Greek Software Houses in ’80s and ’90s – The Early days

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ευχαριστώ παιδια αλλα αν δεν ηταν ο Αρης, δεν υπηρχε περιπτωση να γινει τιποτα απο αυτα... Πλακα - πλακα εχει ηδη μαζευτεί αρκετος ογκος πληροφοριων...

@ arislab
Αρη, ψηνεσαι για το δευτερο μερος? ;)

arislab

Retro Starter
Reaction score
90
Σας ευχαριστώ παλικάρια! :D

geoanas said:
Ευχαριστώ παιδια αλλα αν δεν ηταν ο Αρης, δεν υπηρχε περιπτωση να γινει τιποτα απο αυτα... Πλακα - πλακα εχει ηδη μαζευτεί αρκετος ογκος πληροφοριων...
Κατ'αρχήν Χίλια Ευχαριστώ Γιώργο μου γιατι εκτός απο την δουλεία που προσέφερες για το άρθρο ανάλαβες και όλα τα P.R. !!! ΕΠΙΚΟΣ!!! :D :D

geoanas said:
@ arislab
Αρη, ψηνεσαι για το δευτερο μερος? ;)
..και το ρωτάς???!!εννοείται...τώρα που βρήκα σπόνσορα!! χαχαχα! :lol: :lol:

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
319
..και ύστερα από πολύ ευγενική απόκριση και χορηγία του Δημήτρη (jimn), να και ο "Πρωθυπουργό της Ελλάδας" για Spectrum, επί τέλους!!!!
ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ συνέχεια, 2017 edition by KOKKON software!

Και τελικά όχι μόνο τον βρήκα, αλλά σας έχω και σπέσιαλ δωράκι για τα σπεκτρουμάκια σας!!
Διαβάστε το README, έβαλα μέσα ό,τι υλικό βρήκα και όλα όσα έφτιαξα! Μετά από εντατική ενασχόληση εχθές, Κυριακή, παρουσιάζω μια ολόφρεσκια εκδοχή του παιχνιδιού, προσαρμοσμένη κατά το δυνατόν στη σύγχρονη πραγματικότητα...
Πιο σπέσιαλ δε γίνεται, περιμένω εντυπώσεις από τους beta-testers!!

Χάρη στον "Jimn" έχουμε πλέον διαθέσιμο "Πρωθυπουργό της Ελλάδας" για Spectrum ,
και όχι μόνο αυτό αλλά έδεσε η το γλυκό ενώ με μια επικαιροποιημένη/πειραγμένη έκδοση του "Πρωθυπουργού της Ελλάδας 2017"(ZX) από τον "kokkiklhs"

> http://www.retrocomputers.gr/forum/prog ... e?start=45

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Πού ωραία!
Ευχαριστούμε τον jimn και όλους όσους βοήθησαν και βοηθούν στην ψηφιακή διατήρηση του Ελληνικού software! :)

Κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσω να τα μαζεύω όλα αυτά γιατί μου έχουν ζητηθεί επανειλημμένως από τον Hartmut κι εγώ τον έχω ελαφρώς παραμελήσει.

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
484
geoanas said:
Πού ωραία!
Ευχαριστούμε τον jimn και όλους όσους βοήθησαν και βοηθούν στην ψηφιακή διατήρηση του Ελληνικού software! :)
Ευχαριστίες και από εμένα στον jimn και να στείλουμε με email το πρόγραμμα στον νυν πρωθυπουργό Τσίπρα, μπας και ξεστραβωθεί! :lol: :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Αμάν! Τι είπες τώρα! Μαζί σου με 1000... :D

QuestForGlory

Retro Starter
Reaction score
60
Τι να πρωτογράψω, must thread!

Αρχικά congrats geoananas και arislab για το άρθρο και την έρευνα και κόπο που κάνατε!! Δεν έχω λόγια μιας και όπως όλοι μας είναι αγαπημένο θέμα τα παραμελειμένα greek software houses και η διαφύλαξή τους! :)

Λυπάμαι πολύ για το παλικάρι, τι να πει κανείς, άφησέ όμως το στίγμα του στην c64 όπως είδα στο profile link που δώθηκε, respect στο παλικάρι, μου θύμισε δικό μου κολλητό κι αυτός σαν κι εμάς που έφυγε πολλά χρόνια και πολύ πιτσιρικάς..

Πολλά και ενδιαφέροντα links, κάποια τα είχα υπόψιν ήδη, αλλά είναι πολύ ωραία μαζεμένα εδώ, και αυτά του retromaniax έχουν πολύ πολύ πράγμα εκεί τα παιδιά, αλλά δυστυχώς τα περισσότερα links στο software έχουν χρόνια που είναι broken .. Όλα τα λινκς είναιι θησαυρός, και για cpc, c64 db κλπ , ότι πρέπει να τα έχουμε μαζεμένα και από άλλα πχ forums όπως κάνατε μιας και φαντάζομαι πάνω κάτω όλοι κυκλοφορούμε παντού αλλά όλο και κάτι μας ξεφεύγει!

