What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

My First Kickstart Burning :)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Ε ναί λοιπόν! Τα κατάφερα και εγώ !! Έγραφα την 1η μου EPROM επιτυχημένα με την ......2η προσπάθεια!!

Η διαδικασία είναι πραγματικά ΠΑΡΑ πολύ απλή, εάν έχεις τα σωστά εργαλεία και αν φυσικά...έχεις "καθαρές" ROM.

Γενικώς το όλο εγχείρημα μου ήταν οργανωμένο έτσι ώστε να αναγκαστώ να ασχοληθώ το κάτι παραπάνω και να μην έχω έτοιμες λύσεις. Οπότε ή όλη διαδικασία περιελάμβανε να προμηθευτώ :
1) Έναν MiniPRO TL866 προγραμματιστή
2) Έναν αντάπτορα/μετατροπέα για EPROM 27C400 από 27C4096 (Μόνο αυτά υποστηρίζει ο MiniPro) σε μορφή όμως DIY Kit (για να ασχοληθώ και με το κολλητήρι μου)
3) Έναν φθηνό διαγραφέα (EPROM Eraser) απο Κίνα για να μπορώ να σβήνω τις αποτυχημένες μου προσπάθειες και....πολύ υπομονή!
4) Μερικές 27C400 αλλά και 27C800 EPROMS

Οι παραγγελίες έγιναν τμηματικά για τα παραπάνω υλικά, το τελευταίο δίμηνο. Άλλα πράγματα ήρθαν στην 1η εβδομάδα και άλλα...προχτές! Μερικά δε, ακόμα δεν τα έχω πάρει (όπως 5χ 27C400 EPROMS)..

Anyway, αφού χτές είχα τα πάντα, μέχρι και το νέο μου κολλητήρι, είπα να ξεκινήσω!

1ο βήμα να συναρμολογήσω τον GGLABS adapter, sorry για τις κολλήσεις - ξέρω οτι δεν είναι οι καλύτερες, αλλά δουλεύουν και ήταν και η 1η μου soldering business :p

_DSC0193.jpg
_DSC0194.jpg

2ο αρπάζουμε τον MiniPro....

_DSC0192.jpg
και κοτσάρουμε περήφανα την κατασκευή μας πάνω του!

_DSC0195.jpg

Και βούρ να προγραμματίσουμε μια 27C400!

Όμως wait!! Δεν έχουμε!!! Αφού τα καταραμένα ΕΛΤΑ ακόμα δεν μας τα έχουν φέρει! Κάπου εδώ θυμάμαι οτι παλαιότερα ο φίλτατος @geoanas μου είχε γράψει μια 27C400, με την Kickstart 3.1 πάνω, αλλά δυστηχώς δεν είχε κάνει κάτι καλά με αυτόν τον ψεύτικο προγραμματιστή που έχει (Μουαχαχαα) και δεν έπαιζε.

Το 1ο βήμα δυσκολίας που συνάντησα με αυτήν την EPROM του βρυκόλακα, ήταν να ξεκολλήσω το χαρτάκι που είχε βάλει πάνω. Πραγματικά έτριβα 20 λεπτά με IPA για να αποκαλύψω το τζαμάκι απο κάτω. Μου χρωστάς @geoanas να ξες - I'll get you for that... :p

To επόμενο ήταν να σβήσω την EPROM με την κινεζιά που αγόρασα. Βάζω το 27C400 μέσα, πάω να το βάλω στην μπρίζα και.....είχε καλώδιο/φις για Κίνα..ΕΛΕΟΣ!!!! "Εντάξει, τον ήπια, θα είναι και 110V μόνο οπότε στον κάδο το μηχάνημα.." - Μια γρήγορη ματιά όμως στο Listing της αγορας και βλέπω οτι είναι 110V-240V 6A.

"ΤΕΛΕΙΑ"

Αλλαγή φίς λοιπόν στον μπάμ μπάμ και το ανάβουμε! Το άφησα για περίπου 15-20 λεπτά μέσα και ήταν αρκετό για να το σβήσω τελείως!

Τα επόμενα βήματα ήταν σχετικά εύκολα, αφού το λογισμικό που δίνει ο MiniPro πραγματικά είναι εύχρηστο και απλό ακόμα και για έναν Master Ignorant όπως εγώ. Δεν θα μπώ στις λογισμικές λεπτομέρειες σε αυτό το post/thread, αφού έχω σκοπό να ποστάρω αναλυτικά πώς το κάνουμε στο παρακάτω post.

This is more of a short adventurous story!

Έχουμε γραμμένη έτοιμη EPROM λοιπόν (verified και με το WinUAE) και πάμε να την βάλουμε!

Ανοίγουμε την αμιγκούλα και ξεβιδώνουμε την "πλάκα" που κρατάει τροφοδοτικο/floppies, για να αποκτήσουμε πρόσβαση στην μητρική απο κάτω

_DSC0187.jpg

Ένα κοντινότερο της Kickstart που είναι ήδη εγκαστημένη. 2.05 revision αν δεν με απατάει η μνήμη μου

_DSC0188.jpg
Αφαιρούμε και βάζουμε την 27C400 του βρυκόλακα

_DSC0189.jpg

Ανάβουμε και.....

_DSC0190.jpg

Ναιιι!! Παίζει!!!! Άψογα!!! Γρήγορα κολλάμε και εμείς με την σειρά μας ενα μικρό χαρτάκι πάνω στο "παραθυράκι" της EPROM (για να αποφύγουμε διαγραφή απο το περιβάλλον, αν και θα ήταν HIGHLY Unlikely εκεί που θα είναι). Βρυκόλακα δώσε βάση στο ΠΟΣΟ χαρτί βάζουμε πάνω ε ; :p

_DSC0197.jpg
Και τέλος!!

Ίσως αυτή η διαδικασία να φαίνεται απλή για τους πιο χωμένους στα τεχνικά, αλλά για μένα ήταν πραγματικό ενα "όμορφο" αλλά και ταλαίπωρο ταξιδάκι γιατί έκανα αρκετά πραματάκια μόνος μου αλλά και οργάνωσα ολίγον το ταπεινό μου workshop.

Αυτά! Stay tuned θα ποστάρω πώς ακριβώς γίνεται η σωστή εγγραφή μια ROM για Amiga, εφόσον αυτή είναι "μανίσια" και δεν έχει γίνει ακόμα το θρυλικό byte-swap.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Λοιπόν, συμμαζεμένα τώρα και χωρίς δάκρυα και ιδρώτα.

Απο υλικά χρειάζονται τα :

1. MiniPRO TL866
2. GGLabs Adapter ER216
3. High-Speed Fu Man Tsu EPROM Eraser (Noodle Man Version)
4. AMD 27C400 EPROMS BY DE KILO

Ενώ απο λογισμικό θα χρειαστούμε :

1. MiniPro Software
2. WinHEX 17.3 Version! (Δώστε βάση στην έκδοση γιατί απο την 18 και μετά η επιλογή byte-swap ΔΕΝ υπάρχει..)

A Few Words

To βασικότερο ίσως σε αυτό το προτζεκτ ήταν να βρώ ενα λογισμικό - hex editor - που να κάνει σχετικά εύκολα, αυτό το μαμήδι το byte-swap. Βλέπετε οι πιο καλοί προγραμματιστές το έχουν build-in στο λογισμικό τους αυτο το feature, αλλά όχι ο MiniPRO.

To WinHEX είναι ίσως το καλύτερο εργαλείο, αλλά δεν μπορούσα να βρώ λειτουργική/σπασμένη έκδοση με καμία Κυβέρνηση (ΣΥΡΙΖΑ,ΑΝΕΛ,ΝΔ, τίποτα λέμε).

Την λύση την έδωσε σαν απο μηχανής θεός ο φίλτατος @btp που μου έδωσε την 17.3! Αν δεν μου την είχε δώσει είναι αρκετά πιθανό ακόμα να έψαχνα λύση...Thanks man!!!

Pre-Programming-Hints

Εάν δεν θέλετε να μπλέξετε με κολλήσεις κτλ, μπορείτε με περίπου 20 ευρώ να παραγγείλετε έτοιμο/συναρμολογημένο εναν GGLabs adapter. Μάλιστα με 20 ευρώ, κυκλοφορεί και ένα βελτιωμένο σχέδιο, το οποίο υποστηρίζει και 27C800 και ακόμα μεγαλύτερες EPROMS.

Οι EPROMS που σας προμήθευσε ο Κινέζος, είναι ηλίου φαεινότερον μεταχειρισμένες, Pulled-out of working systems. Βέβαια τις έχουν ήδη σβήσει, αλλά δεν πειράζει, φωτίστε τις λίγο ακόμα! Βάλτες τις στον eraser για ένα 20-λεπτο για να είστε 100% σίγουροι οτι όλα θα είναι καθαρά!

Let Them Burn Baby!

Αφού μοντάρουμε μια καυτή 27C400 πάνω στον Adapter μας, που ήδη κάθεται πάνω στον MiniPro, φορτώνουμε το λογισμικό του.

Ξετσεκάρουμε το "Check Id" Κάτω αριστερά και πάνω αριστερά στον τύπο του IC, επιλέγουμε ΑΜ27C4096. Επειδή ο προγραμματιστής μας δεν μπορεί να διαβάσει/γραψει κανονικά 27C400, αν αφήσουμε το Check ID αναμένο καταλαβαίνουμε όλοι νομίζω τι θα πάρουμε στο χέρι μας.

1.jpg

Απο το μενού "Device" επιλέγουμε "Blank Check". Όπως είναι ευκόλως κατανοητό θα επιτελεσθεί ενας γρήγορος έλεγχος οτι η ROM μας είναι όντως άδεια. Πρέπει φυσικά να τελειώσει με ένα σωστό μήνυμα επιτυχίας. Οτιδήποτε διαφορετικό, σημαίνει οτι οι EPROMS μας ή είχαν κάποιο πρόβλημα, ή δεν σβήστηκαν καλά, οπότε τις ξαναχώνουμε για άλλο ένα 20-λεπτο στον φουρνάκο..

3.jpg
Επόμενο βήμα απο το μενου File, Open Και εντοπίστε την ROM της όρεξης σας. Για το παράδειγμα μας, εδώ διαλέγω την 3.1 version 40.63 (500,500+,600,2000). Δείτε στο ASCII μέρος της, οτι διακρίνονται κάποιο χαρακτήρες, αλλά τίποτα δεν είναι ευανάγνωστο. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να κάνουμε byte-swap την ROM Μας πρίν την γράψουμε.

4.jpg

Κλείνουμε το MiniPro και ανοίγουμε το WinHex. File, Open Και διαλέξτε την ROM. Εδω θα δείτε οτι στο ASCII το κείμενο φαίνεται κανονικά! WTF!!

5.png

Επιλέγουμε Modify Data απο το Menu Edit

6.png

Και μετά 16-bit byte swap!

7.png

Δείτε τώρα πώς αναστράφηκε το text στο ΑSCII. Έγινε σαν το κείμενο που είχαμε όταν φορτώσαμε την ROM στο MiniPro!

8.png

Σώστε το σαν ένα αρχείο διαφορετικό και ανοίξτε το MiniPro πάλι! Είμαστε έτοιμοι!!! Μην ξεχάσετε να βγάλετε το Check ID, φορτώστε την ROM και δείτε οτι το κείμενο εδώ πλέον στο ASCII είναι ευανάγνωστο!

9.jpg

Τέλος, επιλέγουμε DEVICE-->WRITE και σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε έτοιμοι!

Κουμπώστε στην Amiga και απολάυστε :)

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Ώστε έτσι ε? :devilish:
Δεν γούσταρες το αυτοκόλλητο που είχα βάλει πάνω στην eprom, ε? :eek:

Πφφφ....απαξιώ να συνεχίσω γιατί με έκανες να γουστάρω πολύ με αυτά που έγραψες!!!:D:p

Well Done ρε γιατρέ...και συνέχισε τις καλές εγγραφές!!! :thumbup:

Sticky please :whistle:;)

btp

Retro Member
Comrade
Τρομερός και αναλυτικότατος οδηγός dR_wH0! :)
Νιώθω ότι είμαι έτοιμος να δοκιμάσω κι εγώ (αν είχα το απαραίτητο hardware).
Πραγματικά πολλά μπράβο! :thumbup:

PS. Χαίρομαι που βόλεψε το WinHEX που σου έστειλα ;)

sknipas

Retro Enthusiast
Comrade
Φοβερος οδηγος.
Ετσι ολα μαζεμένα και νοικοκυρεμενα για οποιον χρειαστεί να κανει αναβαθμηση την amiga του :thumbup:

DAT-Alex

Retro Addict
Comrade
....Ετσι ολα μαζεμένα και νοικοκυρεμενα για οποιον χρειαστεί να κανει αναβαθμηση την amiga του :thumbup:

+1 για τον Χρόνη (a.k.a DRWho)

Mπράβο και συγχαρητήρια για το πρώτο σου DIY !!

Ετοιμάσου και εσύ για τον ....μαγικό κόσμο του DIY Welcome and enjoy IT!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Κατατοπιστικότατος και απολαυστικότατος!! :) :)
Εσύ να ετοιμάζεις τον C64 σιγά σιγά και μην παρασύρεσαι από τους πειρασμούς του δόκτωρα και τις...Amigas! LOL! :lol::p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Και που να δείτε όταν θα ετοιμασω νεες ROM για τον GVP Controller αλλά όχι σε επανεγγράψιμες χιχιχι!!! Εκεί βέβαια δεν έχουμε χώρο για "αποτυχίες" - ένα κακο burn και πάμε κάδο, αλλά έχουμε το μισό μέγεθος :)

cutlaroc

Retro Addict
Comrade
Εσύ να ετοιμάζεις τον C64 σιγά σιγά και μην παρασύρεσαι από τους πειρασμούς του δόκτωρα και τις...Amigas! LOL! :lol::p

Είναι έτοιμος και περιμένει ευλαβικά την 8η του μήνα! :D:D:D

Dark_Knight

Retro Starter
Ακολουθησα τον οδηγο μεχρι εδω και καταφερα να κανω byte swap τα kickstart 1.2,1.3 και 3.1 που σκοπευω να βαλω στο μηχανημα μου. Εχω ομως την εξης απορια:
Εαν θελω να γραψω ολα τα kickstart μαζι σε μια EPROM 27C160, τι αλλαζει στην ολη διαδικασια? Θα χρειαστω διαφορετικο programmer?

Ευχαριστω εκ των προτερων

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Comrade
Ακολουθησα τον οδηγο μεχρι εδω και καταφερα να κανω byte swap τα kickstart 1.2,1.3 και 3.1 που σκοπευω να βαλω στο μηχανημα μου. Εχω ομως την εξης απορια:
Εαν θελω να γραψω ολα τα kickstart μαζι σε μια EPROM 27C160, τι αλλαζει στην ολη διαδικασια? Θα χρειαστω διαφορετικο programmer?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Θα χρειαστείς εναν αντάπτορα που σου επιτρέπει να γράφεις σε διαφορετικό memory bank Κάθε φορά. Εγω είχα αγοράζει εναν τέτοιο απο έναν Ιταλό που τα έφτιαχνε στο Amibay. Στην ουσία βάζεις την 27C160 πάνω, με jumpers ρυθμίζεις οτι ειναι το 1ο bank, γραφεις την 1η ρομ. Μετα αλλάζεις τα τζαμπερ για 2ο bank, γραφεις το επόμενο rom κ.ο.κ..

Κανα 35ρι νομίζω πλήρωσα με μεταφορικά για να τον πάρω.

Dark_Knight

Retro Starter
Καλησπερα

απ οτι καταλαβαινω, η συχνοτητα που θα ασχοληθω με καψιμο EPROM (βλεπε σπανια) δεν πιστευω οτι δικαιολογει το κοστος για αγορα programmer και ανταπτορα.

Κατι αλλο τωρα, ο διπλασιασμος των 256κβ ρομ γινεται μεσα απο το winhex η θελει αλλη διαδικασια? Παιζει ρολο αν το byte swap γινει πριν η μετα?

ευχαριστω

Pluto63

Retro Addict
Comrade
Κώστα έχω εγώ programmer να σου δανεισω αν θες να κανεις τις δοκιμές σου και να μάθεις τις τεχνικές. Εγώ δεν τα έχω καταφέρει ακόμη με την άνω τεχνική οποτε για μένα η λύση ήταν πήρα μια έτοιμη που είχα σε άλλο μηχάνημα την αντέγραψα με τον programmer και χωρίς να κάνω τίποτα αλλο ξανά έγραψα το .bin στην καινούργια, δούλεψε τέλεια.

Edit. Τώρα που έγραφα μου ήρθε μια φλασια, αφού ο δικός μου programmer γράφει και διαβάζει απευθείας τις eprom 400 800 και 1600 χωρίς ανταπτορα μήπως το byteswap που έκανα ήταν άχρηστο και για αυτό δεν δούλευε... πρέπει να το ξαναδώ.

Last edited:

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Comrade
Άψογα, τώρα βάλε το emutos για να έχεις ένα σοβαρό OS ;)

Pluto63

Retro Addict
Comrade
Άψογα, τώρα βάλε το emutos για να έχεις ένα σοβαρό OS ;)

Θα ήταν ιεροσυλία, έχω το emutos να τρέχει σε ένα από τα αταρι μου, δεν το χαραμίζω σε μια αμιγκα που ποτέ δεν πολύ χώνεψα...

Dark_Knight

Retro Starter
δεν το χαραμίζω σε μια αμιγκα που ποτέ δεν πολύ χώνεψα...

Κανω οτι δεν το ειδα :p Σου στελνω ενα PM με κατι αποριες περι programmer

Dark_Knight

Retro Starter
Υστερα απο αρκετη μελετη και την βοηθεια του φιλου μου Pluto63, εχω πλεον και γω μια Α500 με 4 λειτουργικα! Αν και η διαδικασια υπαρχει πληρως καταγεγραμμενη, θεωρω ασκοπη την πληρη δημοσιευση της, καθως στο μεγαλυτερο μερος της ειναι παρομοια με αυτη του Dr_Who.
Αντιθετως, σκεφτηκα να δημοσιευσω τα πραγματα που υπηρξαν διαφορετικα στην δικη μου περιπτωση, με την ελπιδα οτι θα βοηθησει ακομα περισσοτερους φιλους της κοινοτητας.

Ξεκιναμε λοιπον! Αρχικα, οι δικες μου πλακετες προηρθαν απο τον OSH Park. Ηρθαν σε batch των 3ων και οπως αποδειχτηκε η μια παρουσιασε μια διακοπη σε καποιο trace, με αποτελεσμα να χρειαστει εξωτερικο μπαλωμα. Θελω να πιστευω οτι αποτελει μεμονωμενο γεγονος, το οποιο ευτυχως ηταν ευκολα επισκευασιμο.
Οι EPROM που διαλεξα για το εγχειρημα ηταν της ST, με κωδικο 27C160 και access time στα 100ns. Φυσικα, οι φιλοι μας οι κινεζοι δεν ειχαν σβησει σωστα τα τσιπακια οποτε ο απο μηχανης Θεος Pluto63 χρειαστηκε να τις σιγοψησει στο UV φουρνακι του πριν γινουν ετοιμες για δραση! Σε αυτη την φωτογραφια εχουμε την EPROM με εναν απο τους switcher

Screenshot_4.jpg

υστερα απο λιγη φροντιδα με το κολλητηρι και μια πατεντα ελλειψει 42πινων βασεων, οι switcher ειναι καπως ετσι

20180819_005107.jpg

Με αυτο το κομματι ολοκληρωμενο, Προχωρησα στην διαδικασια εγγραφης. Οσον αφορα τα kickstart, υπηρξα τυχερος στην αναζητηση μου και καταφερα να βρω αρχεια kickstart 1.2 και 1.3 που ηταν ηδη τροποποιημενα στα 512kb! Το μονο που χρειαστηκε για αυτα, οπως και στο 3.1, ηταν το byte swap το οποιο εκανα με την μεθοδο του Χρονη.

