LuftrauserZ

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998

Δεν μπορώ να πω ότι παίζω πολλά παιχνίδια. Δεν υπάρχει χρόνος αλλά κι αν μπορώ να ξεκλέψω κάνα πεντάλεπτο επιπλέον, προτιμώ τα παλιά και κλασσικά παιχνίδια ή κανένα γρήγορο shmup, είδος που λατρεύω ιδιαιτέρως.
Όταν λοιπόν το μάτι μου έπεσε πάνω στο LuftrauserZ, δεν μπόρεσα να προσπεράσω αδιάφορα. Θέλεις γιατί ο τίτλος με παρέπεμψε σε παιχνίδι του Dreamcast (μην με ρωτάτε πως προέκυψε αυτό, απλά έγινε!:D), θέλεις γιατί αυτός ο συνδυασμός έντονων αποχρώσεων μαγνητίζει το μάτι, θέλεις γιατί είδα αεροπλανάκια και ανελέητο μπαμ μπουμ...δεν ξέρω. Να δεις, μου θύμισε ένα άλλο τρελό shmup που είχα παίξει στον C64, ένα από τα καινούργια ντε...Πως λεγόταν; Πως λεγόταν; Aχα! Super Bread Box! Τρελό γέλιο και δράση μέχρι δακρύων! Θυμάμαι τι γινόταν στο σπίτι με τους δυο γιούς μου να συναγωνίζονται ο ένας τον άλλον και να προσπαθούν να μαζέψουν όπλα.

Για να δω λίγο το όνομα του δημιουργού του. Paul Koller!

Εντάξει ο άνθρωπος δεν θέλει συστάσεις. Φαινόμενο. Ειδικεύεται περισσότερα σε μεταφορές γνωστών και πολύ (μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ) εθιστικών και μεγάλων επιτυχιών από καινούργιο hardware προς τον C64.
Τα demakes που μας έχει δώσει μέχρι τώρα είναι: Super Bread Box, C64anabalt και Micro Hexagon. Όλα ένα κι ένα. Πως θα ήταν ποτέ δυνατό, το συγκεκριμένο να αποτελέσει εξαίρεση;

Και δεν ήταν! Του πήρε τρία χρόνια για να το τελειοποιήσει και να το κυκλοφορήσει σε φυσική μορφή cartridge. Αυτό σε συνδιασμό με το όνομα του δημιουργού νομίζω ότι αποτελεί ένα πολύ καλό επιχείρημα για να μας πείσει. Όχι; Για να δούμε τώρα μαζί, λίγα μαγικά χαρακτηριστικά και αριθμούς.

- 4000 μοναδικά sprite frames, αποθηκευμένα στην ROM. Παγκόσμιο ρεκόρ;
- 8απλό ομαλότατο scrolling προς όλες τις κατευθύνσεις και 50 Frames-Per-Second-Arcade-Smooth-Action (Βλ. Hewson's Uridium)
- Το original παιχνίδι (Luftrausers by Vlambeer) κυκλοφόρησε σε Windows, OSX, Linux, PS3 και Vita
- 125 πιθανοί συνδυασμοί αναβάθμισης όπλων, μηχανών και ασπίδας. Όλα αυτά τα αποκτάς συμπληρώνοντας 3 φορές τον απαιτούμενο στόχο που σου ζητάει το παιχνίδι στην αρχή κάθε πίστας.
- Πολλές cutscenes που πρέπει να ξεκλειδώσετε ανάλογα με την πρόοδο σας στο παιχνίδι
- Η cartridge έχει κατασκευαστεί με τεχνολογία GMOD2. Αυτό σημαίνει ότι έχετε 512KiB flash ROM και 2KiB serial EEPROM, Flash χώρο για να μπορείτε να σώζετε high scores καθώς και την πρόοδο σας. Αυτό βέβαια ισχύει στην φυσική μορφή του παιχνιδιού.
- PAL only
- Αν είστε τυχερός κάτοχος 1541 Ultimate-II μπορείτε να το κατεβάσετε σε ψηφιακή μορφή (αφού πληρώσετε ένα γελοίο ποσό ως registration fee) και να το παίξετε, Στο ψηφιακό πακέτο περιλαμβάνετε και μια (εικονική) δισκέτα, όπου θα σας επιτρέπετε να κρατάτε τα saves. Με το ακριβότερο Turbo Chameleon άκουσα ότι παρατηρήθηκαν προβλήματα. Φυσικά μπορείτε να το δοκιμάστε σε emulator (βλ. Vice) και σε οποιοδήποτε σύστημα διαθέτετε, αφού ο Vice φοριέται παντού.

Για την δράση και τις κρυφές του χάρες δεν θα πω τίποτα άλλο. Μπορείτε να διαβάσετε full review εδώ (Indie Retro News) ή να δείτε το video review του Rob Caporetto αμέσως εδώ:

Αυτή την περίοδο διατίθεται σε προσφορά. Πρωτιά σε όλα και highly recommended! Αγοράστε το και θα είστε ευλογημένοι ;)

Το κατεβάζετε από εδώ.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Οπότε εγώ με SD2IEC δεν μπορώ να το παίξω ε ; Η να το γράψω στο VersaCart

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Το αγοράζω και θα το παλέψω!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Γιατρουλη μου λυπάμαι αλλά ούτε sd2iec, ούτε versa64cart... Δεν ξέρω κατά πόσο είναι συμβατό με EasyFlash. Για όποιον δεν έχει 1541uii, μόνο original cart ή emulator :(

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
εγω πάντως το αγορασα, και μόλις έβαλα το .d64 στο SD2IEC για να δούμε....

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Πούτσες. Το .D64 ενώ το φορτώνω κανονικά φαίνεται να είναι άδειο απο το NAV96 ενώ μέσα απο το JiffyDOS σαν LIST της δισκέτα μου δίνει μόνο ενα file name με το όνομα LSCORES.

Προφανέστατα όπως είπες δεν μπορεί να το δεί σωστά.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Η δισκέτα δεν έχει το παιχνίδι! Είναι μια κενή .D64, μόνο και μόνο για να κρατάμε τα high scores μας, όποιοι το τρέχουμε μέσω 1541Uii. Το παιχνίδι είναι το .crt (δηλαδή εικόνα cartridge) που δεν υποστηρίζει το SD2IEC και λόγω μεγέθους ούτε το versacart

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Αααααα....τώρα κατάλαβα. Νταξ αμα είσαι άσχετος σαν κ μένα...Πάντως το original cart είναι τσιμπημένο σαν τιμούλα. ΠΟΛΥ ωραιο πακέτο δεν λέω αλλά και 40 λίρες....είναι νούμερο!!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Σωστά! Γι αυτό κι εγώ ...download και βουρ στο 1541UII :D

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
...τον άτιμο...πως το έφτιαξε;
Το παιχνιδάκι δείχνει απίστευτο!
Θα μπορούσε να σταθεί σε αίθουσα ηλεκτρονικών!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Πραγματικά! Θυμίζει Time Pilot αλλά πιο σπιντάτο :)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Έβγαλε update...

2 new uploads.

LuftrauserZ (C64 Binaries Only) (PAL) (3 MB)
LuftrauserZ (C64 Binaries and VICE) (PAL).zip (45 MB) · Windows, Linux & macOS

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Το είδα. ;-) Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Μήπως το Raspberry 1541 υποστηρίζει cartridges ? :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Αδύνατον...δεν το πιστεύω...