ICO Statue

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
Κατ' αρχάς καλή χρονιά και τι καλύτερες ευχές μου σε όλες και όλους!

Το περασμένο καλοκαίρι είχα ξεκινήσει μια σειρά σχεδίων για ένα γλυπτό
που ήθελα να κάνω με θέμα του αγόρι που όλοι μας ξέρουμε.
Μεσολάβησαν διάφορα (κυρίως επαγγελματικά) που κράτησαν την ιδέα μου
πίσω από την υλοποίησή της...

Περίπου έναν μήνα πρίν από την κυκλοφορία του The Last Guardian
έβαλα μπρός να δουλεύω επιτέλους το γλυπτό ίσως και μέσα στον ενθουσιασμό
στην προοπτική ότι επιτέλους θα παίξω το παιχνίδι του Fumito Ueda
να μπήκα με ακόμη μεγαλύτερα "κέφια" στην τελευταία μου δημιουργία.

Αυτή τη φορά κινηματογράφησα σε time lapse όλη τη διαδικασία.
Δείτε το, έχει ενδιαφέρον πιστεύω...

Αυτό το βίντεο λοιπόν μαζί με μερικές εικόνες τα ανεβάζω και όπως πάντα θα χαρώ να ακούσω
παρατηρήσεις, σχόλια ή ότι άλλο θέλετε να κουβεντιάσουμε.

Το γλυπτό το έχω τελειώσει όσον αφορά και το ζωγραφικό του κομμάτι
και απομένει να κάνω το τελικό βίντεο της παρουσίασης...

Όταν είναι έτοιμο θα το ανεβάσω και αυτό εδώ...

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Βασίλη καταρχήν Χρόνια σου Πολλά και Καλή Χρονιά !

Το video αποδεικνύει για ακόμη μια φορά το μέγεθος του ταλέντου σου.
Η εμμονή σου με την λεπτομέρεια και η τελειότητα όλων των έργων σου είναι σταθερή και δεδομένη. Δεν είμαι ειδικός να σχολιάσω παραπάνω, με όρους και τεχνικές λεπτομέρειες, απλά αυτό που βλέπω με 'γεμίζει' και με ευχαριστεί μέχρι το τελευταίο κύτταρο.
Τι άλλο θέλεις να πω;;;

Άψογος με όλη τη σημασία της λέξης...Συνέχισε...

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Πολύ όμορφη δουλειά :thumbup:
Μπράβο σου!

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
Γιώργο τις ευχαριστίες μου στα θερμά σου λόγια και από δω.
Και βέβαια συνεχίζω και βέβαια θέλω να βγεί παραέξω και να επικοινωνήσει με τον κόσμο η δουλειά μου.

Καλή χρονιά και από μένα με όλα τα καλά!

nkary, σε ευχαριστώ επίσης,

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Ωπ δεν το πήρα πρέφα!!! Ευχαριστούμε για το heads up!!!!!!! Βασίλη keep up the GREAT work.... :thumbup: :thumbup:

antnik

Retro Addict
Reaction score
303
Βασίλη πολύ καλή δουλειά. Αν πιάσεις Ζ- brush στα χέρια σου θα κάνεις θαύματα και ψηφιακά. :thumbup:

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
dR_wHO σε ευχαριστώ... όπως βλέπεις συνεχίζω με νέο υλικό...

antnik σε ευχαριστώ επίσης... το Z-brush το γνωρίζω ως πρόγραμμα αλλά νομίζω θα προτιμήσω να συνεχίσω να δουλεύω με τα χέρια μου.
Ναι μεν σου παρέχει ευκολίες και εργαλεία αλλά την αίσθηση του χειροποίητου γλυπτού σαν τελικό αποτέλεσμα και την εμπειρία του να το βλέπεις να δημιουργείται μπροστά σου στις τρείς διαστάσεις είναι κάτι που για μένα δε μπορεί να αντικατασταθεί.

Συνεχίζοντας λοιπόν... το βάψιμο της φιγούρας είχε ολοκληρωθεί αρκετό καιρό πριν. Αυτό που μου πήρε κάπως περισσότερο χρόνο
αυτή τη φορά ήταν τα γυρίσματα για το βίντεο, το μοντάζ και τέλος η μουσική επένδυση.
Νομίζω πως το τελικό αποτέλεσμα δικαιώνει τον χρόνο και την ενέργεια που αφιέρωσα και σε αυτό το γλυπτό μου.
Πιστεύω να σας αρέσει εξίσου.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Τι να εγκωμιάσω πρώτα και τι να αφήσω για μετά! Το γλυπτό; Το λεπτομερέστατο βάψιμο; Τον ρεαλισμό της φιγούρας; Την ποιότητα του video; (εδώ περιμένω την άποψη του Αντώνη [antnik], ως πλέον ειδικού)...

Τα σέβη μου ρε Bill...τα σέβη μου!

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
287
Φανταστικό video και λεπτομερής φιγούρα! Συγχαρητήρια! Πολύ αξιόλογο το αποτέλεσμα!

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
Τι να εγκωμιάσω πρώτα και τι να αφήσω για μετά! Το γλυπτό; Το λεπτομερέστατο βάψιμο; Τον ρεαλισμό της φιγούρας; Την ποιότητα του video; (εδώ περιμένω την άποψη του Αντώνη [antnik], ως πλέον ειδικού)...

Τα σέβη μου ρε Bill...τα σέβη μου!
Πάντα διαχυτικός και θετικός... Σε ευχαριστώ Γιώργο!

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
Φανταστικό video και λεπτομερής φιγούρα! Συγχαρητήρια! Πολύ αξιόλογο το αποτέλεσμα!
Σε ευχαριστώ πολύ nicked... "σύντομα" θα περάσω σε ένα γλυπτό retro όσο τίποτα άλλο... stay tuned. :)

Hellraiser

Retro Enthusiast
Reaction score
40
Το εχω πει πολλες φορες οτι θαυμαζω και ζηλευω ταυτογχρονα ανθρωπους που πιανουν τα χερια τους ποσο μαλλον οταν ειναι και τοσο δημιουργικοι....συγχαρητηρια φιλε.

ErrorFlynn

Retro Starter
Reaction score
21
Το εχω πει πολλες φορες οτι θαυμαζω και ζηλευω ταυτογχρονα ανθρωπους που πιανουν τα χερια τους ποσο μαλλον οταν ειναι και τοσο δημιουργικοι....συγχαρητηρια φιλε.
Hellraiser σε ευχαριστώ φίλε μου... Αν σε ενδιαφέρει και για όποιον τον ενδιαφέρει γενικότερα δηλαδή ας περάσει μια βόλτα από το κανάλι μου να δει και άλλες δουλειές που έχω κάνει στο παρελθόν πάντα γλυπτά με θέμα χαρακτήρες από βιντεοπαιχνίδια. Ότι νέο δουλεύω και τελειώνω το ανεβάζω με κάποιο βίντεο εκεί. Show me some love... :)

https://www.youtube.com/channel/UCLNLSIHoGyt-fmTdXb9eWKQ