Home made power supply...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
Λοιπόν, σε συνέχεια του thread που είχα αναρτήσει εδώ, παραθέτω φωτός από την προσωρινή κατασκευή. Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού βέβαια...

Αν και η αρχική μου σκέψη αφορούσε τον Amstrad CPC, αφού τελικά βρήκα τροφοδοτικό με +5V και +/-12V αποφάσισα με το ίδιο να μπορώ να τροφοδοτώ επίσης τα Atari XL και το Ultimate64. Λογική σκέψη θεωρώ καθώς τα μεν πρώτα χρειάζονται μόνο τα 5V ενώ το δεύτερο οτιδήποτε μεταξύ 9V και 12V. Ο Amstrad τα χρειάζεται και τα δύο συνεπώς... όλα σε ένα νοικοκυρεμένα!
Μελλοντικά, ίσως εάν και εφόσον πιθανόν κατά λάθος βρω το χρόνο τότε ευελπιστώ ίσως και κατά πάσα πιθανότητα εάν και εφόσον βρω την όρεξη να το αναβαθμίσω για C64 και Spectrum! Όπως καταλάβατε, δεν το βλέπω... Άλλωστε, όπως προειδοποίησα, ουδέν μονιμότερον του προσωρινού...

Για τροφοδοτικό επέλεξα το Mean Well RT-50B το οποίο δίνει 5V/4A, +12V/2A και -12V/0.5A τα οποία κρίνονται αρκετά. Γενικά τα τροφοδοτικά της Mean Well έχουν εξαιρετικό όνομα όσον αφορά την ποιότητα, ενώ γνωρίζω από επαγγελματίες τεχνικούς και εγκαταστάτες ότι είναι εξαιρετικά σταθερά και με εξαιρετικά μικρά ποσοστά σφαλμάτων. Επέλεξα να έχω και τα -12V γιατί στο μέλλον ποιος ξέρει, ίσως καταπιαστώ ξανά με καμιά Amiga οπότε άστο να βρίσκεται...

Για αρχή, χρησιμοποίησα 5.5mm x 2.1mm plugs και jacks ώστε με ευκολία να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα μιας και είναι τα χρησιμοποιούμενα βύσματα από τον Amstrad και το Ultimate64 ενώ ήταν εύκολη η κατασκευή ενός με DIN 7pin για τα Atari XL. Στην είσοδο του AC έβαλα ένα C14 με διακόπτη και ασφάλεια. Δυστυχώς ήμουν λίγο επιπόλαιος στην επιλογή του κουτιού (βασικά επειδή... αυτό είχα διαθέσιμο στο σπίτι και είχε ξεμείνει από άλλη κατασκευή...!!!) και κατέληξε η κατάσταση ολίγον στριμωγμένη... Στα to-do η αλλαγή κουτιού...
Επίσης έβαλα και από ένα βολτόμετρο/αμπερόμετρο γιατί κατά καιρούς η πληροφορία μπορεί να είναι από ενδιαφέρουσα έως κρίσιμα χρήσιμη! Παρακαλώ να είστε επιεικής με την τοποθέτησή τους, δυστυχώς έκανα τα ανοίγματα λίγο "ατσούμπαλα" λόγω βιασύνης... Στο επόμενο και οριστικό κουτί θα διορθωθεί και αυτό...

Δοκιμάστηκε σε όλα τα αναφερθέντα μηχανήματα αρκετή ώρα, δεν διαπίστωσα υψηλή θερμοκρασία στο τροφοδοτικό ούτε κανένα πρόβλημα στη χρήση των μηχανημάτων ακόμα και "φορτωμένα" (Atari XL με U1MB ή Antonia και cartridges, Amstrad με εσωτερικό 3άρι και εξωτερικό 3.5 floppy drive).

Λίγες φωτογραφίες από το (προσωρινό ελπίζω) αποτέλεσμα...

1.jpg

2.jpg

3.jpg

5.jpg

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
Το πόσο λατρεύω να βλέπω τέτοια θέματα, δεν φαντάζεσαι :)
Λοιπόν : 100% Άψογη κατασκευή με τέλειο αισθητικό αποτέλεσμα! Κοινώς...Τα κατάφερες τέλεια θεριό!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,464
Αχ όλα σε ένα και νοικοκυρεμένα, η φαντασίωση των περισσοτέρων από εμάς!
Μου αρέσει πολύ και αισθητικά!
Καλή δουλειά!!! :cool:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
Εργαλείο λέμε!!!
Σύντομα θα δεις και την "αναβαθμισμένη" (τρομάρα μου) έκδοση...
- νέο κουτί πιο εργονομικό και τακτοποιημένο
- νέες τάσεις 9VDC για ZX Spectrum, 9VAC για Commodore 64 και Atari 1050 Floppy Drive (thanks Άκη @Pluto63 για τις κατευθύνσεις σε ενδεδειγμένες λύσεις)
- νέα βύσματα με ενοποιημένη συνδεσμολογία (τροφοδοσία μηχανημάτων από μία έξοδο του τροφοδοτικού)

Και για λόγους πληρότητας, θα φτιάξω και ένα καλώδιο για Amiga και ας μην έχω πια...

Last edited:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
851
Δημήτρη αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι το 1050 γιατί θέλει 9v AC αλλά παντού λένε για τρία αμπερ εγώ σου είπα δυο όποτε ψαξτο με επιφύλαξη, αν και μου φαίνεται overkill 3A.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
Δημήτρη αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι το 1050 γιατί θέλει 9v AC αλλά παντού λένε για τρία αμπερ εγώ σου είπα δυο όποτε ψαξτο με επιφύλαξη, αν και μου φαίνεται overkill 3A.
Έχεις δίκιο, από κεκτημένη ταχύτητα το γράφω ως 9VDC. Και να σκεφτείς ότι το έχω μπροστά μου τώρα! Θα το διορθώσω...
Είχα σκοπό να ρωτήσω κατά την αγορά του μετασχηματιστή όσον αφορά τα Amper ώστε να είμαστε καλυμμένοι...

sly*m

Retro Addict
Reaction score
1,341
Τα drives ( 810, 1050 ) θέλουν 30VoltAmpere μετασχηματιστή οπότε 3Α, 9VAC. Το ίδιο και τα 800 και 400 αν και θα έχουν λιγότερη κατανάλωση, αλλά η Atari τα έδινε ίδια προφανώς για να μην μπερδεύονται τα τροφοδοτικά, μέχρι τα XL και XE που θέλουν 5VDC, 2A-3A.

Last edited:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
851
Οποτε μιας που επιβεβαιώνει και ο Μάνος αν δεν χωράει ο κλασικός ανοιχτός στα 3Α πάρε έναν toroid 30vac 2x9v και συνδέεις τις εξοδους παράλληλα έτσι έχεις 3.5Α στο μισό χώρο και με λιγότερο θόρυβο, αλλά πιο τσουχτερό για το πορτοφόλι.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
Toroid = The best! +1 και από εμένα

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
Βρήκα λίγο χρόνο επιτέλους...

Αγόρασα νέο κουτί μεταλλικό, έκανα τα ανοίγματα με Dremel, βάφτηκε με primer και σκούρο μπλε spray (μόνο το κάτω μέρος για όμορφη διχρωμια) και σιγά σιγά παίρνει την τελική του μορφή. Στις φωτογραφίες δείχνει τεράστιο αλλά δεν είναι.

Απομένει να βρώ χρόνο να κατέβω στο κέντρο για αγορά ενός toroidal transformer ώστε να ξανασυναρμολογήσω τα κομμάτια, να γίνουν οι τελικές κολλήσεις και... επιτέλους να αποθηκευτούν μακρυά κάμποσα τροφοδοτικά που πιάνουν χώρο! Να έχω και το κεφάλι μου πιο ήσυχο...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
Και, επιτέλους... τέλος!
Σήμερα ολοκληρώθηκε λοιπόν. Λίγο κλέψιμο χρόνου από εδώ και από εκεί, για να τα καταφέρω πριν τις γιορτές καθώς για αργότερα το πράγμα "χλωμιάζει" λόγο έλλειψης χρόνου.

Όποιος ενδεχομένως ενδιαφέρεται να φτιάξει κάτι αντίστοιχο (επαναλαμβάνω είναι εύκολο, απλά θέλει το χρόνο του) να πω ότι το κόστος να υπολογίζει ότι θα βγει γύρω στα 60 ευρώ. Εμένα μου πήγε περισσότερο καθώς επέλεξα ακριβά βύσματα και κουτί, ενώ επίσης τροφοδοτικό και toroidal αγόρασα όπου βρήκα ετοιμοπαράδοτα χωρίς να είναι η καλύτερη τιμή. Όμως, με προσεκτικές αγορές, σε λογικό κόστος αποκτά κανείς ένα τροφοδοτικό για όλα τα ρετρό σχεδόν, σύγχρονο χωρίς πολλούς κινδύνους.
Αν αξίζει; Εγώ πιστεύω ναι. Είναι μεγάλη υπόθεση να πάνε όλα στη ντουλάπα και για όλο το χόμπι πλέον να χρησιμοποιείς ένα και μόνο τροφοδοτικό. Άλλωστε, τα παλιά τροφοδοτικά δεν φημίζονται και για την ποιότητά τους ενώ ο χρόνος που έχει περάσει δημιουργεί και αυτός τους κινδύνους του...

Στις παρακάτω φώτο φαίνεται να τροφοδοτεί ένα Ultimate64 ενώ δοκίμασα (δυστυχώς δεν κράτησα φώτο) ταυτόχρονα Ultimate64, Atari XL και Amstrad 6128 με επιτυχία και χωρίς να θερμαίνεται ιδιαίτερα το τροφοδοτικό της MW. Οι τάσεις παρέμειναν σταθερές σε όλη τη διάρκεια της δοκιμής.

Αυτά λοιπόν, και... τέλος προς το παρόν με τα ρετρό! Χρειάζεται οπωσδήποτε μια "γενναία" παύση... Όλα καλά, αλλά έρχονται και γιορτές! Υπάρχουν πολλά και σημαντικά που πρέπει επίσης να μην αφήνουμε πίσω...

Καλές γιορτές σε όλους!

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,610
Φανταστικό Μήτσο, καλές γιορτές και σε εσένα.

Για μια στιγμή καθώς σκρολλάριζα, νόμιζα πως έχεις Commodore 65 :rofl:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
Φανταστικό Μήτσο, καλές γιορτές και σε εσένα.

Για μια στιγμή καθώς σκρολλάριζα, νόμιζα πως έχεις Commodore 65 :rofl:
Είναι το JiffyDOS mod for DolphinDOS. Ψαρωτικό, ε; Αλλά και πανέμορφο...

Commodore 65 κυνηγούσα τις προάλλες σε δημοπρασία έναν που πήγε κάπου στα 25000 ευρώ αλλά δυστυχώς ο άνθρωπος που θα αγόραζε το νεφρό μου δεν έκανε εγκαίρως τις διαδικασίες και δεν πρόλαβα! Πούλησα ένα οικοπεδάκι αλλά που να φτάσουν...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,926
Πολύ όμορφο setup! Καλές γιορτές (που έρχονται) αν δεν τα πούμε (που θα τα πούμε ;) )

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
Πολύ όμορφο setup! Καλές γιορτές (που έρχονται) αν δεν τα πούμε (που θα τα πούμε ;) )
Φυσικά και θα τα πούμε!
Παύση είπα, όχι εγκατάλειψη!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,808
Μπράβο @dimfil πολύ ωραίο το power supply για το CPC!!!
Ευχαριστώ!
Και όχι μόνο για CPC αλλά για οτιδήποτε θέλει 5VDC, 12VDC, 9VDC και 9 VAC. Έχω ετοιμάσει καλώδια για Amstrad CPC, Atari XL, ZX Spectrum, Commodore 64, Ultimate64 με προοπτική και για Amiga αν υπάρξει ανάγκη (που δεν το βλέπω σύντομα καθώς έχω αφήσει πίσω μου τα 16μπιτα)...
Πρακτικά, καλύπτονται σχεδόν όλα...

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
636
Πολλά Συγχαρητήρια Δημήτρη!!!
Στον zx spectrum είναι οκ??? ή βγάζει θόρυβο στην οθόνη?