Galaxian-ish

lliont

Retro Starter
Reaction score
229
Κάτι φτιάχνω πάλι στον Lion

Φαίνεται απλό το παιχνίδι αλλά έχει πάρα πολλές λεπτομέρειες. Ελπίζω να καταφέρω να το πλησιάσω λίγο.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,538
Κρίνοντας πάντως από το μικρό vid, το έχεις προσεγγίσει επικίνδυνα :) Άψογος!

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,814
Βρε παιδιά τι να πω.. Κάνετε εκπληκτικά πράγματα!

Έχω εντυπωσιάστει με ότι έχετε δημιουργήσει μέχρι τώρα, απο τον Lion Computer μέχρι τον προγραμματισμό του και τώρα με τον προγραμματισμό παιχνιδιών στον Lion.

Συγχαρητήρια παίδες(για άλλη μια φορα) απο κάποιον που ήθελε πιτσιρικάς πάρα πολύ να ασχοληθεί με τους υπολογιστές και τον προγραμματισμό αλλα δυστυχώς λόγω οικογενειακής παράδοσης ασχολήθηκα με το ναυτικό επάγγελμα. Με τον καημό έμεινα απο ότι καταλαβαίνετε..

Δεν ξέρω ίσως και αν είχα ασχοληθεί να μην τα κατάφερνα. Anyway χαίρομαι όμως πολύ βλέποντας αυτά που έχετε κάνει γιατί κατά κάποιο τρόπο πραγματοποιησατε το όνειρο που είχα. :)

Να ρωτήσω κάτι, ένα τέτοιο παιχνίδι με τι γλώσσα προγραμματισμού φτιάχνεται; εσείς ποια χρησιμοποιήσατε;

ΥΓ. Σόρι αν ρωτάω μπούρδες, πέρα απο τα ρετρο κομπιούτερ και την παιδική ενασχόληση μου με τα παιχνίδια της εποχής είμαι σκράπας απο προγραμματισμό.

Last edited:

lliont

Retro Starter
Reaction score
229
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια και για μένα κάτι σαν όνειρο ήταν.
Το φτιάχνω σε μια περιορισμένη έκδοση java που έχω προσαρμόσει στον Lion. Είναι compiled java όχι interpreter.
Δεν είναι η πλήρης γλώσσα (δεν είναι ουτε καν object oriented) είναι μόνο οι βασικές δομές μιας γλώσσας σε συντακτικό java.

Last edited:

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
1,045
Βρε παιδιά τι να πω.. Κάνετε εκπληκτικά πράγματα!
Δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιείς πληθυντικό, ο Λέων το κάνει μόνος του. Τα εύσημα είναι για τον Λέοντα και μόνο.

Αν με τον πληθυντικό εννοείς και εμένα μέσα, θα πρέπει να πω ότι το μόνο που έχω κάνει στο Lion Project είναι ο emulator στα Windows και μάλιστα ήδη είναι ένα χρόνο πίσω. Ο Λέων έχει προχωρήσει πολύ το Lion Computer με καινούρια διαχείριση μνήμης, νέες εντολές στην Lion CPU και άλλα που πραγματικά δεν ξέρω. Θα ήθελα να συνεχίσω τον emulator και ελπίζω να το κάνω...

lliont

Retro Starter
Reaction score
229
Ο Μάνος εκτός από τον emulator έχει λειτουργήσει και σαν "εμψυχωτής" στο project και ότι νέο ξεκινάω το συζητάμε και λέει και αυτός την γνώμη του και ιδέες.

Last edited:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Όντως πρέπει να πω είμαστε τυχεροί στο σύλλογο που έχουμε τον Λέων και το Μανο, πραγματικά μπορείς να μάθεις πολλά βλέποντας την εξέλιξη του κώδικα και έχοντας τον δημιουργό δίπλα. Εγώ έχω παραγγείλει το cyclone και θα το αφήσω στο σύλλογο για όλους μας. Προς το παρόν διαβάζω μαθήματα vhdl.

lliont

Retro Starter
Reaction score
229
Να ρωτήσω κάτι, ένα τέτοιο παιχνίδι με τι γλώσσα προγραμματισμού φτιάχνεται; εσείς ποια χρησιμοποιήσατε;
Με τις επιδόσεις που έχουν τώρα πια οι υπολογιστές τέτοια απλά παιχνίδια μπορείς να τα φτιάξεις σε όποια γλώσσα διαλέξεις αλλά υπάρχουν και ειδικά εργαλεία ανάπτυξης για παιχνίδια όπως το unity, για 3d και πολύ πιο απαιτητικά παιχνίδια.

Το αρχικό έχει γραφτεί σε Ζ80 assembly

Last edited:

lliont

Retro Starter
Reaction score
229
Μένουν λίγα για να τελειώσει, κυρίως το κατέβασμα της βασίλισσας, λίγο καλύτεροι ήχοι και γενικά βελτιώσεις.
Εδώ παίζω μέσα απ΄την οθόνη του κινητού που κρατάω με το ένα χέρι.

Χάνει πολύ λόγω κακής ποιότητας της λήψης λόγω κουνήματος του χεριού. Στη φώτο δείχνει καλύτερα.

19379

Last edited:

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
1,045
Ωραίο! :thumbup::thumbup::love:

Τα aliens σε στήλες σταματάνε αν περάσει σφαίρα ανάμεσα! Καλό!;)

Έχεις να φτιάξεις και τις συγκρούσεις-collisions και έκρηξη του ship! Μειώνεις τα κανονάκια βέβαια όταν το χτυπάνε σφαίρες. Θέλει μόνο να φτιάξεις την έκρηξη;

lliont

Retro Starter
Reaction score
229
ναι είναι στα διάφορα, τώρα γίνεται μια μικρή αν προσέξεις
Επίσης για να σε φάει πέφτοντας πάνω σου ο alien πρέπει να σε βρει χοντρά όχι ξυστα αλλά αυτό αλλάζει εύκολα είναι μια τιμή.

lliont

Retro Starter
Reaction score
229
Λοιπόν τελευταίο video εδώ μια και το παιχνίδι θεωρώ τελείωσε, σίγουρα θα έχει κάποιο bug να διορθώσω βέβαια. Θα βγάλω ένα (ελπίζω) καλύτερο video αργότερα για το hackaday και το site μου.

Πάντως είναι playable και θυμίζει σίγουρα Galaxians.

Last edited: