Joysticks - γνωμες και αποψεις!

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Λοιπόν, να ξεκαθαρίσω κάτι: δεν είμαι ο τύπος που υποστηρίζει οτιδήποτε είναι ελληνικό. Όπως και ο κάθε λαός έχουμε τα καλά μας και τα κακά μας, όπως και ο κάθε λαός έχουμε δημιουργούς αλλά και κοπρίτες, και όπως ο κάθε λαός μπορούμε να δημιουργήσουμε κάτι αξιόλογο ή κάτι παντελώς αδιάφορο.

ΑΛΛΑ:

Στο θέμα των joysticks, είμαι απόλυτος: πας μη Έλλην, βάρβαρος! Τα χειριστήρια που έμαθαν, χρησιμοποιούσαν και χρησιμοποιούν ακόμη σε όλες τις άλλες χώρες του πλανήτη μπορούν να χρησιμοποιηθούν ίσως ως σεξουαλικά βοηθήματα, αλλά όχι ως joysticks. Zipsticks, Quickshots, Competition Pros και όλα τα υπόλοιπα χειριστήρια-εκτρώματα οφείλουν να μην συγκαταλέγονται καν σε οποιαδήποτε κουβέντα περί joysticks αν είμαστε στοιχειωδώς σοβαροί.

Κατόπιν τούτων, θα ξεκινήσω με 2 ολοκαίνουριες παραλαβές, ήτοι το The Greek Stick, το δημιούργημα του καλού μου φίλου Dinohatzi:

Και συνεχίζω με 3 "οικογενειακές" φωτογραφίες. Όλα τα προϊόντα που βλέπετε είναι ελληνικά, είναι αυτό που ονομάζουμε "arcade χειριστήρια" και δεν έχω βάλει διπλά, τριπλά, τετραπλά κλπ, καθώς δεν θα είχε νόημα (και δεν θα χώραγαν και στις φωτογραφίες!). Εννοείται πως οτιδήποτε δεν ανήκει στην κατηγορία των "arcade joysticks", ήτοι τα εξαμβλώματα που χρησιμοποιούνται και χρησιμοποιούνταν στην υπόλοιπη υφήλιο έχουν χαριστεί, πουληθεί ή πεταχτεί προ πολλού καθώς δεν άξιζαν ούτε καν τον χώρο που καταλάμβαναν...

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,378
Παρακαλώ να γίνει sticky το συγκεκριμένο ποστ, καλύπτει τα πάντα.
Και εγώ είμαι απόλυτος στα Ελληνικά χαρομόχλια.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Παρακαλώ να γίνει sticky το συγκεκριμένο ποστ, καλύπτει τα πάντα.
Και εγώ είμαι απόλυτος στα Ελληνικά χαρομόχλια.
Και η διαφορά νοοτροπίας και επιπέδου γίνεται ακόμη περισσότερο εμφανής βλέποντας μερικά "αξιόπιστα" videos με προέλευση εκτός Ελλάδας:

και...

(θυμηθείτε τι σας έγραφα για τα σεξουαλικά βοηθήματα. Πάντως παιχνίδι με δαύτα δεν μπορείς να παίξεις!)

Καθώς και το ολόφρεσκο...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Περιμένω πως και πως να γυρίσω για να παραλάβω και τα δικά μου TGS...
Προβλέπεται "θερμό" φθινόπωρο!

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,137
Ρε μαγκες για λυστε μου λιγο μια απορια.Αυτα τα TGS που φτιαχνει ο φιλος ειναι μονο για home micros η γινετε να συνδεθουνε και στο PC για να παιξει καποιος παιχνδιια στο mame;επισης ειναι 8way η 4way αυτα τα joysticks;

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,378
Και όμως Don, οι βάρβαροι μας πατάνε στο sensible με αυτά τα ανάπηρα...
Ποτέ δεν το είχαμε με τη μπάλα εδώ.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Και όμως Don, οι βάρβαροι μας πατάνε στο sensible με αυτά τα ανάπηρα...
Ποτέ δεν το είχαμε με τη μπάλα εδώ.
Μήτσο, στο πραγματικό ποδοσφαιράκι ο Άλκης τους κέρδισε με Tomahawk, εγώ αυτό ξέρω! :cool:

Πέραν της πλάκας, είναι γεγονός ότι και εμείς κάποτε με Quickshot και Atari παίζαμε, και μια χαρά τα πηγαίναμε. Όταν ανακαλύψαμε τα arcade χειριστήρια δεν υπήρχε γυρισμός πια. Νομίζω ότι με ό,τι κι αν έχεις θα παίξεις αν πραγματικά αυτό γουστάρεις να κάνεις. Προσωπικά πάντως, παρόλο που το προσπάθησα, με ιμιτασιόν Competition Pro (στο C64 Mini) δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω όχι στο Sanxion και το Galencia, αλλά στο C64 Anabalt που το μόνο που κάνεις είναι να πατάς πού και πού το fire button! :D

Συνεπώς, ένα μεγάλο "respect" στους ξένους που καταφέρνουν και παίζουν χρησιμοποιώντας αυτά τα τεχνολογικά ανοσιουργήματα που έχουν μάθει να χρησιμοποιούν. Και άλλη τόση χλεύη που δεν κατάφεραν τόσα χρόνια να εντοπίσουν και να λατρέψουν ένα κανονικό χειριστήριο! ;)

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Ρε μαγκες για λυστε μου λιγο μια απορια.Αυτα τα TGS που φτιαχνει ο φιλος ειναι μονο για home micros η γινετε να συνδεθουνε και στο PC για να παιξει καποιος παιχνδιια στο mame;επισης ειναι 8way η 4way αυτα τα joysticks;
Νομίζω ότι υπάρχει και δυνατότητα για USB έκδοση αλλά είναι λίγο πιο ακριβή (+10€, αν θυμάμαι καλά). Για το 8way/4way τι εννοείς; Το πόσους μικροδιακόπτες έχει για κατεύθυνση;

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,137
Νομίζω ότι υπάρχει και δυνατότητα για USB έκδοση αλλά είναι λίγο πιο ακριβή (+10€, αν θυμάμαι καλά). Για το 8way/4way τι εννοείς; Το πόσους μικροδιακόπτες έχει για κατεύθυνση;
Κοιτα συγκεκριμενα εχω 5 arcade joysticks που τα εχω αναλογα τα παιχνιδια που παιζω και μιλαω καθαρα για arcades στο mame κατα 90% και ενα 10% ειναι καποια αλλα παιχνιδια.Τα δυο ειναι με sanwa μοχλους και κουμπια το ενα με Seimitsu μοχλο και κουμπια και τα αλλα δυο ειναι με leef pro μοχλους το ενα με sanwa κουμπια και το αλλο με seimitsu.Υπαρχουν παιχνιδια που δεν γινετε να παιχτουν σοβαρα με 8way μοχλο με μοχλο 8 κατευθυνσεων δηλαδη οπως για παραδειγμα PAC-MAN,MS.PAC-MAN,Donkey Kong,Frogger κ.α και στα sanwa για παραδειγμα υπαρχει η δυνατοτητα με το restrictor plate που φορανε να το γυρνας απο 8way σε 4way και το αντιθετο.Λογικα αυτο το TGS 8way θα ειναι δεν νομιζω να ειναι 4way απλα οποιος το εχει ας με πει αν μπορει αν ειναι με μικροδιακοπτες αν κανει τα γνωστα κλικ κλικ δηλαδη η αν ειναι καποιο leef joystick και δεν ακουγεται τιποτα.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Κοιτα συγκεκριμενα εχω 5 arcade joysticks που τα εχω αναλογα τα παιχνιδια που παιζω και μιλαω καθαρα για arcades στο mame κατα 90% και ενα 10% ειναι καποια αλλα παιχνιδια.Τα δυο ειναι με sanwa μοχλους και κουμπια το ενα με Seimitsu μοχλο και κουμπια και τα αλλα δυο ειναι με leef pro μοχλους το ενα με sanwa κουμπια και το αλλο με seimitsu.Υπαρχουν παιχνιδια που δεν γινετε να παιχτουν σοβαρα με 8way μοχλο με μοχλο 8 κατευθυνσεων δηλαδη οπως για παραδειγμα PAC-MAN,MS.PAC-MAN,Donkey Kong,Frogger κ.α και στα sanwa για παραδειγμα υπαρχει η δυνατοτητα με το restrictor plate που φορανε να το γυρνας απο 8way σε 4way και το αντιθετο.Λογικα αυτο το TGS 8way θα ειναι δεν νομιζω να ειναι 4way απλα οποιος το εχει ας με πει αν μπορει αν ειναι με μικροδιακοπτες αν κανει τα γνωστα κλικ κλικ δηλαδη η αν ειναι καποιο leef joystick και δεν ακουγεται τιποτα.
Φιλαράκι, κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες μπορείς να διαβάσεις στο thread πώλησης του TGS, ενώ επίσης είμαι σίγουρος ότι σύντομα ο Κωστής θα δει τις ερωτήσεις σου και θα σου δώσει λεπτομερέστερες απαντήσεις.

Από τη δική μου εμπειρία που το γνώρισα και κατά το στάδιο της εξέλιξης, έχω να σου πω ότι δεν έχω ξαναπιάσει στα χέρια μου κάτι πιο στιβαρό! Και για να σε προλάβω, όχι, δεν είναι υπερβολή και δεν είμαι από αυτούς που έχουν πιάσει μόνο Quickshot στα χέρια τους...
Είναι πολύ δύσκολο να σου μεταφέρω με λόγια το feeling στη χρήση, δυστυχώς πρέπει να το δοκιμάσεις για να καταλάβεις το υψηλό επίπεδο κατασκευής και αίσθησης.
Σε ότι αφορά τις ερωτήσεις σου, γνωρίζω ότι έχει 4 μικροδιακόπτες και 8 κατευθύνσεις (κατασκευή κατευθύνσεων με δύο δίσκους πάνω στη λογική του Microtechnica) ενώ ο μοχλός είναι μεταλλικός χειροποίητος σε τόρνο από τον Κωστή. Στις δοκιμές παλαιότερα, ο Sanwa παρέδωσε πνεύμα πολύ συντομότερα από το αναμενόμενο για τέτοιο όνομα κατασκευαστή ενώ ο χειροποίητος δεν μάσησε πουθενά...

Αυτά τα ολίγα ξέρω εγώ, ελπίζω ο Κωστής να το δει αυτό σύντομα και να διαφωτίσει περισσότερο...

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,137
Φιλαράκι, κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες μπορείς να διαβάσεις στο thread πώλησης του TGS, ενώ επίσης είμαι σίγουρος ότι σύντομα ο Κωστής θα δει τις ερωτήσεις σου και θα σου δώσει λεπτομερέστερες απαντήσεις.

Από τη δική μου εμπειρία που το γνώρισα και κατά το στάδιο της εξέλιξης, έχω να σου πω ότι δεν έχω ξαναπιάσει στα χέρια μου κάτι πιο στιβαρό! Και για να σε προλάβω, όχι, δεν είναι υπερβολή και δεν είμαι από αυτούς που έχουν πιάσει μόνο Quickshot στα χέρια τους...
Είναι πολύ δύσκολο να σου μεταφέρω με λόγια το feeling στη χρήση, δυστυχώς πρέπει να το δοκιμάσεις για να καταλάβεις το υψηλό επίπεδο κατασκευής και αίσθησης.
Σε ότι αφορά τις ερωτήσεις σου, γνωρίζω ότι έχει 4 μικροδιακόπτες και 8 κατευθύνσεις (κατασκευή κατευθύνσεων με δύο δίσκους πάνω στη λογική του Microtechnica) ενώ ο μοχλός είναι μεταλλικός χειροποίητος σε τόρνο από τον Κωστή. Στις δοκιμές παλαιότερα, ο Sanwa παρέδωσε πνεύμα πολύ συντομότερα από το αναμενόμενο για τέτοιο όνομα κατασκευαστή ενώ ο χειροποίητος δεν μάσησε πουθενά...

Αυτά τα ολίγα ξέρω εγώ, ελπίζω ο Κωστής να το δει αυτό σύντομα και να διαφωτίσει περισσότερο...
Κοιτα δεν ξερω σε τι δοκιμες και τεστ ο Sanwa τα εφτυσε οπως λες αλλα επειδη δυσκολα στην ελλαδα να υπαρχει ανθρωπος που να ζοριζει τα joysticks ποιο πολυ απο μενα γιατι εκτος απο τα καθημερινα arcades που παιζω κανα δυωρο μπορει και παραπανω σχεδον ανα δυο,τρεις μερες τρωω τεσσερις με τεσσεραμιση ωρες αναλογα το παιχνιδι που θα κανω για να τερματισω και το PAC-MAN που δεν υπαρχει αλλο παιχνιδι μαζι με ΜS PAC-MAN φυσικα που να ζοριζει τοσο πολυ το joysticκ μπορω να σε πω πως ουτε ενας Sanwa δεν με εχει χαλασει μεχρι τωρα.Αργοτερα φυσικα πηρα τους Leaf pro γιατι τεσσεραμιση ωρες να ακους τα κλικ κλικ απο τους μικροδιακοπτες του Sanwa πραγματικα σε τρυπαει τον εγκεφαλο καποια στιγμη.Αμα μπει ο φιλος που φτιαχνει το ΤGS αυτο που θελω να μαθω ειναι αν οπως ειπα ο μοχλος ειναι καθαρα 8way και αν πχ θα μπορουσε καποιος να παραγγηλει αποκλειστικα 4way αλλα και αν ο μοχλος αυτος εχει μικροδιακοπτες οποτε και τα σπαστικα κλικ κλικ η ειναι καποιος leaf μοχλος και δεν ακουγεται τιποτα.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Φίλε μου, όπως έγραψε και ο Δημήτρης παραπάνω, ο πλέον αρμόδιος για να απαντήσει στις ερωτήσεις σου είναι ο ίδιος ο Κώστας. Αν και έχω τα joysticks δίπλα μου (κυριολεκτικά!) θα προτιμούσα να μην τα "λύσω" - τουλάχιστον όχι ακόμα...

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,137
Φίλε μου, όπως έγραψε και ο Δημήτρης παραπάνω, ο πλέον αρμόδιος για να απαντήσει στις ερωτήσεις σου είναι ο ίδιος ο Κώστας. Αν και έχω τα joysticks δίπλα μου (κυριολεκτικά!) θα προτιμούσα να μην τα "λύσω" - τουλάχιστον όχι ακόμα...
Για το 8way,4way που ρωταω ο κατασκευστης ειναι αυτος που θα μας απαντησει οταν δει τα posts αλλα για το αλλο που ρωταω αφου τα εχεις διπλα δεν χρειζονται λυσιμο φιλος απλα κανε καποιες κινησεις με το joystick και πες με αν ακουγονται τα κλικ κλικ απο τους μικροδιακοπτες η αν δεν ακουγεται τιποτα.

dinohatzi

Retro Starter
Reaction score
27
Καλησπέρα σε όλους.Αρχικά να πω ότι ότι usb έκδοση ακόμα δεν παίζει.
Τωρα για τον φίλο που ρωτάει για τις κατευθύνσεις και για τους διακόπτες, φίλε metalcandyman έχουμε 8 κατευθύνσεις και μικροδιακοπτες με αρκετά δυνατό ήχο λόγο ελατηρίου.
Λεπτομέρειες τώρα. Η αγορά αρχικά δεν είχε καμία ανάγκη για καινούριους μοχλούς γενικά όταν θες να παίξεις arcade οι sanwa ή οι seimitsu είναι αρκετά καλοί όπως και οι leaf αμερικανικού τύπου (δεν ξέρω αν αυτοί είναι οι pro που αναφέρονται πιο πάνω) γιατί ο μοχλός χειρίζεται μόνο την κατεύθυνση ( πάνω κάτω δεξιά αριστερά) και όλες οι άλλες κινήσεις γίνονται με κουμπιά ( άλμα fire compo βόμβες και τα ρέστα) κάτι που στα αγαπημένα μου micros δεν γίνεται δυστυχώς.
Συμπέρασμα αν πάρεις έναν μοχλό sanwa και παίξεις 1 ώρα combat school ή special olympics ας πούμε για παράδειγμα που αντί για κουμπιά και αναπτήρα σε arcade έχεις μόνο τον μοχλό σε micros,πίστεψε με,το pac man είναι αφρός για τον μοχλό σου. Ο Δημήτρης (dimfil) μπορεί να σου χαλάσει εύκολα 2 sanwa σε 10 ώρες combat school.
Το tgs κάνει επιλογή κατεύθυνσης με μια έδρα σχεδιαστικού τύπου microtecnica δηλαδή αυτο:15678832699891686325816.jpg
Που κουμπονουν όλες οι κατευθύνσεις αντί κάτι τέτοιο:1567883525712178827711.jpg
Που έχουν όλοι οι μοχλοί εμπορίου και είναι "κοίτα εσύ μπροστά και εγώ ανακατεύω τη σούπα"
Οι διακόπτες δεν είναι τύπου leaf γιατί πιάνουν πολύ χώρο σε σχέση με τους μικραδιακοπτες ( και προσωπικά μου αρέσει το κλικ κλικ)
Ελπίζω να σε κάλυψαν τα όσα είπα αν όχι εδώ είμαι για κάθε σου απορία.
Αν το tgs είναι καλό θα το δείξει ο χρόνος είμαι ανοιχτός σε κάθε ιδέα και ακούω τα πάντα καλό βράδυ και συγνώμη αν σας κούρασα

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,137
Φυσικα και με καλυψες φιλος και γενικα διευκρινισες καποια πραγματα γιατι σε γενικες γραμμες ηταν σαν να ειχα αλλα στο μυαλο μου εγω.Στην ουσια το joystick που φτιαχνεις ειναι ενα all around joystick στιβαρο που θα καλυψει στο επακρο ολους αυτους που ασχολουνται με τα Home micros ενω εγω που δεν εχω καμια σχεση με τα home micros και ουτε τα εχω καμια σοβαρη συμπαθια και η καυλα μου ειναι τα arcades αναζητω αλλα πραγματα γιατι πολυ απλα δεν γινετε να ασχολειται σοβαρα καποιος με τα arcades και να εχει μονο ενα joystick γιατι οπως εχω αναφερει ειναι αδυνατων να παιξει καποιος παιχνιδια που χρειαζονται 4way μοχλους με 8way μοχλο.Στο PAC-MAN για παραδειγμα που οι κινησεις πρεπει να γινονται πριν φτασεις σε καποια στροφη πχ μεσα στην πιστα με 8way μοχλους ο PAC-MAN κολαει στης γωνιες γιατι ο μοχλος παει να '΄πιασει'' την διαγωνια κινηση που δεν υπαρχει στο παιχνιδι αυτο.Οσο για τα leaf joysticks που ανεφερα παραπανω το leaf pro που ειπα ειναι ονομα μοντελου το οποιο πλεον ειναι sold out και ολα τα leaf τα ψωνιζω απο groovygamegear https://groovygamegear.com/webstore/index.php?main_page=index&cPath=65&sort=20a&page=1 Ειδικα το Pac-Pro joystick που εχουν ειναι οτι πιο κοντα στο joystck που φορουσαν οι original καμπινες PAC-MAN.Τελως παντων σταματαω εδω μην κουραζω τζαμπα με ασχετα θεματα.Thanks και παλι για της διευκρινισεις.

Last edited:

joker7

Retro Starter
Reaction score
6
Νέα αποκτήματα. Μέτα από ποιός ξέρει πόσα χρόνια στην ξενιτιά τα Greek sticks επέστρεψαν στη χώρα τους και έφεραν παρέα και ένα Comp Pro σε χρώμα που δεν έχω ξαναδεί και με spiral καλώδιο (!!!). Τα βρήκα στο Ebay από Γερμανία και ο πωλητής τα έδινέ ως "For parts or not working". Ελληνικά joystick και not working δεν παίζει. Είναι σκυλιά και στις περισσότερες περιπτώσεις και χαλασμένα να είναι ακόμα και καποιος με πολύ βασικές ικανότητες στο soldering όπως εγώ μπορεί να τα φτιάξει. Τα παρέλαβα, τα δοκιμάζω και...τι περίεργο...λειτουργούν άψογα και οι βεντούζες είναι δυνατές (σηκώνω και το γράφειο μαζί όταν πάω τα ξεκολλήσω). Το μόνο που δεν παίζει καλά είναι ο μοχλός στο Comp Pro που είναι υπερβολικά σκληρός αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση είδα οτι μπορεί να διορθωθεί αφήνοντας ενά λάστιχο σε βαζελίνη :unsure: για μερικές μέρες για να μαλακώσει. Όταν βρω χρόνο θα τα ανοίξω για καθάρισμα, τρίψιμο κλπ.IMG_20191114_212602.jpgIMG_20191114_212711.jpgIMG_20191114_213123.jpgIMG_20191114_212633.jpg

Last edited: