται, θα εντοπίσω που συνδέονται.
Λογικά στο διακόπτη που συνδέονται το καφέ και μπλε του original psu του falcon.

View attachment 19757

View attachment 19758
Έχει ανεβάσει ο κατασκευαστής ένα παράδειγμα για τον falcon που όμως ανήκει στην προηγούμενη γενιά (μπλε) και έχει μερικές διαφορές.

Όπως τα έγραψες εδώ σωστά είναι, ακριβώς έτσι και πάνε στο διακόπτη στα ίδια χρώματα στα 220v αν και δεν είναι κρίσιμο λόγω ότι είναι ac ενώ η Φύσσα το μονό καλώδιο ότι χρωμα και αν είναι δίνει 12βολτ και τα αλλά είναι γείωση στο κέντρο συνήθως μαύρο και 5 βολτ τα αλλά συνήθως κοκκινο

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,539
Δεν είναι καθόλου δύσκολη υπόθεση. Αν δεν έχει labels όμως επάνω για το ποια τάση βγαίνει που, τότε πρέπει και εσύ να μετρήσεις έστω για να τα βρεις. Η είσοδος του τροφοδοτικού επίσης δεν είναι δύσκολη υπόθεση. Δυστυχώς είμαι ακόμα εκτός Αθηνών αλλιώς θα το βλέπαμε μαζί...

Δημήτρη σε ευχαριστώ για την πρόθεση σου, με σκλαβώνεις, είναι σαν να το έκανες ήδη!
Θέλω όμως να το κάνω μόνος μου, τουλάχιστον τα εύκολα και τα αυτονόητα.
Κατανοώ την ανάγκη επαλήθευσης - μέτρησης. Ποιος θα μπορούσε να πει το αντίθετο... έχω πολύμετρο, αλλά δε ξέρω να το χειριστώ...

Όμως, τις τάσεις τις δίνει ο κατασκευαστής, είναι αυτές που κύκλωσα στη φωτογραφία. Το θεωρώ ακραίο να υπάρξει λάθος αντιστοίχηση.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, και να σιγουρέψω, ήταν αν κατάλαβα καλά όσα έβλεπα και διάβαζα.
Δε πρέπει να είναι ιδιαίτερα δύσκολη δουλειά (το λες και εσύ και παίρνω θάρρος), οπότε, " ιδού πεδίο δόξης λαμπρον".
Ευχαριστώ ξανά.

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,539
Όπως τα έγραψες εδώ σωστά είναι, ακριβώς έτσι και πάνε στο διακόπτη στα ίδια χρώματα στα 220v αν και δεν είναι κρίσιμο λόγω ότι είναι ac ενώ η Φύσσα το μονό καλώδιο ότι χρωμα και αν είναι δίνει 12βολτ και τα αλλά είναι γείωση στο κέντρο συνήθως μαύρο και 5 βολτ τα αλλά συνήθως κοκκινο
Αυτός είσαι!!! Άρα καλά το κατάλαβα! Λίγο πολύ στάνταρ διαδικασία. Μια χαρά όλα.

Σε έναν ανειδίκευτο σαν και εμένα, μόνο η ποιότητα των κολλήσεων μπορεί να πάει στραβά...
Μια λεπτομέρεια μόνο που με παραξένεψε.

s-l1600 (4).jpg

Αυτή η φωτό είναι απο ST (να μη μπερδευτούμε).
Παρατηρώ ότι στη συγκεκριμένη εφαρμογή - τοποθέτηση, οι απολήξεις των pins είναι πολύ μακριές με αποτέλεσμα να φεύγουν κάτω απο το PSU με κίνδυνο να ακουμπήσουν κάπου και να προκληθεί βραχυκύκλωμα. Βλέπω ότι επιστρατεύτηκε μονωτική ταινία!

Λογικά, εγώ θα τα κολλήσω πιο μαζεμένα.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Ελπιζω να μην δω κολλήσεις κουτσουλιές σαν αυτές στη φωτό, βάλε φλουξ και υπομονή και φτιάξε τα όμορφα Χα Χα.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,539
Ελπιζω να μην δω κολλήσεις κουτσουλιές σαν αυτές στη φωτό, βάλε φλουξ και υπομονή και φτιάξε τα όμορφα Χα Χα.
Α, εσύ προχώρησες και έφτασες στο φλουξ!!!
Την τελευταία φορά που έκανα κόλληση, έκαψα το καλώδιο! :rolleyes::oops:

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,283
Α, εσύ προχώρησες και έφτασες στο φλουξ!!!
Την τελευταία φορά που έκανα κόλληση, έκαψα το καλώδιο! :rolleyes::oops:
Στείλε να στο κολλησω