Joysticks - γνωμες και αποψεις!

turrican

Retro Guru
Εγώ, ως A8 user, πήγα κατευθείαν στο κλασικό Atari joystick! Αυτό μου έδωσαν στο κατάστημα, και αυτό πήρα. Απέκτησα μάλιστα δύο από αυτά. Συνήθισα να στηρίζω όμορφα το μοχλό στο τραπέζι, και να απολαμβάνω πολύ στρωτό παιχνίδι. Από ποιότητα έμεινα πολύ ικανοποιημένος (αν και δεν ήταν κάτι τρομερό). Βλέπετε δεν ήμουν ποτέ βάναυσος με τους μοχλούς μου, αφού καταλάβαινα ότι η επιπλέον δύναμη δε μου πρόσφερε τίποτα. Δεν καταλάβαινα ποτέ τις υπερβολές. Τα χειριστήρια έφαγαν τρελή χρήση (θέλω να το πω εδώ) επειδή τα atari 8 bit (που κοιτούσαν κατευθείαν κονσόλα) δε συνήθιζαν να κάνουν χρήση του keyboard στα παιχνίδια (όπως π.χ τα spectrum's).Κατά συνέπεια το χειριστήριο ήταν βασικό συστατικό στοιχείο του configuration. Κατά τα τελευταία χρόνια, το ένα από αυτά, τα "'έπαιξε", και δεν δούλευε το πάνω.

Αν με ρώταγες, δεν ήξερα τίποτα από μοχλούς, ή καλύτερα, δεν είχα δει τίποτα άλλο πέρα από το Atari. Ένα μικρό σοκ το έπαθα όταν στο Pixel no 30 είδα το αφιέρωμα στα joysticks (ναι έχει και το competition), και εκεί κατάλαβα ότι ανθεί μια βιομηχανία με πολλές φιλοσοφίες και βάσεις. Ζήλεψα μάλιστα τους χορταστικούς μοχλούς που έμοιαζαν με χειριστήριο αεροπλάνου.

Αργότερα σαν Spectrum 128+2 user, χάρηκα το μαμα Sinclair (φαλλικό σύμβολο κατά πολλούς) ώστε να μου φύγει το απωθημένο των αεροπλάνων. Το Sinclair έσπασε ατυχώς μπροστά στα μάτια μου, όταν ο ξάδερφος μου, τσαντισμένος το ζόρισε επειδή έχασε στο Mach Day II...
Αργότερα πήγα στο Cheetah 125+ εξαιτίας της διπλής συμβατότητας. Πολύ μακρινές αποστάσεις, δε θα το έλεγες και άμεσο, αλλά εγώ έπαιζα Flyer fox και Ace of aces και "πέταγα στα ουράνια". Το πρόβλημα μου ήταν οι βεντούζες που έμεναν κολημένες στο τραπέζι.
http://turricanblog.blogspot.gr/2011/09/cheetah-125-spectrum.html

Τα Atari joysticks και το Cheetah με ακολούθησαν και στον Atari ST. Εδώ όμως τα πράγματα είχαν αλλάξει καθώς ο κομήτης KICK-OFF θα επαναπροσδιόρισε τους κανόνες του παιχνιδιού. Τότε έγιναν μόδα οι controllers ουφάδικου στιλ. Εγώ αν θυμάμαι καλά απέκτησα δύο(νομίζω) CMS. Πρώτη φορά (και εγώ ο έρημος) βίωσα την αίσθηση των microswitches, ενώ οι πολύ μικρές αποστάσεις (σε συνδυασμό με τον δυνατό μοχλό) εισήγαγαν όρους και νοοτροπία πολεμικών τεχνών στο gaming. Νομίζω ότι κάπου το έχω (το CMS) σήμερα. Αν θυμάμαι καλά, εκτοξεύτηκε τυχαία το ένα fire (με το ελατήριο) και ίσως να έμεινε στο γραφείο μου κολλημένη κάποια βεντούζα (δε θυμάμαι σίγουρα).

Alkis30

Retro Starter
Καλημέρα και από μένα ! Μόλις διάβασα αυτό το εξαιρετικά ενδιαφέρον post περί joysticks δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό να σας δείξω και τη δική μου μικρή συλλογή η οποία όπως μπορείτε να διαπιστώσετε και από τις photos είναι πιο πολύ εστιασμένη στα joysticks τύπου pacman-tomahawk τα οποία και θεωρώ αξεπέραστα σε αντοχή και για το λόγο αυτό και τα συλλέγω ! Μοναδική (μάλλον) απουσία από τη συλλογή είναι τα Djoy Ι και ΙΙ της Lanco που ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να αποκτήσω :)

images upload

Vetus

Retro Starter
Aν και δεν είχα την τρελή πείρα από home computers, τα Pac-Man χειριστήρια ήταν τα καλύτερα απ' όσα είχα πιάσει στα χέρια μου, με αίσθηση αρκετή κοντινή μ' αυτήν των arcade καμπινών. Τα χειριστήρια του Atari 2600; Απαίσια.

cutlaroc

Retro Addict
Θα συμφωνήσω με τον Andy γιατί όταν μου πήραν οι δικοί μου τον 6128 αυτός που μας τον πούλησε μου έδωσε και ένα Joystick A.S.C. μπλέ.
Τι το βάραγα στο τραπέζι, τι κάτω είχε πέσει , τίποτα δεν είχε πάθει. Πιστεύω και γω οτι ήταν το καλύτερο Joystick, όλοι οι φίλοι μου άλλαζαν Joysticks και γω είχα μείνει εκεί με το σκυλί! :) :)

turrican

Retro Guru
...και ερωτώ, τη σήμερον τη μέρα, που τα παλαιά μας χειριστήρια αρχίζουν να κουράζονται, τι πρέπει να προτιμήσει ο σύγχρονος home computer user;

Να αγοράσει κανένα μεταχειρισμένο μισοπεθαμένο παλιό ελληνικό, ή να κοιτάξει καμία σύγχρονη λύση (σε αλμυρή τιμή);

Ομολογώ ότι δε θα με χάλαγε κάτι τέτοιο...

Δε ξέρω για τα υπόλοιπα, αλλά η ποιότητα των επαφών μου φαίνεται ανυπέρβλητη.

clemenza

Retro Addict
...και ερωτώ, τη σήμερον τη μέρα, που τα παλαιά μας χειριστήρια αρχίζουν να κουράζονται, τι πρέπει να προτιμήσει ο σύγχρονος home computer user;

Να αγοράσει κανένα μεταχειρισμένο μισοπεθαμένο παλιό ελληνικό, ή να κοιτάξει καμία σύγχρονη λύση (σε αλμυρή τιμή);

Ομολογώ ότι δε θα με χάλαγε κάτι τέτοιο...

Δε ξέρω για τα υπόλοιπα, αλλά η ποιότητα των επαφών μου φαίνεται ανυπέρβλητη.
Και ελληνικό, και καινούριο: http://donysoldcomputers.blogspot.com/2019/04/tgs-arcade.html

Για την αντοχή ούτε να το συζητάς καν, το T.G.S. είναι πολύ πιο γερό από το Tomahawk (καθότι είναι μεταλλικό). Για το θέμα της αλμυρής τιμής ας τα πουλάει ο καθένας όσο θέλει κι ας κρίνει ο κάθε αγοραστής ανάλογα με τα γούστα του, τις ανάγκες του και την τσέπη του. Προσωπικά μου φαίνονται αλμυρές οι τιμές και στα νέα joysticks και στα μεταχειρισμένα Pac-Man, Tomahawk κλπ. Σε κάποιον άλλο μπορεί να μη λένε τίποτα, επειδή έχει την χρηματική άνεση τα 50άρικα και τα 100ρικα να τα δίνει απλόχερα. Ελεύθερη αγορά είναι, οπότε...

turrican

Retro Guru
ΑΑΑ!!! Απίθανος Πάνο!
Σαν εμφάνιση μου αρέσει πολύ!!!
Ταιριάζει και χρωματικά με τα περισσότερα micros (+ και ότι όσοι έχουν καλλιτεχνικές ανησυχίες μπορούν να το διακοσμήσουν με αυτοκόλλητα κ.τ.λ. ).

dimfil

Retro Addict
Το έχω το Monster Deluxe. Καλό, καλή απόκριση, καλή κατασκευή,εξαιρετική σύγχρονη λύση, αλλά...

Αλλά έρχεται το TGS...!!!

Ο Κωστής (dinohatzi) μου περιέγραψε τις αλλαγές που ενσωμάτωσε μετά την αρχική έκδοση και τις πρώτες παρατηρήσεις. Εκπληκτικό απλά!

Μην ξοδεύετε χρήμα αλλού... Λίγο υπομονή γιατί σε λίγο μπαίνει "μπρος"...

turrican

Retro Guru
Α, Δημήτρη είσαι δηλαδή ο κατάλληλος άνθρωπος, στον ουρανό σε έψαχνα και στη γη σε βρήκα! :)

Το TGS δηλαδή είναι αυτή τη στιγμή υπό ανάπτυξη;

dimfil

Retro Addict
Α, Δημήτρη είσαι δηλαδή ο κατάλληλος άνθρωπος, στον ουρανό σε έψαχνα και στη γη σε βρήκα! :)

Το TGS δηλαδή είναι αυτή τη στιγμή υπό ανάπτυξη;
Θα το περιέγραφα καλύτερα ως "τελικό στάδιο ένα βήμα πριν την παραγωγή "...

turrican

Retro Guru
Αναμένουμε λοιπόν!
(Έφτιαξα το VFM PC με τη Motospeed, και τώρα θα φτιάξω τον ST με την elite)!