Model 3 Cabinet PSU parts

nickblame

Retro Starter
Reaction score
6
Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι τα φώτα σας για το παρακάτω θέμα:
Έχουμε αυτόν τον ασχθενή, virtual striker 2

Το παιχνίδι δεν έδειχνε σημάδια ζωής οταν το βαλαμε στο ρεύμα.
Στα ενδότερα έχουμε:

Το PSU λοιπόν που βγάζει 3 τάσεις (3.3V, 5V και 12V) δεν βγάζει τίποτα σε καμία απο αυτές τις 3 εξόδους. Στην είσοδο μετρήσαμε με τον dr.who κανονικά 110V όπως έρχονται απο τον μετασχηματιστή στα δεξιά του PSU.

Μετά απο έλεγχο βρέθηκαν να μην λειτουργούν 2 transistors και 2 therimstors (?) που βρίσκονται μέσα στο PSU.
Τα transistor είναι ίδια και βρήκα ανταλλακτικά στο internet οπότε παραγγέλνω και όλα οκ:

Τα 2 άλλα parts είναι όπως το εικονιζόμενο:

Όπως φαίνεται στη φωτογραφία ήταν σκασμένο. Αυτό που αναγράφεται είναι
5R107 cc
Αυτό είναι thermistor σωστά; Δεν υπάρχει κάτι στο internet απο όσο έψαξα. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο part;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Attachments

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Κάτι πρέπει να κάνουμε με αυτές τις φωτογραφίες!!! :D :D :D

Όπως σου είπα και στο τηλέφωνο, αυτά είναι θερμίστορ (καλά το είπες) - αντίσταση δηλαδή που βασίζεται όμως και στην θερμοκρασία.

Νομίζω Geoanas/Chrinkgr που τα κατέχουν καλύτερα τα ηλεκτρονικά μπορούν να μας πούν αν κυκλοφορούν ακόμα στο εμπόριο.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Στο aliexpress θα βρεις εύκολα, και φτηνά, ίσως ο φανος να εχει κανένα περίσσευμα. Αλλα να ξαναφτιάξω τροφοδοτικό που έκαψε thermistor ... ποιος ξέρει τι στρες έχουν φάει και όλα τα αλλα εξαρτήματα. Εγω θα το άλλαζα ολο με ενα μοντέρνο atx περνοντας απο το παλιό μόνο τα βύσματα.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Pluto63 said:
Στο aliexpress θα βρεις εύκολα, και φτηνά, ίσως ο φανος να εχει κανένα περίσσευμα. Αλλα να ξαναφτιάξω τροφοδοτικό που έκαψε thermistor ... ποιος ξέρει τι στρες έχουν φάει και όλα τα αλλα εξαρτήματα. Εγω θα το άλλαζα ολο με ενα μοντέρνο atx περνώντας απο το παλιό μόνο τα βύσματα.
Το σκεφτήκαμε να σου πώ, αλλά το κόστος για έτοιμα καλώδια που μετατρέπουν το ΑΤΧ για αυτήν την δουλειά είναι αρκετά ακριβούτσικα (60-90 ευρώ νομίζω). Σημειωτέον οτι μέχρι πρότινως η SEGA τα συγκεκριμένα τροφοδοτικά τα χρέωνε 450$.. :devilish: :devilish: :mad: :mad:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Λοιπόν είχα γράψει ένα μήνυμα στο παρόν θέμα αλλά επειδή εκεί που βρισκόμουν το internet έρχονταν κι έφευγε δεν πρόλαβα να το ποστάρω...

Γυρνάω στο σπίτι, μπαίνω ξανά στο θέμα και με έκπληξη βλέπω το post του Άκη!
Ως ο άλλος μου εαυτός, ή λόγω ισχυρών τηλεπαθητικών κυμάτων...το post του Άκη είναι ακριβής κλώνος αυτού που είχα γράψει!
Μπράβο Άκη! Συμφωνώ και επαυξάνω :thumbup: ...και εξηγούμαι...

Τα τροφοδοτικά των arcade μηχανών, περνάν πολύ δύσκολα χρόνια στο εσωτερικό των καμπινών. Μερόνυχτα ολόκληρα χωρίς σταματημό..χρόνια ολόκληρα και μετά σαβούρντισμα σε χώρους υγρούς, σκοτεινούς, βρώμικους και εχθρικούς. Ναι! Ήταν όμορφα στα νιάτα τους, αλλά για να κάψουν φλάντζες (ήτοι δυο θερμιστορ και δυο τρανζίστορ) σημαίνει ότι και τα υπόλοιπα υλικά "πνέουν ταὰλοίσθια"...

Ε, και θα μου πείτε? Το πολύ, πολύ το κουμπώνουμε στην πλακέτα και όσο αντέξει...ΛΑΘΟΣ my young padawan...

Τα NAOMI ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ με την τροφοδοσία τους και ΚΥΡΙΩΣ με την γραμμή των 5V. Μπορώ να παραθέσω ΕΝΑΝ ΣΚΑΣΜΟ links που ακόμη και σήμερα το πρωί, μελετούσα προκειμένου να με πείσουν για να αλλάξω το custom made τροφοδοτικό της NAOMI - TRIFORCE με ένα ισχυρότερο και πιο αξιόπιστο.
Ε, λοιπόν σήμερα...μόλις σήμερα το πρωί, προέβην σε αγορά ενός CORSAIR στα 430W και συγκεκριμένα σε αυτό: http://www.plaisio.gr/anavathmisi-dikti ... 046-EU.htm
Η αναζήτηση μου ξεκίνησε, όταν με λύπη διαπίστωσα ότι η TRIFORCE που είχα αναλύσει σε προηγούμενο θέμα viewtopic.php?f=36&t=1744 , έκανε μεν boot το (τα) παιχνίδια, αλλά σε ανύποπτο χρόνο με "έφτυνε στα μούτρα" με ένα πλουσιοπάροχο reset. Βρε καλό μου...Βρε χρυσό μου...Μάζεψα τις απορίες μου και πήγα μια βόλτα στο ARCADE PROJECTS, εκθέτοντας το θέμα μου στους εκεί regulars. Βγήκε ο Mitsurugi, ο DarkSoft και ένας Ισπανός με κάμποσες NAOMI και μου είπαν κρυφά και φανερά ότι δεν έφταιγε η αναβάθμιση του firmware με εκείνο του DarkSoft (14ης Ιουλίου) αλλά η κακή τροφοδοσία!! Την Πέμπτη ή Παρασκευή το συζήτησα και με τον subzero, τηλεφωνικώς...

Οι TRIFORCE System III - I και οι NAOMI I είναι πάρα πολύ εκλεκτικές (πραγματικά άθλια θηλυκά, κοινώς bitches του κερατά!) σχετικά με το τι τις ταΐζεις, κυρίως στα 5V!!!!!!

ΑΝ η τάση πέσει στα 4.75 - 4.80 τότε μαύρη οθόνη και μένει να κοιτάζεις το ωραιότατο reset.
ΑΝ ανέβει στα 5.15 τότε είσαι στο όριο.
ΑΝ πας στα 5.25 και άνω, ΚΛΑΨΕ NAOMI (buffer chips) και ΚΛΑΨΕ :cry: το παιχνίδι (cartridge) που έχεις κουμπώσει από πάνω. Γύρνα περίλυπος στις στράτες και αναλογίσου λοιπόν τις αμαρτίες σου.... :D

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το γράφω με κόκκινα γράμματα κι εδώ: viewtopic.php?f=36&t=1744#p33366

ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΑ +5V να μην υπερβούν το όριο των 5.3 γιατί υπάρχει κίνδυνος να καούν κάποια buffer chips της NAOMI. Άρα χρειαζόμαστε σταθερό και αξιόπιστο τροφοδοτικό !!!
...
Ψψψψτ :whistle: :sneaky: ...Παρόλα αυτά οι NAOMες ΙΙ, είναι πιο ανθεκτικές ;)

