Joystick adapter για Plus 4 / C16

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Όλα καλά και άγια, το μηχάνημα βγήκε από το σεντούκι, γράψαμε την καρτούλα μας, κάναμε τις δοκιμές μας με τα :
- sd2iec (προβληματική λειτουργία στα .d64 demoZ)
- pi1541 (thanks to @Pluto63 βρέθηκε να λειτουργεί στην εντέλεια!)
- 1541 UII (άψογο!)...
...απολαύσαμε και τα demos μας (ειδικά το Rocket Science / Bauknecht (BKN) αξίζει πολλά γρόσια!) αλλά για σταθείτε...Κανένα παιχνιδάκι δεν θα παίξουμε;

Αναρωτιέμαι που θα βρούμε συμβατά joysticks αφού κι εδώ η Commodore έκανε πάλι το θαύμα της και μας ξενέρωσε με κάτι mini DIN 8 pin υποδοχές που χρησιμοποίησε για να μας σπάσει τα νεύρα. (Λόγοι οικονομίας διάβασα κάπου αλλά δεν το πιστεύω, τι διαφορά πια στην τιμή να είχαν τα κλασσικά 9pin DSUB που τα έβρισκες και στα περίπτερα από τα mini DIB 8?)

Τέλος πάντων. Ψάχνοντας για ακόμη μια φορά στο net βρήκα κάμποσους έτοιμους adapters, σε γνωστά μαγαζιά με τιμές γύρω στα 10 με 11 ευρώ (συν τα μεταφορικά), αλλά επίσης και 2 διαφορετικές προσεγγίσεις κατασκευής DIY.

Η πρώτη ήταν απλούστατη, με αλλαγή κάποιων pins ενώ η δεύτερη περιέπλεκε λίγο τα πράγματα αφού μας καλούσε να φτιάξουμε ειδική πλακετίτσα με χρήση LS244 και 5 αντιστάσεων 100Ω. Εκεί που ήμουν έτοιμος να στείλω τα gerber files στους αγαπημένους μου Κινέζους για να μου φτιάξουν τις πλακέτες, ξανασκέφτηκα την πρώτη περίπτωση.
Αφού αυτοί, σκέφτηκα, κοτζάμ αξιοπρεπείς μαγαζάτορες φτιάχνουν τέτοιες απλές κατασκευές και δουλεύουν γιατί να μην δοκιμάσω κι εγώ την τύχη μου; Στο κάτω κάτω, αν δεν δουλέψει, φτιάχνω τελικά την πλακέτα μου, διαδικασία που πλέον είναι απλούστατη με αρκετή όμως αναμονή...

Και προχώρησα σήμερα το μεσημεράκι στην κατασκευή...

...δοκιμές...

...και όλα JET! :)

Νομίζω ότι ήδη σας έχω εξομολογηθεί την απέχθεια μου στο να φτιάχνω καλώδια, έτσι; Θέλετε να μάθετε τον λόγο; Λοιπόν τα αρσενικά (Κινέζικα) βύσματα που είχα στοκάρει (περιμένω να φτιάξω κι έναν ZX-NUVO 128, τα χρειάζομαι κι εκεί για το καλώδιο εικόνας) ήταν κατά τι πιο μακρουλά από ότι επέτρεπε η θηλυκή υποδοχή του Plus 4 (Επ! Σας τσάκωσα ρε!...Δεν θέλω γελάκια και σεξιστικά σχόλια! :D) κοινώς την είχαν "μακρύτερη" :D (την μόνωση) και δεν μπορούσε να γίνει σωστά η επαφή (Ουάου! Τι γράφω πάλι! :D) των pins. Αποφάσισα να προχωρήσω σε περιτομή για να τα τιμωρήσω...εεε, να τα χειρουργήσω....εεε, να τα κοντύνω, τέλος πάντων! :D:rofl::rofl::rofl:....

Άουτς! :geek::lol:...και ναι! Το θαύμα έγινε!

Άντε και καλούς απογόνους...εεε, happy gaming ήθελα να πω!

Για να μην ξεχνιόμαστε, σχέδια από εδώ

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,696
Θα με σκάσει αυτό το παιδί σήμερα...
Άρχισε να με τρώει η τσέπη μου...!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Θα με σκάσει αυτό το παιδί σήμερα...
Άρχισε να με τρώει η τσέπη μου...!!!
Δίκιο έχεις. Να μιλήσουμε λίγο για Vectrex; :lol::lol::lol::lol::p Καλά!Καλά! Φεύγω πριν μου 'ρθει καμία ξώφαλτσα! :rofl::lol:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,696
Δίκιο έχεις. Να μιλήσουμε λίγο για Vectrex; :p Καλά!Καλά! Φεύγω πριν μου 'ρθει καμία ξώφαλτσα! :rofl:
Πάω να βάλω ένα ουισκάκι... Δεν καπνίζω, αλλά ίσως κι ένα τσιγαράκι να μην είναι κακή ιδέα...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,548
Πάω να βάλω ένα ουισκάκι... Δεν καπνίζω, αλλά ίσως κι ένα τσιγαράκι να μην είναι κακή ιδέα...
Ε, αν σου πω τι πάω να κάνω εγώ τώρα...Να ξεβουλώσω έναν νεροχύτη! Από τα σαλόνια στα αλώνια, να πάρει η οργή... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::rofl:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,696
Ε, αν σου πω τι πάω να κάνω εγώ τώρα...Να ξεβουλώσω έναν νεροχύτη! Από τα σαλόνια στα αλώνια, να πάρει η οργή... :rofl:

Άτιμη κοινωνία, άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις ...!!!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,368
(Επ! Σας τσάκωσα ρε!...Δεν θέλω γελάκια και σεξιστικά σχόλια! :D) κοινώς την είχαν "μακρύτερη" :D (την μόνωση) και δεν μπορούσε να γίνει σωστά η επαφή...
-Τι είναι αυτό Κατσάμπελα;;;
-Ποιο;
-Το αγγούρι!!!
- Δεν έχω ιδέαν, πιθανώς θα πρόκειται περί λάθους!
Να σταματήσει η προβολή!!!
-Αφήστε βρε παιδιά να δούμε και εμείς λίγο....

:whistle::whistle::whistle::speechless::lol::lol::lol: