My humble joystick collection

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Η μικρή μου συλλογή αφορά κυρίως joysticks για IBM συμβατούς (game port) και home micros :)
Αποτελείται από τα 18 παρακάτω κομμάτια.
​QuickJoy SV-130, ​QuickJoy M5 SV-201, ​QuickShot Super Warrior QS-201, QJ PC Raider SV-206, ​QJ Superstar SV-131, ​Mitsubishi ML-50JY, ​QuickShot I, ​QuickShot II plus, ​Sinclair SJS1, ​CMS Super8+, Competition Pro, Atari VCS joystick/paddles, ​Microsoft SideWinder GamePad, ​QuickShot QS-138F, Thrustmaster Fox 2 Pro USB, Microsoft Sidewinder 3D Pro, QuickShot Squadron Commander QS-202.

και τελευταία προστέθηκαν τα παρακάτω

Περισσότερες φώτο και πληροφορίες στο
http://nkarysretroblog.weebly.com/joystics.html

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Πανέμορφη συλλογή Νικολή ! Μπράβο ! ...και το εννοώ ;)

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Ναι ρε γμτ, αλλά δεν βρίσκεις από europe κουτάτα πλέον της προκοπής, μόνο usa αλλά τα μεταφορικά είναι διπλάσια του κόστους

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Σιγά τα joystick. Όλα τα λεφτά είναι τα Caprice στα αριστερά, που πλέον εξυπηρετούν σαν μολυβοθήκη. Πιο 90's πεθαίνεις αχ αχ χα χα χααχχα α :rofl: :rofl: :rofl:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Τα μολύβια που τα είδες? Έχει πινέλο και οδοντόβουρτσες για καθαρισμό pcb ;)

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Φοβερη συλλογη Νικ!!(βλεπω και κουτατο msx joystick!!) :)

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
Φανταστικη συλλογη απο joysticks εχεις φιλε μου! Να την χαιρεσαι και να την ανανεωνεις και με πιο εξωτικα πραγματα!

Εγω δεν μπορω να πω πως εχω προτοτυπια σε μοντελα, ειμαι σταθερος σε ενα, απλα δεν ειμαι σταθερος στον αριθμο! χαχαχαχαχα Πρεπει να κανω καμια ανασκαφη να βρω και τα παλια μου (ναι για Competition Pro μιλαμε παντα!). Με τα Commodore μια ζωη (64 και μετα Amiga) ηταν τα joystick της επιλογης μου. Αυτα που εχω τωρα ειναι πιο συγχρονης κοπης, αλλα καπου καταχωνιασμενα ειναι και το παλιο μου Competition Pro της Dynamics μαζι με ενα ακομα της Suzo.

Κανενας για διπλο, τριπλο, τετραπλο η εξαπλο παιχνιδι? ;)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Πω πω competition pro που πάει σύννεφο!!!! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Εξαιρετική συλλογή! Η χαρά του pro ! :)

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
Ευχαριστω παιδια αλλα υπαρχει και συνεχεια! Μαλλον θα καλεσω ολο το iamretro για multiplayer! :rofl:

Εκανα ενα καθαρισμα σημερα και πριν τα ανεβασω παλι στην ντουλαπα ειπα να τα βγαλω μια με το κινητο. Σας χρωσταω καλυτερες φωτο οταν συγκεντρωσω και τα υπολοιπα απο το πατρικο. Πρεπει να εχω 3-4 ακομα με τα κουτια τους απο αυτα της τελευταιας κοπης με τα τεσσερα κουμπια, συν τα αλλα δυο που εχω απο τα μεσα του 80. Απο joystick καλα ειμαι, απο υπολογιστες μακαρι να τα ειχα τοσα! Μια Amiga 500 εχω και τα δυο Commodorakia που τραυματισα για τα καλα με την ελευθερη πτωση τις προαλες. Καλα που δεν ειχα και την Αmiga μαζι με τα C64 στην κουτα που μου επεσε αλλιως θα ειχα τρια υπολογιστακια με.. "βαβά"! (Ακομα ψαχνω να βρω δωρητες οργανων για τα commodorakia).

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Τώρα ξέρω τι θα βάλεις για avatar! :D :D :D

Να σου ζήσουν! Εξαιρετικά όλα κι αν προκύψει τίποτα σε ανταλλακτικό, το 'χουμε καλά στο νου μας ;)

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
geoanas said:
Τώρα ξέρω τι θα βάλεις για avatar! :D :D :D

Να σου ζήσουν! Εξαιρετικά όλα κι αν προκύψει τίποτα σε ανταλλακτικό, το 'χουμε καλά στο νου μας ;)
Να εισαι καλα φιλε, οσο για το avatar εχεις απολυτο δικιο, δεν το ειχα σκεφτει! χαχαχα Απο ανταλλακτικα αλλο τιποτα αλλα ελα που δεν χαλανε με τιποτα! Οταν ξεθαψω το Dynamics και το Suzo αυτα ηταν αγορασμενα καπου στο 1987 και περασα ολη μου την gaming εποχη με αυτα. Θα βγαλω εκτενη φωτο να δεις πως ειναι σαν την μερα που τα αγορασα. Αυτα της δευτερης κοπης βγηκαν σκυλια και δεν εχουν βγαλει ψεγαδι μεχρι στιγμης, αλλα σιγουρα ειναι ενα κλικ χαμηλοτερα απο τα παλια (η ισως εχω το κολημα εγω με εκεινα, παιζει και αυτο!) ;)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Παναγίαμ! Τι αντικατροπτισμός είναι αυτός!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Μα καλά...πως γίνεται να έχεις ΤΟΣΟ πολλά μου λές ; :lol: :lol: :lol:

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
dR_wH0 said:
Παναγίαμ! Τι αντικατροπτισμός είναι αυτός!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Μα καλά...πως γίνεται να έχεις ΤΟΣΟ πολλά μου λές ; :lol: :lol: :lol:
Χαχαχαχαχα, ε ξερεις.. να εχω ενα καβαντζα για την κακια ωρα... το ενα εγινε δυο.. βαλε τρια γιατι ποτε δεν ξερεις.. το γνωμικο μεταλαχθηκε σε "δεν βαζεις 10 στην ακρη να υπαρχουν για καθε ενδεχομενο?". Και να ηταν και κανενα μοντελο να χαλαγε να πεις "α-στα-διαλα καλα εκανες!".. αλλα ειπαμε, η κακια η ωρα που λενε! :)

Σχεδον ολα ειναι με μηδενικες ωρες χρησης περασμενα με αντιοξειδωτικο λαδι στο μοχλικο τους και στις επαφες των πλαστικων δισκων στο ελατηριο. Αλλα ειναι ετοιμοπολεμα! Εχω ενα που ειναι το banger που χρησιμοποιω και εχω αλλο ενα μισο-banger για κανενα διπλο. Ολα τα υπολοιπα ειναι shelf queens, η μαλλον.. ντουλαπα queens!