Υπάρχει εναλλακτικό τροφοδοτικό εν ονόματι SUN, κάτι που είναι επίσης κοπής 10-15ετίας και οι μάγκες στο Ebay, το πήραν πρέφα και το χτυπάν στο φτερό, ζητώντας από τον αγοραστή ένα ολόκληρο νεφρό!
Πάρε λοιπόν αξιόπιστο τσίλικο τροφοδοτικό, κόψε βύσματα, κάνε mod και κράτα τα υπόλοιπα ως αναμνηστικά του παρελθόντος πάνω από το τζάκι σου (ή μέσα σε αυτό :D )...εσύ και τα απομεινάρια του παρελθόντος!!! :lol:

Πάρε τα specs του original τροφοδοτικού:
+3.3V 12A
+5V 10A
+12V 2A
(Please take a look to the attached pdf) ;)

Πάρε τα specs του CORSAIR CX430 που παρήγγειλα ΜΟΛΙΣ σήμερα!!!! :eek: :D

http://www.corsair.com/en/cx430-80-plus ... wer-supply

Corsair CX430 ATX Power Supply
AC Input Rating DC Output Rating
AC Input: 100V - 240V DC Output +3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
Current: 6.3 - 3.15A Max Load 20A 20A 32A 0.8A 3.0A

Frequency: 47Hz - 63Hz Maximum Combined Wattage 110W 384W 9.6W 15W
Total Power: 430W

Φήμες λένε ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το εσωτερικό τροφοδοτικό του Dreamcast ;) :thumbup: ...με άριστα αποτελέσματα...αλλά μην διανοηθείς να κανιβαλίσεις το αγαπημένο μου μωρό!!!! :lol: :devilish:

ΥΓ. (1) Αν θέλεις links για παραπάνω μελέτη και περισυλλογή, ευχαρίστως να βάλω (αλλά τώρα βαριέμαι :D :D )

ΥΓ. (2) Βρε άτιμα παιδιά ...Κάνα NAOMI II εμένα τον μπάρμπα που σας αγαπάω...πότε; :lol: :lol: :lol: :lol: :p

Attachments

glaros

Retro Member
Reaction score
4
geoanas said:
...Πάρε λοιπόν αξιόπιστο τσίλικο τροφοδοτικό, κόψε βύσματα, κάνε mod και κράτα τα υπόλοιπα ως αναμνηστικά του παρελθόντος πάνω από το τζάκι σου (ή μέσα σε αυτό :D )...εσύ και τα απομεινάρια του παρελθόντος!!! :lol: ...

:lol: :rofl: :lol:

nickblame

Retro Starter
Reaction score
6
Ναι νταξει συμφωνώ απόλυτα με την λύση του καινούριου τροφοδοτικού. Σίγουρα πιο αξιόπιστο αλλά αν μπορώ να επισκευάσω το εργοστασιακό το προτιμώ. Κυρίως γιατι θα ξέρω οτι είναι το αυθεντικό setup. Το να παίξω virtual striker 2 λίγο με ενδιαφέρει. Αν θέλω βάζω μέσα pc και παίζω και έναν σκασμό άλλα παιχνίδια. Το θέμα δεν είναι να λειτουργήσει. Το θέμα είναι να επισκευαστεί..
:)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
... και εγω ειμαι πιστος στο αυθεντικο, πολυ πιστος!... αν και περασα απο 1000 κυμματα μεσα απο emulation... Γι αυτο σου τα λεω.... Προκειμενου να προστατεψεις την αυθεντικη πλακετα που σε ενδιαφερει αλλα και τα νευρα σου.... Πετα το τροφοδοτικο απο το τραινο !... ;) ... η επισκευασε το αλλα κρατα το στην ακρη. Δεν ειναι αμαρτια να καψουμε την NAOMI II?
:)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Whatever man...Model iii... more precious, I think :)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Στο διαταύτα, μπορεί κάποιος να μας πεί αυτά τα θερμίστορ ποια είναι ή ποιά είναι τα νέα ισάξια τους ;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Προσωπικα δεν εχω ιδεα....

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Κατσε να ψαξω κι αλλου...Ειμαι σε ενα κ@@ο tablet και δυσκολευομαι λιγο... :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Από ότι φαίνεται δεν υπάρχει πουθενά schematic ή data sheet...ούτε για το τροφοδοτικό ούτε για το θερμιστορ...Για το τελευταίο, μάλλον αυτά είναι:
https://www.aliexpress.com/item/5R107-5 ... 2cff15b169

Δεν μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά γιατί βαδίζω σε αχαρτογράφητα ύδατα...

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
438
Aν διευκολύνει ορίστε τα specs σύμφωνα με τα οιποία μπορούμε να διαλέξουμε καποιο αντίστοιχο NTC

οπότε για επιβεβαίωση βλέπουμε σε ...ποια γραμμή στο τροφοδοτικό ειναι το συγκεκριμένο PTC/NTC ...

Μάλιστα σύμφωνα με την https://en.wikipedia.org/wiki/Thermistor το συγκεκριμένο (γνωμη μου) πρέπει να είναι
NTC: resistance Decreases as temperature rises to protect against inrush overvoltage conditions
αφού αν παρατηρήσουμε στο datasheet την υποσημείωση
(3) Residual resistance is the maximum value when maximum rating current is applied.
δηλαδή οταν αυξάνει το ρεύμα ... η αντίσταση τίνει να μηδενιστεί (!) και μας προστατεύει απο υπερτάσεις :thumbup:
(απο 5.1Ω που εχει σε ΄ηρεμία΄ στα 4.6Α γίνεται 0,1Ω (!) )

Attachments

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Αλέξανδρε είσαι LIFE SAVER. Αυτό ακριβώς έψαχνα να βρώ!!!!!!!!!!! Έναν οδηγό ονομασίας τους για βρούμε αντίστοιχο σε NSC!!!!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Πρέπει να σου αλλάξω μάλλον το τίτλο σε Chief Electronics!!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
dR_wH0 said:
Πρέπει να σου αλλάξω μάλλον το τίτλο σε Chief Electronics!!!!
Αυτό έπρεπε να είχε ήδη γίνει! :thumbup:

Well Done Alex!

nickblame

Retro Starter
Reaction score
6
Update: Τελικά το πήρα απόφαση οτι δεν θα φτιάξω το κανονικό του τροφοδοτικό και αφού βεβαιώθηκα οτι όλα τα voltages που χρειάζεται η καμπίνα υπάρχουν σε ένα μοντέρνο τροφοδοτικό ΑΤΧ, έκανα ενα quick'n'dirty hack με τα καλώδια και...

Στην αρχή δεν είχα εικόνα/ήχο αλλα γρήγορα συνειδητοποίησα οτι το παλιό τροφοδοτικό έχει ένα ηλίθιο 110Volt AC input και δίπλα ένα 110Volt AC output που προφανώς πηγαίνει στην οθόνη. Οπότε έβαλα και το παλιό τροφοδοτικό μόνο και μόνο για αυτήν την σύvδεση, πιστεύω οτι μπορώ να συνδέσω κατευθείαν τα καλώδια και να φύγει απο την μέση εντελώς, εκτός και αν έχει κανένα filter ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο (αν και μάλλον δεν έχει τίποτα αφού είναι νεκρό το τροφοδοτικό).

Μετά ήρθε η εικόνα και νόμιζα οτι δεν είχα ήχο αλλα μόλις έκανα coin up...
Προφανώς είναι σε silent attract mode απο default οπότε είμαστε fully functional!! (αν και το start button του player 1 δεν φαίνεται να ακούει και φυσικά θέλει ενα πολυ καλό καθάρισμα)