H ιστορία της MICROPOLIS ΑΕΒΕ ή AMSTRAD HELLAS A.E.B.E. από τον ίδιο τον Άκη Καραϊωσηφίδη!!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18

Σήμερα τo διάβασα στο Retrocomputers.gr και πραγματικά χάρηκα πολύ που ένας άνθρωπος που έπαιξε μεγάλο ρόλο στη διαμόρφωση της αγοράς του Ελληνικού home computing αποφάσισε να αφιερώσει τον χρόνο του και να φτιάξει ένα site, στο οποίο εξιστορεί την κληρονομιά του

http://www.micropolis.gr/site/index.php

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,333
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και ευχάριστο. Συγχαρητήρια για το site :thumbup:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,946
Έχω συναντήσει τέσσερις κύριες κατηγορίες ανθρώπων που ασχολούνται με τους retro υπολογιστές στα forums.
1) "Προγραμματιστές"
2) "Ηλεκτρονικούς"
3) "Εκθεσάδες"
4) "Ιστορικούς"
(καθώς και συνδυασμούς των παραπάνω).

Αυτές οι περιπτώσεις είναι η χαρά της τέταρτης κατηγορίας, που δυστυχώς ολοένα σπανίζει και περισσότερο. Διάβασα με προσοχή (όσο μπόρεσα) το κείμενο και το βρήκα άκρως ενδιαφέρον.

Μερικές επισημάνσεις:
1) Διάβασα : "Sinclair ZX-81 (που ηταν ο πρωτος πρακτικά υπολογιστής που χρησιμοποιούσε κανονική μεγάλη οθόνη και εδινε τη δυνατότητα στον κατοχό του να φτιάξει προγράμματα και να τα "τρεξει", ή να παιξει παιχνίδια) "
Δε κατάλαβα ακριβώς, αλλά υπήρχαν και οι Apple, Commodore, Atari...που τα είχαν πετύχει χρόνια πριν.

2)Οδός Στουρνάρη - Στουρνάρα.
Το είδα στο κείμενο γραμμένο και με τους δύο τρόπους.
Εγώ πάντως θα σας πω ότι, για να αναφερθώ στην τότε εποχή, προτιμώ το Στουρνάρα, όπως δηλαδή το λέγαμε, και το διαβάζαμε τότε.

3) Απόσυρση εκτυπωτών και CPC 6128
Πραγματικά ήταν απίθανη κίνηση!
Αν θυμάμαι καλά, είχα διαβάσει σε κάποιο Pixel ότι τα Amstrad cpc θα διατίθεντο σε σχολεία και ενημέρωσα τότε τη διευθύντρια του σχολείου μου (ήμουν μαθητής) για να κάνει την αίτηση (τελικά μάλλον δεν έκανε τίποτα ). Απορώ πως η Μicropolis μπόρεσε και συμπίεσε τόσο το κέρδος της, ώστε να κάνει τέτοια κίνηση...είναι πραγματικά τόσο απίστευτο που είναι για σεμινάριο.
(Άσε που μετά απο αυτό, είναι θαύμα που έχουμε ακόμα 6128 στη χώρα μας, και δεν ακολούθησε την τύχη του Apple 1 (όταν η apple έκανε το ίδιο στην Αμερική εξαφανίζοντας κυριολεκτικά το μηχάνημα).

4) Ζάππειο μέγαρο
Έχω την εντύπωση ότι εκτός από Amstrad show (έκθεση δηλαδή με μια μόνο μάρκα υπολογιστών), έγινε κάτι παρόμοιο στο Ζάππειο και απο την Apple. Δε θυμάμαι ακριβώς τις λεπτομέρειες, αλλά νομίζω ότι έχω δίκιο (Αργότερα μόνο ο Σαμαράς τόλμησε να κάνει το Ζάππειο 1 και Ζάππειο 2).

5) Ιατρικά
"Κατασκευάζονται συγχρόνως 12 νεα κρατικά Νοσοκομεία!!!"
Πως μας φαίνεται σήμερα αυτό; Φτιάχτηκε από το τίποτα το ΕΣΥ και βάλτε με το μυαλό σας και τα εκατοντάδες, σχολεία, νέου τύπου, σε όλη την Ελλάδα (αυτά με το μπετόν και το σύγχρονο σχεδιασμό (οργανισμός σχολικών κτηρίων). Σήμερα δε μπορούμε να χτίσουμε ούτε μια φυλακή 100 ατόμων. Που πήγαν τα λεφτά μας; Άντε όπου να είναι θα πουλήσουμε τα πάντα για ένα κομμάτι ψωμί.

