My "Testarosa" C64 Revival

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Όλα ξεκίνησαν ένα όμορφο πρωινό Σαββάτου.

Απο καιρό σκόπευα επιτέλους να πιασω ζεστά τον Commodore 64 που μου είχε ετοιμάσει/χαρίσει με ΤΟΣΟ μεράκι ο αδερφός @geoanas. Το μηχάνημα τελευταία φορά (πρίν κανα 6-μηνο) έπαιζε άψογα και απλώς το είχα εναποθέσει σε ένα διπλανό μου συρτάρι (τεράστιο).

Τρέχουμε στην αποθήκη, φέρνουμε το 1084S (αλλαγμένος flyback παρακαλω..), κάνουμε όλες τις συνδέσεις, βγάζουμε το SD2IEC που μας έχει επίσης ετοιμάσει/χαρίσει ο brother in arms (και στο retroclub) @DAT-Alex, το συνδέουμε και αυτό και.....

IMG_20190302_180628.jpg

Τζίφος! Πάπαλα!! Ούτε power led ανάβει!!!!Αργκκκκ!!!!! Με τα λίγα, τα πολλά και μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία με τον @geoanas ενημερώνομαι οτι το power cable επειδή είναι καινούριο, ο DIN κονεκτορας έχει μάλλον λίγο ψιλότερα pins, με αποτέλεσμα να μην πατάνε όλα και να θέλει "μάζεμα" εσωτερικά με μυτοτσίμπηδο.

Όντως έτσι ήταν,

Power Led ανάβει ΚΑΙ....

IMG_20190302_191929.jpg
Nice...καλά για Σάββατο πρωί παμε ΣΟΥΠΕΡ. Σκουπίδια και σκουπίδια. Ότι και να κάνω σκουπίδια.
Κάνω μια απόπειρα να τον ανοίξω μπας και φαίνεται κάτι με γυμνό μάτι αλλά καμία τύχη...

Το Σαββατοκύριακο περνάει έτσι, με τον Commodore 64 στην άκρη παροπλισμένο και με έμενα να πνίγω τον καημό μου με μακεδονικό χαλβα (με αμύγδαλο) - έφαγα και 1 κιλό ίσως....ουφ...

Δευτέρα απόγευμα έχω ετοιμάσει όλο τον πάγκο εργασίας μου και αρχίζω να ψαχουλεύω. Πρίν κάνω καμια επική παπαριά, παίρνω τηλ τον @DAT-Alex, τον ενημερώνω για τα συμπτώματα του ασθενή και αναμένω instructions!

"Έλα απο το lab να το δούμε μαζί! Έχω και αρκετά spare parts για να κάνουμε δοκιμές και παλμογράφο!"

Μέχρι να τελειώσει την πρόταση στη λέξη "παλμογράφο" ο Αλέξανδρος, εγω ίχα ήδη παρκάρει κάτω απο το σπίτι του.

IMG_20190304_175453.jpg
Το magic workshop του Αλέξανδρου είναι πραγματικά χαοτικό αλλά όπως ακριβώς πρέπει!! Με τον Αλέξανδρο λοιπόν προλάβαμε να τεστάρουμε τις μνήμες - ευτυχώς όλες οκ, αλλά χωρίς να μπορούμε να εντοπίσουμε στο περίπου που είναι το πρόβλημα. Meanwhile η εικόνα που παίρνουμε έχει αλλάξει, χωρίς να έχουμε κάνει κάτι. Περαιτέρω degradation ? Είδωμεν...

IMG_20190304_185400.jpg

Ο χρόνος πέρασε γρήγορα και έπρεπε να φύγω, οπότε το μηχάνημα έμεινε εκεί για να περάσουν εναν έλεγχο PLA και RAMS και απο τον παλμογράφο. Ραντεβού την Τετάρτη στο retroclub και βλέπουμε.

Τετάρτη παραλαμβάνω στον σύλλογο απο τον Αλέξανδρο, ο οποίος με ενημερώνει οτι δεν πρόλαβε να το δεί καθόλου και οτι πιστεύει οτι το επόμενο βήμα είναι να δούμε τις U13 κ U25. Αυτά είναι populated απο ενα Multiplexer 257 που είναι "γνωστο" οτι καίγεται εύκολα.

Προς αποφυγή προβλημάτων τάσης, το τροφοδοτικό επανελέγθηκε και κάτω απο φορτίο και έδινε μια γλυκιά, σταθερή τάση στα 4.9V. Φύγαμε για σπίτι....

Πέμπτη βράδυ ξεκινάω και εγώ λοιπόν με την σειρά μου να ξεκολλήσω τα U13/25, για να τα δοκιμάσω στον programmer μου.

Ξεκίνησα βγάζοντας την U25. Παλιό ASSY, παλιές κολλήσεις και φυσικά....το pad ΙΣΑ που έμεινε λίγο για να μην χρειαστεί γεφύρωμα μετά.

U25.jpg

Το χώνουμε στον programmer και ... YES!!! Είναι καμμένο!!!!

IMG_20190307_202345.jpg
Σε αυτήν την φάση η λογική έλεγε να μην συνεχίσω στο U13, αλλά να αλλάξω πρώτα αυτό που σίγουρα ήταν καμμένο. Όμως βουρ στον πατσά και το βγάζω κ αυτό. Δυστυχώς εδώ μας εγκατέλειψε μία γραμμή, αλλά δεν πρόσεξα και ενα PAD που ήταν ήδη τσακισμένο και εκτός αυτού βραχυκύκλωνε και σε άλλο pad (το εντόπισε μετά ο Αλέξανδρος).

tracks.jpg

Παρασκευή λοιπόν, εξοπλίζομαι απο Ιωαννίδη με 10 sockets και 10 νέα 257 τσιπάκια. Πρώτα επιδιορθώνω με μια πρόχειρη κόλληση την γραμμή που ξέρω οτι έκοψα (αυτή που έχω κυκλώσει με το μπλέ χρώμα). Αυτή που εχω κυκλώσει με κόκκινο, βλέπω οτι λείπει ενα pad απο δίπλα αλλά λέω wtf. Δεν κατάλαβα σε αυτή τη φάση οτι ήταν τσακισμένο pad ΚΑΙ αυτο!

IMG_20190308_231146.jpg
Πρόχειρο ; Ναι ; Βραχυκυκλώνει ; ΟΧΙ!

Χώνω sockets, βάζω και νέα τσιπάκια και στα 2 και ....

IMG_20190308_131540.jpg
Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά, μαύρη και στα λαγκάδια. Η έννοια του shortcircuit/something when bad / shitstorm και τα συναφή...

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Κάπου εδώ ο Αλέξανδρος μου δείχνει το άλλο pad που βραχυκυκλώνει. Το βλέπω, τα παίρνω στην κράνα που δεν το πρόσεξα νωρίτερα, ξαναβγάζω τα sockets, καθαρίζω το σημείο, περνάω φρέσκα σοκετς αλλά επειδή δεν ήξερα που πήγαινε αυτό το pad εξαρχης το αφήνω.

Εικόνα γιόκ ακόμα..

Πως κοιτάζω τα 257 που εχω βάλει πάνω, βλέπω οτι ειναι διαφορετικά. Αλλο revision το ένα...άλλο το άλλο. Ψαχουλεύω το σακουλάκι και βλέπω οτι όλα τελειώνουν σε 257Β εκτός από ένα ST που τελειώνει σε 257ΑΒ-1. Αποφασίζω κρατάω αυτό ενω στο άλλο σοκετ επαναφέρω το (1) καλό MOS που είχε απο πρίν το U13.

Και....

IMG_20190308_225302.jpg
Yeah baby! We're back on track!!!! Και σε ακόμα καλύτερο βαθμό γιατί τώρα παίρνουμε κανονικούς χαρακτήρες και όχι σκουπίδια!!

Τώρα ξέρω (σχεδόν) οτι φταίει 1)Μάλλον το pad που δεν ξέρω που πάει 2)Κάποιο άλλο υλικό.

Βλέπωντας οτι ο @geoanas απο πρίν είχε αλλάξει το διπλανό U σε socket, καταλαβαίνω οτι μάλλον είχε καεί και το είχε αλλάξει. Το βγάζω και το ελέγχω και αυτό. Είναι ενα LS 373. Test failed σε μια απο τις 8 logic gates του!!!! Χμμμμ!!! Hold that thought!!

Έίμαστε πλεον Παρασκευή αργά βράδυ - οπότε λέω τι καλύτερο απο το κατεβάσω τα schematics του ASSY μου και να δώ το pinout των 2 U που άλλαξα που πρέπει να πηγαίνει...γιατί ξέρουμε οτι κάτι ΔΕΝ πάει. Πολύμετρο, σχηματικά και τιιτ τιιιττ τιιττττ... (και μπόλικη Absolut Vodka :p)

Τσουπ...μετά απο κανα μισάωρο το link στο pad που λείπει/βραχυκύκλωνε εντοπίστηκε. Μπορώ να το γεφυρώσω κατευθίαν με το ποδαράκι του σοκετ...είναι ΤΟΣΟ δίπλα :) To πρωί όμως....ευκαιρία να κολλήσω/καθαρίσω και σωστά το άλλο γεφυράκι.

Πρωινό και....

IMG_20190309_114531.jpg
Άντε να δούμε λέω. Καθαρίζω και τα υπολοίματα απο το flux, συμπληρώνω λίγο καλαϊ σε μερικές κολλήσεις που μου φαίνονται "πτωχές" και....

IMG_20190309_092313.jpg
IΤ ΙT ALIVE YET AGAIN!!!!!

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Είναι αξιοπερίεργο οτι παρόλο που το 373 βγαίνει "λίγο" προβληματικό, ο C64 περνάει όλα τα τεστ που του κάνω.

Είναι επίσης περίεργο οτί απο τα 10 LS που αγόρασα απο τον Ιωαννίδη, έπαιξε μόνο αυτό που ήταν διαφορετικό, τύπου AB-1. Τα άλλα έδιναν μαυρη οθόνη (σαν να μην ήταν καθόλου συνδεδεμένα).

Αυτά :) Απο το μεσημέρι ο κομοντοράκος βαράει SID's αβέρτα :)

!Long Live The SID!

Να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τον Αλέξανδρο, που χωρίς την καθοδήγηση του το μηχάνημα θα ήταν σίγουρα...στην άκρη!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Γιατρέ μου! Άξιος! Άξιος! Άξιος! Τώρα πες μου ειλικρινά, δεν γουστάρεις τρελά που κατάφερες και τον ανάστησες τον φουκαρά τον 64άρη; :)

Τα ΑΒ (...κλπ) prefixes, δίπλα από τα LS, δεν υποδηλώνουν διαφορετικό revision, αλλά διαφορετική logic subfamily. Υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις και πάρα πολλές φορές θα δεις ότι υπάρχει ασυμβατότητα στην χρήση τους.

Αυτό με το 373 που είχα βάλει και βγαίνει προβληματικό, με ξενίζει βέβαια, αλλά μήπως το "φρικάρισμα" αφορά κάποιες lines που δεν χρησιμοποιούνται από τον C64; Τι να πω...

Ο @DAT-Alex πολύτιμος αρωγός για ακόμη μια φορά!:emoji_crown:

Συγχαρήκια ξανά λοιπόν :emoji_ok_hand::emoji_thumbsup:

:emoji_punch:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Γιατρέ μου! Άξιος! Άξιος! Άξιος! Τώρα πες μου ειλικρινά, δεν γουστάρεις τρελά που κατάφερες και τον ανάστησες τον φουκαρά τον 64άρη; :)

Τα ΑΒ (...κλπ) prefixes, δίπλα από τα LS, δεν υποδηλώνουν διαφορετικό revision, αλλά διαφορετική logic subfamily. Υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις και πάρα πολλές φορές θα δεις ότι υπάρχει ασυμβατότητα στην χρήση τους.

Αυτό με το 373 που είχα βάλει και βγαίνει προβληματικό, με ξενίζει βέβαια, αλλά μήπως το "φρικάρισμα" αφορά κάποιες lines που δεν χρησιμοποιούνται από τον C64; Τι να πω...

Ο @DAT-Alex πολύτιμος αρωγός για ακόμη μια φορά!:emoji_crown:

Συγχαρήκια ξανά λοιπόν :emoji_ok_hand::emoji_thumbsup:

:emoji_punch:
Χαχα εννοείται!!Όπως το είπες!!!Καραγούσταρα!!!

Τώρα θα τον φροντίζω καθημερινά και δεν υπάρχει περίπτωση να "ξανακυλήσει"! Πρέπει να του βρώ ενα αδερφάκι τώρα όμως :p

Τα 257 τα διαφορετικά που είχα βάλει θα τα ξαναδοκίμαζα άλλη μια φορά, αλλά δεν θέλω να ζορίσω τα sockets που έχω βάλει. Είχε μόνο μια ποιότητα ο Ιωαννίδης και δεν την λές και ...ουαου...ολίγον feeble κατασκευή.

Όσο για το 373 και εγώ το ίδιο σκέφτομαι. Οτι αυτο το logic gate που βγαίνει προβληματικό, μάλλον δεν χρησιμοποιείται καθόλου απο τον Commodore 64, αν και σε φάση θα δώ πάλι τα schematics για σιγουριά. Πρός το παρόν πάντως ο κομοντοράκος δεν έχει κολλήσει πουθενά.

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά. Πραγματικά με συγκινήσατε όλοι σας με την προσφορά σας με τον έναν η άλλο τρόπο! Και ο @antnik επέμενε να του το στείλω αλλά του είπα "nnoooooo my brother!!! first I've got to try and save it on my own!!!" :)

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,280
και να φανταστεις οτι με τον βρυκολακα στο τηλεφωνο του ειπα
οτι μ θυμιζει βλαβη απο ls παρολο που δεν εχω επισκευασει πολλους κομοντορε

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
και να φανταστεις οτι με τον βρυκολακα στο τηλεφωνο του ειπα
οτι μ θυμιζει βλαβη απο ls παρολο που δεν εχω επισκευασει πολλους κομοντορε
Έτσι ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Χαχα εννοείται!!Όπως το είπες!!!Καραγούσταρα!!!

Τώρα θα τον φροντίζω καθημερινά και δεν υπάρχει περίπτωση να "ξανακυλήσει"! Πρέπει να του βρώ ενα αδερφάκι τώρα όμως :p
...
Είσαι πολύ σωστός! Να τον κρατήσεις και να τον χαρείς γιατί έχει πολλά να σου προσφέρει ο παππούλης. Εξάλλου κι εγώ έριξα λίγο κόπο, στην αρχή, για να τον φέρουμε στα ίσα του. Έχει και το switchless jiffy, το είχα κάνει τότε που μόλις το είχε πρωτοδημοσιευσει ο Pasi Lassila (μαζί με κάποιο άλλο...)

Ξέρεις κάτι; Πολύ χαίρομαι όταν μηχανήματα που έχουν περάσει και από τα χέρια μου, τα κρατούν οι φίλοι - ιδιοκτήτες τους και τα χαίρονται. :)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Είσαι πολύ σωστός! Να τον κρατήσεις και να τον χαρείς γιατί έχει πολλά να σου προσφέρει ο παππούλης. Εξάλλου κι εγώ έριξα λίγο κόπο, στην αρχή, για να τον φέρουμε στα ίσα του. Έχει και το switchless jiffy, το είχα κάνει τότε που μόλις το είχε πρωτοδημοσιευσει ο Pasi Lassila (μαζί με κάποιο άλλο...)

Ξέρεις κάτι; Πολύ χαίρομαι όταν μηχανήματα που έχουν περάσει και από τα χέρια μου, τα κρατούν οι φίλοι - ιδιοκτήτες τους και τα χαίρονται. :)
:love::love::love:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,888
Πάντως παιδιά αν δεν υπήρχαν τα κατάλληλα εργαλεία, μια τέτοια διάγνωση είναι αρκετά δύσκολη κ επίπονη.

Τι εννοώ :

Αν δεν είχε τον παλμογράφο ο Αλέξανδρος και τα spare parts (PLA,Rom, RAM) και αν δεν είχα και τον προγραμματιστή, δεν υπήρχε περίπτωση να "σωθεί" τόσο γρήγορα το μηχάνημα. Παίζει φάση μάλιστα, να γινόταν κουραστική η αναζήτηση και να έμπαινε στο "ράφι".