What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

HstWB Installer Guide

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Πρώτα απ' όλα να πω ότι ένας φίλος μου έκανε μια ερώτηση σε pm με αφορμή ένα cf image που ανέβασα πρόσφατα...
"Μα τι σε έπιασε και ασχολήθηκες έτσι, εσύ την είχες ψιλοπαρατήσει την Amiga!" μου έγραψε, και κατά βάθος δεν είχε άδικο να απορεί. Άλλωστε, έχω τη φήμη του "Atarάκια" και όχι του "Amigάκια"... Η αγάπη μου στα μηχανήματα της Commodore αρχίζει και τελειώνει στον C64 (τον οποίο πάντως λατρεύω) αλλά και πάλι οι φίλοι μου (και όχι μόνο) στο χόμπι μας γνωρίζουν ότι σε όλο αυτό το "ταξίδι" που έχω κάνει κυριολεκτικά "ξεζουμίζω" τα μηχανήματα που κατά καιρούς επιλέγω ώστε να δω όσο πιο πολλά γίνεται από όσα μπορούν να προσφέρουν.

Πίσω στο θέμα μας και απαντώ και εδώ στο φίλο μου αλλά και σε άλλους... Αφορμή για αυτή την απότομη ενασχόληση με το θέμα "CF image" μου έδωσε ένας άλλος γνωστός, ο οποίος μια μέρα αρκετά κομπιάζοντας μου εκμυστηρεύτηκε ότι αγόρασε μια έτοιμη sd card σε έναν ide adaptor με WB3.1 και γεμάτη παιχνίδια WHDLoad. Δεν στάθηκα αρχικά στο "αγόρασε" αν και τον κατσάδιασα αρκετά γιατί γνώριζε ότι μπορούσα να του φτιάξω εγώ μία και δεν θα χαλούσε φράγκο. Μόλις όμως μου ξεφούρνισε και το ποσό, κόντεψε να μου έρθει το πρώτο εγκεφαλικό! Κρατιέστε; Ένα πενηντάρικο του πήρε κάποιος (ναι, εδώ στην Ελλάδα) για να του ετοιμάσει αυτή την κάρτα και στο κόστος βέβαια του έβαλε "δώρο" τον adaptor και την 8άρα sd! Τι να του πω τώρα... Τα ήθελε και τα έπαθε... Το δεύτερο εγκεφαλικό όμως μου ήρθε όταν μου είπε ότι στο ραντεβού ήταν συνολικά τρία άτομα που πήραν παρόμοια κάρτα! 150 ευρουδάκια μεροκάματο, μια χαρά ο τυπάκος...

Πριν αρχίσει κάποιος να μου λέει το οτιδήποτε, δεν με πειράζει κάποιος να χρεώνει ένα ποσό για τον κόπο του. Αλλά εδώ καταλαβαίνετε από μόνοι σας για τι μιλάμε...

Αν διαβάζει τα παραπάνω και ο "πωλητής" πραγματικά δεν με απασχολεί. Ούτε και η γνώμη του με ενδιαφέρει. Έχω τη χειρότερη άποψη για τέτοιου είδους "εξυπηρετήσεις" με κόπο άλλων, αλλά τέλος πάντων αφού βρήκε κορόιδα, καλώς έκανε και τους τα πήρε. Αλλά στα δικά μας καθήκοντα είναι να βοηθήσουμε να μην ξαναπιαστούν άλλοι φίλοι ομοίως κορόιδα... Γι' αυτό λοιπόν περιγράφω στα επόμενα posts με τη μορφή guide πως θα φτιάξει κάποιος μόνος του ακριβώς αυτό που χρειάζεται σε ότι αφορά ένα image για Amiga χωρίς να τον κοροϊδεύουν μες στα μούτρα του οι αυτοανακηρυσσόμενοι "γκουρού" του χώρου...

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Αδιαμφισβήτητα, η Amiga είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο από μόνη της. Συχνά είναι και ο λόγος που κάποιοι ασχολούνται ξανά με τους retro home computers αφού για πολλούς από εμάς τους 45+ ετών η "μεγάλη κυρία" της Commodore ήταν και ένας μεγάλος πόθος. Για κάποιους εκπληρώθηκε και για άλλους έμεινε μοιραία ανεκπλήρωτος…

Ερχόμενοι στο σήμερα, μεγάλο μερίδιο της αγάπης των χρηστών έχει η Α1200. Το γιατί, έχει πολλές παραμέτρους. Ένας από τους σημαντικότερους πάντως λόγους ακούει στο όνομα "WHDLoad". Αν και πολύ αμφιβάλλω ότι υπάρχει κάποιος που δεν ξέρει τι είναι, αν υπάρχει τέλος πάντων ας ρίξει μια ματιά εδώ
Μια CF ή SD card είναι εύκολη προσθήκη σε μια Α1200/Α600 ενώ ακόμα και η Α500 μπορεί να έχει την ίδια προσθήκη με τη βοήθεια εξωτερικών δίσκων ή άλλων περιφερειακών.Συνεπώς, ένας από τους γρίφους που προκύπτουν είναι η προετοιμασία μιας CF/SD κάρτας καθώς υπάρχουν κάποια ερωτήματα:
  • Τι περιεχόμενο θα βάλω;
  • Τι μέγεθος να είναι;
  • Πως θα την προετοιμάσω;
  • Τι partitions είναι αποδεκτά;
  • Ποιο filesystem;
  • Πως θα εγκαταστήσω λειτουργικό, Demos και Games;
  • Τι προαπαιτήσεις έχουν τα παραπάνω σε software;
Για κάποιους ο γρίφος είναι εύκολος, για άλλους δύσκολος και για μια μερίδα των χρηστών (μεγαλύτερη από όσο και εγώ ο ίδιος νόμιζα) ακόμα και άλυτος, δυστυχώς!

Μη νομίζετε ότι αυτός ο γρίφος βασανίζει μόνο εμάς εδώ στην Ελλάδα. Παντού τα ίδια είναι. Αυτό είδε και ο Henrik Stengaard στο μακρινό Βορρά και αποφάσισε να κάνει κάτι γι' αυτό! Αυτός ο καταπληκτικός λοιπόν τύπος έβαλε κάτω τις γνώσεις του σε Powershell, Python και AmigaDOS scripts (οι οποίες δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητες αν μπείτε στον κόπο να δείτε λεπτομέρειες στον κώδικά του) και ετοίμασε τον HstWB Installer που μετά από κάμποσες αναβαθμίσεις έχει φτάσει πλέον στο σημείο να μπορεί να κάνει για εμάς αυτοματοποιημένα τα εξής:
  • Εγκατάσταση Workbench με επιλογή από 3.1, 3.9 και 3.1.4
  • Εγκατάσταση πρόσθετων πακέτων με επιλογές από BestWB, BetterWB, ClassicWB, HstWB
  • Εγκατάσταση Demos και Games menus για τα WHDLoad πακέτα του EAB (με πληροφορίες και screenshots)
  • Εγκατάσταση των πακέτων του EAB (ανάλογα με το τι έχουμε κατεβάσει από αυτά ασφαλώς)
  • Επιλογή από templates καρτών με μέγεθος από 2GB έως 128GB έτοιμα φυσικά με εγκατεστημένη υποστήριξη για δίσκους >4GB, μορφοποιημένα με PFS3AIO v3.1 filesystem Workbench και Data partitions
Το τελικό αποτέλεσμα είναι ένα hdf αρχείο προς χρήση είτε από emulator είτε από real amiga αν το γράψουμε σε μια καρτούλα με τη βοήθεια του Win32DiskImager. Και πραγματικά αξίζει τον κόπο. Αν είσαι έμπειρος χρήστης θα σε γλιτώσει από πολύ χρόνο, αν είσαι πιο άπειρος θα σε γλιτώσει και από χρόνο αλλά και από κόπο. Πάντα βέβαια προτρέπω όλους τους φίλους είτε χρησιμοποιούν τέτοιου είδους "εργαλεία" είτε όχι, τελικά να μπαίνουν στον κόπο να μαθαίνουν περισσότερα πράγματα για το πως ήρθε το αποτέλεσμα. Στο κάτω κάτω, για ένα χόμπι πρόκειται και τι νόημα θα είχε αν δεν μαθαίναμε και νέα πράγματα γύρω από αυτό!

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Πριν αρχίσουμε να μιλάμε για τον HstWB Installer τον ίδιο ας πούμε λίγο για την Amiga.

Ο HstWB Installer όπως είπαμε μπορεί να εγκαταστήσει για εμάς κάποιο Workbench από τις εκδόσεις 3.1, 3.9 και 3.1.4. Συνεπώς πρέπει η target Amiga να πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις.
Για Α1200/Α600 να έχει γίνει αναβάθμιση σε kickstart 3.1 είτε με φυσικές roms είτε με softkick αν έχετε τον τρόπο (πχ με κάποιον accelerator που το υποστηρίζει)
Για Α500 ο καλύτερος τρόπος είναι να τοποθετήσετε φυσικές roms του kickstart 3.1 και ακόμα καλύτερα έναν kickstart selector ώστε να μη χάσετε την επιλογή του kickstart 1.2/1.3 με την ομορφιά και τη συμβατότητα των δισκετών!

Μην ξεχνάμε και τις απαιτήσεις του WHDLoad του ίδιου. Οι περισσότεροι τίτλοι απαιτούν 1.5Mb+ Chip RAM διαθέσιμη. Με λιγότερη μπορεί να τρέξει ένας σημαντικός αριθμός τίτλων αλλά κάπως περιορισμένος. Υπάρχουν βέβαια και κάποια slaves του WHDLoad που έρχονται σε έκδοση Low Mem αλλά σε κάθε περίπτωση με μικρή Chip Ram θα στερηθείτε αρκετά. Η Α1200 είναι ΟΚ καθώς έχει ήδη 2Mb, η Α600 μπορεί να επεκταθεί σε αυτό το μέγεθος εύκολα, ενώ η Α500 έχει "οροφή" το 1Mb Chip Ram αν το board revision είναι v6 ή αν είστε τυχερός κάτοχος μιας ACA500. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για εγκατάσταση chip ram στην Α500 αλλά ξεφεύγουν από το σκοπό αυτού του οδηγού

Η ύπαρξη μιας επέκτασης Fast RAM το ελάχιστο 2Mb είναι επίσης απαραίτητη. Στην πράξη βέβαια, 4Mb ή και 8Mb θα έλεγα ότι καλύπτουν καλύτερα το WHDLoad gaming. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να γίνει αυτό, πιο εύκολα φυσικά στις Α600/Α1200 και κάπως πιο δύσκολα στις Α500 αλλά γίνεται και εκεί.

Συνοψίζοντας, με KS3.1, αρκετή Chip Ram και προσθήκη Fast Ram προχωράμε. Αν δεν τα έχουμε, ο υπόλοιπος οδηγός έχει απλά ενημερωτικό/εκπαιδευτικό χαρακτήρα…

Φυσικά για χρήση emulator τα παραπάνω αποτελούν απλά μικρό εμπόδιο και θέμα λίγων ρυθμίσεων. Αν σημειώσω φυσικά και ότι αν έχετε το νεότερο WB3.1.4 τότε θα πρέπει να έχετε τον τρόπο να χρησιμοποιήσετε και το αντίστοιχο Kickstart 3.1.4 για το μηχάνημα που σας ενδιαφέρει

Όσον αφορά τον HstWB Installer τώρα…

Ο υπολογιστής πρέπει να τρέχει Windows 7, 8, 8.1 ή 10. Χρειάζεστε επίσης έναν emulator (υποστηρίζεται και ο WinUAE αλλά και ο FSUAE) ενώ θα πρέπει να έχετε με κάποιο τρόπο τα εξής:
  • Τις Kickstart roms 3.1 είτε physical dumps είτε ένα Cloanto set μαζί με το "κλειδί" (χρειάζονται για το WHDLoad)
  • Τις δισκέτες του 3.1 ή/και του 3.1.4 σε adf. Αν σας ενδιαφέρει και το 3.9 χρειάζεστε και το αντίστοιχο αρχείο iso του cd ενώ επίσης υποστηρίζεται και η αυτόματη εγκατάσταση των BoingBag 1 και 2 κατευθείαν από τα αντίστοιχα αρχεία lha
  • Τα αντίστοιχα πακέτα WHDLoads του EAB (English Amiga Board) αν σας ενδιαφέρει να τα εγκαταστήσετε. Μπορείτε να τα βρείτε εύκολα από τον ftp server του ή από το cloud του EAB. Μπορείτε να τα εγκαταστήσετε όλα ή μέρος αυτών.

Με τα παραπάνω είστε έτοιμοι. Και ξεκινάμε…

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Καταρχήν, επίσκεψη στη σελίδα του Henrik για τον HstWB Installer ώστε να κατεβάσουμε τα απαραίτητα. Μπορείτε να κατεβάσετε τον Installer χωρίς τα πρόσθετα πακέτα και μέσω αυτού να κατεβάσετε τα τελευταία packages ή να κατεβάσετε τον Installer μαζί με τα packages και αν κρίνετε απαραίτητο να τα ενημερωσετε στην πορεία. Συνήθως, με κάθε τελευταία έκδοση του Installer έρχονται "πακέτο" και τα τελευταία packages. Νομίζω ότι με ασφάλεια μπορείτε να κατεβάσετε Installer+Packages μαζί για να γλιτώσετε ένα βήμα. Πάντα μπορείτε να τα αναβαθμίσετε εύκολα αν υπάρξει λόγος…

Στο διάστημα που γράφτηκε αυτό ο οδηγός, η νεότερη έκδοση του Installer είναι η 1.4.2 συνεπώς από τα διαθέσιμα αρχεία κατεβάζουμε το HstWB Installer v1.4.2 Portable with packages. Σε άλλο σημείο του οδηγού θα σας πω τι είναι και τα υπόλοιπα αρχεία. Προς το παρόν, κατεβάζουμε αυτό και το αποσυμπιέζουμε σε φάκελο της αρεσκείας μας. Μπορεί να είναι οπουδήποτε, δεν έχει καμία περαιτέρω σημασία για τη λειτουργία του Installer.

main_folder.PNG

Είναι ευκολότερο να τοποθετήσουμε και όλα τα απαραίτητα αρχεία kickstart και adf μέσα στο φάκελο που αποσυμπιέσαμε τον Installer. Συνεπώς, κατά βούληση δημιουργούμε εκεί έναν φάκελο και αντιγράφουμε όσο πιο τακτοποιημένα μπορούμε τα σχετικά αρχεία. Καλό είναι να δημιουργήσουμε και ξεχωριστό φάκελο για τα hdf που θα δημιουργούμε καθώς και έναν φάκελο για τα user packages που επί της ουσίας είναι το σημείο που θα προετοιμάσουμε τα ΕΑΒ WHDLoad packages προς εγκατάσταση. Επισυνάπτω screenshot από το δικό μου φάκελο απλά για αναφορά.
  • Σημείωση: στο σχετικό φάκελο βάζουμε ΚΑΙ το αντίστοιχο kickstart 3.1.4 αν και δεν χρειάζεται από το WHDLoad. Σε περίπτωση που ετοιμάσουμε image για WB3.1.4 τότε εκεί θα βρει ο Installer και τη rom για να μπορέσει να λειτουργήσει ο emulator
install_files_folder.PNG

Είμαστε καθόλα έτοιμοι και ξεκινάμε…

Διπλό κλικ στο αρχείο launcher.cmd και εμφανίζεται μπροστά μας το αρχικό μενού. Επιλέγουμε "Setup" και ξεκινάει το κυρίως powershell script του Installer. Μη "μασάτε" από το command line interface! Retro lovers είμαστε!

launcher_main.PNG

installer_main.PNG

Αφιερώστε λίγο χρόνο να δείτε το μενού κάτω και θα καταλάβετε αμέσως τα βασικά, όπως χρειάζεται κατά σειρά να επιλέξουμε:
  • Το mode στο οποίο θα τρέχει ο Installer (λεπτομέρειες για τις σχετικές επιλογές σε άλλο σημείο του οδηγού)
  • Το image template που θα χρησιμοποιηθεί, το target size δηλαδή για τη cf/sd
  • Την έκδοση του Workbench που θα εγκατασταθεί
  • Το kickstart set που θα εγκατασταθεί για το WHDLoad
  • Ποιο πρόσθετο πακέτο θα εγκατασταθεί (πχ BetterWB, ClassicWB, game menus κλπ) αν το επιθυμούμε
  • Ποια εκ των user packages θα εγκατασταθούν αν επιθυμούμε (games, demos)
  • Τον emulator που θα χρησιμοποιηθεί για τη διαδικασία
Συνοπτικά λοιπόν, έχοντας εξοικειωθεί λίγο με τις παραπάνω επιλογές μπορούμε με λίγα βήματα και σε ελάχιστο χρόνο να ετοιμάσουμε ένα hdf σε όποιο μέγεθος επιθυμούμε και με ό,τι setup θεωρούμε καταλληλότερο. Πραγματικά σε 10 λεπτά. Το μόνο που παίρνει χρόνο στην όλη διαδικασία είναι η εγκατάσταση των games, που αν τα επιλέξουμε όλα (περίπου 3500 games και 900 demos αυτή τη στιγμή) τότε μπορεί να πάρει κοντά στο τρίωρο!

Το navigation στο μενού γίνεται με αριθμητικά πλήκτρα. Αδύνατον να κάνεις λάθος αν είσαι λίγο προσεκτικός. Όπου χρειάζεται εμφανίζεται παράθυρο επιλογής για να εντοπίσετε φάκελο ή αρχείο.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Ας χρησιμοποιήσουμε ένα παράδειγμα για να πούμε και δυο πραγματάκια επιπλέον για τις επιμέρους επιλογές. Ας πούμε λοιπόν ότι θέλουμε να ετοιμάσουμε ένα image για 8gb κάρτα/δίσκο για Α1200 με WB3.1 και BetterWB. Πάμε κατά σειρά:

Επιλογή Configure Installer --> Change Installer Mode --> Install για να βάλουμε τον Installer σε Install mode (αν δεν είναι ήδη και φαίνεται στις πληροφορίες πάνω από το αρχικό μενού
Επιλογή Configure Image --> Create Image DIrectory για επιλέξουμε το image template που μας ενδιαφέρει. Βλέπετε ότι υπάρχουν πολλές επιλογές, αδύνατον να μην μας καλύπτει κάποια! Μέχρι και για UAE4All, UAE4Arm έχει για Raspberry! Στην περίπτωσή μας έχουμε δύο διαθέσιμες επιλογές στα 8GB και μας δίνονται και οι πληροφορίες για τα μεγέθη των δύο partitions ώστε να βοηθηθούμε. Αν δεν θέλουμε να προσθέσουμε και πολλές εφαρμογές αργότερα τότε ακόμα και το μέγεθος των 100MB για το DH0 είναι υπεραρκετά! Μόλις κάνουμε την επιλογή θα εμφανιστεί ένα παράθυρο για να επιλέξουμε το φάκελο στον οποίο θα δημιουργηθούν τα απαραίτητα αρχεία. Μπορεί να είναι οπουδήποτε στο σκληρό αλλά η οργάνωση όπως έγραψα νωρίτερα βοηθάει.

image_templates.PNG

Επιστροφή στο κεντρικό μενού και επιλογή 3 για το Amiga OS. Σε αυτό το μενού πρέπει πρώτα να δηλώσουμε τον αντίστοιχο φάκελο (επιλογή Change Amiga OS Dir) για να βρει ο Installer ποια set έχουμε διαθέσιμα. Αυτό χρειάζεται μόνο την πρώτη φορά και όποτε στο μέλλον προσθέσουμε ή αφαιρέσουμε κάτι στο φάκελο. Στη συνέχεια επιλογή Select Amiga OS set και μας εμφανίζονται όσα βρέθηκαν στο προηγούμενο βήμα οπότε και επιλέγουμε αντιστοίχως το Amiga OS 3.1 για το παράδειγμά μας

select_os_set.PNG

Επιστροφή στο κεντρικό μενού και επιλογή 4 για να ορίσουμε ομοίως με παραπάνω το φάκελο που περιέχονται οι roms και να επιλέξουμε το σχετικό set.

select_rom_set.PNG

Σειρά από το κεντρικό μενού έχουν τα packages. Με την επιλογή 2 αν θέλετε ο Installer θα βρει αν υπάρχουν ενημερώσεις σε αυτά από το github του Henrik. Με την επιλογή 1 θα μπείτε στο μενού για επιλογή των σχετικών πακέτων. Παρουσιάζονται μόνο εκείνα που μπορούν να εγκατασταθούν ανάλογα με την επιλογή που έχετε κάνει σε OS αλλά πάντως μπορείτε να το αλλάξετε αυτό με την επιλογή Select Package Filtering. Καλό είναι πάντως να εμπιστευτείτε την επιλογή που έχει ήδη γίνει εκτός εάν ξέρετε τι κάνετε. Κάθε ένα που επιλέγετε αλλάζει η κατάστασή του από "Skip" σε "Install" και ανάποδα αν το επιλέξετε ξανά. Στο παράδειγμά μας αλλάζουμε σε κατάσταση Install το πακέτο BetterWB. Μόλις οριστικοποιήσετε την επιλογή σας σε Installs αυτή αποθηκεύεται με την επιστροφή σας στο κεντρικό μενού

select_packages.PNG

Σειρά έχουν τα user packages. Χρειάζεται μια μικρή προετοιμασία που θα περιγράψω σε άλλη σημείο του οδηγού. Ομοίως με παραπάνω ορίζετε το φάκελο που βρίσκονται και κάνετε την επιλογή

select_user_packages.PNG

Απομένει ένα βήμα και είναι η επιλογή του .exe αρχείου για τον WinUAE (ή και FSUΑE αν θέλετε). Αν τα έχετε εγκατεστημένα ενδεχομένως να τα δείτε ήδη στο μενού για επιλογή ωστόσο αν τα έχετε σε portable μορφή (όπως προτιμώ και εγώ) τότε απλά θα πρέπει να υποδείξετε το .exe στην αντίστοιχη επιλογή
Επιστροφή στο κεντρικό μενού και βλέπουμε ότι πάνω από αυτό φαίνονται συνοπτικά όλες οι επιλογές που έχουμε κάνει. Διπλοτσεκάρουμε και αλλάζουμε κάτι αν θέλουμε
Επιλογή Exit και επιστρέφουμε στο μενού του Launcher όπου επιλέγουμε Advanced --> Run. Τρέχει αυτομάτως ο Installer όπου θα δημιουργηθούν τα απαραίτητα αρχεία/φάκελοι, θα ξεκινήσει ο emulator και μεταφέρεστε εκεί για να προχωρήσει η εγκατάσταση. Κυρίως δηλαδή οι επιλογές που αφορούν τα user packages και θα περιγράψουμε σε άλλο σημείο του οδηγού

launcher_advanced.PNG

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση έχετε ένα έτοιμο hdf άμεσα χρήσιμο σε emulator και το οποίο μπορείτε να γράψετε στην hdd/cf/sd για χρήση σε real hardware! Για αυτό το τελευταίο θα χρειαστείτε το Win32DiskImager.

Απλό δεν είναι; Νομίζω ότι με λίγες χρήσεις θα αποκτήσετε άνεση και πλέον θα φτιάχνετε images "για πλάκα" όπως ακριβώς το οραματίστηκε ο Henrik! Ας είναι καλά ο άνθρωπος…

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Τώρα, μεταξύ μας…
Το WHDLoad είναι ένας από τους κυριότερους λόγους που θα ήθελε κανείς μια Amiga σήμερα! Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας…

Αν σε ενδιαφέρει ένα περιορισμένο set από παιχνίδια και demos της επιλογής σου τότε τα πράγματα είναι απλά. Ωστόσο, επειδή το μάτι είναι αχόρταγο, όταν βλέπεις όλη αυτή τη δουλειά που έχει γίνει από την κοινότητα της Amiga και προσφέρει τεράστια συλλογή από έτοιμα slaves πλέον σε games και demos σε πιάνει μια επιθυμία να τα έχεις όλα διαθέσιμα και να τα χαίρεσαι ανάλογα με την όρεξή σου! Θα συμφωνήσω εδώ με τον φίλο μου τον Dony ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σου είναι χρήσιμα όλα αυτά καθώς κατά 99% τη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν θα τη δεις ποτέ! Ωστόσο ο γράφων - και φαντάζομαι πολλοί από εσάς - είναι της κατηγορίας "ας τα έχω διαθέσιμα και αν κάποτε θυμηθώ/διαβάσω/μου πουν έναν τίτλο και μου κάνει κέφι, το δοκιμάζω"…

Εκεί λοιπόν μέχρι πρότινος συνέβαιναν τα εξής:
  • Κατεβάζαμε τα WHDLoad πακέτα του ΕΑΒ ή και κατευθείαν από το WHDownload
  • Τα αποσυμπιέζαμε εμείς "με το χέρι" (Dopus και "Άγιος ο Θεός")
  • Τα περνάγαμε με όποιο τρόπο είχαμε διαθέσιμο (pcmcia, image και εγγραφή κλπ)
Ο Henrik αυτοματοποίησε όλη τη διαδικασία. Ή σχεδόν όλη, καθώς το download των πακέτων παραμένει σε εμάς. Δεν μπορεί να προστεθεί για ευνόητους λόγους. Εντάξει, δεν είναι και πρόβλημα καθώς εύκολα τα βρίσκει κανείς στο cloud του EAB ή (ακόμα καλύτερα) στον ftp server του.
Έφτιαξε λοιπόν script έτσι ώστε:
  • Να κατηγοριοποιηθούν τα games και τα demos ως προς το chipset (AGA/OCS) και τη γλώσσα και να επιλεγούν όποια επιθυμούμε
  • Να εγκατασταθούν α) όλα τα διαθέσιμα β) μόνο οι καταλληλότερες εκδόσεις για το σύστημά μας και γ) οι low mem εκδόσεις κατά προτίμηση
  • Να αποσυμπιεστούν όλα στους αντίστοιχους φακέλους αλφαβητικά
  • Αν έχουμε επιλέξει την εγκατάσταση των Game Menus από τα πακέτα (και το οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα) τότε προστίθενται αυτόματα στις λίστες τους εννοείται με screenshot και μικρή περιγραφή

Όχι, καφέ δεν ετοιμάζει…

Για να γίνουν όλα αυτά χρειάζεται μια μικρή προεργασία. Μέσα στο φάκελο του Installer υπάρχει ένας φάκελος Support. Μέσα εκεί ένας άλλος με την ονομασία User Packages. Τα περιεχόμενα αυτού του τελευταίου τα αντιγράφουμε αυτούσια στο δικό μας φάκελο όπου θα ετοιμάσουμε τα δικά μας user packages προς εγκατάσταση.

user_packages_folder.PNG

Όπως θα δείτε, μέσα βρίσκονται έτοιμοι τρεις ακόμα φάκελοι με την κατάλληλη ονομασία (την οποία ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ) για τα scripts και το τι πρέπει να αντιγράψουμε εκεί είναι προφανές για κάθε έναν από αυτούς. Βάζουμε αντιστοίχως το περιεχόμενο των ΕΑΒ πακέτων όπως είναι σε αλφαβητικούς φακέλους και συμπιεσμένα. Στη συνέχεια τρέχουμε με διπλό κλικ το αρχείο build_install_entries.cmd και το script θα βρει ό,τι περιεχόμενο βάλαμε, θα ετοιμάσει τα σχετικά αρχεία και όταν αργότερα ο Installer φτάσει στο σημείο της εγκατάστασης των user packages θα μας παρουσιάσει ένα ωραιότατο μενού για να κάνουμε τις κατάλληλες επιλογές!

Πιο απλό "πεθαίνεις"…

buld_install_entries.PNG

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Μέχρι στιγμής ο Henrik έχει συμπεριλάβει τα σημαντικότερα πακέτα που ενδεχομένως σας ενδιαφέρει να εγκαταστήσετε μαζί με το WB 3.1/3.9/3.1.4. Είναι πακέτα που - ας πούμε - ολοκληρώνουν το Workbench σε κάτι που και εσύ ο ίδιος θα ήθελες να κάνεις αλλά θα απαιτούσε φυσικά και τον ανάλογο κόπο από εσένα!

Τα πακέτα αυτά περιλαμβάνουν εφαρμογές, utilities, εικονίδια κλπ μαζί με ανάλογες ρυθμίσεις και προσθήκες, όλα έτοιμα και ρυθμισμένα σωστά ώστε με την εγκατάστασή τους ο χρήστης να απολαμβάνει ένα WB όπως αυτά που πολλές φορές θαυμάζει σε screenshots!

Καταλαβαίνω ότι σε πολλούς δεν αρέσει αυτό. Ούτε και σε εμένα βασικά. Και εγώ ο ίδιος προτιμώ να εγκαταστήσω λίγα και καλά στο WB μου. Ωστόσο έχω καταλήξει ότι αυτά που τόσο καιρό έβαζα "με το χέρι" τα βάζει με μια κίνηση το BetterWB οπότε - και αφού πια έμαθα όσα ήθελα να μάθω - επιλέγω να το εγκαταστήσω και να γλιτώσω χρόνο και να βάλω κάτι λίγα ακόμα. Ομοίως και εσένα μπορεί να σε ενδιαφέρει κάποιο από τα υπόλοιπα πακέτα. Πάντα προτρέπω όλους τους φίλους να ανακαλύπτουν μόνοι τους πως μπορούν να προσθέσουν κάτι, ωστόσο ο Installer είναι και αυτός ένα εργαλείο στη διάθεσή μας και μας γλιτώνει από χρόνο και κόπο.

Ο Installer λοιπόν περιλαμβάνει λοιπόν τα εξής:
  • BestWB (μόνο για WB3.1.4)
  • BetterWB
  • ClassicWB (σε όλες του τις εκδόσεις)
  • HstWB και HstWB mini
  • Games και Demos menu για OCS/AGA (εγκαθίστανται AGS, HST και iGame μαζί με screenshots κλπ)
  • Picasso96 drivers (για τους τυχερούς κατόχους ή για emulators)
Το HstWB έχει φτιαχτεί ώστε να εγκατασταθεί με το BetterWB. Συνεπώς αν το επιλέξετε, αυτομάτως θα επιλεγεί για εγκατάσταση και το BetterWB.

available_packages.PNG

Δεν χρειάζεται εδώ να πούμε λεπτομέρειες για το καθένα. Αν επισκεφτείς τα links θα διαβάσεις όλα όσα χρειάζονται να ξέρεις και να αποφασίσεις. Να σημειώσω μόνο εδώ ότι μαζί με το HstWB μπαίνει και ο Amiga Boot Selector το οποίο είναι και αυτό μια πολύ ενδιαφέρουσα προσθήκη καθώς επιτρέπει να επιλέξετε κατά το boot αν θα μπείτε σε Workbench ή κατευθείαν σε κάποιο από τα AGS menus ή ακόμα και σε DirOpus4, CLI ανάλογα με τι νομίζετε χρήσιμο.

Προσωπικά, έχω καταλήξει στο setup WB3.1.4/BetterWB/HstWB/AGA game και demos menus ενώ "με το χέρι" στη συνέχεια προσθέτω MagicWB, MUI, Tool Manager και έχω ένα πραγματικά πλήρες WB που δουλεύει ακόμα και με μόνη προσθήκη τη Fast Ram.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Τέλος, πω ότι ο Installer έχει τη δυνατότητα επίσης:
  • Να ετοιμάσει ένα Self Install image (όπως αυτά που ήδη διαθέτει και ο ίδιος ο Henrik στα downloads)
  • Να ετοιμάσει ένα φάκελο ώστε να μπορέσετε να εγκαταστήσετε packages σε υπάρχον σύστημα Amiga
  • Να ετοιμάσει αντιστοίχως φάκελο και για τα user packages
Τα Self Install Images είναι μία επίσης εξαιρετική περίπτωση καθώς ετοιμάζεται με ελάχιστα βήματα ένα Generic Image στο οποίο μπορεί ο χρήστης κατά την ώρα της εγκατάστασης να επιλέξει τι από όλα θα εγκαταστήσει. Εξαιρετικά χρήσιμο και πανεύκολο, αλλά θα πρέπει εκ των προτέρων να αποφασίσετε ποιο self install image ταιριάζει στην περίπτωσή σας. Για περιστασιακή χρήση πάντως, είναι σαφώς πανεύκολο, τόσο πολύ που δεν χρειάζεται καν να γράψω εδώ τη διαδικασία...
Προσωπικά βρίσκω τη χρήση κατευθείαν του Installer πολύ πιο ευέλικτη καθώς με τον ίδιο Installer και λίγα βήματα φτιάχνεις image για ό,τι θες χωρίς να προετοιμάζεις κάθε φορά ξεχωριστό Self Install.

Επίσης μπορείτε να δείτε στο site του HstWB Installer μια πληθώρα από screenshots που θα σας δώσουν μια ακόμη γεύση από τη χρήση του.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Αυτό ήταν λοιπόν...
Τώρα ξέρεις πως μπορείς με λίγο χρόνο να φτιάξεις μόνος σου κάτι που θα αφορά αυτό ακριβώς που θες. Τώρα, αν δεν έχεις καθόλου διάθεση να ασχοληθείς, ε, δώσε το 50άρικο και πάρε κάτι έτοιμο! Αλλά μην πεις μετά ότι σε έσωσε κάποιος "γκουρού" γιατί και εκείνος απλά αυτά που σου περιγράφω έκανε! Άσε που, από πολλούς που γνωρίζω πια τόσα χρόνια στο χόμπι, οι περισσότεροι "παντογνώστες" του χώρου μάλλον δεν είναι ικανοί να ακολουθήσουν ούτε αυτό τον οδηγό! Οι γνώσεις τους σταματούν στο "αφού το γράφει το Pixel"...

Αν υπάρξουν απορίες ή ερωτήσεις ευχαρίστως να βοηθήσω. Θα χαρώ να μάθω αν ο οδηγός φάνηκε χρήσιμος σε κάποιον ή αν παρουσιάζει ελλείψεις και θέλει διορθώσεις ή αλλαγές.

Happy amiga computing...

btp

Retro Member
Comrade
Φίλε dimfil πραγματικά πλήρης ο οδηγός!
Πολλά μπράβο για τον κόπο και τον χρόνο σου να βοηθήσεις τους απανταχού Έλληνες Amiga fans να μάθουν πώς να ετοιμάζουν με εύκολο τρόπο hard disk images για τα μηχανήματά τους!

clemenza

Retro Addict
Comrade
Συγχαρητήρια, Δημήτρη, εξαιρετική δουλειά! Εύχομαι να χρησιμοποιηθεί ο οδηγός σου ευρέως γιατί, σε συνδυασμό προφανώς με τον HstWB Installer μπορεί να κάνει κάποιος πρακτικά τα πάντα. Προσωπικά να ξέρεις ούτε καν γνώριζα την ύπαρξη του HstWB Installer καθώς έχω μάθει εδώ και χρόνια να τα κάνω όλα... με το χέρι! :-D

Και πάλι μπράβο και σε ευχαριστούμε!

portarinos

Retro Starter
Αν και από τη μεριά μου δεν υπάρχει χρόνος πλέον για άπειρους πειραματισμός είτε σε real thing είτε σε emulated περιβάλλον, δεν έχω παρά να υποκλιθώ για την πληρότητα του οδηγού και την μπόλικη κατατεθειμένη γνώση κι εμπειρία σε ένα ενιαίο thread. Comunity spirit at its best. 1000 μπράβο Δημήτρη και μόλις βρω χρόνο θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις οδηγίες σου έτσι για την εμπειρία.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Φίλε dimfil πραγματικά πλήρης ο οδηγός!
Πολλά μπράβο για τον κόπο και τον χρόνο σου να βοηθήσεις τους απανταχού Έλληνες Amiga fans να μάθουν πώς να ετοιμάζουν με εύκολο τρόπο hard disk images για τα μηχανήματά τους!
Σε ευχαριστώ πολύ.
Ελπίζω να σου φανεί χρήσιμο...

• Like
Reactions: btp

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Συγχαρητήρια, Δημήτρη, εξαιρετική δουλειά! Εύχομαι να χρησιμοποιηθεί ο οδηγός σου ευρέως γιατί, σε συνδυασμό προφανώς με τον HstWB Installer μπορεί να κάνει κάποιος πρακτικά τα πάντα. Προσωπικά να ξέρεις ούτε καν γνώριζα την ύπαρξη του HstWB Installer καθώς έχω μάθει εδώ και χρόνια να τα κάνω όλα... με το χέρι! :-D

Και πάλι μπράβο και σε ευχαριστούμε!
Ευχαριστώ Πάνο.
Και εγώ με το χέρι τα κάνω, αλλά ας ξέρουμε βρε αδερφέ άλλο ένα εργαλείο! Το χρησιμοποιώ από την έκδοση 1.2.0 και έχει εξελιχθεί σε κάτι φοβερό...

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Αν και από τη μεριά μου δεν υπάρχει χρόνος πλέον για άπειρους πειραματισμός είτε σε real thing είτε σε emulated περιβάλλον, δεν έχω παρά να υποκριθώ για την πληρότητα του οδηγού και την μπόλικη κατατεθειμένη γνώση κι εμπειρία σε ένα ενιαίο thread. Comunity spirit at its best. 1000 μπράβο Δημήτρη και μόλις βρω χρόνο θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις οδηγίες σου έτσι για την εμπειρία.
Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια Σπύρο!
Δυστυχώς για όλους μας ο χρόνος έχει περιοριστεί. Τι παράδοξο, εγώ πίστευα ότι εν μέσω καραντίνας θα είχα πιο πολύ ελεύθερο χρόνο!
Ο χρόνος πάντως ήταν άλλος ένας λόγος για τον οποίο εστίασα στον HstWB Installer. Με χαρά θα περιμένω να μάθω αν σου φάνηκε χρήσιμο!

Lord Vek

Retro Starter
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από μένα φίλε Dimfil για αυτό το δώρο που μας προσέφερες!

scientist

Retro Member
Comrade
Δημήτρη εξαιρετική δουλειά.
Θα μπορούσε άνετα η σειρά αυτή των post να είναι ένα εγχειρίδιο που αφορά αρχάριους και όχι μόνο.
Επιπλέον το HstWB Installer, το οποίο γνώρισα από εσένα, είναι πραγματικά εντυπωσιακό για την ευκολία που προσφέρει.