Επομενο βημα λοιπον, ο προγραμματισμος. Στην δικη μου εκτελεση χρησιμοποιησα τον programmer του Pluto63, ονοματι genius 840. Αυτος ο programmer εχει το πλεονεκτημα οτι διαβαζει απο φυσικου του και τις EPROM 27C400 χωρις καποιον προσθετο ανταπτορα. Επομενως, βαζοντας το switcher με την EPROM πανω στον programmer μπορεσα να προγραμματισω τα banks ενα-ενα απροβληματιστα!

20180828_051439.jpg

Στην αρχη η πληθωρα επιλογων και ρυθμισεων με κατεκλησε, αλλα το προγραμμα που συνοδευει την συσκευη ειναι ευκολο στην χρηση και δεν παρουσιασε καποιο προβλημα. Αφου συνδεσουμε τον programmer και εχουμε περασει τους καταλληλους drivers, ανοιγουμε το προγραμμα. Το πρωτο παραθυρο που θα δουμε δειχνει τον τυπο του chip το οποιο μπορουμε να αλλαξουμε απο το device list ανα πασα στιγμη. Επισης στην πανω δεξια πλευρα βλεπουμε την ρουτινα που ακολουθει το λογισμικο οταν πατησουμε την εντολη program.

20180828_051602.jpg

Παμε λοιπον στο File>Load Data και διαλεγουμε το kickstart που θα παει στο bank που εχουμε διαλεξει. Η διαδικασια αυτη πρεπει να γινει 4 φορες, μια για καθε bank. Αφου διαλεξουμε την rom, εχουμε αυτο εδω το παραθυρο.

20180828_051726.jpg

Οι ρυθμισεις αυτες ειναι και εκεινες που δουλεψαν χωρις προβληματα. Προτεινω λοιπον να τις φτιαξετε οπως φαινονται στην παραπανω εικονα, εκτος αν ξερετε τι κανετε! Παταμε OK και αφου βεβαιωθουμε οτι τα δεδομενα στον buffer ειναι οπως πρεπει, παταμε program. Ειμαστε ετοιμοι! Γραφουμε και τις αλλες 3 ROM της επιλογης μας και βαζουμε την κατασκευη μας πανω στην Amiga. Τα αποτελεσματα αποτυπονωνται στις παρακατω 3 εικονες (εχω και την diagrom αλλα δεν την τραβηξα φωτογραφια)

20180825_154823.jpg
20180825_154845.jpg
20180825_155138.jpg

Μην ξεχνατε οτι αν εχετε revision παλαιοτερο του revision 6, θα χρειαστειτε μια προθετη τροποποιηση η οποια καταγραφεται εδω

http://bax.comlab.uni-rostock.de/en/hardware/amiga500/kickstart-eprom/

Καλο καψιμο! Ευχαριστω πολυ οσους με βοηθησαν στην υλοποιηση του project

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Comrade
Μπελαλίδικη διαδικασία αλλά κρίνοντας από το αποτέλεσμα, άξιζε και με το παραπάνω! Παρά το πρόβλημα με την "πίστα" και τις eprom δεν το έβαλες κάτω και τα κατάφερες. Χε!Χε!Χε! Ο Επιμένων Νικά....Άξιος φίλε μου! :thumbup:

Από θέματα σταθερότητας, πως πάνε τα πιο "εξελιγμένα" λειτουργικά; Παρατήρησες τίποτα τυχαία κρασαρίσματα, έπειτα από κάποια ώρα χρήσης;