NeoRAM - Ο καινούργιος κλώνος της geoRAM

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,005
Λίγο Ιστορία

Η geoRAM αφορούσε μια εξωτερική επέκταση μνήμης των 512K, πνευματικό παιδί του Dave Durran, συνιδρυτή και αργότερα αντιπροέδρου της Berkeley Softworks. Ο ρόλος και η χρησιμότητα της ήταν η υποστήριξη ή ορθότερα η υποβοήθηση σε μνήμη, του νέου και πρωτοποριακού 8bit λειτουργικού συστήματος GEOS από την ίδια, το 1986.

Όπως αναφέρεται και στην wiki, η σκέψη περισσότερης μνήμης δεν ήταν κάτι καινούργιο για τους μηχανικούς της Commodore. Είχε προηγηθεί η REU αλλά η έλλειψη custom chips από την MOS (σε ρόλο controller) κάπου στις αρχές του 80, ανάγκασε την τελευταία να σταματήσει σχεδόν τα όποια σχέδια είχε για αυτήν ή μάλλον να επιβραδύνει κατά πολύ την παραγωγή και διάθεση της.
Το GEOS αποτελούσε ένα καινοτόμο λειτουργικό σύστημα, με ένα εξαιρετικό για την εποχή και φιλικότατο για τον χρήστη γραφικό περιβάλλον. Στον αντίποδα όμως είχαμε να αντιμετωπίσουμε τις “αδηφάγες μνημοβόρες” απαιτήσεις του που δυστυχώς δεν έβρισκαν ανταπόκριση στα λιγοστά Kbytes του C64. Όπως σε κάθε γραφικό περιβάλλον έτσι και στο συγκεκριμένο, η ταχύτητα και η ευκολία χρήσης του είχαν ως κύριο κορμό και θεμέλιο την πλεονάζουσα μνήμη. Λογικό και επόμενο ήταν λοιπόν, για την Berkeley Softworks (μετέπειτα Geoworks), να ήθελε να το υποστηρίξει και σε επίπεδο hardware μνήμης.

Σε αντίθεση με τo REU της Commodore εδώ δεν θα τύχουμε υποστήριξη άμεσης πρόσβασης μνήμης (DMA). Tο συζητούσαμε πρόσφατα και στα πεταχτά, με τον φίλο μου Don Kichote από τους Samar Productions, ο οποίος αναζητά ένα φτηνό υποκατάστατο τύπου REU, ώστε εκμεταλλευόμενος την extra ram να μας δώσει παιχνίδια της κλάσεως Amiga. Ο στόχος του καθόλα θεμιτός: Nα μας βγάλει τα μάτια με τις καινούργιες τους υπέρ-παραγωγές. Σκέφτεστε τίποτα λιγότερο; :geek:
Η δοκιμή συμβατότητας με την SamarREU με επιβράβευσε με μια ωραιότατη κόκκινη οθόνη, που όπως μου εξήγησε ο ίδιος, ήταν το αποτέλεσμα αποτυχίας του test ανίχνευσης extra RAM για REU.
Η φιλοσοφία του geoRAM βασίζεται στο γνωστό και γνώριμο Bank Switching, προσφέροντας εξωτερικούς, επιπλέον καταχωρητές (registers) γρήγορης πρόσβασης που επεκτείνουν το address bus του επεξεργαστή και την περίσσεια μνήμη να φορτώνει ανά "σελίδες".
Οι λιγοστές εφαρμογές για αυτό είναι δυστυχώς ασύμβατες με τις εκείνες για REU και το αντίθετο.

Έρχεται το NeoRAM Remix

19063

Από το χθες στο σήμερα και ορίστε που ερχόμαστε στο NeoRAM Remix με 100% συμβατότητα με τον προκάτοχο του αλλά και επιπλέον extra μνήμη που τώρα φτάνει στα 2MB, την δυνατότητα να κρατάει αποθηκευμένα τα δεδομένα στην RAM μέσω μιας CR2032 μπαταρίας και όλη την ευχαρίστηση να το συναρμολογήσουμε μόνοι μας!
Το τελευταίο και από μόνο του ήταν αρκετό για μένα να σκύψω με περισσό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο project, πόσο δε μάλλον αφού η πλακέτα μου προσφέρθηκε από τον Πέτρο @sknipas, ενώ τα RAM chips από τον Άκη @Pluto63, τους οποίους ευχαριστώ και πάλι! :)
Η αρχή λειτουργίας της είναι πανομοιότυπη με της geoRAM ενώ προσεγγίζει την EasyFlash, εξού και η ειδική εφαρμογή GeoUpload / NeoUpload γραμμένη από τον Skoe (δημιουργού της τελευταίας) σε περιβάλλον ...τι άλλο; -ala- EasyFlash.

19064

Για να ξεκινήσουμε, όπως βλέπουμε και από την επίσημη σελίδα του, θα χρειαστούμε τα ακόλουθα υλικά:

NeoRAM Remix BOM

Ποσότητα - Περιγραφή

1 C1 tantalum 1 capacitor 10uF
4
C2-C5 ceramic capacitor 100nF
2
D1,D2 1N5817 Schottky diode
1 BT1 CR2032 battery holder
1 R1 resistor 4.7kΩ
1
R2 resistor 1kΩ
1
R3 resistor 20kΩ
1
Q1 transistor 2N3904
4
U1-U4 512K x8 CMOS static RAM, π.χ. K6X4008C1F ή HM628512
2
V1-V2 74HCT138 decoder
1 V3 74HCT174 flip-flop
1 V4 74HCT273 flip-flop
3 V1-V3 DIP socket 16pin
1
V4 DIP socket 20pin
1
Reset tactile push button 6x6x9mm, right angle

19065

Με λίγη προσοχή και υπομονή στην κόλληση των smd RAM chips, θα καταλήξουμε σε μια όμορφη cartridge, έτοιμη να δοκιμαστεί στον υπολογιστή μας. Δυστυχώς οι εφαρμογές που την υποστηρίζουν είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, αλλά η ελπίδα για κάτι καινούργιο πεθαίνει τελευταία! LOL!

Από το βασικό test μέχρι την εξαιρετική μεταφορά του Maniac Mansion GOLD από τους Onslaught ...δοκιμάζω και αναφέρω :)

19066

Δοκιμάζοντας την extra RAM ή απλά με άλλες λέξεις, την ποιότητα της εργασίας μας στην μπελαλίδικη συγκόλληση των smd chips, τα νεύρα μας και την υπομονή μας :emoji_blush:

19067

Αν τα καταφέρουμε και δοκιμαστούμε με επιτυχία στον πάγκο και στο κολλητήρι, ο προγραμματιστής της συγκεκριμένης εφαρμογής φρόντισε να μας επιβραβεύσει με ένα μεγαλοπρεπέστατο και περίτεχνα στολισμένο με καρδούλες " OK ", έτσι για να μας αναπτερώσει το ηθικό! :emoji_kiss:

19068
Σε περίπτωση που έχουμε έλλειψη σε RAM chips ή τα έχουμε "παίξει" με τις κολλήσεις ή τέλος πάντων βαριόμαστε βρε αδερφέ, τότε οι συγκεκριμένες θέσεις SJ3 και SJ4, όπως τις συναντούμε στο κάτω μέρος της πλακέτας μας, θα πρέπει να "κλείσουν" κατά τον παρακάτω πίνακα:

Memory Configuration Options

RAM
SJ3 SJ4
512Κ
2-3 2-3
1MB 1-2 2-3
2MB (max) 1-2 1-2

19069

Θα επιστρέψω με 3-4 εφαρμογές και παιχνίδια για την NeoRAM Remix...Για να δούμε, θα σας πείσω άραγε να φτιάξετε την δική σας; :sneaky::thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,005
Πάει λίγος καιρός που κάποιος χρήστης στο γνωστό Forum64.de επιμελήθηκε ορισμένες διασκευές γνωστών (και μη) παιχνιδιών για χρήση με συσκευές REU και geoRAM / NeoRAM Remix. Αν είστε εγγεγραμένος χρήστης εκεί πέρα μπορείτε να τις κατεβάσετε και να τις δοκιμάσετε. Προσοχή όμως γιατί δεν τρέχουν όλες. Μεγάλο ρόλο παίζει το φυσικό μέσον που έχετε συνδέσει στο μηχάνημα σας για να τις φορτώσετε. Αν μέσα στο εικονικό d64 ή d81 υπάρχει η επιλογή [all drives] κι εσείς έχετε sd2iec ή πραγματικό floppy τότε είναι 100% σίγουρο ότι το παιχνίδι θα σας κάνει το κέφι. Αν υπάρχει μόνο διασκευασμένη εικόνα για 1581 κι εσείς δεν έχετε το drive στην φυσική του μορφή, τότε προσπεράστε γιατί το μόνο που θα κερδίσετε είναι μια περίλαμπρη μαύρη οθόνη.

