Galencia (V0.16) C64

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471

Φαίνεται ότι είμαστε κοντά σε έναν πολύ αξιοπρεπή GALAGA/GAPLUS-like κλώνο για τον C64. Το παιχνίδι ξεκίνησε να αναπτύσσεται πολύ πρόσφατα και αισίως έφτασε στην beta 3, ενώ δημιουργός του φαίνεται να είναι ο 'PC Baker'

Για να δούμε τι έχουμε σε αυτήν την έκδοση λοιπόν...

Πηγή: lemon64 forum post

Latest build, Beta 3

Starts off easy with 10 levels of progressing difficulty, the final game will have 50 levels - the difficulty of level 10 in this version will be around level 40(ish) in the final game.
Bullets are now much brighter for improved clarity.
I think the player dying multiple times is fixed.
Many other smaller changes.
I know the rank up sound is annoying, just waiting for final sound effects

Remember, the darker the enemy - the weaker it is.. Blue bee's are much weaker than white ones!
Let me know how you get on with it!

Download Beta3:
http://s000.tinyupload.com/index.php?file_id=65313312332168264905
Download Galencia Preview+3: http://csdb.dk/release/?id=156693
Discussed further @: http://www.lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=64421&postdays=0&postorder=asc&start=0

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Πολύ καλό! Το κατέβασα και το έπαιξα και, ειλικρινά, δεν πήρα καν χαμπάρι ποια θέματα έχει και χαρακτηρίζεται ως "beta"! :geek:

Πρέπει να βάλουν autofire πάντως, γιατί μου πιάστηκε το δάχτυλο! :lol:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
Δεν καταλαβα.... (η μαλλον το διαβασα βιαστικα ;) ) .Ο δημιουργος συγχιστηκε λογω του οτι το πηραν κατευθειαν οι 'crackers' και το..."περιποιηθηκαν" η γιατι κυκλοφορησε vertion με intro τριτων;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Ο δημιουργος συγχιστηκε λογω του οτι το πηραν κατευθειαν οι 'crackers' και το..."περιποιηθηκαν"...
Αυτό! ;)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,302
Βρε τι γίνεται....
Και φαινόταν άρτια δουλειά...
Μου έβγαλε και λίγο μια ρετρό αίσθηση exolon στις αρχικές οθόνες

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
Τωρα που το ξανασκεφτομαι ( εν μεσω διακοπων και χαλαρωσης παρεα με εναν freddo.. ) αδικα τα πηρε ο δημιουργοςγιατι. πως να το κανουμε βρε παιδι μου! το ολο σκηνικο θυμιζει κατι απο τοτε... τι ποιο φυσιολογικο ...τα 'τζιμανια' μολις ειδαν καινουργιο release ετρεξαν να κοτσαρουν crack/intro και να το 'επανακυκλοφορησουν' οπως τον παλιο καλο καιρο.... ;)

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
484
Κατά τη δική μου άποψη, καλώς συγχύστηκε ο δημιουργός. Χωρίς να γνωρίζω οτιδήποτε για αυτή τη retroscene, υποθέτω ότι υπάρχουν και άγραφοι κανόνες "συμπεριφοράς" τρόπον τινά. Έβγαλε το παιχνίδι και ζήτησε κυρίως feddback για να κάνει βελτιώσεις, αλλαγές κ.τ.λ. Αντί αυτού το πρώτο που είδε ήταν να χακάρουν το παιχνίδι, αφού βεβαίως πρώτα του σερβίρησαν τα ωραία λόγια, πόσο παιχνίδάρα είναι κ.τ.λ. Αν θυμαμαι καλά(μπορει και να κανω λαθος γιατι δεν παρακολουθω γενικα τη retroscene σε τακτικη βαση) και ο τύπος που έβγαλε το firmware(και το hardware(?)) για το Gotek, πάνω κάτω ίδια περίπτωση ηταν. Το έβγαλε δωρεάν νομίζω και ενω περιμενε feedback για βελτιωσεις, διορθωσεις bugs κ.τ.λ. σε χρονο dt οι έξυπνοι έβγαλαν φράγκα από τη δουλειά του. Στην εποχή μας όμως αυτό είναι το "φυσιολογικό" και το "λογικό", όσον αφορά τους εμποράκους και τους φραγκοφονιάδες. Όσον αφορά όμως τις retroscenes, είναι "αφύσικο", αν όχι απαράδεκτο κατά την άποψή μου.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Η δική μου άποψη είναι αυτή που ανέβασα στο FB. Επειδή εδώ που είμαι, βρίσκομαι με ενα lousy tablet, παραθέτω ένα ξεδιαντρoπο copy paste... :D

Νομίζω ότι ο developer παραήταν ευαίσθητος (κάτι που μου είναι απολύτως σεβαστό και με κανέναν τρόπο δεν μπορώ να κατηγορήσω) γιατί τα περισσότερα sites, μαζί με τα σχόλια στην CSDb ήταν απολύτως εγκωμιαστικά για το παιχνίδι και το έργο του.
Είναι εξάλλου κανόνας στην CSDb να μπαίνουν μόνο cracks και όχι τα πρωτότυπα. Εν πάση περιπτώσει αρκούμαι στα λεγόμενα του ότι ο κόπος του είναι τεράστιος στο συγκεκριμένο project και ελπίζω ότι δεν θα το αφήσει στο έλεος. Αν θέλεις τη δική μου άποψη και μόνο μια entry μέσα στην CSDb αποτελεί διαφήμιση παρά οτιδήποτε άλλο για έναν σύγχρονο δημιουργό. Εξάλλου είναι γνωστό σε όλους ότι αν το παιχνίδι κυκλοφορήσει τελικά υπό τη σκέπη κάποιου διανομέα για εμπορική εκμετάλλευση δεν υπάρχει ουδεμία περίπτωση να υπάρξει διαρροή του ούτε στην CSDb ούτε πουθενά αλλού. Όλοι πλέον είναι σύμφωνοι και όλοι σέβονται τον κόπο των δημιουργών που αν μη τι άλλο θυσιάζουν πολύτιμο χρόνο για μια πλατφόρμα που κάθε άλλο μπορεί να χαρακτηριστεί ως εμπορική.
Νομίζω ότι κάθε ένας πάνω σε αυτή την γη, αν αποφασίσει να βγάλει κάτι για τον Commodore 64, γνωρίζει εκ των προτέρων ότι το έργο του (ακόμη και ως preview) θα εμφανιστεί ως cracked στη CSDb και σε άλλα sites. Είναι θέμα ωρών. Πολλοί δημιουργοί, με δική τους πρωτοβουλία αποφασίζουν να διαθέσουν οι ίδιοι μια preview του παιχνιδιού τους προκειμένου να το προωθήσουν αργότερα και εμπορικά. Τι άλλο; Το μέλλον θα δείξει...

Hellraiser

Retro Enthusiast
Reaction score
40
Αυτο ακριβως...ελεος δηλαδη σιγα το τρομερο κακο που του κανανε.Νομιζω καποιοι ανθρωποι εχουν σοβαρα θεματα στη ζωη τους και τα ξεσπανε μεσω ιντερνετ...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
4,99 US dollars. Πολύ ψήνομαι να τα δώσω... :sick:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
Δεν εχω παρα να συμφωνησω με το προ-προηγουμενο (μακροσκελες) post του Geoanas.Πολυ καλατα ειπες George. Καλως η κακως (εν ετη 1985+) new releases + cracks+intros πανε "πακετο"
Don't ask How I know !!!! Xoxo!

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Just updated to Ver.1_2
Fixed - Music sometimes playing when it had been disabled, this should please our German friends!

Fixed - Amy now continues to animate when you enter the options menu

NEW FEATURES

Scores now Autoload when you load the game

Autofire now implemented you can blast as normal and you will not notice anything different, or hold down fire for autofire

Work continues on NTSC fixing...

Report any problems to this thread or any other minor changes before its too late!

http://www.lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=64998&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=&sid=7f16d4254d85fe1983638ff1875cfe40

Cheers,

Jay

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Το χθεσινό μήνυμα από τον δημιουργό του παιχνιδιού, που πιστεύω ότι μπορεί να ενδιαφέρει αρκετούς...

Jason Aldred has sent you a message about Galencia for the C64
Hi guys, just a little update for you.

The physical version of Galencia is almost complete, all the artwork, box art, manual,stickers etc have been approved and the final touches are being made to the production code.

There will be a small number of enhancements to the physical version. Once the physical version has shipped I will then roll out these enhancements to the download version.

I was thinking of giving you guys a little extra with the next update, things like PDF manual, all the sid files of the various music, including earlier versions and some other bits. Any interest in a free 'digital extras' download?

Let me know on twitter; @JasonNapalm
Το πιάσατε; Let him know on twitter then... ;-)

Πληροφοριακά αναφέρω (ως registered user) ότι το παιχνίδι βρίσκεται στην έκδοση 1.5 NTSC complete (Hotfix)

Περισσότερα:

https://galencia.itch.io/galencia

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,471
Hi Guys,

Galencia V1.5 is now ready for download, complete with digital extras - there is quite a bit of stuff here, I hope you like some of it!

Don't forget, you can buy boxed versions from Protovision:

www.protovision.games

Galencia HQ has official links for everything:

www.galencia.games

It's been great fun working on Galencia and the entire team is very proud of the final product, thank you for your support.

Best Regards,

Jay
Χθες έφτασε! 70,3 ΜΒ πακέτο γεμάτο καλούδια!