6) Η αντιπροσώπευση της ΑΜSTRAD
Απόλαυση!!!

8) Λάθη τακτικής της μητρικής Amstrad
Πραγματικά ο Sugar μια με τον CPC664 και μια με τον νέο PC1640 πυροβόλησε τα πόδια του.

Το κείμενο είναι αξιολογότατο και σκιαγραφεί μια εποχή που δε θα ξαναδούμε ποτέ.
Το χάρηκα!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,333
Jimmy μην ξεχνάς και τους εμποράκους!!! ...Μην ξεχνάς και τους εμποράκους!!! ...Συνήθως αυτοί δεν συνδυάζονται με καμιά άλλη κατηγορία και ως επί το πλείστον έρχονται και παρέρχονται ως άλλοι κομήτες... :D

Όσο αφορά τους ιστορικούς εγώ θα πρόσθετα και εντός εισαγωγικών τον χαρακτηρισμό "ρομαντικούς" :love:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,946
Δεν έχεις άδικο!
Μακάρι να ξεστραβωθούν οι "εμποράκοι", και να διαβάσουν πως γίνεται το πραγματικό εμπόριο.

Πάντως για ακόμη μια φορά θα πω ότι εντυπωσιάστηκα από τη πολιτική συμπίεσης του κέρδους της Micropolis.
Χονδρικά, κατάλαβα ότι προτιμούσαν, να κερδίσουν πουλώντας πολλά μηχανήματα σε χαμηλότερη τιμή, παρά λίγα με περισσότερο περιθώριο κέρδους. Σκόπευαν να αναπτύσσονται και ταυτόχρονα να εξοντώνουν τον ανταγωνισμό!

antnik

Retro Addict
Reaction score
292
Χονδρικά, κατάλαβα ότι προτιμούσαν, να κερδίσουν πουλώντας πολλά μηχανήματα σε χαμηλότερη τιμή, παρά λίγα με περισσότερο περιθώριο κέρδους. Σκόπευαν να αναπτύσσονται και ταυτόχρονα να εξοντώνουν τον ανταγωνισμό!
Η φτήνια τρώει τον παρά και τον ανταγωνισμό.

Όσο αφορά εμποράκους , ψευτράκους , @@ράκους,......ζούν ανάμεσα μας.. :D ;)

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
turrican said:
Δεν έχεις άδικο!
Μακάρι να ξεστραβωθούν οι "εμποράκοι", και να διαβάσουν πως γίνεται το πραγματικό εμπόριο.

Πάντως για ακόμη μια φορά θα πω ότι εντυπωσιάστηκα από τη πολιτική συμπίεσης του κέρδους της Micropolis.
Nαι ,αλλα το εκαναν πχ για να ξεφορτωθουν το στοκ του 1512....
Εγω παντως επαθα σοκ με το περιθωριο κερδους...ο 1512 εκανε 169.000 δρχ και το κερδος των εμπορων ηταν 43.000 ..Οταν ομως πηγε στις 99.000, παλι ειχαν κερδος 10.000 αρα λοιπον οι 79.000 δρχ (!!) δηλ. σχεδον το 1/2 της τιμης ηταν κερδος των παρατρεχαμενων...tragic..εμ γι'αυτο δεν ειχα υπολογιστη στα 80s...που να βρεθουν τοσα λεφτα

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,946
angel_grig said:
Nαι ,αλλα το εκαναν πχ για να ξεφορτωθουν το στοκ του 1512....
Εγω παντως επαθα σοκ με το περιθωριο κερδους...ο 1512 εκανε 169.000 δρχ και το κερδος των εμπορων ηταν 43.000 ..Οταν ομως πηγε στις 99.000, παλι ειχαν κερδος 10.000 αρα λοιπον οι 79.000 δρχ (!!) δηλ. σχεδον το 1/2 της τιμης ηταν κερδος των παρατρεχαμενων...tragic..εμ γι'αυτο δεν ειχα υπολογιστη στα 80s...που να βρεθουν τοσα λεφτα
...και ήταν οι μόνοι που το έκαναν (παγκοσμίως), και είχαν (αν είναι δυνατόν) κέρδος!
Τώρα, εδώ που τα λέμε, δε θυμάμαι και πολλούς να "σκοτώνουν" τις τιμές (ακόμα και πριν τη τελική "πτώση")...
Ίσως από τις λίγες εξαιρέσεις που θυμάμαι, ήταν τα άψυχα κουφάρια του Atari Jaguar, που τα έδιναν με τις εφημερίδες δώρο (και τότε σνόμπαρα και σήμερα μετάνιωσα).