FixEight - Toaplan (bootleg) - 1992

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,333

Re: http://allyourbase.toaplan.org/

Ακόμη ένας Κορεάτικος κλώνος.

Για ακόμη μια φορά το φίδι από την τρύπα αναλαμβάνει να βγάλει ο παλαίμαχος και ογκώδης 68000 (μου αρέσει να τον γράφω έτσι, με όλα του τα μηδενικά σαν σιδηρόδρομο) συνεπικουρούμενος από την FPGA της Actel. Οι Κορεάτες πρέπει να πέτυχαν σαΐνι προγραμματιστή FPGAs και φαίνεται το(ν) εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο.

Όσο αφορά την απόδοση του, ο 68000 δεν κολλάει τόσο ορατά σε αυτό το παιχνίδι, παρά το ότι τον έχουν φορτώσει σαν ταλαίπωρο υποζύγιο με sprites, γραφικά, συντονισμό και δυο καρότσες καρπούζια. Δεν του έβαλα ψύκτρες γιατί τον θερμομέτρησα μετά από ωριαία κούρσα και δεν έκαψα δάκτυλο.

Η Toaplan είναι εταιρία θρύλος. Όσοι από εμάς δηλώνουμε πιστοί ακόλουθοι του ιερού είδους των shmups, οφείλουμε να την γνωρίζουμε και να μιλούμε χαμηλοφώνως και με σεβασμό γι αυτήν. Αν όχι, τότε μάλλον είμαστε γιαλαντζί και πρέπει να επανέλθουμε πίσω τον Σεπτέμβρη, ανεξεταστέοι.

Το FixEight αποτελεί πνευματικό παιδί του Outzone, με ότι αυτό συνεπάγεται. Ναι, το αποτέλεσμα είναι υπερθετικό και ότι στραβά και προβλήματα υπήρχαν στον νονό, συγχωρέθηκαν στο βαφτιστήρι. Οκτώ σκληροτράχηλοι χαρακτήρες (Eight) ξεκινούν κάργα τεστοστερόνης και αρματωμένοι μέχρι τα αυτιά με σκοπό να ...εχμ...και να δείρουν (Fix).

Αν οι σχεδιαστές των όπλων που κουβαλάν οι ήρωες μας, γνώριζαν το μέγεθος της καταστροφής που θα ήταν ικανά να προκαλέσουν, θα προτιμούσαν να κάνουν χαρακίρι.
Από αυτούς τους οργισμένους τύπους θα επιλέξετε έναν και με αυτόν θα προσγειωθείτε στον πλανήτη "Αρένα Θανάτου". Αποστολή σας, να σκοτώνεται ότι κινείται. Όλα αυτά μασώντας τσίχλα. Αν θέλετε σκοτώστε και ότι δεν κινείται. Μόνο μην σας γίνει εμμονή. Με το μαλακό, έτσι; Δεν ξέρω αν το πραγματικό σενάριο είναι διαφορετικό. Απλά εγώ έτσι το βλέπω και το αντιλαμβάνομαι. Αυτά γράφω και σας μεταφέρω εδώ.

Τρελή δράση, λαμπερά χρώματα, ταχύτατες εναλλαγές, με ένα τσούρμο από βιολογικούς ή μηχανικούς εχθρούς να εφορμούν εναντίον μας κατά αγκαλιές, μπασάτοι ήχοι στο max, τόσο γεμάτη και εφιδρωτική ένταση ώστε πραγματικά οι υπερτασικοί ή οι πάσχοντες από προβλήματα όρασης πρέπει να το ξανασκεφτούμε πριν ασχοληθούμε με αυτό. Όσοι νοιώθουμε ζωηροί και ακμαίοι, βγάζουμε τους πάντες από το δωμάτιο, ελευθερώνουμε το μυαλό μας, ρίχνουμε νομισματάκι και επιστρέφουμε στην πραγματικότητα μετά τα ουρλιαχτά της (του) συζύγου ότι έχει ετοιμάσει βαλίτσες και φεύγει από το σπίτι μη μπορώντας άλλο να ανεχθεί την γαϊδουριά και την αναισθησία μας.

Pump up the volume, λέμεεεεεεε.....

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,946
bre Geo πραγματικά το απόλαυσα το κείμενο σου!
Είδα και το παιχνίδι.... γίνεται της κολάσεως....τρέχουν όλα τουλάχιστον στα 60fps...
(μου άρεσε και ο 68.000 σου! Όλο Motorola και Motorola λέγαμε τα προηγούμενα χρόνια, και έπρεπε να φτάσω σήμερα για ανακαλύψω ότι στα περισσότερα atari μου ο 68.000 ήταν φτιαγμένος απο τρίτες εταιρίες... τι στην ευχή...γιαλαντζί; Ο δικό σου είναι original!!! ) :p

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,333
...
(μου άρεσε και ο 68.000 σου! Όλο Motorola και Motorola λέγαμε τα προηγούμενα χρόνια, και έπρεπε να φτάσω σήμερα για ανακαλύψω ότι στα περισσότερα atari μου ο 68.000 ήταν φτιαγμένος απο τρίτες εταιρίες... τι στην ευχή...γιαλαντζί; Ο δικό σου είναι original!!! ) :p
Ευχαριστώ Jim! :)
Έκανα και ένα μικρό edit και πρόσθεσα video link...Με τόσο χαμό, το είχα ξεχάσει!:D
...
'Άλλο πάλι και τούτο! Γιαλαντζί Atari ? Arkadaşım inanamıyorum! :lol: