Joysticks - γνωμες και αποψεις!

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
Μετα απο μια ερωτηση του dR_wHO προσφατα για την τρελα που εχω για τα Competition Pro, με εβαλε σε σκεψη και ειπα να το εμβαθυνω λιγο! Η πρωτη μου επαφη με τα Competition Pro ηταν στα μεσα του 80 μεσω του ξαδερφου μου που χρησιμοποιουσε ενα της Suzo μαζι με τον C64 που μου εδωσε. Οταν μου εδωσε τον ψωμιερα δεν μου εδωσε το joystick (Το κρατησε για τον C128), και μετα απο λιγο καιρο καταλαβα το γιατι. Η Suzo ειχε σταματησει να βγαζει το Competition Pro και αυτο ηταν διαθεσιμο πια απο την Dynamics (που πηρε την σκυταλη απο την Kempston που με την σειρα της ειχε παρει την σκυταλη απο την Suzo για το συγκεκριμενο joystick). Οταν το αγορασα κυκλοφορουσε μονο το μοντελο της Dynamics οποτε και πηρα αυτο, και μετα απο λιγο καιρο πηρα και το Professional Competition 9000 της Suzo. Η σχεση του δικου μου Competition Pro με αυτο της Suzo ηταν εμφανη καθως εκεινο ειχε ολοκληρο το arcade μοχλικο που εβγαζε η Suzo στα arcades, και τοτε καταλαβα γιατι ο ξαδερφος μου δεν το αποχωριζοταν. Ακομα και σαν υποδεεστερο σε σχεση με της Suzo, το Competition Pro της Dynamics αντεξε στο χρονο και με εβγαλε παλικαρι, οπως και ουτε κουβεντα φυσικα για το PC9000 της Suzo. Τερας τερατων. Θυμαμαι που πολλα παιδια στην γειτονια ειχαν ενα σωρο ελληνικα joystick μερικα μεταλλικα και αλλα πλαστικα (της Microtechnica, της CMS, του Ανερουση και αλλα), αλλα κυριο γνωρισμα τους ηταν ο κοντος λαιμος με την μπιλια σαν τα arcades. Να πω την αληθεια ποτε δεν τα ζηλεψα αλλα φανταζομαι αυτο ειναι υποκειμενικο και ισως για αυτο εχω τοσα πολλα Competition Pro στην ακρη! Οταν εζησα στην Πραγα εκει τα Competition Pro ηταν σχεδον σε καθε σπιτι. Δεν θυμαμαι να μην ειχε κανενας τετοιο. Οι 'ξενερωτοι' μονο ειχαν κατι Quickshot II που ηταν της πλακας! Προσωπικα δεν νοω να δω Commodore 64 η ακομα και Amiga που να μην εχει διπλα ενα Competition Pro. Ηταν λες και αυτα τα joystick σχεδιαστηκαν να ειναι αξεσουαρ για τα Commodore! Αλλα θα ηθελα και δικες σας αποψεις πανω σε αυτα τα μαραφετια που τους βγαζαμε τα ματια εκεινο τον καιρο. Λιγο πολυ ολοι εχουμε τις προτιμησεις μας! :)

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
483
εγώ ξεκίνησα με Quickshot II και αργότερα με Quickshot II plus με τα microswitches. Ναι, ήταν σε σχέση με τα ελληνικά της πλάκας όπως και σε σχέση με τα ποιοτικότερα Competition Pro, αλλά για το platform και Shoot'em up gaming που τα ηθελα ήταν καραΟΚ! Ενω είχα ενα φεγγάρι ελληνικα μεταλλικα joysticks, τα Competition Pro αν και βάλθηκα ενα καιρό να αποκτήσω , τελικά δεν αγοράζα γιατί τα έβρισκα χωρίς βεντούζες. Τώρα, από κατασκευής δεν ειχαν βεντούζες ή αυτα που βρηκα δεν ειχαν βεντουζες, δεν το ξερω.

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
Τα Competition Pro ποτε δεν ειχαν βεντουζες μιας και δεν ηταν φτιαγμενα για επιτραπεζια χρηση. Oι ριζες τους ηταν πανω στο σχεδιο της Atari για χρηση στο χερι. Μονο τα Professional Competition 9000 Deluxe μοντελα της Suzo ειχαν, οπως και μερικα Zip Stik.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Τα Competition Pro ποτε δεν ειχαν βεντουζες μιας και δεν ηταν φτιαγμενα για επιτραπεζια χρηση. Oι ριζες τους ηταν πανω στο σχεδιο της Atari για χρηση στο χερι. Μονο τα Professional Competition 9000 Deluxe μοντελα της Suzo ειχαν, οπως και μερικα Zip Stik.
Έτσι ακριβώς.

Να πώ και εγώ την αμαρτία μου ; Και εγώ στην Amiga 500 μόνο Competition Pro είχα :) Ήταν τα τοπ και ποτέ δεν μου έλειψαν οι βεντούζες αφού πάντα τα κρατούσα στα χέρια μου. Τα Joystick του Ανερούση τα έμαθα πολύ αργά μέσω του γαμπρού μου, ο οποίος τόσο στον Atari 520 όσο και στην 500ρα του είχε ένα αθάνατο Pacman του Ανερούση(ίδιο με το tomahawk με πιο στρόγγυλη μπίλια) - το μοναδικό joystick που έχω ακόμα!

Πάντως είμαι στα σκαριά για να ετοιμάσω ενα νέο σχέδιο (για προσωπική προτίστως χρήση) βασισμένο σε Sanwa μοχλούς και κουμπιά....ο βρυκόλαξ ξέρει :)

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
Εγω παλι ειμαι επικριτικος για τα joysticks του Ανερουση. Aντιθετα επαινω ολα τα υπολοιπα Ελληνικα δημιουργηματα. Πιστευω πως πολλοι εχουν τρελα με τα joysticks του Ανερουση οποτε καλυτερα να μην επεκταθω. Ετσι και αλλιως προκειται για προσωπικες εκτιμησεις.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Εγω παλι ειμαι επικριτικος για τα joysticks του Ανερουση. Aντιθετα επαινω ολα τα υπολοιπα Ελληνικα δημιουργηματα. Πιστευω πως πολλοι εχουν τρελα με τα joysticks του Ανερουση οποτε καλυτερα να μην επεκταθω. Ετσι και αλλιως προκειται για προσωπικες εκτιμησεις.
Ήταν joystick που φτιάχτηκαν για να αντέχουν στα "εκρητικτά" ταμπεραμέντο του Έλληνα gamer! :D:D:D

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
Ολα τα καλα φτιαγμενα joystick μια χαρα αναλαμβαναν το ταμπεραμεντο του Ελληνα. Εγω θεωρω πως η Microtechnica ειχε φτιαξει τα καλυτερα joystick στην Ελλαδα και με διαφορα. Αυτη η εταιρεια πηγε το πρωτο μεταλλικο joystick του Σωτηριου ακομα παραπερα δημιουργωντας το εσωτερικο μεταλλικο 'κουβουκλιο' με τον σταυρο για τις 8 διευθυνσεις κατι που ο Ανερουσης αντεγραψε. Και μαλιστα ειχε πραγματικο σταυρο με τις 8 διευθυνσεις ασχετα αν ο Ανερουσης επικαρπιστηκε το και καλα star control και το εβαλε σαν σημα. Το μεταλλικο κουβουκλιο που εχει μεσα στα Pacman/Tomahawk ειναι ενα τετραγωνο και εχει φαγωμενα τα up,down,left,right με ενα ομοκεντρο κυκλο που δινει την ψευδαισθηση πως ειναι σταυρος 8 διευθυνσεων, καμια σχεση με το αστερι 8 διευθυνσεων της Microtechnica στο A.S.C. Η Microtechnica ειχε δικο της σχεδιασμενο pcb για το κυκλωμα και ηλεκτρονικο autofire οπως και η CMS και η PIM και η LANCO. Tα autofire του Ανερουση στα Super Stick και Star Fighter ηταν απλα ενα διακοπτακι που συνεδεε το καλωδιο του fire ωστε να μην χρειαζεται να πατας το κουμπι, δεν ειχε κυκλωμα ωστε να κανει επαναλαμβανομενη ριπη, κατι που εγινε ορατο σε πολλα παιχνιδια και ετσι το κατηργησε αφου δεν μπορουσε να βαλει τετοιο κυκλωμα εξ αρχης (το περιφημο autofire σταματησε στο μοντελο Starfighter 2000 το 1988 και εβαλε pcb και autofire χρονια μετα με το PACMAN με τα δυο κουμπια). Το σταματησε οταν του κανανε παραπονα πως το autofire απο αλλα joystick οπως τα Quickshot ειχαν γρηγορο fire κατα ριπας ενω στο δικο του δεν δουλευε. Η Microtechnica ηταν η πρωτη εταιρεια που εβγαλε πλαστικο καλουπι και περιφημης σχεδιασης και αντοχης ενω ο Ανερουσης χρησιμοποιουσε ενα ηλεκτρολογικο κουτι ετοιματζιδικο που ειχε εξαρχης εκεινη την τρυπα στις μεσαιες βιδες που την καλυπτε με ενα πλαστικο καλυμα. Ξερω θα πει καποιος πως εβγαλε μετα το PACMAN με τα δυο κουμπια που τα ειχε ολα, αλλα τι να λεει to 1993φευγα.. ολες οι Ελληνικες εταιρειες ειχαν βγαλει μεσα στο 80 τα δικα τους πλαστικα καλουπια και εξολοκληρου σωστα σχεδιασμενα joystick οπως η PIM με το Elite και η CMS με το Controller Super 8+. Για αυτους τους λογους και για πολλους αλλους ειναι κατακρυμνισμενη στα δικα μου ματια σαν Ελληνικη εταιρεια, γιατι δεν δημιουργησε παρα αναμασησε πατεντες αλλων και πλασαρε ετοιματζιδικα πραγματα για δικα του. Ακομα και ο μοχλος δεν ηταν δικια του κατασκευη. Τωρα το οτι θεοποιηθηκε, ο καθενας το βλεπει οπως το θελει και αλλος μετραει το ξερο κλακ του μοχλου σαν θεϊκο. Τα Microtechnica ειχαν πολυ καλυτερη αισθηση του μοχλου και πιο ακριβες κινησεις και μια εταιρεια απο πισω που νοιαζοταν για το προϊον της. Για εμενα παραμενει η καλυτερη Ελληνικη εταιρεια στον χωρο.

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Λοιπόν, αντιπαθώ το Competition pro περισσότερο από ότι το quickshot II. Δεν ξέρω αν κάνουν για αξεσουάρ στα Commodore αλλά σε Atari δεν ταιριάζουν καθόλου. Σε ότι αφορά ευχαρίστηση gaming τα βρίσκω καλύτερα μόνο από την γνωστή βλακεία που κυκλοφορούσε με το Rambo (κλώνο του 2600). Και εξηγούμε, καταρχήν είναι όντως φτιαγμένα για να τα κρατάει χέρι και όχι για γραφείο. Απλά το χέρι πρέπει να είναι του Bud Spencer τουλάχιστον και πρέπει να το κρατάς υπερβολικά σφιχτά. Σε αντίθεση τα κλασσικά Atari joystick είναι αρκετά πιο εργονομικά.
Με τα ελληνικά joystick, έχω μόνο το CMS Super 8+ και έχω πολύ λίγες αναμνήσεις από το pacman αλλά δεν είναι αρκετές. Το CMS είναι αρκετά ικανοποιητικό και ανθεκτικό (πάντως δεν θα άντεχε Decathlon).
Το αγαπημένο μου Joystick είναι το QJ superstar. Αν και είχα καταστρέψει πολλές φορές τα Microswitches θεωρώ ότι τόσο αισθητικά όσο και λειτουργικά ήταν φανταστικό.

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
Απλά το χέρι πρέπει να είναι του Bud Spencer τουλάχιστον και πρέπει να το κρατάς υπερβολικά σφιχτά.

Αν συνηθιζεις να κρατας τα joystick οπως οι εικονιζομενοι, τοτε ναι φυσικα και εχει βαση αυτο που λες. Κανενα Competition Pro δεν παιζεται ετσι! Εχω κανει πολλες φορες 'παρατηρηση' σε φιλους που πανε να παιξουν ετσι κρατωντας την μπιλια και με το χερι ολο στον αερα, σε σημειο να σκεπτομαι "καλα δεν εχουν ξαναπιασει joystick ποτε στα χερια τους?!?". Δεν ειναι σκουτερακι να πεις αντε καβαλα φυγαμε! Επειδη εχει μπιλια δεν σημαινει οτι παιζεται με το χερι απο πανω και ολο στον αερα, δεν πα να εχεις και ολοκληρη arcade καμπινα για στηριγμα! Αν πας να παιξεις ετσι και τσιμενταρισμενο να ειναι παλι θα βρεις ψεγαδια. Το αριστερο στηριζει το joystick και ο αντιχειρας για το fire σε ελευθερη κινηση, και το δεξι χερι παντα ακουμπαει στο κατω μερος της παλαμης το Competition Pro (και βασικα σε ολα τα joystick που εχουν αυτη την διαταξη και δεν εχουν λεβιε στυλ F16) και η μπιλια πιανεται μονο με αντιχειρα και δεικτη ενω ολα τα υπολοιπα δακτυλα ακουμπουν το κατω μερος του κορμου του λεβιε αγκαλιαζοντας ετσι και τον πυργο που εχει το Competition Pro για το ελατηριο. Ετσι εμεσως και το ιδιο το joystick βρισκεται να στηριζεται και απο τα δυο χερια και δεν το κουναει απο εκει κανενας. Αυτα τα joystick με τις βεντουζες χαλασαν πολυ κοσμο τελικα!!! :)

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Να σου πώ, εγώ ξεκίνησα με το κλασσικό Atari joystick οπότε το πως πρέπει να το κρατάω έρχεται λίγο φυσικά. Αλλά ακόμα και όπως το λες, έρχεται αρκετά δύσχρηστο στα χέρια μου. Έχω ένα USB Competition pro (από κάποια φάση που ήταν προσφορά στα 5 euros από τον Κωτσόβολο) και μου είναι αδύνατον να το συνηθίσω. Δυστύχως δεν βρίσκω arcade joysticks για PC.

Η πρώτη μου εμπειρία με το Competition pro ήταν το 2008 στο Outline όπου με έναν άλλο Έλληνα φίλο μου αναρωτιόμασταν τι μπορεί να βρίσκουν οι ξένοι σε αυτό το joystick.

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
Δωσε του λιγο χρονο με τον τροπο που σου ανεφερα, και ισως να ερθεις λιγο κοντυτερα στην δικια μου αποψη πως προκειται για ενα απο τα πιο εργονομικα joysticks που φτιαχτηκαν ποτε. Αν το βαλεις σε τραπεζι σαν αυτα με βεντουζες δεν λεει μια.. ειναι παντελως αχρηστο. Αν το κρατας με ενα χερι παλι το ιδιο. αν το κρατας με δυο χερια και 'τυλιγμενο' το δεξι χερι πανω στον μοχλο και στον πυργο μετα απο λιγα παιχνιδια θα ερθεις στα λογια μου. Δεν το βρισκω παραξενο που δεν σου καθεται καλα αν εχεις συνηθισει αλλο τροπο παιξιματος με αλλα joysticks.. το ιδιο ακουω απο φιλους που εχουν συνηθισει να παιζουν με το δεξι χερι στον αερα πιανοντας τα απο πανω. Με τον ιδιο τροπο προσπαθησε να παιξεις και με το CMS και θα δεις πως θα εχει μεγαλη διαφορα απο οτι εχεις μαθει.

Για το εξωτερικο και την προτιμιση το Competition Pro ειναι θρυλος για αυτο το λογο, την εργονομια, οπως και αντοχη και αξιοπιστια. Απλα δεν χαλανε και δεν γινονται σαχλοκουδουνα μετα απο λιγο καιρο. Ειναι το πιο iconic joystick μετα απο αυτο της Atari.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Αγνοούσα σχεδόν όλα όσα έγραψες φίλε Andy!!! To κοντινότερο που έχω αυτήν την στιγμή σε Competition Pro, είναι το Zip Stick. Του μοιάζει αρκετά - σαν ένα μικρό αδερφάκι. Μήπως μπορείς να αποχωριστείς κάνα Comp Pro ? :p

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
dR_wHO, αν εχεις ηδη ενα Zip Stik τοτε δεν χρειαζεσαι Competition Pro! Πιστευω να καταλαβαινεις πολλα απο την φραση μου. Ειναι το μονο που προσωπικα θεωρω αν οχι καλυτερο, ισαξιο με αυτα για ενα λογο - τα joystick ειναι ακριβως ιδια μεσα, και το Zip Stik εχει microswitches και στα κουμπια, ενω τα παλιοτερα των Suzo, Kempston, Dynamics εχουν leaf switches στα κουμπια. Περα απο αυτο η βαση των Zip Stik εχει αυτες τις εμπνευσμενες γραμμωειδης ραβδωσεις που οταν το κλεισεις αναμεσα στα χερια σου τοτε 'γαντζωνει' καλυτερα και γινεται ακομα πιο σταθερο. Αν θελεις να το αποχωριστεις τοτε μετα χαρας να στο ανταλαξω με ενα Competition Pro! ;) χαχαχαχαχα

Χωρις πλακα, εχεις ενα απο τα καλυτερα Competition Pro joysticks ασχετα αν το ονομα του ειναι αλλο.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Όταν το πήρα με μια χαλασμένη 500+ απο Αγγλία, είπα "νταξ...όταν δεν θα παίζω με το Tomahawk να έχω αυτό spare". Αλλά πραγματικά με εξέπληξε το πόσο βολικό ήταν τελικά!!!Και το γεγονός οτι παρά την εμφανή του χρήση παίζει ακόμα και σήμερα άψογα! Σύντομα έγινε το main... ;)

Y.Γ : Θα...κρατήσω το zip stick προς το παρόν!! :D:D:D:D

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
Δεν προκειται να χαλασει ποτε, αυτο στο υπογραφω. Αν σου φαινεται ακομα σκληρο στο μοχλικο μπορεις να κοψεις το ελατηριο λιγο και να το κανεις πιο μαλακο, αν και δεν στο συμβουλευω γιατι θα χασει το νευρο του. Δεν εχω συναντησει ποτε κανενα Competition Pro (και Zip Stik) της εποχης εκεινης που να φαινεται λιωμενο στην χρηση αλλα να μην ειναι αστερι σε επιδοσεις. Ειναι επεκταση του θρυλου που δημιουργησαν και για αυτο στο εξωτερικο ειναι τοσο αναγνωρισιμο και το εχουν ολοι. Για εμενα ειναι το πιο ομορφο joystick που δημιουργηθηκε ποτε, δυσκολα του βρισκεις ψεγαδι. Στα συν βαλε και το οτι παντα θα εχεις και ενα ανταλλακτικο leaf switch η microswitch απο το δευτερο κουμπι Fire που δεν χρησιμοποιεις! ;)

Αν το Zip Stik που εχεις ειναι το μαυροκιτρινο χωρις βεντουζες, ειναι το κανονικο. Αν εχει βεντουζες ειναι το Super Pro Zip Stik (μονο οι βεντουζες αλαζουν). Αν εχεις το μαυροκοκκινο Zip Stik με τα κοκκινα κουμπια και το κοκκινο δαχτυλιδι ειναι το Limited Edition.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Αν το Zip Stik που εχεις ειναι το μαυροκιτρινο χωρις βεντουζες, ειναι το κανονικο. Αν εχει βεντουζες ειναι το Super Pro Zip Stik (μονο οι βεντουζες αλαζουν). Αν εχεις το μαυροκοκκινο Zip Stik με τα κοκκινα κουμπια και το κοκκινο δαχτυλιδι ειναι το Limited Edition.
Είναι μαυροκίτρινο με βεντούζες σωστά!!

Είναι απίστευτος ο όγκος πληροφοριών που έχεις μαζέψει γύρω απο τα joystick αυτά! Awesome! :thumbup::thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
Καταπληκτικό thread! Ο όγκος των πληροφοριών και οι αναλύσεις του andyn55 με έχουν κεντρίσει πολύ το ενδιαφέρον..
Λοιπόν, σήμερα μπόρεσα να κατεβάσω μια κούτα με τα μισά μου joysticks, αυτά που τα είχα συγκεντρωμένα ...τα άλλα βρίσκονται αριστερά και δεξιά μέσα σε άλλα κουτιά και κουτάκια μαζί με κονσόλες, computers κλπ

Για καλή μου τύχη, ανάμεσα τους, βρήκα τις "πρώτες" προτιμήσεις μου! Ειλικρινά δεν μπορώ να ξεχωρίσω κανένα
Έχω πλέον συνηθίσει να τα χουφτώνω κατά συρροή και κατ'επανάληψη :D...

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
Ωραια συλλογη geoanas! Το μπλε Competition Pro που εχεις ειναι το μοντελο Star, απο τα τελευταα σχεδια που εβγαλε η Dynamics. Εγω το λεω απλα Sega! χαχαχαχαχα Κυκλοφορησε με αυτο τον σκοπο να δωσει παραπανω κουμπια για χρηση στα Sega Master System. Αυτο το μοντελο ειναι μπερδεμα κανονικο. Εχουν βγει μερικες εκδοσεις που δεν υποστηριζουν αυτη την λειτουργια με τα εξτρα κουμπια και απλα δινουν autofire και slow motion. Σε αυτα που δουλευει κανονικα, to autofire δουλευει κανονικα σε Commodore και Amiga, αλλα οταν συνδεεται σε Master System o επιλογεας στο autofire μετατρεπει τα κουμπια σε αριστερο fire = A, δεξι fire = B, πανω μικρο αριστερα ειναι το C και το δεξι ειναι το Start. Απο αυτο το μοντελο της Dynamics και μετα εγιναν standard τα 4 κουμπια στα Competition Pro. Ο επιλογεας στην μεση εδινε παντα Slow motion επιλογη.

Το Slik stik στην αμερικη το θεωρουν δεν ξερω και εγω τι σαν γερο και αθραυστο ενω η πραγματικοτητα ειναι πως παντα σπαει η θα σπασει η μπιλια στο μοχλουδακι απο μεσα! Η πλακα ειναι πως μισουν παντελως το Competition Pro! Οταν τους μιλησεις για αυτο το αποριπτουν αμεσως και προβαλουν κατι γκασγκανες wico που εχει λεβιε και διαδρομες οπως οι ταχυτητες λεωφορειου! Αυτοι και αν δεν εχουν δει joystick της προκοπης!

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
483
Είναι απίστευτος ο όγκος πληροφοριών που έχεις μαζέψει γύρω απο τα joystick αυτά! Awesome! :thumbup::thumbup:
Πράγματι, οι πληροφορίες που παρέθεσε ο andyn55, δε νομίζω ότι μπορούσαν να βρεθούν κάπου. thanks στον andyn55! :thumbup::thumbup:

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
Να εισαστε καλα παιδια, και εγω θελω να μαθαινω απο εσας. Μην νομιζετε, υπαρχουν πολλα που δεν ξερω ακομα και για τα Competition Pro γιατι βγηκαν τοσες εταιρειες σφηνες στο μεσοδιαστημα 1983-2000 που χαθηκε η μπαλα. Ακομα και η Logic3 ειχε βγαλει Competition Pro με μπλε κουμπια και μοχλο. Χωρια αντιγραφακηδες οπως η Competition Pro στην αμερικη (ναι ουτε ονομα δεν ειχε η εταιρεια αυτη και εκανε αντιγραφη το μοντελο 5000 της Kempston και ενα αλλο το 3000 που ηταν λιαν επιεικως για κλωτσιες!) και απο την Euromax, Replay, Powerplay.. γενικως το ξετιναξαν το θεμα! :)