Τέλος να επισημάνω πως το άρθρο ήταν η αρχη (χάρις στον Geo που με "μπρήζωσε" να το γράψω :p ), θα υπάρξει και συνέχεια με μεταφορά/μετατροπή Ελληνικών προγραμμάτων σε ψηφιακή μορφή ωστε να μπορέσουμε να διαφυλάξουμε την Ιστορία της Ελληνικής Πληροφορικής αλλα και των software houses και πολύ περισσότερο για να τα δούμε και να τα δουλέψουμε σε live μορφή :) ;)
Οπότε...κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Arislab μακάρι να το προχωρήσετε, ελπίζω να μην το έχετε αφήσει το θέμα μιας και είναι ιερός σκοπός :) :) :) να διαφυλαχτεί και το ντόπιο / εγχώριο software (και όχι μόνο βέβαια) εις τους αιώνας των αιώνων :) :) Αν έχετε οτιδήποτε νέα θα μας χαροποιήσουν μερικούς ιδιαίτερα!!
Geoananas είδα ότι κι εσύ ασχολείσαι με το θέμα, όπως έχω γράψει ειδικά για DOS με ενδιαφέρει πολύ το θέμα για να προωθηθούν σε κατάλληλα άτομα και συλλογές ;) :) (tdc) !

Αφορμή για το bump είναι ότι πριν 3-4 μέρες είδα στο retromaniax και από κει κατευθείαν στο amigacomet (την συνέχεια του amigaplanet όπως έχουν γράψει τα παιδιά που το έχουν) πως ΟΙ ΘΕΟΙ ΕΚΕΙ αν και αμιγκάδες μας αγαπάνε και τους pcάδες :D :D :) και έσπασαν και διέθεσαν για όλους το ΜΠΑΣΚΕΤ της Soft Parade για όσους θυμάστε (που είχε βγάλει και το Manager Ποδοσφαίρου με το κίτρινο κουτί - έκδοση 3.0 που είχα/έχω κάπου και μετά), ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑ..Α για όσους το θυμούνται και κυρίως όσους δεν το είχαμε τότε αλλά είχαμε πχ του ποδοσφαίρου. Είμαι σίγουρος ότι το πήρατε χαμπάρι αλλά επειδή δεν έχει γραφτεί εδώ, το βάζω μήπως ξέφυγε σε κανέναν, ΑΠΕΙΡΟ ΣΕΒΑΣΜΟ στα παιδά :

http://amigacomet.boards.net/thread/48/soft-parade-amigacomet

Πιστεύω ότι το thread εκεί αξίζει πολύ περισσότερα ευχαριστώ και replies, αλλά τι να πεις, είμαστε γενικά ίσως όχι τόσα πολλά άτομα η ελληνική retro κοινότητα, τι να πώ, παρότι δεν έχω φτιάξει acc εκεί, θα μπω μόνο και μόνο για να δώσω respect εκεί πρώτα πρώτα όταν το κάνω..

Ελπίζω το θέμα τώρα που είναι ζεστό να προσωρήσει και σε άλλους τομείς, είτε κι άλλο software, cover disks που λέγαμε αλλού και γενικά ότι μπορεί ο καθένας!! Και φυσικά τα αποτελέσματα να ενσωματώνονται όσο γίνεται σε διεθνής συλλογές/databases/κλπ ώστε να είμαστε σίγουροι ότι θα μείνουν για πάντα ..

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Μπράβο στον Λεωνίδα για την δουλειά που έκανε για να φτιάξει λειτουργικό dump.

@mike1 Τα εύσημα μου και σε σένα που διέθεσες το μοναδικό αντίγραφο σου για αυτήν την δουλειά! Ελπίζω να έχεις και άλλα τέτοια μαργαριτάρια!

Ελπίζω το θέμα τώρα που είναι ζεστό να προσωρήσει και σε άλλους τομείς, είτε κι άλλο software, cover disks που λέγαμε αλλού και γενικά ότι μπορεί ο καθένας!! Και φυσικά τα αποτελέσματα να ενσωματώνονται όσο γίνεται σε διεθνής συλλογές/databases/κλπ ώστε να είμαστε σίγουροι ότι θα μείνουν για πάντα ..
Η αλήθεια είναι οτι χρειάζεται μια ενωμένη προσπάθεια για να διασώσουμε τα άπαντα, αλλά δυστυχώς θα είναι άθλος πραγματικός, αφού οι προσωπικοί εγωισμοί συνήθως δεν αφήνουν περιθώρια για τέτοιες κινήσεις. Και αν μη τι άλλο, η δικιά μας η "φάρα" απο εγωισμούς καλά κρατεί!

Ο keropi είναι ίσως ο μοναδικός άνθρωπος στον χώρο που δεν ασχολείται μόνο με Amiga, έχουν περάσει τα άπειρα μηχανήματα απο τα χέρια του και είναι και λάτρης των PC. Προσωπικά με έχει βοηθήσει άπειρες φορές (όπως και πάρα πολλά ατομα) και το κάνει πάντα αφιλοκερδώς γιατί πραγματικά "το αγαπάει" το σπορ.

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
Μπράβο στον Λεωνίδα για την δουλειά που έκανε για να φτιάξει λειτουργικό dump.

@mike1 Τα εύσημα μου και σε σένα που διέθεσες το μοναδικό αντίγραφο σου για αυτήν την δουλειά! Ελπίζω να έχεις και άλλα τέτοια μαργαριτάρια!

Η αλήθεια είναι οτι χρειάζεται μια ενωμένη προσπάθεια για να διασώσουμε τα άπαντα, αλλά δυστυχώς θα είναι άθλος πραγματικός, αφού οι προσωπικοί εγωισμοί συνήθως δεν αφήνουν περιθώρια για τέτοιες κινήσεις. Και αν μη τι άλλο, η δικιά μας η "φάρα" απο εγωισμούς καλά κρατεί!

Ο keropi είναι ίσως ο μοναδικός άνθρωπος στον χώρο που δεν ασχολείται μόνο με Amiga, έχουν περάσει τα άπειρα μηχανήματα απο τα χέρια του και είναι και λάτρης των PC. Προσωπικά με έχει βοηθήσει άπειρες φορές (όπως και πάρα πολλά ατομα) και το κάνει πάντα αφιλοκερδώς γιατί πραγματικά "το αγαπάει" το σπορ.
Ο Λεωνιδας ειναι...

Μου ετσειλε καρτες, και 4 μνημες - προσφατα αυτα τα 'αγαθα' - που αλλοι χρεωνουν τραβα βρες. Το παλικαρι δεν παιζεται._

Last edited:

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
αρτεμις πληροφορικη, το software του Μαγκουτα και του Σαμιου για ΛΟΤΤΟ... Ειδικα ομως αρτεμις πληροφορικη που ζει και βασιλευει μεχρι και σημερα.

Οι Αφοι Γκουρβελου ειναι Ανθρωποι με Α κεφαλαιο.

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
Εαν υπαρχει οτιδηποτε Ελληνικο Προγραμμα απο αριθμολαχεια του ΟΠΑΠ κι εχει καποιος, ας ενημερωσει.

Της KOSMON μου λειπουν βασικα - αν κι εχω τις original δισκετες, τα προγραμματα δυστυχως δεν λειτουργουν πλεον.

Και φυσικα double kudos στον geo:):thumbup::thumbup:

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Εαν υπαρχει οτιδηποτε Ελληνικο Προγραμμα απο αριθμολαχεια του ΟΠΑΠ κι εχεις καποιος, ας ενημερωσει.

Της KOSMON μου λειπουν βασικα - αν κι εχω τις original δισκετες, τα προγραμματα δυστυχως δεν λειτουργουν πλεον.
Νεκτάριε ότι δισκέτα έχεις καλό θα είναι να πάρουμε τα dump τους.

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
Νεκτάριε ότι δισκέτα έχεις καλό θα είναι να πάρουμε τα dump τους.
Εκτος απο το κατασκευαστικο της αρτεμις ομως, γιατι πωλειται ακομα παιδια και ποτε δεν θα εκανα κατι τετοιο. Οτιδηποτε αλλο, πολυ ευχαριστως.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Εκτος απο το κατασκευαστικο της αρτεμις ομως, γιατι πωλειται ακομα παιδια και ποτε δεν θα εκανα κατι τετοιο. Οτιδηποτε αλλο, πολυ ευχαριστως.
Μόλις παραλάβουμε τον "εξοπλισμό" θα σε ενημερώσω με PM! Θα πρέπει να ανοίξουμε βεβαίως και ένα ξεχωριστό θέμα για dumps Ελληνικών Software House, χώρια απο τα Cover Disk που προσπαθούμε να συλλέξουμε.

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
Μόλις παραλάβουμε τον "εξοπλισμό" θα σε ενημερώσω με PM! Θα πρέπει να ανοίξουμε βεβαίως και ένα ξεχωριστό θέμα για dumps Ελληνικών Software House, χώρια απο τα Cover Disk που προσπαθούμε να συλλέξουμε.
done.