Εγώ δοκίμασα την τύχη μου με παρέα ένα ορθόδοξο SD2IEC και κάμποση υπομονή (αναρωτιέμαι πολλές φορές που την βρίσκω :p ) Αναφέρω ευθύς αμέσως αποτελέσματα

(1) ΗΟΟΚ

19077

19074

Τρέχει άψογα αλλά δεν κρατάει στην RAM το παιχνίδι ή τα δεδομένα παρά την ύπαρξη μπαταρίας

(2) HUDSON HAWK

19075

19076

Ίδια περίπτωση με το προηγούμενο. Δεν σώζει τίποτα

(3) MANIAC MANSION GOLD - Onslaught

19079

Αυτή η "βασιλική" διασκευή εκμεταλλεύεται στο έπακρο την συσκευή σας και ίσως αποτελέσει έναν από τους σοβαρότερους λόγους για να αποκτήσετε την δική σας. Ακόμη και αν δεν γνωρίζετε το παιχνίδι, ακόμη και αν δεν είστε fan των point and click adventures θα τα χάσετε με την επιμελημένη δουλειά που έχει γίνει εδώ πέρα. Φυσικά ούτε οι Onslaught, ούτε τα παιδιά που φρόντισαν την διασκευή δεν είναι τυχαία.

Credits :

Σώζει και κρατάει τα πάντα στην μνήμη, με την μπαταρία. Χρησιμοποιεί την NeoRAM ως silicon disk επιταχύνοντας δραματικά τα πάντα. Έχουν προστεθεί καινούργια στοιχεία στο παιχνίδι. Κρύβει πολλές εκπλήξεις και υπόσχεται να σας κάνει να αναθεωρήσετε τις απόψεις σας για την συσκευή / για τα adventures / και για τα δυο! :)

19080

Θα περιμένετε λίγο μέχρι να φορτώσει στην NeoRAM, αλλά αυτή θα είναι και η τελευταία σας αναμονή. Από εδώ και πέρα με το που ανοίγετε τον υπολογιστή, είστε μέσα! (Hint: Η δεύτερη πλευρά φορτώνει ταχύτερα ;))

19081

Κατεβάζουμε και τρέχουμε αμέσως από εδώ: https://csdb.dk/release/?id=84165

(4) NEOTUNES

Μια απίστευτη συλλογή από 120 διαλεγμένα SID tunes, φορτωμένα σε 31 banks για ατέλειωτες μουσικές ακροάσεις. Από τον TheRyk - απλά άψογη! Τρέχουμε το neotunes μέσα από την εικονική d81

19082

Κατεβάζουμε από εδώ: https://csdb.dk/release/?id=98315

Όσο συνεχίζω τις δοκιμές μου, εσείς τρέξτε τα σε real thing :emoji_point_down:

Attachments

• neoram 1.zip
    958.8 KB · Views: 2

paranoicb

Retro Starter
Reaction score
98
Άλλο ένα φοβερό hardware. Μπράβο Γιώργο, ωραία δουλειά.

Στάλθηκε από το ATU-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,005
Να είστε καλά μάγκες ;)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Πουλάκι μου... Γι' αυτό είχες χαθεί τις τελευταίες μέρες;
Χαλάλι σου... Το διασκεδάζεις και με το παραπάνω!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,005
Πουλάκι μου... Γι' αυτό είχες χαθεί τις τελευταίες μέρες;
Χαλάλι σου... Το διασκεδάζεις και με το παραπάνω!
:lol: Μπααα...αυτά είχαν γίνει εδώ και μέρες. Τρέχω πίσω από τους γιους μου, καιρός αλλεπάλληλων διαγωνισμάτων και βαριάς μελέτης και περισυλλογής ;)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,005
(5) TEST DRIVE (ACCOLADE)

19084

19085

19086

(6) OIL IMPERIUM

Εδώ θα σας τα χαλάσω λίγο γιατί ενώ το παιχνίδι τρέχει όλη η δράση είναι στα Γερμανικά! Χρήσιμο για να εξασκήσετε τα Γερμανέζικα σας ;)

19087

19088

19089

(7) BORROWED TIME

Ακόμη ένα περίεργο adventure

19090

19091

Τρία ακόμη παιχνίδια σε ένα πακέτο εδώ :emoji_point_down:

Attachments

• neoram2.zip
    611.1 KB · Views: 2

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,283
Δεν γινετε μια εκδοση με ενα cpld για dma transfers

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
857
Έτσι έτσι να έχουμε να δοκιμάζουμε σήμερα...

DCult

Retro Starter
Reaction score
145
Mόλις ακουσα κουτσά στραβά 60 από τα 120 τραγουδια στο VICE... Πολύ καλή συλλογή, μερικά δεν τα ήξερα καν. Αργει αρκετα στο φόρτωμα από 1581 αλλα τουλάχιστον αν σωσεις το image μεσω vice δεν χρειάζεται οπως λεει και ο George να τα ξαναφορτώσεις. Ξερει κανεις αν το ultimateII+ κανει emulation του geo/neoram; θελω να τα ακουσω και από original hardware.
EDIT: Εχει επιλογη για georam. Τα υπολοιπα settings δεν ξερω ποια πρεπει να ειναι.

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,005
Χθες το δοκίμασα κι εγώ :) Απλά βάζεις την georam ως επιλογή cart στην αρχή και φορτώνεις οτιδήποτε τρέχει γι αυτό. Όλα λειτούργησαν (ότι πρόλαβα να δοκιμάσω βέβαια) περίφημα ;)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Χθες το δοκίμασα κι εγώ :) Απλά βάζεις την georam ως επιλογή cart στην αρχή και φορτώνεις οτιδήποτε τρέχει γι αυτό. Όλα λειτούργησαν (ότι πρόλαβα να δοκιμάσω βέβαια) περίφημα ;)
Δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ αυτό. Δεν είχα και λόγο βέβαια...
Χάρη στο ανήσυχο πνεύμα σου, τώρα έχω!

DCult

Retro Starter
Reaction score
145

Tα υπόλοιπα George? Mονο αυτο αλλάζουμε; Κατι πήρε το ματι μου στις επιλογες και για το μεγεθος της REU, 512ΚΒ, 2MB κλπ; Αυτο πρέπει να οριστεί η δεν παιζει ρόλο; Δημιουργει image στο στικάκι και σωζει τα δεδομένα εκει ωστε να μην χρειάζεται οπως λεμε παραπάνω να περιμένουμε το αιώνιο φόρτωμα από 1581/1541 κλπ;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,005
Αυτό αφορά την REU. Άλλο φρούτο ... ;)

Για την REU θα την ορίσεις στα 16MB και θα την φορτώνεις τα (συνήθως video) αρχεία με κατάληξη .REU Μετά θα τα βλέπεις μέσω ενός player που υπάρχει στο net. Δεν δημιουργεί κανένα image πουθενά και δεν έχει σχέση με την ταχύτητα φορτώματος. Τα REU αρχεία γίνονται με άλλες διαδικασίες. Απλά μόλις ορίσεις την REU τότε μέσα στο στικάκι θα έχεις ένα dir με τα αρχεία REU. Υπάρχουν και κάποια demos και slideshows που πρέπει πρώτα να φορτώσεις το αρχείο REU και μετά να τρέξεις το ανάλογο prg που τα συνοδεύει. Τέλος υπάρχει κι ένα μουσικό player (Limon REU wav player) που παίζει reu (wav) αρχεία που πρέπει όμως να έχεις επιμεληθεί πρώτα γιατί απαιτούν συγκεκριμένες ρυθμίσεις. Θέλει ψάξιμο, όρεξη να έχεις :)

Θα το δεις στο 11:57.

Εν κατακλείδι, άλλο θέμα η georam / neoram και τελείως διαφορετικό (dma access) η REU

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,005
UPDATE: και κάτι που ανακάλυψα χθες τρέχοντας το διαγνωστικό utility για την επιλογή georam που προσφέρει το 1541 Ultimate II. Έχει μέγεθος τα 4 MB (έτσι τα είδε και τα τέσταρε η utility) ενώ η cartridge που παρουσίασα παραπάνω πάει μόνο στα 2MB. Αργότερα θα τεστάρω και τα games του Forum64 που δεν έτρεχαν στην hardware cart, να δω αν υπάρχει συμβατότητα με την georam option του ultimate

DCult

Retro Starter
Reaction score
145
To εχω απενεργοποιημένο το REU. Επειδη ομως το 1541 ΙΙ+ δεν κανει emulation το 1581, δοκιμασα την εκδοση του Νeotunes με τις 4 δισκέττες. Οταν κανω mount την πρωτη δισκέττα και κανω load και run το ultraload, οταν στην συνέχεια γραφω "LOAD "NEOLOADER",8,1 μου λεει ?FILE NOT FOUND ERROR. :( To ιδιο μου κανει και στο VICE 3.3 με 1541-II emulation και GEORAM 512K. H εκδοση για 1581 δουλευει κανονικότατα.

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,005
Αλήθεια είναι αυτό. Τα d81 είναι μεγάλη απώλεια. Μακάρι σε μια μεταγενέστερη αναβάθμιση να τα συμπεριλάβει και αυτά. Για τις δισκέτες δεν ξέρω γιατί το έτρεξα σε d81 από το SD2IEC. Όταν επιστρέψω στην βάση μου, θα το κάνω check να δω τι παίζει...

DCult

Retro Starter
Reaction score
145
Aναβιώνω το thread μηπως κανεις εβγαλε άκρη με τα φλοπια και το Neotunes. Bαμπιράκο, μηπως βρήκες εσύ χρονο;

Απάντηση: :p
19192